Dalışla ilk tanışmam Temmuz 2004’te tatile gittiğim, harika bir deniz altı dünyasına sahip Mısır’ın Sharm El-Sheikh şehrinde olmuştu. Herhangi bir dalış sertifikam olmadan macera dalışı olarak gerçekleştirmiştim. Büyüleyici bir dünyaya ilk adımdı.

Bu ilk dalışın ardından 7 yıl geçtikten sonra tekrar dalmam Endonezya’ya kısmet oldu. Bundan 7 ay önce Temmuz 2011’de, inanılmaz güzellikte mercan resiflerine ve batık gemilere sahip Bali’nin Amed kasabasında, ilk dalış kursum olan PADI Open Water Diver eğitimini alarak ilk sertifikamı edindim.

malta

Sonrasında Borneo Adası’nın dünyanın ünlü dalış noktalarından olan Mabul ve Siamil Adaları’nda 6 dalış yaptım. Yine Filipinler’in Coron Adasında ikisi II.Dünya Savaşından kalma batık gemilere olmak üzere 3 kez daldım. Aslında Coron’daki bu dalışlar 28 metre derinlikteydiler ve bu dalışları yapabilmem için Advanced seviyede olmam gerekiyordu.

       

Tayland’ın dünyaca ünlü bir dalış noktasına olduğu söylenen Khao Lak’tayım. Mercanlar ve deniz altı hayatının tsunamiden sonra çok zarar görmüş olduğu da söylense de tercihimi buradan yana kullandım (10500 THB, 610TL) Bugün PADI Advanced Open Water Diver kursuna kaydımı yaptırdım ve yarın kursumu almaya başlayacağım.

Bu kurs sonrasında hem dalış yetkinliklerimi geliştirmiş olacak, hem de 30 metreye kadar dalış yapabileceğim.

Kurs, toplam beş macera dalışından oluşur. Derin dalış ve yön bulma dalışının yapılması zorunlu. Diğer üç dalışı da gece dalışı, mükemmel seviye yüzerlilik ve akıntı dalışı olarak almayı düşünüyorum. Yarın dalış hocamla bunları tartışıp farklı diğer dalış tercihlerini yapabilirim.

Bir sonraki adımım ne olacak bilmiyorum. Gittiğim her ülkede dalmak düşüncesindeyim. Bir sonraki kurs olan PADI Rescue Diver kursu beni bekliyor. Bütçem uygun olsa PADI Master Scuba Diver kursuna kadar gitmek isterdim.

Day 541: Tayland:30, Khao Lak, 26 Ocak 2012

2 YORUM

  1. Oo artık daha çok ve daha heyecanlı dalış maceralarını okuyacağız gibi gözüküyor. Kolay gelsin 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın