Güneybatı Afrika’da bir tarafı Atlas Okyanusu, diğer tarafı ise dünyanın en eski çölü olan Namib çölü ve doğusu Kalahari Çölü ile çevrili olan Namibya, eşi benzeri bulunmayan göz kamaştırıcı manzaralara sahip bir ülke.

Çok eski zamanlarda oluşan çöllerinde kırmızıya çalan rengiyle muhteşem bir görüntü sunan çölleri, gemi enkazlarıyla dolu eşsiz kıyı şeridi, vahşi yaşamı ve bakir doğasıyla Namibya, Afrika’nın en gizemli ülkelerinden.

namibya nerede

Namibya hakkında kısa bilgiler 🇳🇦

Namibya’nın resmi dili Almanca. 1884’den itibaren Namibya bir Alman kolonisiydi. 1990’dan bu yana İngilizce de resmi dil olarak kabul edildi. Namibya’da yaşayan beyazların %60’ı Afrikaanca dilini, %32 Almanca’yı, %7’si İngilizce konuşuyor. Namibya’da, 10 yerli Afrika dili ve 3 Hint-Avrupa dili dahil olmak üzere 13 ulusal dil kullanılıyor.

Namibya para birimi Namibya Doları. Ülkede, komşu ülke Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Güney Afrika Randı parası da aktif olarak kullanılıyor. Her ikisi de aşağı yukarı aynı değerde. Namibya Türkiye’den 1 saat ileride.

Malta

Namibya’da %50’si Lüteriyen olmak üzere Hristiyanlar nüfusun %90’a yakın kısmını oluşturuyor. Geri kalanlar ise Roman Katolik, Anglikan, Metodist, Flemenk ve Mormonlardan oluşuyor. Müslüman ve Yahudiler ise çok çok küçük bir azınlık.

Namibya son derece güvenli ve politik olarak da istikrarlı bir ülke. Seyahat için organize turlar ya da kamp, misafir evi gibi yerlerde kaldığınız sürece güvenlik ile ilgili pek bir problem yaşamıyorsunuz. Zengin vahşi yaşam nedeniyle geceleri araç kullanmanız tavsiye edilmiyor. Öyle ki, şehrin 5 km dışına çıktığınızda karşınıza zebralar, deve kuşları, ceylanlar çıkabiliyor. Dünyanın her yerinde olduğu gibi suç oranı şehirlerde daha yüksek ve önlem almanızda fayda var.

Namibya’ya gitmek için Namibya vizesi almanız gerekiyor. 2 fotoğraf ile birlikte 147€ vize ücreti ödediğinizde 10 günde Namibya vizeniz çıkıyor. Yeşil Pasaport sahibi olsanız da vize şart. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vize istemeyen ülkeler için de Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Namibya Gezi Rehberi ve Namibya Gezilecek Yerler blog yazımda ülkenin en güzel yerleri hakkında bilgiler paylaştım. Daha uygun bir Namibya tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Namibya nerede 📍

Güneybatı Afrika’da Atlas Okyanusu kıyısında yer alıyor. Namibya, kuzeyde Angola, kuzeydoğuda Zambiya, doğuda Zimbabve ve Botsvana, güneyde Güney Afrika ve batıda Atlas Okyanusu ile çevrili.Türkiye-Namibya arası kuş uçuşu 7183 km. Araç yolu ile karadan Türkiye-Namibya arası uzaklık ise 10940 km.

Windhoek, Namibya’nın başkenti ve neredeyse ülkenin tam da ortasında yer alıyor. Khomas yaylaları, Auas ve Eros dağları ile çevrili Windhoek (Winduk diye okunuyor), eğer Namibya gezisi yapacaksanız, ülkede nereye gitmeyi planlarsanız planlayın muhtemelen uçacağınız ilk şehir olacak.

namibya konum

Namibya’ya nasıl gidilir  ✈️

Namibya’nın başkenti Windhoek, ülkenin dünyaya açılan kapısı. Windhoek Hosea Kutako Uluslararası Havalimanı, Namibya’nın en büyük ve uluslararası uçuşların gerçekleştirildiği havalimanı.

Türkiye’den Namibya’ya direkt uçuş bulunmuyor. İstanbul Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Qatar Airways ile Doha aktarmalı olarak Windhoek’e ulaşmak mümkün. Her iki havalimanından da Doha aktarmalı olarak Windhoek uçuşu bekleme süresiyle birlikte 16 saat sürüyor.

Qatar Airways dışında Etiyopya Hava Yolları ile Addis Ababa ve Güney Afrika Hava Yolları ile Johannesburg aktarmalı olarak da Windhoek’e gidilebiliyor. Bu uçuşlar bekleme süresine göre 14 ile 24 saat arasında değişiyor.

Etiyopya Hava Yolları’nın Addis Ababa aktarmalı Windhoek seferi Türkiye’den Namibya’ya ulaşım için en kısa uçuş süresine sahip seçenek. 14 saat 10 dakika süren uçuş ile Windhoek’e tek aktarma ile ulaşılabiliyor.

Windhoek Hosea Kutako Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Windhoek şehir merkezine 45 km uzaklıktaki havalimanından şehir merkezine ulaşım için toplu ulaşım imkanı yok. Havalimanı gelen yolcu kapısı önündeki taksiler, kiralık araç ya da özel transfer firmalarının servisleriyle şehir merkezine gidilebiliyor.

namibya nasıl gidilir
Lüderitz Yolu

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Qatar Airways ile önce Doha’ya uçup oradan aktarma ile Namibya’nın başkenti Windhoek’ten başlayan 2 ay süren Afrika rotamın ilk ülkesi Namibya olmuştu. Birbirinden benzersiz deneyimleri bir arada sunan Afrika’nın yükselen destinasyonu Namibya’da görülecek çok yer var.

Namibya gezimde ülkenin başkenti Windhoek’e uçtum. Windhoek’ten Ketmanshop yakınlarında kalan arkadaşım ile birlikte Kolmanskop ve Lüderitz‘i gezdim. Windhoek’e dönüp özel bir grupla 4×4 araçlar ve rehberle Swakopmund, Walwis Bay, Skeleton Coast, Opuwa şehri ve yakınlarındaki Himba Kabilesi köyü ile ülkenin vahşi yaşam alanı Etosha Milli Parkı rotasını gezdik.

Sonrasında Windhoek’e dönüp Namib Çölü, Deadvlei ve Sossusvlei ziyareti için 1 gece konaklamalı tur aldım. Windhoek’e döndükten sonra da Caprivi üzerinden Zambiya’nın Livingstone şehrine geçtim.

Namibyalıların tatillerde gittiği ve en popüler tatil bölgesi olan Swakopmund aynı zamanda Namibya’nın en büyük sahil şehri. Dünyanın en güzel kanyonlarından biri olan Fish River Canyon; dünyanın en sıcak yerlerinden ünlü Kalahari Çölü; harika taş oyma örneklere ve duvar resimlerine sahip, hayatta kalmak çok zor bir iş gibi göründüğü Damaraland; fosilleşmiş Fantastik bir taşlaşmış orman Lady of the Brandberg (Brandberg Leydisi) görülesi önemli yerler.

Kuş gözlemciliği söz konusu olduğunda Afrika’nın en iyi ilk 10 bölgesinden biri olan Caprivi Strip, kırmızı kum taşları ve doğal kaynak sularının bolca bulunduğu bir koruma alanı olan Waterberg Plato parkı Namibya’da gezilecek ve görülecek diğer yerler arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz