Anadolu’nun Teke Yarımadası’nı kapsayan antik bir bölge Likya’nın önemli liman kentlerinden Olimpos, Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı’nın parçası. Caretta caretta kaplumbağalarının yavrulama alanı olan Olimpos sahili, aynı isimli antik kentten günümüze ulaşan tarihi yapıları ve enfes doğasıyla Antalya‘nın gözde tatil merkezlerinden.

Antalya’ya 87 km uzaklıkta, Kumluca ilçesi sınırlarında yer alan Olimpos Plajı, kilometrelerce uzanan sahil şeridi, doğa harikası koyları, tekne turu, yamaç paraşütü gibi aktiviteleri ile sadece yaz aylarında değil yılın her dönemi ziyaretçi akınına uğruyor.

Olimpos Plajı

Uluslararası turizm yayınlarında güney Avrupa’nın en iyi plajları arasında gösterilen Olympos Plajı, yemyeşil Beydağları’na yaslanan konumu ve Likya Antik Kenti’nin izlerini taşıyan kültür mirası ören yeri ile tarih ve doğayı bir araya getiren bir tatil merkezi.

Olympos Dağı’nın hemen eteklerindeki yer alan Olympos Antik Kenti, Akdeniz’in ormanlarla kaplı eşsiz sahilinde yer alıyor. Lykia Birliğinde yanlızca altı şehrin üç oy hakkı vardı ve Olympos oy hakkı olan şehirlerden birisiydi. Sonraları Kilikyalı korsanlar tarafından yakılıp yıkılan şehir, MS 2. yüzyılda Roma döneminde yeniden kuruldu. Bugün görülebilen şehir kalıntılarının çoğunluğu Roma dönemine ait.

Olimpos Koyu

olimpos koyu

Milli park sınırları içerisinde olması nedeniyle denize sıfır tesisi bulunmayan ve vahşi yapılaşma tehlikesi altında olmayan Olimpos Plajı, insanların kirletemediği, betonlaşmayan bir doğal güzellik olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Olimpos Koyu’nda denize girmek, sahilin güneybatısında kalan mağaralar çevresinde yüzmek ve koy etrafındaki tepelere tırmanıp sahilin muhteşem manzarasını izlemenin keyfine doyum olmuyor.

Olimpos Plajı

Antalya şehir merkezinin batısında, Kemer ile Kumluca ilçeleri arasında konumlanan Olimpos Plajı, Türkiye’nin bakir kalabilen en temiz plajlarından birisi. Yeşilin denizle buluştuğu yerde, bir ucu Çıralı’ya uzanan Olimpos Koyu, sessiz, sakin, huzur ve doğayla iç içe bir yaşamı tercih eden gezginlerin uğrak noktası.

Malta

1980’lerden itibaren doğayla baş başa tatil yapılabilecek yer arayışında olan sırt çantalı ve çevre dostu seyahat severlerin ilgi gösterdiği Olimpos, bu ilgiyle birlikte turizmde alternatif bir destinasyon olarak öne çıkmaya başladı.

Olimpos Plajı sağ taraf
Olimos Plajı Çıralı’ya doğru uzayan kıyısı. Görünen yer Çıralı.

Olimpos Plajı’na ulaşmak için Olimpos Milli Parkı’na girmeniz gerekiyor. Milli Park girişinden sonra Olimpos Antik Kenti’nin içerisinden geçen 20 dakikalık bir yürüyüşle Olimpos Sahiline varıyorsunuz.

Olimpos Plajına ulaşmak için Olimpos Antik Kenti’nin içinden geçmek gerekiyor. Antik kente ve plaja Müze Kart ile ücretsiz giriş yapılabiliyor. Müze kartınız yoksa tek giriş için 24TL, 10’lu plaj kartı için ise 30TL ödenmesi gerekiyor. Çıralı tarafından yürüyerek Olimpos Plajına gelebilirsiniz, ücret vermeden.

Tesis olan plajlar gibi konfor veya mekan beklemeyin. Hiçbir tesis yok. Şemsiye şezlong da yok. Tuvalet dahi yok. Ona göre hazırlıklılı gelmeniz, yanınızda su bulundurmanız iyi fikir.

Hemen her sene en az bir defa farklı mevsimlerde de olsa ziyaret etmeye çalıştığım Olimpos her geçen gün daha da kalabalıklaştı. Geçmişte sahilde dilediğiniz yere serilip güneşleniyordunuz. Şimdilerde ise fok sürüleri gibi kalabalıktan dipdipe havlu sermek zorunda kalıyorsunuz. Sadece doğa sever gençlerin takıldığı plaja artık her yaştan insan merakla gelmeye çalışıyor. Olsun, Olimpos Plajı bence her zaman güzel.

Plajda deniz kısmında neredeyse hiç kum yok, iri boyutlarda beyaz çakıllarlardan oluşuyor. Plajın deniz kıyısının birkaç metre ilererisinden itibaren kumluk alan başlıyor.

Olimpos Plajı

Hemen arkada ise mevsime göre doluluğu değişen bir gölet var. Göletin denize karıştığı yerdeki su çok daha soğuk. Olimpos Sahili’ndeki deniz, dağlardan gelen suyun hayat verdiği Olimpos Çayı’nın birleşim yerinde olduğundan deniz suyu sıcaklığı diğer bölgelere göre daha serin.

Eğer kano kiralama veya şnorkel ve paletiniz varsa Olimpos Plajının sağındaki kıyıları takip ederseniz muhteşem kristal merraklığında kayalık alanda yüzebilirsiniz. Hemen yukarıdaki sırtta ise Olimpos surlarının kalıntıları var. Oraya kadar tırmanırsanız Olimpos Koyu’nun manzarasının şahaneliği karşısında büyüleneceğinize eminim.

Olimpos Sahili, Deliktaş denilen noktadan itibaren Çıralı‘dan ayrılıyor. Aynı sahil şeridinde yer alan iki farklı yerleşimden Olimpos Kumluca’da, Çıralı ise Kemer sınırlarına dahil. Sahilin Çıralı tarafında deniz kaplumbağalarının koruma altına alınmış yuvalama bölgesi var.

Olimpos genellikle ağaç ev olarak bilinen pansiyonları ile tanınıyor. Yerel halkın Kavuşuk Boğazı dediği, Olimpos Sahili’nden iç bölgelere uzanan dar vadi boyunca sıralanan ağaç ev pansiyonların birçoğunu aileler işletiyor.

Olimpos Plajı açıkları
Olimpos Koyu

Büyük otellere, gürültülü eğlence mekanlarına ve kalabalık tatil merkezlerine huzurlu ve muhteşem doğasıyla muhteşem bir alternatif sunan Olimpos’ta vadi boyunca pansiyonlar, kamp alanları, antik kent ve sahil yer alıyor.

Olimpos ağaç evleriyle dünyaca ünlü. Çok büyük beklentiniz olmasın, çoğu genellikle basit kulübelerden oluşuyor. Olimpos’a gidince genellikle Çamlık Pansiyon ağaç evlerinde kalıyorum (0242 8921257 – 0543 5733110). Olimpos konaklaması için tavsiye ederim. Çadır tatili yapmak istiyorsanız o da mümkün. Pansiyonda çadır kurma alanları da var.

Olympos, Antalya havalimanı 95 km, Antalya merkeze 85 km, Kemer’e 45 km, Kaş‘a 115 km, Fethiye‘ye ise 225 km. Olympos’a, Antalya’dan Kemer, Finike, Kaş yönüne doğru uzanan yol üzerinden ulaşılıyor. Kemer’i geçtikten 29 km sonra, sol taraftan Olimpos yol ayrımından sahil yönüne doğru 11 km mesafede bulunuyor. Olimpos’a nasıl gidilir blog yazımda detaylı ulaşım bilgileri paylaştım.

Malta
Önceki blog yazısıGün Boyu Tembellik: Kabak Koyu, Fethiye
Sonraki blog yazısıTropikal Adalar Cenneti: Fiji Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

5 YORUM

  1. Olimposun denizi artık eskisi kadar bakım yok. Seyahat tekneleri geldikten sonra şu yüzeyinde yağmur taneleri gibi 2 metrelik zift şeridi oluyor. Bence yutmak ve onların içinde yüzmek herkes için tehlikeli. Devletin uyarması lazım.

  2. Camlik pansiyon agac evler fiyati gecelik kishi bashi 250 tl.kahvalti ve aksam.yemegi var.ama bence cok pahali.28 haziran 2021.

  3. Olimpos doğal güzelliği, antik kenti, eşsiz orman örütüsü, ağaç evleriyle Akdeniz Bölgesi’nin özgün tatil noktalarından biri. Her yıl en az iki kez yolum bu güzel koya düşüyor. Kıyı’da yapılaşma olmadığı için bu güzellik yıllarca korunmuş. Umarım hep böylr kalır.

  4. Ulaşım için alternatifler neler acaba? Yazı çok güzel olmuş bu arada gerçekten tam tatil zamanı gelmişken böyle bir bilgiye denk gelmek güzel oldu.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın