Olimpos (Olympos), Antalya‘nın Kumluca ilçesine bağlı, doğal güzellikleri, antik şehir kalıntıları, nefis koyu ve temiz plajı ile pek güzel bir doğa tatili rotası. Çam ağaçlarının süslediği derin bir vadide, yüksek dağlar arasına kurulu Olimpos, özellikle sırt çantalı gezginlerin gözdesi. Her fırsatta ve her mevsimde gitmeyi sevdiğim bir rota.

Olimpos, narenciye veya çam ağaçlarıyla çevrili ucuz ve salaş pansiyonları, ağaç evleri ve bungalovlarıyla ünlü. Doğaya uyumlu sade bir konaklama imkanı sunan ağaç evler Türkiye’de ilk olarak burada görülmeye başlanmıştı. Pansiyonların yer aldığı noktadan sahile ulaşmanız için yaklaşık yarım saat yürümeniz gerekiyor. Olimpos Plajı, Olimpos Ören Yeri’nin içerisinde kalıyor.

Olimpos Beydağları Milli Parkı, Antalya’nın Kemer ve Kumluca ilçeleri sınırlarında bulunuyor. 1972’den bu yana milli park statüsünde bulunan alan, ülkemizin en çok ziyaretçi çeken bölgelerinden biri. Batı Torosları oluşturan Beydağları’nın başlangıcını oluşturduğu bölge, Antik Likya Yolu, Çıralı, Yanartaş, Adrasan gibi birbirinden güzel noktalara sahip. Olimpos da bu coğrafyanın en güzel yerlerinden.

Olimpos nerede 📍

Olimpos, Akdeniz Bölgesinde, Antalya Kumluca’ya bağlı bir mahalle. Antalya Körfezinin batı kıyısında, Kemer ve Kumluca ilçeleri sınırında bir vadide kurulmuş. Antalya’nın beğenilen tatil yerlerinden Olimpos, Kemer’den yaklaşık 28 km batıda, bağlı olduğu Kumluca ilçesine 40 dakika uzaklıkta yer alıyor. Antalya’ya uzaklığı ise 83 km.

📍Antalya’nın En Güzel Tatil Yerleri

   
olimpos haritası
Olimpos Haritası

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Olimpos’a nasıl gidilir

Antalya gezilecek yerler listesindeki Olympos’a, Antalya’dan Kemer, Finike, Kaş yönüne doğru uzanan yol üzerinden ulaşılıyor. Kemer’i geçtikten 29 km sonra, sol taraftan Olimpos yol ayrımından sahil yönüne doğru 11 km mesafede bulunuyor.

Olimpos’a en yakın havalimanı Antalya’da yer alıyor. Antalya Havalimanından Olimpos’a ulaşım için, öncelikle havalimanından 600 nolu otobüs ile Antalya Otogarına gelmeniz gerekiyor. Ayrıca tramvay ile de havalimanından otogara ulaşılabilir.

Antalya Otogarının Antalya İlçeler Terminalinden kalkan Kumluca, Finike, Kaş, Fethiye yönüne kalkan minibüslerle Olimpos’a gidebilirsiniz. Çiçek Tur, Kumluca Koop, Finike Koop, Batı Antalya Tur dolmuşlarını veya otobüslerini tercih edebilirsiniz. 2019 için Olimpos dolmuşları ulaşım fiyatı 15 TL.

Olimpos kavşağında ineceğinizi söyleyin. Olimpos sapağından itibaren sezonda 15 dakikada bir, sezon dışında da saat başı kalkan Likya Olimpos Tur minibüsleri ile yaklaşık 20 dakikada Olimpos’a ulaşabilirsiniz. Olimpos dolmuş fiyatı ise 5TL. Kaldığınız pansiyona sorarsanız onlar da ulaşımınız konusunda size hizmet verebilir belki. Otostop yaparsanız da muhakkak alan olur, aklınızda bulunsun.

📍Antalya’nın En Güzel Tarihi Yerleri

Antalya Olimpos arası mesafe 83 km ve ulaşım ortalama 1,5 saat sürüyor. Kemer’den sonra Kumluca yönüne doğru 29 km sonra Olimpos Antik Kenti tabelasını göreceksiniz. Ana yoldan sol tarafa 11 km sahile doğru gittiğinizde Olympos’a ulaşıyorsunuz.

İzmir Olimpos arası 522 km ve ulaşım ortalama 7 saat sürüyor. İzmir, Aydın’dan Olimpos’a özel araçla gitmek isteyenlerin Nazilli, Tavas, Acıpayam, Korkuteli, Elmalı, Finike, Kumluca rotasını izlemeleri gerekiyor.

Muğla, Didim, Bodrum, Marmaris yönünden geliyorsanız, Fethiye, Kaş, Finike, Kumluca rotasını izleyip Kumluca’yı geçtikten 15 km sonra, Olimpos Antik Kenti tabelasını takip edin.

Özel aracınızla İstanbul, Eskişehir, Ankara, Konya, Isparta veya Adana’dan geliyorsanız, Antalya’dan Kemer yönüne sapıyorsunuz. Yukarıda tarif ettiğim rotayı izleyerek Olimpos’a gidiyorsunuz.

Olimpos ağaç evleriyle dünyaca ünlü. Çok büyük beklentiniz olmasın, çoğu genellikle basit kulübelerden oluşuyor. Olimpos gezimde genellikle Çamlık Pansiyon ağaç evlerinde kalıyorum (0242 8921257 – 0543 5733110). Fiyatı oldukça makul, yemekler şahane, gelen ziyaretçileri de genelde kafa dengi hoş insanlar. Yalnız gelseniz dahi burada arkadaş bulabiliyorsunuz. Gün içinde belirli aralıklarla misafirlerine ücretsiz deniz servisi sağlıyorlar. Tavsiye ederim.

Bana sorarsanız Olimpos‘a her mevsim gidilir. En güzel zamanları ise doğanın uyandığı ilkbahar dönemi ile kalabalıkların çekildiği sonbahar dönemi. Yaz dönemi gündüzün çok sıcak oluyor, genellikle ziyaretçiler gündüzlerini bungalovlarda veya pansiyonların kamelyalarında geçiriyor. Öğleden sonra ise Olimpos Plajı’na gitmek için güzel zaman.

4 YORUM

 1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

  148,2k Takipçiler
  Takip et
     
   
 2. Her yıl 2 defa giderdim ama artık eskisi gibi çekiciliği kalmadı. Haftasonu günübirlikçiler çoluk çocuk doldu, sahilde uzanacak yer yok nerdeyse.

  • Sanki bize o Olimpos’taki mezarının başka yerde olmasını istemeyen ve yanına başka kimseyi gömdürtmeyen o Yunanlı! (o yunanlının adini unuttum ya nerden kalsin garip gurup isimler). Kardeş narsistliğin kaçıncı seviyesi bu?

   • Plajın kalabalığının narsistlikle ne ilgisi var? Adam fikrini yazmış. Senin dükkanın önünü mü kapattı, hayırdır?

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın