Sakin ve huzurlu yaşamı, doğal güzellikleri, temiz havası ve verimli ovalarıyla İzmir‘in en güzel ilçelerinden biri Ödemiş. Küçük Menderes Nehri’nin suladığı dört tarafı yüksek dağlarla çevrili verimli bir ovada yer alan ilçe tarım ve hayvancılıkla geçiniyor.

Zengin tarihi geçmişini yansıtan sivil mimari yapılarıyla Ege Bölgesi’nin en güzel duraklarından biri olan Ödemiş, Beylikler Dönemi’nde Aydınoğulları Beyliği’ne başkentlik yapan Birgi kasabasını da sınırlarında bulunduruyor.

➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

ödemiş nerede
Birgi, Ödemiş

Ödemiş hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

İlk insan yerleşiminin MÖ 3 binli yıllara uzandığı Ödemiş, Ege Bölgesi’nin en eski yerleşim yerlerinden biri. Verimli ovalarında sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Ödemiş’te hüküm süren devletler arasında Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar, Helenler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar bulunuyor.


İzmir’in kırsalda bulunan en kalabalık nüfuslu ilçelerinden Ödemiş’in nüfusu 135 bin. İlçenin yüzölçümü ise 1082.6 kilometrekare. İlçenin 99 mahallesi bulunuyor.

Ödemiş Gezilecek Yerler blog yazımda şehirde gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Ödemiş tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki blog yazılarım size yol gösterebilir.

Ödemiş nerede📍

İzmir’in bir ilçesi olan Ödemiş, kent merkezinin güney doğusunda bulunuyor. İzmir şehir merkezine 112 km uzaklıktaki Ödemiş’in kuzeyinde Bozdağlar, güneyinde ise Aydın Dağları uzanıyor. İlçe kendi adını taşıyan ovada kurulu.

ⓘ Ödemiş gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Ödemiş’e nasıl gidilir ✈️

Ödemiş’e hava yoluyla ulaşım: Ödemiş’e en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. İzmir’in Gaziemir ilçesinde bulunan havalimanı ile Ödemiş arasındaki mesafe 91 km. Havalimanından Otogar’a ya da İZBAN treni ile Gaziemir Semt Garajı’na giderek Ödemiş dolmuşlarıyla ilçeye ulaşabilirsiniz.

ödemiş nasıl gidilir
Gölcük, Ödemiş

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

İzmir Otogar’dan Ödemiş’e ulaşım: İzmir Otogarı’ndan Ödemiş’e haftanın 7 günü düzenli dolmuş seferleri var. İzmir Otogarı’ndan Ödemiş’e yaklaşık 2 saatte ulaşılıyor. İzmir Otogarı’ndan sabah 05.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında yarım saat arayla dolmuş seferleri yapılıyor.

Gaziemir Semt Garajı’ndan Ödemiş’e, İzmir Otogarı’na göre daha sık dolmuş seferleri var. Semt Garajı ile Tire arasındaki mesafe 1.5 saat sürüyor. Ödemiş ilçe merkezinden Alaşehir, Kuşadası, Selçuk, Salihli ile karşılıklı dolmuş seferleri de var.

Ödemiş’e kara yoluyla ulaşım: Ödemiş, İzmir’in güneydoğusunda konumlanıyor. İlçe şehirlerarası ana yol güzergahında olmadığından ulaşım için İzmir-Aydın Otoyolu’nu kullanmak Selçuk çıkışından devlet yoluna girmek gerekiyor. Ödemiş, İzmir’e 112 km (1.5 saat), İstanbul’a 549 km (6 saat), Ankara’ya ise 542 km (6 saat 40 dk) uzaklıkta.

Ödemiş’e demir yoluyla ulaşım: İzmir Basmane Tren Garı’ndan hareket eden İzmir-Torbalı-Ödemiş treni haftanın 7 günü, günde 5 kez karşılıklı sefer yapıyor. Trenle İzmir-Ödemiş yolculuğu 2 saat sürüyor.

Ödemiş gezilecek yerler 📌

İzmir çevresinde gezilecek yerler listesinde bulunan Ödemiş‘te gezilecek görülecek çok sayıda rota var. Ünlü ses sanatçısı Bedia Akartürk’ün bir dönem yaşadığı evi günümüzde kendi adıyla anılan müze olarak ziyaret edilebiliyor.

Her hafta cumartesi günleri kurulan Ödemiş Pazarı, Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi, Ödemiş Ulu Camii, İlk Kurşun Anıtı, Ödemiş Müzesi, Ödemiş 125. Yıl Kültür Parkı görülecek yerler arasında. Bozdağ Kayak Merkezi, hayalet köy Lübbey, Birgi, Çakırağa Konağı, Gölcük gezilecek yerler arasında.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın