Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar, Bengal Körfezi ile Andaman Denizi kıyısında yer alıyor. Tarih boyunca Burma ve Birmanya adları ile anılan Myanmar, 53 milyonu aşan nüfusuyla Güneydoğu Asya’nın en kalabalık ülkelerinden. Zengin ve görkemli bir geçmişe, bozulmamış bir Budist kültüre sahip.

Uzun yıllar boyunca askerler tarafından idare edilen Myanmar’da birçok yasa, askeri kanunlara göre uygulanıyor. Bölgenin en fakir devletlerinden biri. 2010 yılında dışa açılım sürecinin başladığı Myanmar, 2010’dan bu yana yabancı turistlere kapılarını açtı.

myanmara nasıl gidilir
Mandalay, Myanmar

Ülkenin bundan önceki adı Burma ve Birmanya idi, darbeyle iktidara gelen askeri rejim ülkede sadece Birmanların değil başka halklarında yaşadığını ileri sürerek Myanmar Birliği olarak değiştirdi. Çok zengin kaynaklara sahip ancak askeri rejimin yanlılarına çekilen peşkeşle 1962’den bu yana dünyanın en fakir ülkelerinden biri haline gelmiş.

Nüfusun büyük bölümünün Budist olduğu Myanmar’da Altın Tapınak’ın da bulunduğu başkent Yangon, etkileyici tapınakları ile Bagan ve ülkenin eski başkenti Mandalay en bilinen destinasyonlar.

Ülkedeki etnik gruplardan en önemlileri; Birmanyalılar, Karenler (uzun boyunlu kabile), Şanlar, Şinler, Kaşınlar ve Kayahlar. Nüfusun %74’ünü Birmanyalılar oluşturuyor. Bunun dışında Bangladeş, Hindistan ve Çin’den gelen göçmenler de ülke nüfusunda az da var.

   

Myanmar nerede 📍

myanmar haritası

Myanmar bir Güneydoğu Asya ülkesi. Hint Okyanusu’nun kuzeydoğudaki bir uzantısı Bengal Körfezi ile Tayland’ın batı kıyısındaki Andaman Denizi arasında uzanıyor.

Myanmar, kuzey ve kuzeydoğusunda Çin, batısında Hindistan ve Bangladeş, doğusunda Laos ve güneydoğusunda ise Tayland ile komşu.

Myanmar’a nasıl gidilir 📌

Myanmar’a Türkiye‘den direkt uçuş yok. Yangon Uluslararası Havaalanı (bazen Yangon Mingaladon Havaalanı olarak da adlandırılıyor), çoğu gezgin için birincil giriş noktası, ancak Mandalay Uluslararası Havaalanı daha çok bağlantılı uçuşa sahip. Çok tercih edilen bir uçuş noktası olmayan Başkent Nay Pyi Taw’a da doğrudan uluslararası uçuşlar bulunuyor.

Türkiye’den Qatar Airways ile Doha aktarmalı, Emirates ile Dubai aktarmalı, Etihad Airways ‎ile Abu Dhabi aktarmalı, Singapur Airlines ile Singapur’dan Myanmar National Airlines, Myanmar Airways International, Jetstar veya Silk Air ile, Kuala Lumpur’dan Air Asia ve Malaysia Airlines ile Myanmar’a ulaşılabilir. Türkiye’den Körfez ülkeleri aktarmalı uçuşlar yaklaşık 20 saat sürüyor.

Havayolu firmalarının düzenlediği uçak bileti kampanyaları duyurularını iyi takip edip Myanmar’a veya Tayland’ın başkenti Bangkok’a ucuz bilet bulmaya çalışın. Bangkok‘tan Yangon’a ucuz bilet bulmak kolay. Air Asia ve Nok Air ile Bangkok-Yangon uçuşlarını araştırın.

Bangkok’un düşük bütçeli havayolu firmalarının kullanfığı havalimanı olan Don Mueang Havaalanından Mandalay’a sıklıkla seferler var ve ucuz uçak bileti bulmak daha mümkün. Öncelikle Air Asia ile bu havalimanından Mandalay’a bilet bakın.

Bangkok ana havalimanı olan Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanına muhtemelen ilk gidiyor olacaksınız. Oradan Don Mueang Havaalanı arasındaki ulaşım gözünüzde büyümesin. İkisi arasındaki yolculuk bir saat ve ücretsiz servis otobüsü bulabiliyorsunuz. Biraz araştırın.

Şu anda Tayland ile Myanmar sınırları arasında karadan seyahat etmek mümkün. Myanmar ve Tayland arasında dört tane sınır kapısı var, ancak turist vizesiyle giriyorsanız bunlardan sadece üçünü kullanabiliyorsunuz. Mae Sai/Tachileik (Tayland’ın kuzeyindeki Chiang Rai yakınlarında), Myawaddy/Mae Sot ve Kawthaung/Ranong sınır kapılarından e-vize ile giriş yapılabilir. Şu linkte sınır geçişleri hakkında detaylı bilgiler var (ingilizce).

myanmar nerede
Bagan, Myanmar

Myanmar vizesi nasıl alınır

Yakın geçmişe kadar Myanmar vizesi Türk seyahat severlerin gözünü korkutan ve alması bir hayli uğraştıran bir süreci ifade ediyordu. Ancak Myanmar yönetiminin turizm açılımı ile birlikte ülkeyi ziyaret etmek isteyenler için elektronik vize uygulaması başlatıldı.

E-vize başvurusu sonuçlanan kişilere elektronik vizeleri e-posta ile yollanıyor. Vize sahibi vize çıktısı ile ülkenin uluslararası havalimanlarından Yangon, Mandalay ve Nay Pyi Taw’dan giriş yapabiliyor.

Myanmar devletinin elektronik vize sayfasından yapılan başvurularda 28 gün geçerli, tek girişli turist vizesi 50$, 70 gün geçerli, tek girişli iş vizesi 70$, tek girişli, 28 gün geçerliliği bulunan ekpress turist vizesi ise 56$ ödenerek alınabiliyor.

1 YORUM

  1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

    150,4k Takipçiler
    Takip et
       
     
  2. Hayranlık verici dünyada esrarengiz tüm mitolojik alan ve doğal yapıları görmeyi istiyorum para bir şekilde bulunur da sorun ülkelerin verdiği vize süreleri

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın