Botanik parklarını severim. Gittiğim şehirlerde eğer varsa mutlaka görmek için çabalarım. Şimdiye kadar gördüğüm en güzel botanik parkları Avustralya ve Yeni Zelanda‘daydı. Gerçi Sumatra ve Borneo‘nun ormanlarının yanında botanik parklar sönük kalsa da, bitki ve ağaç çeşitliliği açısından zengin ve bilgilendirici botanik parkalrını gezmekten hep keyif almışımdır.

Gürcistan’ın özerk cumhuriyeti olan Acara Cumhuriyeti’nin başkenti Batum’daki Batum Botanik Parkı da beğendiğim yerlerden birisi oldu. Batum şehir merkezine 9 km uzaklıkta yer alan Batum Botanik Parkı (Batumi Botanical Garden), Karadeniz’in kıyısında Mtsvane Kontskhi bölgesinde, 108,7 hektarlık bir alanda kurulu. Dünyanın en büyük botanik parkları arasında geçen yer, barındırdığı 5000’den fazla bitki türü ile görmeye değer bir yer.

Batum-Botanik-Parki
Batumi Botanical Garden

Kafkasya’ya özgü yarı tropik bitkilerin yanı sıra Uzak Asya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Himalayalar, Meksika, Avustralya ve Akdeniz bitkilerinin sergilendiği bölümler de bulunuyor. 1,200 gül türünün yer aldığı parkta 2,000 üzerinde ağaç ve odunsu bitkiler bulunuyor. Bu tür yerlerden hoşlanıyorsanuz İstanbul’da Atatürk Arboretumu var. Hangi mevsim olduğuna bakmaksızın onu da ziyaret edin.

Malta

Batum Gezi Rehberi ve Batum Gezilecek Yerler yazılarımda çok daha detaylı bilgiler paylaştım. Batum Turu Yapmak İçin 6 Neden ve Batum’da Ne Yapılır şehri merakla araştırmak isteyenlere geniş bilgiler sunuyor. Gürcistan Gezisi Yapacaklar İçin Önemli Bilgiler yazısını herkesin mutlaka okumasını tavsiye ediyorum.

Önceki blog yazısıDüzce’nin Yok Olan Saklı Cennetleri
Sonraki blog yazısıTwelve Apostles (12 Havari), Avustralya
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

7 YORUM

  1. Gürcistan’ın Batum şehrinde günlük, haftalık veya aylık olarak ev kiralamak isteyenler, ya da satılık konut arayanlar web sitemizden bize ulaşabilirler.

  2. Gürcistan özellikle Botanik Park hatırlamak istemiyorum, Allah bir daha düşürmesin. 5 kişi aile olarak özel aracimla gittik.

    Botanik Park icindeki tur aracina dikkat. 60 Lari’ya patladı, adamlar çete, biz alismisiz bindigin yere geri gelirsin diye. Nerde, adam farkli yerde birakti. Geri donmek icinde ayrı para ödedik.

  3. Botanik parkını daha önce bir belgeselde izledim. Suyun içünde nilüferler ve kuğular vardı cennet gibi bir yer.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın