Dünyanın en ucuz ve iyi biralarından birin sanırım Kamboçya’da. Ülkenin popüler yerli birası Angkor sadece 1$, üstelik bu market fiyatı da değil, şöyle kalteli diyebileceğiniz bar ve restoranlardaki fiyatı bu. Üstelik Angkor Birası Sihanoukville de üretiliyor. Angkor Beer’in içimi hafif, rengi de daha açık, büyük şişesi ise 640 ml. Benim Ülkem, Benim Biram sloganıyla satılıyor. Yolunuz düşerse tadına bakmayı unutmayın. Bu ara ülkede bira ve benzinin fiyatları benzer. Su gibi benzin veya bira tüketebilirsiniz yani, bira ve benzim sevenlere duyurulur.

Sihanoukville veya yerel adıyla Kampong Saom, şehir merkezi Victory Hill eteklerinde hemen deniz kenarına kurulu bir şehir. Hemen şehrin içerisindeki Occheuteal Plajı ve Serendipity Plajlarını gezebilmiştim. Daha hoş manzaralı ve interneti daha hızlı olan @Chil X oteline yerleşmiştim (8$). Otel odamda veya terasta laptop başında yoğun geçen 1 haftadan sonra tekrar bir şeyler yapasım geldi. Kaldığım otelden motosiklet kiraladım. (5$).

Motorda çok az benzin olduğu söylendi ben de sahil yolunu takip edip aşağıda benzinlik bulurum diye düşündüm, yanılmışım, yolda kaldım! Yol üstünde hazır yemekler satan açık bir tezgâhtakilere sordum ama uzakta olduğunu söylediler, çaresiz ne yapacağımı düşünürken kadının kocası geldi, bir Alman’dı. Hemen yardımcı oldu, motosikletini aldı ve bende arkasında gidip yine yol üstünde şişe olarak benzin satanlardan 2 litre benzin alıp geri geldik. Teşekkür edip yoluma devam ettim.

Yolu takip ediyordum, herhangi bir planım yoktu. İlk ulaştığım yer Victory Plajı‘ydı. Burası daha çok dar bütçeli sırtçantalı gezginlerin takıldığı bir plaj. Temiz bir plajı var. Ağaçların arasından uzayan yoldan diğer bir kıyıya ulaştım burası da Independence Plajı’ydı. Eski Independence Hotel’inden dolayı bu ad verilmiş. Beyaz kumlara sahip uzayan giden plaj daha çok yerli turistlerce doldurulmuştu. Çok sayıda tezgâh ve sade restoran ve cafe sahil boyunca uzanıyor. Hep dediğim gibi Kamboçya benim için sakinliğin adıydı. Etrafta çocuklar ve kalabalık olduğunda bile dingin bir atmosferi var.

Yol boyunca çok keyifle motosiklet kullandım. İleride büyük köprüden geçmek istedim, ancak yolu bulamadım. Bu köprü yeni yapılmıştı, eski köprü önceki yıllardaki Songkran Festivalinde çökmüş ve yüzlerce insan ölmüştü. Yolu bulamayınca ileride önüme çıkan doğa harikası göz alıcı renklere sahip ağaçların arasına daldım. Parıldayan yemyeşil ağaçlar, masmavi ve bulutlarla dolu gökyüzü, diğer yanda deniz olunca dayanamadım ve bozuk patikaya motorumla daldım.

Baraka tarzında eski yıkık dökük evlerin önünde yoksul aileler ve çocuklar oturuyordu. Her beni gören selam verip gülümsüyordu. Burası öyle pek de turistik bir yer değildi ama etkileyici manzarası beni buraya çekmişti. Hani böylesi yerler nasıl bakir kalır, nasıl resort ve turizm endüstrisi kapmamış, parsellememiş diye düşünürsünüz. Şahane bir burun, arkası orman hem doğu hem de batı yönünde şahane bir manzara. Sahilinin kayalıklı olması sanırım buranın böyle bakir kalmasını sağlamıştı.

Yolun devamında ise Sokha Plajı’na ulaştım. Plajın hemen yanında Kamboçya’nın ilk 5 yıldızlı oteli olan Sokha Beach Hotel bulunuyor. Beyaz kumlara sahip plaja otel müşterileri dışında girişine izin verilmiyor.

Malta

Bir yandan çok az da olas yağmur çiselerken ben tekrar motoruma atlayıp devam ettim. Sadece fotoğraf çekiyordum, kaç tane güzelim plaj gezmiştim ama sadece ayaklarım kumalara değmişti, hiçbirinde denize girmeden sadece fotoğraf çekiyordum. Yolu takip ederek tekrar Sihanoukville merkezdeki Golden Lion kavşağına çıktım. Çok acıkmıştım ve elimde Angkor Birası sahile yakın bir cafede günün yorgunluğunu çıkardım.

Day 623: Kamboçya:17, Sihanoukville. 16 Nisan 2012

Önceki blog yazısıPoom Barang: Victory Hill
Sonraki blog yazısı“Yolda Olmak” Artık Yeni Bir Yüzle Karşınızda
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

    • Angkor birasını ben oldukça beğendim. Tayland birası Chang ve Shinga kadar iyi olmasa da güzel. Efes ile kıyaslanınca tamamen farklı. Draft birası yarım sent olunca tadın pek de önemi kalmıyor 🙂

      Bu da reklamları:

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın