Pattaya, Güneydoğu Asya ülkelerinden Tayland‘ın egzotik atmosferi ile öne çıkan, ülkenin en çok yabancı turist ağırlayan turizm merkezlerinden biri. Başkent Bangkok’un 165 km güneydoğusunda, Tayland Körfezi kıyısında yer alan şehir yıl boyunca tatil yapmak, dinlenmek ve eğlenmek isteyen turistlerin akınına uğruyor.

Kalabalık nüfus ve turist hareketliliği nedeniyle trafik sorununun yaşandığı şehirde düzgün sokaklar ve yönlendirici tabelalar yön bulmayı kolaylaştırıyor. Özellikle işe gidiş ve dönüş saatlerinde karşılaşılan yoğun trafikle mücadele etmenin en kolay yöntemi ise şehri yürüyerek keşfetmek ve mümkün olduğunca trafikten uzak durmak.

pattaya ulaşım rehberi

Kaosta Sağ Kalma: Pattaya Ulaşım Rehberi

Tayland’ın güneybatısında yer alan Pattaya, Tayland’ın birçok şehrinde olduğu gibi trafik yoğunluğu ile tanınıyor. Şehrin yıl boyunca milyonlarca turiste ev sahipliği yapması ve motorlu araç kullanımının yaygınlığı nedeniyle ciddi bir trafik sorunu yaşanıyor.

Düzgün sokaklar ve yön belirten tabelalar ile yön ve adres bulmanın kolay olduğu şehirde trafiğin yoğunlaştığı saatlerde bir yerden bir yere gitmek bir hayli zorlaşıyor. Bu yüzden şehirde gideceğiniz yer yürüme mesafesindeyse mümkün olduğunca yürümeyi tercih ederek trafikte geçireceğiniz fazladan zamandan tasarruf edebilir, trafik stresinden uzaklaşabilirsiniz.

Meşhur Baht-Bus: Songthaew

Songthaew adlı pikaplar (Baht-Bus) Pattaya’da ulaşım için en popüler, en kolay ulaşılabilir ve en ucuz yöntem. Songthaew (Baht-Bus) adı verilen pikaplar Pattaya’nın kendine özgü ulaşım tarzını oluşturuyor. Bu ulaşım aracına ‘Baht-Bus’ denmesinin sebebi fiyatının eskiden sadece 1 Baht olmasıydı. Koyu mavi renkte ufak bir pikap olan bu araçların arka kısmının üstü kapalı ve iki sıra halinde oturma yerleri bulunuyor. En az 10 kişiyi taşıyacak şekilde yapılmış bu araçlar genelde Pattaya’nın en bilinen yerlerinden geçiyor ve kısa mesafeler için ücret 10 Baht.

Güney Pattaya’nın tümü olan Pattaya Beach Road, Güney Pattaya Yolu, Second Road, Merkez Pattaya yolu kısa mesafeler listesinde bulunuyor. Uzun mesafeli tarifeler ise Pattaya Second Road ve Pattaya Beach Road’ın en kuzey kısmını kapsıyor.

Malta

Güney Pattaya/Second Road kesişiminden Jomtien’e düzenli olarak bu pikaplar gidiyor. Fiyat olarak 10 Baht ve genelde en az 10 kişinin dolmasını beklemek durumundasınız. Beyaz pikapların fiyatı da aynı şekilde 10 Baht ve Naklua’dan Güney Jomtien’e kadar bile gitseniz bu fiyat hiç değişmiyor.

pattaya ulaşım
Pattaya ulaşımın bel kemiği Songthaew

Resmi istatistiklere göre, durmaksızın korna çalan bu teneke yığınlarından Pattaya’da yaklaşık 700 tane var ve trafiğin yoğun olmasının en büyük sebeplerinden biri yine bunlar. Özetle kısa mesafeler 10 Baht, uzun mesafeler 20-30 Baht civarı bir ücrete tabi.

Eğer gideceğiniz yer güzergâh dışında bir yerse bu ‘özel taksi hizmeti’ olarak geçeceği için asla ve asla sürücüye tam olarak nereye gitmek istediğinizi sormayın. Yol üstünde bile olsa sizin için özellikle olarak oradan gittiğini söyleyip ayrı bir ücret daha isteyebilir.

Yol kenarına parketmiş boş pikaplara da dikkat edin. Kazıklanmak istemiyorsanız sadece binin ve gidin, nereye gittiğinizi anlamasanız dahi fazla soru sormayın. Bu sürücüler muhtemelen Tayland’da karşınıza çıkabilecek en kaba insanlardır. Yolda bir yabancı görürlerse genelde hemen dururlar, durmazlarsa sadece bir el işaretiyle durdurabilirsiniz.

Sonunda inmek istediğiniz yere geldiyseniz ya da yanlış yöne doğru gittiğinizi fark edip inmek istiyorsanız sadece oturduğunuz yerin tepesindeki genelde kırmızı renkteki zile basın. İndikten sonra da ücreti gittiğiniz yolun ücreti neyse onu ödeyin. ‘Ne kadar?’ diye sorarsanız tecrübesiz olduğunuzu düşünerek fazla para isteyecekleri kesin. Her zaman bozuk olarak 10 Baht’ın üzerinizde bulunması kazıklanma şansınızı minimuma düşer.

Eğer gideceğiniz yer mevcut güzergâh üzerinde değilse Baht-Bus taksi hizmeti olarak tutuluyor ve yolcular en baştan ücret konusunda sürücüyle bir rakam üzerinde anlaşmak zorunda. Mesela güney Pattaya’dan Jomtien’e 200 Baht’dan daha yukarıya bir ücret olmamalı. Tabi bu ücret konusu tamamen pazarlığa dayalı ve dolayısıyla sizin pazarlık yeteneğiniz en son ücreti belirliyor.

pattaya ulaşım hakkında bilgi
Tuk-Tuk

Moto-Taksiler

Eğer Baht-Bus güzergâhı dışında bir yere gidecekseniz ve yeterince cesaretiniz varsa Moto-Taksi’lerin arkasına binip çılgın Pattaya trafiğinin içinden hızlı ve ucuz bir şekilde kurtulabilirsiniz. Moto-Taksiler hemen hemen her yerde ve ‘mor-sai’ (Tayca argo olarak motosiklet demek) diye bağırıyor ve müşterilerin dikkatlerini çekmek için elleriyle alkış yapıyorlar.

Motosikletli taksi sürücüleri, songthaew pikap sürücüleriyle kıyaslandıkları zaman kibarlıkları ve iletişime açık tarzlarıyla gözünüze melek gibi görünüyor. Motosiklet sürücülerinin çoğu genç, yardımsever ve dost canlısı kişiler. Tipik kaskları ve bağlı bulunduğu taksi durağının isminin sırtında yazması sebebiyle çok kolay tanınıyorlar.

Şehir yollarını en iyi onların bilmesi ve Baht-Bus’ların kullanmadığı kısa yolları kullanmaları dolayısıyla ‘en güvenilir’ sürücüler denebilir. Ortalama ücretleri 40 Baht civarında olmasına rağmen son fiyat pazarlığa tabi. Eğer ki yolda fikir ve dolayısı ile rota değişikliği yapılırsa yeniden anlaşmak için konuşmanız gerekiyor. Mutabık kalınmayan her binişte, tamamen sürücünün isteyeceği parayı ödemeye zorlanırsınız.

Klasik Tay tarzı olan ‘Tuk-Tuk’ taksileri şehrin her yerinde rahatlıkla bulunuyor. Zaten Tayland denilince akla ilk gelen şeylerden biri olan bu 3 tekerlekli ve arkasına yolcu kabini yerleştirilmiş küçük motorlara denk gelmemeniz imkânsız. Az sayıda bulunan özel mülk tuk-tuklar dışındakilerin ticari olarak çalışması yasak ama Pattaya bu konuda bir istisna.

Pattaya taksimetreleri

2008 yılından beri beri Pattaya’daki Bangkok tarzı ‘taksimetreli’ araçların sayısı arttı. The Avenue Mall, Royal Garden Plaza alışveriş merkezi gibi yerlerin etrafındaki taksi duraklarında içerisinde gideceğiniz mesafeye göre ücreti gösteren taksimetrelerin yerleştirildiği çok sayıda taksi bulabilirsiniz.

Birçok taksi sürücüsü araçlarında taksimetre olmasına rağmen taksimetreyi açmamakta ısrar ettiğinden gideceğiniz yeri söyleyip fiyat konusunda anlaşmanız şart. Taksilerde fiyatlar genelde 150 Baht’dan başlıyor. Pattaya’nın merkezinden Jomtien’e gidecekseniz taksi ücreti yaklaşık 200-300 Baht kadar tutar.

Motosiklet kiralama

Kendi sürüş yeteneklerine güvenen ve bağımsız olmayı bir tarz haline getirenler için motosiklet kiralamak seçenekler arasında en iyisi. Tek gereken uluslararası geçerli bir ehliyet. Tabi bu resmi olarak gerekli olan tek belge olsa da motosiklet kiralarken kimse bunu sormuyor. Hatta git gide katılaşan trafik kurallarına rağmen polis bile çoğu zaman ehliyet sormuyor.

Sadece güney Pattaya yolunda bile yüzlerce motosiklet kiralayabileceğiniz yerler var. Barlar, hosteller ve ufak tefek birçok yer de bu kiralama hizmetini yapıyor. Motorların çoğu 80-125 cc arası ufak otomatik scooterlardan oluşuyor ve 100 km’ye kadar hız yapabiliyorlar. Vitesli modeller ise azınlıkta. En çok olan modeller Honda Wave, Honda Click, Yamaha Mio ve Yamaha Fino. Ortalama günlük 150-200 Baht civarı olan kiralama ücreti eğer haftalık ya da aylık almak isterseniz daha da düşüyor.

Malta

Bu motosikletler kiralanırken 1000-15 bin Baht arasında depozito ya da pasaport rehin olarak talep ediliyor. Orijinal pasaport yerine pasaportun fotokopisini vermekte ısrar etmekte fayda var. Motosikletler kiralanırken üzerindeki hasar ve çizikler mutlaka sözleşmeye işaretlenmeli. Sorunsuz iade edildiğinde sorun çıkmadan depozito geri alınıyor. Mutlaka sağlam bir kask ile kiralanması gerekir. Eğer 2 kişi binecekse mutlaka ikinci kişinin de kaskı olması şart. Takmazsanız ceza yiyebilirsiniz.

pattaya motor kiralama
Kendinize güveniyorsanız motor kiralayabilirsiniz

Motora gelecek bir hasar durumunda hasar bedeli sizden talep ediliyor. Böyle bir durumda motoru kendiniz tamir ettirmek için tamirciye götürmek isteseniz de firmalar buna izin vermiyor. Çünkü kendi tanıdıkları tamircilere götürüp olabilecek en yüksek rakamdan size fatura çıkartıyorlar. Hasar faturası şişirme sektörde ekstra bir gelir kapısı daha yaratmış.

Araç kiralama

Tüm büyük araç kiralama firmaları gibi yerel firmalar da Pattaya’da bulunuyor. Honda, Toyota, Nissan ve diğer Japon markaların yanında Limuzin hizmeti bile alabiliyorsunuz. Çakma jipleri de özellikle Pattaya sahil yolu ve İkinci Yol üzerinde kolayca bulabilirsiniz.

Araba kiralamak için ihtiyacınız olan şey yine uluslararası bir ehliyet. Tayland genelinde trafik sol taraftan aktığından alışık olmayanlar için trafiğin tersten akması sorun yaratabiliyor. Özellikle soldan akan trafiğe alışkın değilseniz, yoğun Pattaya trafiği ve dikkatsiz sürücülerden dolayı motor kullanmak oldukça tehlikeli olabilir. Ne kadar tecrübeli olursanız olun diğer sürücülere (özellikle sarhoş olanlara) çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Önceki blog yazısıZambiya Nerede 📍 Zambiya’ya Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıGümüşlük Nerede 📍 Gümüşlük’e Nasıl Gidilir, Bodrum
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın