Akdeniz’in en gözde tatil yerlerinden olan Mersin, muhteşem doğal güzellikleriyle dünyada eşi benzeri az bulunan bir yerleşim yeri. Şanslı bir coğrafyada ne ararsanız var; yüzlerce km uzayıp giden kıyı şeridi, hemen arkasında uzayan ormanlarla kaplı Toros dağları, üzerinden güneşin eksilmediği verimli topraklar, binlerce yıllık kültürlerin izlerini taşıyan antik kalıntılar, zengin mutfak kültürü ve dahası.

Kilikya’yı oluşturan, Anamur’dan Silifke’ye, Kilikya’nın Efes’i olan Uzuncaburç’tan Kanlıdivane’ye, Mersin’den Tarsus’a kadar uzayan bu coğrafya dinlerin ve kültürlerin buluştuğu bakir, henüz değeri yeteri kadar anlaşılmamış şahane bir şehir.

mersin nasıl gidilir

Mersin nerede 📍

Mersin, doğuda Adana, batıda Antalya, kuzeyde Konya, Karaman ve Niğde, güneyinde ise Akdeniz ile çevrili. Yüzölçümü 15,853 kilometrekare olan şehrin topraklarının yüzde 49,5’i ormanlardan oluşuyor.

Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz kıyısında 321 km boyunca uzanan Mersin’in kuzeyi orta Toros Dağları ile çevrili. Tarsus ve Mersin’in bir bölümü bereketli Çukurova’nın devamı niteliğinde, geniş düzlüklerden oluşuyor.mersin haritası

Mersin’e nasıl gidilir ✈️

Mersin, Türkiye’nin dört bir yanından ulaşım bağlantısına sahip bir kent. Şehre hava yolu, kara yolu ve demir yolu ile ulaşılabiliyor.

Mersin’e uçakla ulaşım: Mersin şehir merkezine en yakın havalimanı Adana Şakirpaşa Havalimanı. Şehre 66 km uzaklıktaki havalimanı Mersin’in dış dünyaya açılan hava bağlantısını sağlıyor.

Adana Şakirpaşa Havalimanına Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları, Atlas Global, SunExpress ve Onur Air’in direkt seferleri bulunuyor. Adana’ya İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Van, Diyarbakır, Trabzon, Ordu, Erzurum ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden direkt uçak seferleri yapılıyor.

Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan her yarım saatte bir hareket eden HAVAŞ servislerinin yanı sıra taksi ve araç kiralama seçeneği ile Mersin’e geçilebiliyor. Ayrıca Adana Garı’ndan trenle ve otogardan otobüsle de Mersin’e gitmek mümkün.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Mersin’e kara yoluyla ulaşım: İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine E-5 ve E-24 karayolları ile bağlanan Mersin, zorlu coğrafyası nedeniyle uzun yıllar kara yolları yatırımlarından sınırlı olarak yararlanan bir şehir.

Adana-Mersinarası 85 km. Adana’dan Mersin’e arabayla gitmek için iki yol alternatifi bulunuyor. Şakirpaşa Havalimanı’ndan çıkarak E90 numaralı yol ve devamında da Adana Erdemli yolunu izlemeniz gerekiyor. Bu yol yaklaşık 84 km sürecek.

Daha iyi bir yol ise Adana’dan Mersin’e giden 60 km uzunluğundaki D400 yolunu kullanmak. Yalnız bu yolda ücretli geçişler var.

İstanbul’a 946 km mesafede olan Mersin’e İstanbul-Ankara Otoyolu’nu kullanarak Aksaray, Pozantı, Tarsus güzergahı takip edilerek özel araçla 10 saatte varılıyor.

Ankara-Mersin arasındaki mesafe ise 498 km (5 saat 25 dakika). İzmir’den Mersin’e özel araçla gitmek için Uşak, Afyonkarahisar, Konya, Ereğli, Pozantı, Tarsus rotası takip ediliyor. İzmir-Mersin arasındaki mesafe 909 km (10 saat 35 dakika).

Türkiye’nin dört bir yanından Mersin’e şehirlerarası otobüs seferleri yapılıyor. Mersin Otogarı şehir merkezinde bulunuyor. Mersin’den en sık otobüs seferi ise komşu şehir Adana’ya. Otobüsle Mersin-Adana 1 saat sürüyor.

Mersin’e trenle ulaşım: Mersin, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sefer yapan bölgesel trenlerin ana hareket merkezi. Mersin’den hareket eden bölgesel trenler ile Yenice, Adana, Ceyhan, Toprakkale, Erzin, Dörtyol, İskenderun, Fevzipaşa ve Islahiye’ye gidilebiliyor.

mersin nerede

Mersin gezilecek yerler

Akdeniz boyunca uzanan Mersin, sonu gelmeyen tertemiz kumsalları, mis kokulu portakal ve limon bahçeleri, antik kentleri ve doğal güzellikleri ile önemli bir turizm merkezi. Taşucu, Susanoğlu, Kızkalesi, Anamur ve Ören plajları şehrin gözde plajlarından.

Tarih boyunca birçok medeniyetin buluştuğu bir coğrafyada yer alan Mersin’de Soli Pompeipolis, Kanlıdivane, Kızkalesi, Uzuncaburç, Mamure Kalesi ve Anemurium Antik Kenti ziyaret edilecek yerlerden. Ayrıca St. Paul Kilisesi, Aya Tekla Kilisesi ve Eshab-ı Keyf Mağarası da inanç turizmi için büyük önem taşıyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın