Meersburg, Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı, Ortaçağ atmosferine sahip bir hoş bir kasaba. Constance Gölü kenarına kurulmuş bu şirin kasaba’ya Friedrichshafen gezimde uğradım.

Friedrichshafen şehrinden geçtiğim Meersburg oldukça beğendiğim bir yer oldu. Hava biraz yağmurlu olsa da şanslıydım. Çünkü kasabada yılda bir defa düzenlenen bir festivale denk gelmiştim.

Neues Schloss, Meersburg
Neues Schloss, Meersburg

Constance Gölü çevresindeki kasaba ve şehirler uzun keşif turları için oldukça güzel bir tercih. Meersburg en az 1-2 günü hak ediyor ve Constance yada Almanya’nın bir başka şehrinden benim yaptığım gibi günübirlik de gelinebilir.

Bir zamanlar prens piskoposların evi olan zarif saray Neues Schloss (Yeni Saray), Meersburg’ungüney sınırlarını oluşturan Schlossplatz’a bakıyor. Yapımına 1712 yılında başlanmış ve 1740 yılında bitirilmiş.

Usta mimar Christoph Gessinger tarafından yapılmış, merdivenler Balthasar Neumann tarafından planlanmış ve freskleri Giuseppe Appiani ile Carlo Pozzi tarafından yapılıştır. Günümüzde kalede sergilerin yanında konserler, kongreler ve konferanslar düzenleniyor. Girişi 5€.

Neues Schloss, Meersburg,
Neues Schloss’dan Constanz Gölü manzarası
Meersburg Neues Schloss
Meersburg Neues Schloss

Tura katılıp sarayın içindeki yaşam alanlarını ve resim galerilerini gezebilirsiniz. Ayrıca çoğunlukla zeplinlere yer ayrılmış olan havacılık müzesini de ziyaret etmenizi öneririm.

Malta

Kasabanın tarihini ve şarap yapılan üzüm bağlarını, dini konularını ve uçuş tarihiyle ilgili geçmişini keşfetmeye çıktığınızda gerçekten sizin için unutulmaz bir yolculuk olacaktır.

Friedrichshafen havalimanı Meersburg’un 20 kilometre doğusunda bulunuyor. Türk Hava Yolları İstanbul ile Friedrichshafen arasında tarifeli seferler düzenliyor.

Önceki blog yazısıBach’ın Kilisesi: St. Thomas, Leipzig
Sonraki blog yazısıAvrupa’nın En Eski Kafelerinden: Arap Kahve Ağacı, Leipzig
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın