Azerbaycan
Azerbaycan

Paris, dünyanın en fazla ziyaretçi çeken ve bu unvanı fazlasıyla hak eden ülkesi Fransa’nın başkenti. Dünyanın en romantik ve en otantik şehirlerinden Aşıklar Şehri Paris, Fransız kültürünün, sanatının ve yaşam stilinin en iyi gözlemlenebileceği popüler bir turistik gezi durağı.

Sen Nehri’nin kuzey ve güney olmak üzere ikiye böldüğü Paris’in her iki yakasında da sayısız gezilecek ve görülecek yer var. Kentin simgesi Eyfel Kulesi, dünyanın en ünlü müzelerinden Louvre, büyüleyici dünya mirası Notre Dame Katedrali ve alışveriş cenneti Champs-Elysée şehrin gözdeleri.

paris hava durumu

Paris Hava Durumu

Batı Avrupa’da yer alan Paris’te yaz ayları sıcak ve yumuşak bir iklime sahipken, kış mevsimi ise soğuk yağışlı, ancak Avrupa geneline göre daha ılıman geçiyor.

Paris’in iklimi yarı kıtasal iklim ile yarı okyanussal iklim arasında bir geçiş iklimi özelliğinde. Atlas Okyanusu’ndan ılık ve nemli rüzgarlar estiğinde kışlar kısa, yağmurlu ve ılık, kuzeyden ya da güneyden rüzgar estiği dönemde kışlar sert ve karlı geçiyor.

Paris’te yılın ortalama 15 günü kar yağıyor. Kışın ortalama en düşük sıcaklık 2°C ile 3°C arasında, kışın ortalama en yüksek sıcaklık ise 7°C ile 8°C arasında değişiyor.

Yaz mevsiminde 35°C’yi aşan bunaltıcı sıcakların görülebildiği şehirde yazın ortalama en yüksek sıcaklık 25°C ile 22°C arasında, ortalama en düşük yaz sıcaklığı ise 15°C ile 13°C arasında değişiyor.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Paris’e ne zaman gidilir

Mevsimsel açıdan Paris’i ziyaret etmek için en uygun dönem, güneşli günlere ve berrak bir havaya sahip olan yaz mevsimi. Ancak yaz aylarında turist akınına uğrayan kenti daha sakin bir zamanda ziyaret etmek isterseniz, bahar aylarını da tercih edebilirsiniz.


İlkbahar ve sonbahar ayları Paris’i yürüyerek keşfetmek için uygun hava sıcaklığının görüldüğü dönem. Bu aylarda yaz dönemine göre daha az yoğun olan turistik noktaları daha rahat keşfetmek mümkün.

⇦ Önceki blog yazısıBir Önderin Hatırası: Ho Chi Minh Mozolesi ve Müzesi, Hanoi
Sonraki blog yazısı ⇨Paihia Nerede 📍 Paihia’ya Nasıl Gidilir

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın