Mersin‘in Silifke ilçesine bağlı bir sahil beldesi olan Narlıkuyu, Akdeniz kıyısındaki korunaklı koyu, masmavi denizi ve zengin tarihi geçmişi ile bölgenin en çok tercih edilen tatil merkezlerinden. Yaz sıcağının bunalttığı dönemde çevre illerden ve Mersin’den gelenlerin bir sığınağı burası. Sıra sıra balıkçı lokantalarının dizili olduğu koyu ise Narlıkuyu’nun en cazip yeri.

Mersin’in Akdeniz kıyı şeridi boyunca uzanan onlarca koyundan farklı olarak Cennet Obruğu’ndan gelen soğuk tatlı yeraltı suyunun Akdeniz’e karıştığı bir konumda yer alan Narlıkuyu, Silifke’nin denizle buluştuğu önemli bir tatil merkezi. Mersin şehir merkezine 65 km uzaklıkta bulunan Narlıkuyu, Silifke’ye 20 km mesafede. Orta çağdaki ismi Porto Calamie olan Narlıkuyu, Akdeniz kıyı şeridinde tarih boyunca önemli bir liman yerleşimiydi.

malta
narlıkuyu nasıl gidilir

Narlıkuyu hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Ulaşım kolaylığı sayesinde özellikle sıcak yaz aylarında Mersin’den ve Güneydoğu illerinden gelen tatilcilerin akınına uğruyor. Sıra sıra dizili balıkçı lokantalarıyla meşhur bu şirin koyda yüksek sezonda yer bulmak oldukça zor.

       

Ortaçağ’daki ismi Porto Calamie olan koy, antik çağ ve Hristiyanlık dönemlerinde Cennet Cehennem Obruklarına gezi ve tapınmaya gelenler için bir deniz kapısı görevi görüyormuş. Bu dönemden kalma bir hamama da sahip, ancak bu hamamdan geriye sadece havuz bölümündeki taban mozaiği kalmış. Mozaik şimdilerde Narlıkuyu Mozaik Müzesi’nde sergileniyor.

Akdeniz kıyısında gerçekleştirilen tekne turlarının uğrak noktalarından olan Narlıkuyu, küçük bir koyun çevresinde sıralanan balıkçı lokantaları ile özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğruyor. Cennet ve Cehennem obruklarına 2 km uzaklıktaki Narlıkuyu’nun tarihi geçmişi antik çağlara kadar uzanıyor.

Cennet Obruğu’nun en dibinde sesi duyulan nehir, Narlıkuyu koyundan çıkarak sıcak ve tuzlu Akdeniz ile buluşuyor. Koydaki su bakmaya doyamayacağız yeşile çalan turkuaz renginde ve bir o kadar da berrak. Tatlı su ile tuzlu suyun buluştuğu bu koyun sıcaklığı 15-16 derece. Bu yüzden diğer koylara göre daha serinletici.

Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Kızlar Hamamı Koyu, Zeus Tapınağı Ve Kilise, Cennet ve Cehennem Mağaraları, Astım Mağarası ve Yapraklı Koyu gibi çok güzel yerlere de oldukça yakın. Narlıkuyu, kahvaltı, öğle ve akşam yemeği için gelenlerin yanı sıra birkaç saatlik çay-kahve molaları için de ideal.

Daha uygun ve keyifli bir Narlıkuyu tatili yapmanız için Silifke Gezi Rehberi, Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarıma göz atın.

Narlıkuyu nerede 📍

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı bir sahil mahallesi olan Narlıkuyu, Silifke ilçe merkezine 20 km uzaklıkta. Silifke’nin doğusunda, Erdemli’nin batısında yer alan Narlıkuyu, bakir ve sessiz bir sahil kasabası.

ⓘ Narlıkuyu gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Silifke çevresinde konaklamayı düşünenler için, deniz kenarında yer alan bölgenin en iyi otellerinden Altınorfoz Otel en uygun seçim olabilir. Yine Anamur’daki Ünlüselek Otel de konakladığım yerlerden biriydi. Eğer Mersin merkezde konaklayacaksanız otel tavsiyem Sultaşa Otel ve HostaPark Otel. Kilikya Bölgesinde keşfedilecek pek çok saklı hazine yatıyor. Bulmaya varım derseniz, diğer listelerimize de göz atın.

Narlıkuyu’ya nasıl gidilir ✈️

Narlıkuyu’ya hava yoluyla ulaşım: Narlıkuyu’ya en yakın havalimanı Adana’da. Adana Şakirpaşa Havalimanı’na Türkiye’nin birçok şehrinden farklı hava yolu şirketlerinin direkt uçak seferleri bulunuyor.

Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan Narlıkuyu’ya ulaşım: Adana–Silifke arası 145 km ve Adana Şakir Paşa Havalimanından 2 saatte ulaşım mümkün. Adana Havalimanı ile Adana otogar arasındaki mesafe çok kısa, yürüyebilirsiniz. Adana otogardan kalkan Silifke otobüslerine binebilirsiniz. Uçtuğunuz firmanın servisiyle Mersin’e gidip otogardan Silifke otobüsüyle yaklaşık 1 saat yolculukla da Narlıkuyu’ya gidebilirsiniz.

Alanya Gazipaşa Havalimanı’ndan Narlıkuyu’ya ulaşım: Alanya Gazipaşa Havalimanı ise Narlıkuyu’ya 234 km uzaklıkta yer alıyor. Bu mesafe yolun durumu nedeniyle yaklaşık 4 saat sürüyor. Gazipaşa Havalimanı’ndan Narlıkuyu’ya direkt ulaşım olanağı yok. Alanya Otogar’dan Mersin yönüne giden otobüsleri kullanarak Narlıkuyu’ya gidebilirsiniz.

narlıkuyu nerede

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Narlıkuyu’ya kara yoluyla ulaşım: Mersin-Silifke yolu üzerinde, Mersin’e 65 km, Silifke’ye ise 20 km mesafede yer alan Narlıkuyu’ya, Mersin-Silifke arasında çalışan minibüs ve otobüslerle ulaşım mümkün.

Narlıkuyu’ya karayolu ile Antalya, Mersin istikametinde seyreden otobüslerle hem de Mersin, Silifke arasında çalışan araçlarla ulaşım mümkün. Birçok büyük şehirden direkt Silifke’ye giden otobüsler Narlıkuyu üzerinden Silifke’ye ulaşıyor.

Direkt otobüs ulaşımının olmadığı yerlerden ise otobüsle Mersin’e ulaştıktan sonra Mersin Otogarı’ndan Silifke yönüne giden dolmuşlarla Narlıkuyu’da inebilirsiniz.

Narlıkuyu gezilecek yerler 📌

Narlıkuyu çevresinde pek çok görülecek yer bulunuyor. Hemen 2 km ötedeki Cennet-Cehennem Mağaraları, Kanlıdivane, Astım Mağarası, Aya Tekla Arkeolojik Alanı, Uzuncaburç, Adam Kayalar, Narlıkuyu merkezdeki Üç Güzeller Mozaiği’ne ev sahipliği yapan Mozaik Müzesi, Silifke Roma Tapınağı, Akkum Plajı ve Akyar Koyları görülecek başlıca adresler. Silifke gezilecek yerler blog yazıma göz atarsanız çevrede gezilecek yerler ile ilgili tavsiyelerim seyahatinizi zenginleştirebilir.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın