Memento Park, Budapeşte’de Komünizmin çöküşünü ibretlik şekilde gözler önüne seren bir açık hava müzesi. Macaristan Hükümeti, 1947 ve 1989 arasında süregelmiş komünist rejim döneminde rejimi kutsamak için dikilen dev heykel ve anıtları yok etmek yerine onları bir Momento Park’ta teşhir ediyor.

Park’ın orijinal ismi Heykel Parkı (Szoborpark) ancak artık Memento Park olarak biliniyor. Eskinin sembol anıtlarını yok etmek yerine onları muhafaza ederek unutma stratejisi uygulamay tercih ettiler. Bu şekilde Macaristan’ın komünist geçmişi her zaman hatırlanacak ve ondan kurtuluşunun kutlamaları yapılacaktı. Bu yüzden parkı adı da Memento, yanı Hafıza Parkı adını koydular.

budapeste-memento-park

Memento Park, Budapeşte

Macaristan, II. Dünya Savaşından sonra Sovyetlerin kontrolü altına girmişti. Stalin’in 1945’deki bir konferansta verdiği Orta ve Doğu Avrupa’ya demokrasi getirme sözü hiç bir zaman gerçekleşmediği gibi Macaristan ‘insanlara demokrasi’ kisvesi altında totaliter diktatörlük rejimine dönüşmüştü.

1956’daki başarısız ayaklanmanın ardından rejim kısmen biraz yumuşamış olsa da ülkenin tam olarak demokrasi ve bağımsızlığına kavuşması 1989’da Komünizmin yıkılmasıyla gerçekleşti.

Diktatörülük dönemi boyunca Budapeşte’de Komünizmi ve liderlerini onurlandırmak için bir çok anıt dikilmişti. 1989 yılı sonrasında müteakip, kentin muhtelif yerlerine dikilmiş tüm bu anıtlar kaldırıldı. 1991’de Sovyet kuvvetlerinin ülkeyi terketmesinin ardından Budapeşte şehir meclisi toplanarak tüm bu kaldırılan anıtların yeni bir parka koyulmasını kararlaştırdı.

Memento Parkı mimar Ákos Eleőd tarafından tasarlandı ve 1993 yılında halka açıldı. Ákos Eleőd, Park’ın kurulmasının nedenini şöyle açıklıyor; “Bu Parkın kurulması diktatörlükle ilgili olduğu kadar demokrasi ile de ilgilidir. Çünkü sadece demokrasi diktatörlük hakkında özgürce düşünme fırsatını sunar.”

Malta

Yıllar boyunca parça parça genişleyerek şimdi hem 42 heykelin hem de Soğuk Savaş döneminde Macaristan’daki yaşamı anlatan sergilerin düzenlendiği bir açık hava müzesi haline geldi.

Memento Park

Şehrin Buda yakasında olan Memento Park, heykellerin bulunduğu taraf ve ‘Witness Square (Şahit Meydanı)’ olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Meydan Orta ve Doğu Avrupa’nın Sovyet rejimine karşı ayaklanma dönemini temsil ediyor. Park, Komünist dönem heykellerini nötr bir şekilde sergiliyor, yani ne alay ediyor, ne de onurlandırıyor.

Parkta en merak edilen heykel, Stalin’in dev botlarının birebir kopyası olan anıt. 8 metrelik Stalin heykeli bir zamanlar Budapeşte’nin merkezindeki komünist rejim için bir toplanma noktası ve geçit yolu olarak hizmet veren Felvonulási tér’de duruyordu.

23 Ekim 1956’da Macarlar komünist rejime karşı ayaklandı ve dev heykeli alaşağı etti. Geriye sadece Stalin’in dev botları kaldı. Devrim Komünist güçler tarafından acımasızca ezilmiş olsa da acar Devrimi’nin sembolü haline gelen Stalin Çizmelerinin kopyası Macar ayaklanmasında kaybedilenleri hatırlatıyor.

Karşı Devrim Şehitleri Anıtı, Konsey Cumhuriyet Anıtı, İspanyol Uluslararası Tugaylar Anıtı’ndaki Macar Savaşçıları, Macaristan-Sovyet Dostluk Anıtı, Marx ve Engels’in Kübist Anıtı ve Kızıl Ordu Asker heykeli görülmesi gereken anıtlarıdan bazıları.

Tek tek hangi heykellerin olduğu, daha önce nerede sergilendiği ve kimin tarafından yapıldığına dair geniş bilgiyi parkın İngilizce Wikipedia sayfasında görebilirsiniz.

memento-park-budapeste
Memento Budapest
memento park hakkında bilgi

Budapeşte merkezinin dışında, 22. Bölgede yer alan Memento Park’ı yılda yaklaşık 40.000 kişi tarafından ziyaret ediyor. Macaristan Devletinin malı olan parkın giriş ücreti ve hediyelik eşya dükkanınden gelen gelirlerle desteklenen özel bir girişim tarafından işletiliyor.

Memento Park’a ulaşımın en kolay yolu Kosztolanyi Dezso ter’den (Kosztolanyi Dezso Meydanı) kalkan 150 numaralı Campona otobüsüne binmek. 9 Nolu binanın önünden, pazartesinden cumaya her 20 dakikada bir (10, 30, 50 geçe), haftasonları ise 30 dakikada bir (00, 30) kalkıyor. Budapeşte’nin şehir merkezinden ulaşım yaklaşık yarım saat sürüyor.

Önceki blog yazısıSidney Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıAyvalık Adaları Tabiat Parkı
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın