Malezya Asya’nın parlayan yıldız ülkelerinden birisi. Sahip olduğu doğal zenginlikler ve kültürel renkleri çok iyi pazarlayan ülke, dünyanın en çok turist çeken ilk 10 ülkesi içerisinde yer alıyor. Son yıllarda uyguladıkları istikrarlı politikalarla ekonomik açıdan oldukça gelişim gösterdiler. Malezya ekonomisi oldukça güçlü; 28 milyon nüfuslu Malezya 234 milyar USD ihracat gerçekleştiriyor.

Hükümetler üstü bir politika uygulayan Malezya, çok iyi bir planlamalar yaparak, kısa dönemde milli geliri kişi başında 15,000 dolara çıkarmak istiyor. Bunu başarmak için de eğitim konusunu kalkınma planlarının bir parçası yapmışlar. Gelecekte ihtiyaç duyulacak mesleklere yönelik eğitim projeleri çoktan hayata geçirilmiş bile. Fikir vermesi açısından Avrupa gibi önemli bir pazarının dibinde olan 76 milyonluk Türkiye’nin 146 milyar USD ihracat yaptığını hatırlatalım.

Kemal-Kaya

Malezya Turizm Endüstrisi

Ülke sahip olduğu doğa, tabiat, kültür, zenginliklerini çok iyi kullanıyor. Çok kültürlü ve oldukça zengin bir etnik yapıya sahip Malezya, Malay, Çinli, Hintli yanında Sabah ve Sarawaklı çok sayıda farklı etnik yapıyı da bünyesinde barındırıyor. Ülkeye çekicilik kazandıran bu renklilik ülkenin de gurur kaynağı.

Turizm ekonomisine oldukça önem veren ülke 2011 yılında dünyanın 9. en çok ziyaret edilen ülkesiydi. 2010 yılında 24.6 milyar MYR olan turizm geliri, 2011 yılında ise 24.6 milyar MYR, 2011 yılında 58.3 milyar MYR olarak gerçekleşmiş. Bu gelişmeler ışığında agresif politikalar izleyen ülke, ulusal politikalar izleyerek bu gelirleri daha önceki yıllardan iyi olması için çabalıyor.


Visit-Malaysia-Logo

25 milyon olan turist sayısını 28 milyona yükseltme amacında olan Malezya, 2013 için 358 milyon MYR (118 milyon USD) tanıtım bütçesi ayırdı. Böylelikle geçen yıl 60 Milyar MYR (20 Milyar USD) olan turizm gelirini de daha yukarılara taşımak istiyor.

Mega Fam Trip

Farklı ülkelerden turizm sektörü çalışanlarına, Malezya turizmi hakkında ilk elden güncel bilgileri sunan Malezya Mega Fam Trip, birçok alternatif turizm fırsatı sunan Malezya’nın, farklı ve dikkate değer zenginliklerinin yakından tanıtılması adına oldukça profesyonel ve bir o kadar da keyifli bir etkinlikti.

Malezya Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından yapılan organizasyonla 23 ülkeden gelen 248 seyahat acentesi ve medya davetlisine, Kuala Lumpur The Renaissance Hotel’de bir seminer verildi. Malezya Turizm direktörü YBhg Dato’ Mirza Mohammed Taiyab tarafından sunulan etkinlikte, Visit Malaysia Year (VMY) 2014 sunumları yapıldı.

Malaysia-Mega-Fam-Trip

Malezya’nın turizm sloganı “Truly Asia” ve tüm reklam ve promosyon çalışmaları da bu sloganla örtüşecek şekilde projelendirilmiş. 19 Ocak 2013’de bizzat Başbakan tarafından imzalanan protokolle “Visit Malaysia 2014” tanıtım kampanyası başlatılmış. Bu kampanya ile, birçok alternatif turizm fırsatı sunan Malezya, sadece deniz turizmi algısında kalmayıp, farklı ve dikkate değer zenginlikleri ile de dünyanın dikkatini çekmeye çalışıyor.

Colours of 1Malaysia

25 Mayıs akşamında, bu yıl 15.’si düzenlenen, Malezya kralı ve eşi de baştan sona izlediği, Colours of Malaysia festivali ile birlikte tüm projeler tanıtıldı. Festival programında, henüz atanmış olan Malezya Turizm ve Kültür Bakanı Datuk Seri Mohamed Nazri Abdul Aziz, “Visit Malaysia 2014” kampanyası ile ilgili bilgiler sundu.

Malezya-Krali
Abdülhalim Muazzam Şah ve eşi Sultanah Haminah Hamidun

Malezya Turizm Dönüşüm Programı ile (MTTP), 2020 yılında 36 milyon turist hedeflediklerini ve bu sayıyla da 168 milyar MYR gelir elde etmeyi hedeflediklerini aktaran Abdul Aziz, ülkeye gelen turistlerle ilk karşılaşan gümrük memurlarından, pasaport kontrol görevlilerine, taksi şoförlerinden otel çalışanlarına, tur operatörlerine kadar her Malezyalının iki kat çaba sarf etmesini istedi.

Kuala Lumpur Merdaka Meydanı’nda, zaman zaman yağmur altında geçen ve 6 saat süren etkinlikte; ülkenin değişik yerlerinden gelmiş farklı dini ve etnik yapıya sahip binlerce kişi çok renkli dans gösterileri sundu. Etkileyici ses, ışık ve havai fişek gösterileri altında, rengarenk kıyafetleri ile 8.500 dansçı ile ülke turizm projelerinin tanıtıldı.

Colors-Of-Malaysia
Colors-Of-Malaysia

Cuti-Cuti 1Malaysia Dance Tourism Carnival olarak da adlandırılan festival programının sonunda, ülkenin ne kadar renkli ve canlı olduğunu ispatlarcasına, sayısı yüz bini bulan yerli ve yabancı katılımcıların da festival kapanışına eşlik ettiği festival bir karnavala dönüşmüştü.

Colors-Of-Malaysia

Mega Fam Trip’te Kuala Lumpur, Tioman Adası ve Melaka şehirleri gezildi. Mega Fam Trip davetlisi olarak, 6. kez Malezya’da olmak ise benim için ayrıca bir keyif sebebi oldu. Turizm Malezya ekibi ile destinasyonları yakından tanımak ve gerçek bir Malezya deneyimi yaşamak ise ayrı bir keyifti. Daha önce bu destinasyonları gezmiş olsam da, buraları tekrar farklı gözlerle görmek heyecan vericiydi.

Mega Fam Trip etkinliğindeki destinasyonlar dışında, öne çıkan birkaç destinasyonu daha ziyaret edip, toplamda 2000’e yakın fotoğraf ve çok sayıda video ile Malezya’dan ayrıldım.

2 YORUM 💬

 1. Tayland-Malezya ve Singapur gezisi yapacağım. Fotoğraf makinası almak istiyorum. Uzakdoğu’da en uygun teknolojik ürün nereden alabilirim?

  • Benim önerim Bangkok veya Kuala Lumpur olur. Singapur, yükselen kur ile birlikte artık pek de uygun sayılmaz. Çok uzun pazarlıkalr gerektiriyor ve en son satın almak istediğinizde de ürünün olmadığını öğrenebiliyorsunuz. Garantiler de sadece alınan ülkelerde geçerli.

   Kuala Lumpur’da Sim Lim Square alışveriş merkezine bakabilirsiniz. Türkiye’den daha ucuz alacağınıza eminim. Memlekette de DoğuBank’a uğramanız spot fiyatlar hakkında bilgi verir. Macbook ve fotoğraf makinemi ben buradan almıştım.

   Bangkok’ta yer alan Pantip Plaza Bangkok alışveriş merkezi de bu tür alışverişler için bakabileceğiniz bir yer. Pantip Plaza daha çok bizim Kadıköy’deki bilgisayarcılar gibi bir yer. Bangkok’ta MBK Center en ucuz elektronik cihazların olduğu diğer bir yer. Fotoğraf makinesi için ayrı bir katı var. En son geçen sene elektronik cihazda tr’ye göre %10-15 uygun fiyatlar vardı, bazı ürünlerde değer, bazılarında değmez..

   Bu konudaki önerilerim kesin değil, sadece bilgim bunlar, daha uygun yerler olabilir.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın