Kızıldeniz’de yer alanŞarm El Şeyh, Mısır’ın dünyaca ünlü bir tatil kenti. Deniz, kum ve güneşin zarafet ile buluştuğu bu turistik bir şehir, Sina Yarımadasının en güney ucunda konumlanmış. Şarm El Şeyh, 5 yıldızlı otelleri, rengarenk mercan balıklarının arasında yüzme keyfi sunan ince kumlu mükemmel plajları, eşsiz bir manzaraya sahip mercan kayalıkları, su sporları aktiviteleri, alışveriş ve hareketli eğlence merkezleriyle Sina’nın en gözde tatil merkezleri arasında.

Mısır denince bir çoğunun aklına hemen Piramitler gelir, oysa benim aklıma Kızıldeniz gelir. Kızıldeniz’in berrak suyu bile benim için Şarm El Şeyh’e gelmek için yeterli bir sebep. Son olarak 2004 yılında görmüştüm Şarm’ı ve o zamandan bu yana çok değişmiş ve hareketlenmiş.

Denize kıyısı olan her şehirde, mutlaka bir akşamımı gün batımını izlemeye ve fotoğraflamaya ayırırım. Gün batımı öncesinde, henüz canlanmaya başlamış Naama Bay’in geniş caddeli sokaklarında yürüdüm. Burası son yıllarda Bodrum veya Marmaris’i aratmayacak düzeyde gelişmiş.

Naama Bay sokakları cıvıl cıvıl ve sabahlara kadar hareketli. Cadde boyunca sıralanmış, ışıl ışıl cafeler ve restoranlar, hazır nargileleriyle misafirlerini bekliyor. Cadde boyunca bu tesislerin önünde turist avına çıkan Mısırlılar’ın davetlerini duymazlıktan gelerek ve Naama Plajı’na geçtim

Şehrin kuzeyinde bulunan Naama Beach, buranın en ünlü koyu. Naama Plajı ününü fazlasıyla hak ediyor bana göre. Turistlerin ziyaret ettiği gözde plajlardan olan bu koyun etrafında, kendisine özel plajı olan şık oteller ve resortlar, alışveriş ve aktivite merkezleri ile dalış merkezleri sıralanmış. Kızıldeniz’de güneşin ve denizin tadını çıkarmak isteyenler için burası kesinlikle nefis bir seçim.

Naama Bay Beach
Naama Bay Beach
Naama-Bay-SHarm-El-Sheikh

Altın renkli kumsalları ile Naama Bay kıyısınca çok sayıda beach clublar sıralanıyor. Bunlardan şezlong ve şemsiye kiralamak mümkün; hatta özel localar ve VIP kısımları en çok rağbet gören yerleri. Gün batımına doğru ise, yürüyen, koşan ve bazı su sporları yapanların dışında pek kimse kalmamıştı. Ben bu halini daha çok seviyorum. Şahen fotoğraflar çektim ve yukarıda izleyebileceğiniz video için de çekimler yaptım.

Ben Naama Bay’in merkezinde olan Tropitel Otelde kaldım. Otel fena değildi, ama insan denize daha yakın olmayı arzuluyor, hele deniz de Kızıldeniz ise. Diğer yandan, akşamları hareketli gece hayatının içine kolayca dalabiliyordum.

Naama Bay
Naama Bay

Mısır’ın bambaşka yüzü Şarm El Şeyh görmeye değer bir şehir. Şarm El Şeyh’e İstanbul’da direkt uçmak mümkün. Türk Hava Yolları’nın, İstanbul-Şarm El Şeyh arasında tarifeli seferleri bulunuyor. Mısır gezisi için vize gerektiğini de hatırlatayım.

Makedonya Tatil
Önceki blog yazısıYarı Denizaltı ile Kızıldeniz Keşfi, Şarm El Şeyh
Sonraki blog yazısıLong Neck Karen: Dünyanın En Uzun Boyunlu Kadınları
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın