Azerbaycan
Azerbaycan

Akdeniz’in kalbinde, Sicilya’nın güneyinde yer alan Malta, yüzölçümü olarak çok küçük bir ülke olmasına rağmen coğrafi konumu nedeniyle Arapların, Afrikalıların, Fransızların, İtalyanların, İspanyolların ve birçok Avrupa ülkesinin etkisinde kaldığı için çok kültürlü bir görünüme sahip.

Akdeniz ve Avrupa tarihinde önemli bir yere sahip olan ve binlerce yıllık geçisinde sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Malta, Çok kültürlü yapısında ağırlıklı olarak İtalyan ve İngiliz etkilerini taşıyor. Deniz, kum, güneş turizmiyle öne çıkan ülke, tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri ve yabancı dil okulları ile de farklı alanlarda turist ağırlıyor.

Malta

Malta, yaz tatilinde gidebileceğiniz en iyi yaz rotalardan birisi. Şahane plajları, inanılmaz tarihi yerleri, capcanlı gece hayatı ve eğlencesi ile Malta, Akdeniz’in yükselen bir tatil destinasyonu. İster ailecek tatil için gidin, ister lüks tatil veya balayı tatili, isterseniz de İngilizce dil eğitimi için Malta beklentileri tümünü karşılayan bir tatil rotası.

Malta, Gozo ve Comino olmak üzere üç büyük ve 2 küçük adadan oluşan Malta, 316 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulu. Akdeniz’in ortasında, Sicilya ve Kuzey Afrika arasında yer alıyor. İlk yerleşimin Neolitik Döneme kadar uzandığı bir Avrupa ülkesi olan Malta çok sayıda kültürel ve doğal zenginliğe sahip.

Karakteristik mimari dokusu ile Orta Çağ’dan kalma havasını korumayı başaran çok güzel bir ülke. Yerli halkın ‘görkemli’ olarak adlandırdığı, tüm yapıların adaya özgü sarı taş ile inşa edildiği Malta’nın, doğal limanları, ılıman iklimi ve çok kültürlülüğü turizmin parlayan yıldızı.

Malta Gezi Rehberi

Malta ya da resmi adıyla Malta Cumhuriyeti’nin tarihi MÖ 8. yüzyıla kadar uzanıyor. Fenikeliler’in hakimiyetine giren ülke önce Kartacalıların, daha sonra Romalıların eline geçmiş. Roma Dönemi’nde yerel halk Hristiyanlığı kabul etmiş. Romalılar’dan sonra kısa bir süre Arap hakimiyetinde kalan Malta St. John ve Şövalyeleri tarafından işgal edilmiş.

Akdeniz’de ticaretin ortaya çıkması sonucu konumunun ve limanlarının avantajı nedeniyle ticareti ve sosyal hayatı gelişmiş. Şövalyeler ülkeye farklı bir kültür kazandırmış. Kanuni Sultan Süleyman’ın 1565’de yaptığı kuşatma sırasında şövalyelerin galip gelmesi onların Avrupa’da güç kazanmasını sağlamış.

Adalar, bu dönemde mimarlık, sanat ve kültür açısından altın devrini yaşamış. Daha sonra önce Fransızlar’ın sonra İngilizler’in hakimiyetine giren Malta, 1964’te bağımsızlığını ilan etmiş. Malta’nın günümüze kadar ulaşan mimari yapısı genel olarak şövalyeler döneminden kalma.


Ülke en büyük adası Malta’nın adıyla anılıyor. Malta’nın ikinci büyük adası olan Gozo, 7 bin kişilik nüfusuyla adanın en kalabalık şehri. Ülkede resmi dil olarak Maltaca ve İngilizce konuşuluyor.

Malta, dünyanın en küçük ve yoğun nüfuslu ülkelerinden biri. Yaklaşık 426 bin kişilik nüfusa sahip olan ülkede yaşayanların yüzde 96’sı Maltalılar’dan, yüzde 2’si İngilizler’den ve kalan yüzde 2’si farklı milletlere mensup kişilerden oluşuyor.

2004’te Avrupa Birliği ve 2008’den itibaren de Avro Alanına dahil olan Malta, ekonomik bakımdan halkın refah düzeyinde yaşadığı ve ülke gelirlerinin yüzde 97’sini turizmden sağlayan bir ülke.

Malta’nın iki resmi dili var bunlardan biri İngilizce diğeri de Maltaca. Uzun bir süre İngiliz sömürgesi olarak var olan Malta’da nüfusun çoğu İngilizceye çok hakim bu durum Malta’da halkla iletişimi çok rahat bir hale getiriyor. Malta dil okulları bugün ülkenin en büyük gelir kaynaklarından birisi.

Malta’da 50’den fazla dil okulu bulunuyor. En iyi dil okullarından olan www.maltalingua.com.tr 2018’de öğrencilerin verdiği oylarla ‘Malta’nın En İyi Dil Okulu’ seçildi. Maltalingua Dil Okulu izlemesi bile heyacan verici olan St Julians Körfezine nazır ve yakın zamanda yenilenen tarihi binaların bulunduğu bir mevkide yer alıyor.

Malta hava durumu, tatil için yılın her mevsimi elverişli bir imkân sağlıyor. Ortalama hava sıcaklığı yıl boyunca 18 °C sıcaklıkta seyrediyor. Haziran’dan Eylül’e kadar sıcaklık 30°C sıcaklıkta seyrediyor. Yılın 300 gününden fazlası da hava güneşli. Bu nedenle Malta tatil yerleri yılın her mevsimi ilgi görüyor.

Akdeniz’in en temiz plaj ve sularına sahip en iyi yerinden biri olan Malta, kristal berraklığında denize ve pırıl pırıl bir güneşe sahip. Deniz, güneş ve kum kombinasyonunu sevenler için mükemmel bir tatil yer. Mellieha Körfezi, Golden Bay ve Ghajn Tuffieha çevresinde uzanan altın renkli kumsallar, her yıl yüz binlerce tatilciyi kendine çekiyor.

Adrenalin sporları seviyorsanız doğru yerdesiniz. Çok sayıda spor aktivitesiyle Malta, ziyaretçilerine hoşça vakit geçirme fırsatı sunuyor. Yamaç paraşütü, dağ bisikleti, kaya tırmanışı, tüplü dalış ve rüzgar sörfü sevenlerdenseniz Malta tam size göre.

Malta Adaları, Akdeniz’in en iyi dalış noktalarından birisi. Eğer dalış meraklısıysanız mutlaka deneyin, yada dalış sertifikanızı Malta’da alın.

Malta Gezilecek Yerler

Malta gezilecek yerler listesiyle de göz dolduruyor. St. John Manastır ve Katedrali, Malta Milli Kütüphanesi, Arkeoloji Müzesi ve Kraliçe Victoria Heykeli bunlardan sadece bazıları. Şövalyelerin yaptırdığı gösterişli saraylar, surlar, kaleler ve diğer bir çok dini yapılar Malta’nın gezilip görülecek önemli yerleri arasında yer alıyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Mdina, Mısır Piramitlerinden daha eski tarihiyle Hal Saflieni, 1980’de UNESCO listesine giren arkeolojik alan Tarxien Tapınakları, Dünyanın en eski dini sitelerden biri olan Megalitik Tapınak Mnajdra, Ġgantija Temples görülmeye değer yerler.

Malta, yürüyerek keşfetmeyi sevenler için tam bir cennet. Nefis ve etkileyici manzaralar eşliğin de adayı gezmek çok kolay. Malta’da metro, tren, uçak gibi ulaşım araçları da bulunmadığı ve gerek de olmadığı için gideceğiniz yerlere ya kara yoluyla ya deniz yoluyla ya da yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Sliema, St. Julians ve Paceville şehirlerinde dolaşıp renkli şehir hayatının keyfini çıkarın.

1. Valletta

Malta Gezi Rehberi
Valletta, Malta

Malta’nın başkenti Valletta, ülkeyi ziyaret eden birçok kişi için ülkeye adım atılan ilk nokta. Ülkenin başkenti Valletta adını kahraman kurtarıcıları şövalye St. Jean Parisot de la Valette’den alıyor. Ülkenin nüfusunun yarısı Valletta şehrinde yaşıyor.

Şehrin ana girişi ‘City Gate’ten geçtikten sonra sırası ile Azize Catherine Şapeli, Zafer Kilisesi, Kastilya Hanı ve Borsa Binası ile Üst Barakka Bahçeleri gezilecek yerler arasında yer alıyor. Ayrıca Osmanlı kuşatmasına maruz kalmış olan Büyük Liman, Vittoriosa, Senglea, Marsa ve Kalkara şehirleri ve Malta’da gemi yapımın için kullanılan büyük tersanelerinin gezilipi görülebildiği harikualde manzaraları sunuyor.

Osmanlı donanmasının 1565’te gerçekleştirdiği Büyük Kuşatma sonrası inşa edilen başkent Valletta, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunuyor. Şehir girişindeki İspanyol şövalyelerin hanı olarak kullanılan ve oldukça hoş bir yapı olan Auberge de Castille günümüzde başbakanlık binası olarak hizmet veriyor. Valletta’da, dünyanın en büyük zırh koleksiyonunun sergilendiği Şövalyeler Sarayı’nı, Baracca Bahçesi’ni, Büyük Liman, Vittoriosa, Senglea ve endüstri merkezi olan Marsa’yı görebilirsiniz.

Aziz John Yarı Katedrali (Kon-Katidral ta’ San Ġwann), Valetta’daki 16. yüzyıl yapısı. St. John’s Manastırı ve Katedrali, günümüzde dünyanın en güzel barok kiliselerinden biri kabul ediliyor. Değerli taşlar, altın ve gümüş ile süslenmiş sunağı, Malta taşı üzerine direkt olarak yapılmış yağlıboya tabloları, Caravaggio’nun 2 önemli tablosu ve rengarenk mermerlerle yapılmış olan büyük üstatlara ait mezar kitabeleri ile gerçekten eşsiz bir sanat eseri.

Adada yaşayan Katolik İtalyanları bir araya getiren ve yaygın olarak İtalya Aziz Catherine Kilisesi olarak bilinen Azize Catherine Şapeli (St Catherine of Italy), 1576’da St. John Şövalyeleri tarafından inşa edilmiş. Upper Barrakka Gardens, Malta’nın başkenti Valetta’da halka açık en büyük yeşil alanlardan. Büyük Liman bölgesinde yer alan bahçenin tarihi 1560’lı yıllara uzanıyor.

St. Elmo Kalesi’nde yer alan Malta Savaş Müzesi, Upper Barrakka Gardens’ın deniz seviyesinde olan bölümü Lower Barrakka Gardens, St. Paul’un bir gemi kazasından kurtularak Malta’ya çıkarak Hristiyanlığı yaymaya başladığı St Paul Shipwreck Kilisesi ile Malta tarihinin kalbi olarak kabul edilen Büyük Liman kentte gezilecek yerler arasında.

2. Hypogeum

Hypogeum

Paola’da yer alan Hal Saflieni Hypogeum (Hal-Saflieni Katakompu), dünyanın tek tarih öncesi yeraltı tapınağı. Mahzen kayaların oyulmasıyla oluşturulmuş holler, odalar ve geçitlerden oluşan Hypogeum, tarih öncesi dönemde mezarlık olarak kullanılıyordu.

Üç katlı yapının en derin odası yerin 10 metre altında bulunuyor. Yalnızca sınırlı sayıda ziyaretçinin kabul edildiği yeraltı odalarına bilet almak için 2-3 hafta beklemek gerekebiliyor. Bir nekropol olarak kullanıldığı düşünülen yapının içinde 7000 kadar insana ait kemikler bulunuyor.

Ħal-Saflieni Katakompu ziyaret saatleri 09.00-17.00. Katakomp, haftanın 7 günü ziyarete açık. Mezar alanında 09.30, 10.30, 13.30, 14.30 ve 15.30 saatlerinde 20 dakika süren rehberli turlar düzenleniyor. Ħal-Saflieni Katakompu giriş ücreti 35€, 12-17 yaş 20€, 6-11 yaş 15€, rehberli tur 40€.

3. Marsaxlokk

Marsaxlokk

Valetta’dan kara yoluyla yarım saatte ulaşılabilen Marsaxlokk, şirin bir balıkçı kasabası. Kartpostalı andıran manzarasıyla büyüleyici olan kasaba, rengarenk balıkçı tekneleri, gölleri ve nehirleri, canlı pazar yeri ve sakin atmosferiyle Malta’nın en turistik bölgesi.

Fenikeliler ve Kartacalılar tarafından liman olarak kullanılan, Roma Dönemi’ne ait liman kalıntılarının bulunduğu Marsaxlokk’un yanı başında yer alan, Malta’nın en gözde yüzme alanlarından biri olan St Peter’s Pool, doğal bir yüzme havuzunu andıran muhteşem bir plaj.

4. Mdina

Mdina Malta

Başkent Valletta’ya yarım saat uzaklıkta Mdina, Malta’nın en çok ziyaretçi ağırlayan turistik bölgelerinden. Surlarla çevrili Mdina, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Rabat olarak anılan bölgede bulunan Mdina, MÖ 700 yılında Fenikeliler tarafından kurulmuş.

Orta Çağ’dan St. John Şövalyeleri’nin adaya geldiği 1530’a kadar Malta’ya başkentlik yapan bölge dar sokakları ve tarihi yapılarıyla cezbedici. St. Jean Şövalyeleri’nin ilk başkenti Mdina’ya havalimanından X3 ve 201No’lu otobüs hattı, Valletta şehir merkezinden X3 ve Sliema’dan da 203 No’lu otobüslerle ulaşım mümkün.

Tarih boyunca farklı medeniyetler arasındaki savaşlara ev sahipliği yapan Malta’da dünyanın en zengin zırh koleksiyonunu barındıran Şövalyeler Sarayı (Grandmaster’s Palace), surlarla çevrili şehrin giriş kapısı Mdina Gate, adanın en önemli tarihi yapılarından ve Malta Şövalyeleri’nin kilisesi Aziz John Katedrali, şehrin tarihi ve yemyeşil parkı Howard Gardens ve tarihi geçmişi 17. yüzyıla uzanan kilise Carmelite Priory şehirde gezilecek yerler arasında.

5. Rabat

Malta gezilecek yerler

Rabat, Malta’nın kuzeyinde, antik başkent Mdina’nın yanı başında yer alan tarihi yerleşimlerden biri. Antik Dönem’de Roma İmparatorluğu’nun bölgedeki şehri Melita’nın bir parçası olan Rabat, Roma Dönemi’nde kalma sayısız kalıntı ve tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Şehir, yüzyıllar boyunca farklı dini tarikatın yerleştiği bir bölge olmuş.

Fransiskenler, Dominikenler ve Agustinciler gibi dini grupların kiliselerinin bulunduğu Rabat, günümüzde adanın ticaret merkezi olarak kabul ediliyor. Rabat’ta görülmesi gereken yerler arasında Roma Villası (Domus Romana), yeraltı mezarları, Aziz Paul Mağarası ile çok sayıda kilise ve manastır bulunuyor.

6. St. Julians

St.Julian, Malta

Valletta’nın kuzeyindeki sahil şeridinde konumlanan St. Julians, Malta’da gece hayatının kalbi olarak nitelendirilen bölge. St. Julians’ın çok sayıda restoran ve gece kulüplerinin bir arada bulunduğu bölgesi Paceville, hem eğlence hem de küçük otel, hostel konaklaması için ideal.

Akdeniz bölemizdeki tatil beldelerindeymiş gibi hissediyorsunuz burada. Butik oteller, kasım ayında bile plajda güneşlenen insanlar, Bay Street adındaki açık hava AVM’si, büfelerde satılan dilim pizzalar, hareketli barlar sokağı ‘tam da ‘tatilde olmak’ hissini yaşatıyor burada.

Spinola Koyu ve St. George Koyu arasında yer alan bölgede hareketlilik akşam saatlerinde başlıyor ve ertesi günün sabahına kadar devam ediyor. Gece hayatına merakınız varsa bu bölge Malta’da mutlaka görmeniz gereken bir yer. Bölgede yer alan Egali Hostel Malta konaklama için uygun fiyatlı bir seçenek.

Gece kulüplerinin, barların, bistroların sıralandığı Paceville, Budapeşte’deki izbe ama bir o kadar çekici olan ‘ruin pubs’ anlayışına benzeyen eğlence ortamları sunuyor. Malta gece hayatı nasıl diye düşünenlerin kendini burada bulmasına şaşırmamalı. Keşfetmesi kolay ve rahat bölge, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha ucuz ve renkli.

7. Popeye Village

Popeye Village

Popeye Village (Temel Reis Köyü), Malta’da masal köyü olarak anılan bir film seti yerleşimi. Resmi adı Sweethaven Köyü olan Popeye Village, 1980 yılında Robin Williams’ın başrolde oynadığı Popeye (Temel Reis) müzikal filmi için inşa edilmiş. Film çekimlerinin bitmesinin ardından müze ve eğlence merkezine dönüştürülen köyde ahşap renkli yapılar muhteşem fotoğraf karelerine hayat veriyor.

Köy, Mellie köy merkezine 3 km mesafede, Anchor Koyu’nda yer alıyor. Popeye Village ziyaret saatleri kış dönemi (Kasım – Mart) 09.30-16.30, yaz dönemi (Nisan – Kasım) 09.30-19.00. Köy, haftanın 7 günü ziyarete açık. Popeye Village giriş ücreti 15€, çocuklar 12€.

8. Mnajdra ve Hagar Qim

Mnajdra, Malta
Mnajdra, Malta
Hagar Qim
Hagar Qim Tapınağı

Tarih öncesi tapınaklar olan Hagar Qim ve Mnajdra, Malta’nın güney kıyısında, bir uçurumun tepesine yer alıyor. Geçmişi MÖ 3 bin 600’lü yıllara dek uzanan Hagar Qim iç içe geçmiş oval odalardan oluşuyor. Hagar Qim’in yokuş aşağı 500 metre uzağında bulunan Mnajdra ise yonca planlı, farklı yönlere bakan üç tapınağın yan yana gelmesiyle oluşuyor.

MÖ 3 bin 800 ve MÖ 2 bin 500 yıllarında inşa edilen ve günümüzde halen ayakta duran dünyanın en eski yapıları arasında bulunan Mnajdra ve Hagar Qim, Malta’da tarih meraklılarının vazgeçilmez durakları. Malta’nın güney sahillerinde bulunan megalitik tapınak kompleksi ile ilgili gizem henüz çözülebilmiş değil.

Mnajdra ve Hagar Qim ziyaret saatleri 09.00-17.00. Tapınaklar, haftanın 7 günü ziyarete açık. Bilet satışı kapanış saatinden yarım saat önce sona eriyor. Mnajdra ve Hagar Qim giriş ücreti 10€, 12-17 yaş 7,50€, 6-11 yaş 5€.

9. Sliema

Sliema

Adanın en hareketli ve popüler şehirlerinden biri olan Sliema, sahil boyunca sıralanan şirin otelleri, hoş ambiyanslara sahip restoran ve kafeleriyle, enerji dolu bir bölge. Pırıl pırıl güneşi, berrak denizi ve hareketli şehir yaşamıyla Sliema, Malta’nın en güzel yerlerinden.

Sliema, Malta Havalimanı’ndan 11 km uzaklıkta. Şehir, daha çok deniz, kum, güneş turizmiyle öne çıkıyor. Şehrin çevresinde onlarca farklı koy ve plaj sıralanıyor.

10. Gozo

Gozo, Malta

Malta’nın ikinci büyük adası olan Gozo, sarp konik tepelerden birinin üstüne kurulu olan, doğusundaki Ggantija Tapınağı’nın kalıntıları ile ünlü. Feribot seferleriyle ulaşılabilen Gozo’nun en yüksek yerinde Rabat Kalesi, katedrali, adalet sarayı ve piskoposluk sarayı bulunuyor.

Truva, Gladyatör, Monte Cristo Kontu gibi filmlerin çekildiği Dweijra’daki kaya oluşumları, iç deniz ve mercanlar benzersiz güzellikte olmanın yanı sıra Malta’nın en önemli dalış noktası.

Victoria, Malta’ya bağlı adalardan biri olan Gozo’nun başkenti. Gozo’nun en kalabalık şehrinin nüfusu 7 bin 413. Victoria’da yer alan Citadella, MÖ bin 500’lü yıllarda örülmeye başlanan duvarlarıyla yüzyıllar boyunca kenti koruma görevi üstlenmiş.

Bölgeye yerleşen her uygarlığın geliştirdiği yapı, Roma döneminde donanımlı bir akropole dönüşmüş. Tarihin izini sürmek için muazzam bir antik bölge.

17. yüzyılda inşa edilen Aziz Paul Katedrali, şehir surlarının yanı başında eski bir tapınak alanında bulunuyor. Victoria şehri festivalleriyle meşhur. Meryem Ana’ya adanmış olan ünlü St. George’s festivali her yıl St. George Bazilikası’nda kutlanıyor. Meryem Ana’ya adanan bir başka önemli festival de 8 Aralık’ta Aziz Francis Kilisesi’nde kutlanıyor.

11. Comino

Comino, Malta
Blue Lagoon, Comino

Deniz, kum ve güneş için hem trafik hem de gürültü derdi olmayan Comino, berrak denizi ve güzel kumsallarıyla cennet bir ada. Feribotla ulaşılabilen ada, doğal güzellikleriyle etkiliyor. 1980’den bu yana UNESCO Listesi’nde bulunan Tarxien Tapınakları, Republic Streetteki Malta Milli Kütüphanesi, Arkeoloji Müzesi ve Kraliçe Victoria Heykeli şehirde gezilecek yerler arasında.

1980’den bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan, Malta’daki en büyük tarih öncesi yerleşim yeri olarak kabul edilen ve tarihi geçmişi MÖ 3 bin 150’ye dek uzanan 4 megalitik tapınaktan oluşan Tarxien Tapınakları’nı görmeden adadan ayrılmayın.

Beyaz kumların ve kristal berraklıktaki deniz mavisi ile adeta kartpostal görünümüne büründüğü Blue Lagoon (Mavi Lagün), Comino Adası’nda yer alıyor. Birbirinden güzel plajlarıyla büyüleyici bir Malta adası olan Comino’ya feribotla geçebilirsiniz.

12. Blue Grotto

Blue Grotto
Azure Window, Gozo Adası, Malta
malta görülecek yerler

Malta’nın güney kıyısında, küçük adacıkların karşısında bulunan ve 7 farklı mağaradan oluşan Blue Grotto (Mavi Mağara), 1950’li yıllarda keşfedildi. Bu dönemde bölgeyi ziyaret eden bir İngiliz askeri ile ünü Avrupa’ya taşınan Blue Grotto’nun muhteşem görüntüsü Wied iz –Zurrieq adlı izleme noktasından izlenebiliyor.

13. Malta, Gozo ve Comino Plajları

Yılın 300 gününün güneşli geçtiği Malta, harika plajlarıyla turistleri cezbediyor. Rüzgar sörfü yapanlardan güneşlenenlere kadar herkes için sayısız seçenek adanın dört bir yanında mevcut. Sığ deniz suyu ve ince taneli kumsalıyla Mellieha Koyu, çocuklu aileler için ideali Pretty Bay.

Adanın en turistik plajı Paradise Bay, geniş kumsalı, su sporu olanaklarıyla Ghajn Tuffieha, Gozo’da, koyu sarı kumlu geniş bir plaj olan San Blas Bay ve Mavi Lagün Malta’da ziyaret edebileceğiniz plajlar arasında.

Malta yeme ve içme

Akdeniz kültürünün hâkim olduğu Malta yemeklerinde deniz ürünleri, domates, zeytinyağı, zeytin ve patatese çokça rastlanıyor. En iyi balık restoranları için Marsaxlokk köyüne uğramalı, kış aylarında lampuka adı verilen Akdeniz lüferini denemelisiniz.

Malta’nın geleneksel mutfağı balık ve sebzelerden oluşuyor. Bunların arasında, lampuki pie (balık böreği), pragioli (zeytinyağlı dana eti), kapunata (vejetaryen yemek çeşidi), gbejniet (atıştırmalık çeşitlerin en önemlisi, keçi ve ya koyun sütünden yapılan peynir), tavşan etini saymak mümkün.

Gozo’da keçi sütünden üretilen karabiberli peynir, makarna ve Malta ketçabı da aklınızda bulunsun. Akdeniz, İtalyan ve Ortadoğu mutfağından lezzetler tadabileceğiniz Malta’da, Peaceville bölgesinde dünya mutfağından her türlü yemek çeşidini ve restoranı bir arada bulabilirsiniz.

Sushi ve noodle bar konseptli Hugo’s Lounge Restoran dingin bir gece geçirmek isteyenlere hitap ediyor. Sessiz, sakin atmosferiyle huşu içerisinde yemeğinizi yiyebilir, içkinizi yudumlayabilir ve keyifle sohbet edebilirsiniz.

Irish pub severler için farklı bir seçenek olan Ryan’s Irish Pub, Salı ila Perşembe günleri 11.30 ile 01:00 saatleri arasında açıkken Cuma ve Cumartesi günleri saat 04:00’a kadar açık kalabiliyor. Ryan’s Irish Pub, maç izleme keyfi eşliğinde Guinness marka bira içmek isteyenlerin uğrak yeri.

Hilton Oteli bünyesinde bulunan Quarterdeck Cocktail & Wine Bar, seçkin bir ortamda Malta’nın dokusunu hissetmek isteyenlere Portomaso Marina’sının manzarasını sunuyor. Lüks severler için hem konaklamayı hem de gece hayatını bir araya getiren bu mekan, şık çizgisiyle ön plana çıkıyor.

Malta gece hayatı, sanatsal ihtiyaçlara da cevap veriyor. Avrupa’nın faal olarak kullanılan en eski üçüncü tiyatrosu olan Teatru Manoel, klasik müzik severler için birçok alternatif sunuyor. Tarihleri denk getirmeniz halinde genellikle Üst Kışla Bahçeleri’nde (Upper Barrakka Gardens) organize edilen şarap festivallerine de katılabilirsiniz.

Malta alışveriş

Malta alışveriş turizmiyle de öne çıkan bir ülke. Fiyatlar genel olarak Avrupa ortalamasında olsa da ülke, yerel ve otantik hediyelik eşyalar konusunda sayısız seçenek sunuyor. Ülkenin en büyük alışveriş merkezi The Point Shopping Mall başta olmak üzere Gozo’daki Rabat Arkadia ve The Duke alışveriş merkezleri, Sliema – Plaza Alışveriş Merkezi, Tumas Fenech Caddesi, Valley Road ve Bisazza Caddesi’nde çok sayıda yerel ve uluslararası markanın mağazaları bulunuyor.

Malta’nın yerel makarnası, zeytinyağı, şarap çeşitleri, ketçabı, peynir çeşitleri de ülkeye ait bir şeyler satın almak isterseniz alışveriş alternatifleri arasında.

Malta gece hayatı

Malta gece hayatı çok canlı ve renkli. Hava karardığında Malta için eğlence başlıyor demektir. Malta’da hemen her kasabanın yaz dönemlerinde düzenlediği kendine özgü bir festivaller, Maltalıların eğlence konusunda ne kadar iddialı olduğunu kanıtlıyor.

St. Julians gece hayatıyla adını duyurmuş bir bölge, sabaha kadar açık olan gece kulüplerini, dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler dolduruyor.

Valetta’nın eğlence ve alışveriş durağı sayılan Paceville, Bay Street isimli dev bir açık hava alışveriş merkezi ve 15-20 gece kulübünden oluşuyor. Yan yana sıralanan gece kulübü, striptiz kulübü, bar, kafe ve restoranlarla çevrili bu bölgede genç nüfus ağırlıkta.

Big G’s Snackbar, Paceville’deki diğer eğlence mekanlarından ucuz fiyat anlayışı ve kaliteli kokteyl sunumuyla ayrılıyor. Bu nedenle turistlerin ve yerlilerin gözdesi. Malta gece hayatını keşfetmeden önce keyifle sohbet edip 5 ila 7 euro arasında değişen fiyatlardaki kokteylleri tatmak için uygun bir yer. Atıştırmalık yiyecekleri de tüketebileceğiniz bu snackbar, birçok şeyi aynı anda hizmetinize sunuyor.

Şehrin en havalı havuz partilerine ev sahipliği yapan Cafe Del Mar Malta, Çarşamba ve Cuma günleri düzenledikleri partilerle denize karşı havuz keyfi yapmak isteyen herkese kapılarını açıyor. Paceville’deki barlar sokağının girişindeki Plush, her zevke hitap ederek 3 ayrı bölümden oluşuyor. Günün yorgunluğunu atmak için Plush Bar, daha sofistike bir atmosfer için Plush Lounge ve özel organizasyonlar içinse Purple Room tercih edilebilir.

Malta gece hayatının en popüler gece kulüplerinden bir diğeri ise Havana Club. Hiphop ve r&b geceleriyle ön plana çıkan bu gece kulübü, techno ve elektronik müzik severler için Cabanas ve 80’ler pop ve rock şarkılarını severler içinse Flashback olmak üzere iki ayrı bölümden oluşuyor.

Paceville’de dans etmek için en ideal eğlence mekanlarından biri de Hugo’s Passion. Tuesday Nights ve VIP Fridays gibi organizasyonlar düzenleyen Hugo’s Passion’da direk dansı hünerleri sergilenebilir, en popüler şarkılarla çılgınca eğlenilebilir.

Her güne ayrı bir temada parti düzenleyen Footloose ise Karayipler konseptli Perşembeleriyle ünlü. Latin kıvraklığını mekanın her köşesinde hissedebileceğiniz gibi Perşembe günlerine özel kokteyllerin de tadını çıkarabilirsiniz.

Şehrin bir elin parmağını geçmeyen caz barlarından biri olan Smooth Jazz, farklı müzikal tatları arayanları kendine çekiyor. Yerel ve yabancı caz sanatçılarını ağırlayan bu mekan, sade bahçesi ve canlı müzik alternatifiyle benzer mekanlar arasından sıyrılıyor.

Malta nerede

Malta, Akdeniz üzerinde, Sicilya’nın güneyinde, Orta Avrupa’nın güneyinde yer alan bir adalar ülkesi. Konum olarak Güney Avrupa’da bulunan Malta, Sicilya Adası’na 93 km, Afrika kıtasındaki Libya’ya ise 497 km uzaklıkta. 3 büyük ve 2 küçük adadan oluşan Malta, Akdeniz üzerinde Kuzey Afrika ile Avrupa arasında önemli bir geçiş rotası.

ⓘ Malta gezinizde, uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Malta nasıl gidilir

Malta’ya uçakla nasıl gidilir: Malta’ya Türkiye’den direkt uçuş seferleri ile ulaşım sağlanıyor. Türk Hava Yolları ile İstanbul Havalimanı’ndan haftanın her günü, 2 saat 25 dakika süren direkt uçuşla Malta Havalimanı’nda olabilirsiniz. Valetta şehir merkezine 8 km’lik bir mesafede bulunan Malta Havalimanı’ndan merkeze otobüs ve taksi ile ulaşım mümkün.

Malta’ya Alitalia ile Roma Fiumicino Havalimanı aktarması ile gitmek Türkiye’den direkt gitmekten daha uygun fiyatlı. Pegasus Havayolları ile Roma’ya gidip oradan Malta’ya aktarma yapılabilirsiniz. Aktarmalı uçuş süresi beklemeye de bağlı olarak 10 saati bulabiliyor.

Malta’ya feribotla nasıl gidilir: Malta’ya İtalya’nın kuzeyinden, Sicilya’dan ya da diğer Akdeniz şehirlerinden feribot seferleri düzenleniyor. Ayrıca büyük cruise gemileri ile tur paketi alarak Malta’ya gelebiliyorsunuz. İtalya’nın Sicilya adasının Katanya şehrinden Malta’ya ulaşım feribotla 4 saat sürüyor. Sicilya’nın güneyinde yer alan Pozzallo şehrinden hızlı feribotlarla Valletta’ya yaklaşık 90 dakikada ulaşılıyor.

Zengin tarihi, muhteşem plajları, canlı gece hayatı ve benzersiz yeraltı tapınaklarıyla Malta, Avrupa’nın görülmesi gereken ülkelerinden biri.

⇦ Önceki blog yazısıTÜYAP Fuar ve Kongre Merkezine Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısı ⇨Antalya’nın Antik Kentleri

44 YORUM 💬

 1. Tatil için 2 kez gittim. inanılmaz keyif aldık. Herkese göre bir seçenek var Malta’da. Tarihi inanılmaz, tamam bir Barcelona, Viyana değil ama çok da keyifli bir yer.

 2. Malta’nın başkenti Valletta bu sene Avrupa Kültür Başkenti seçildi. 2018 yılı içerisinde toplamda 500’ün üzerinde organizasyon yapılacak. MaltaVista olarak hazırladığımız türkçe etkinlik rehberini çok yakında yayınlıyoruz. Rehberimiz bu konudaki tek türkçe kaynak durumunda, dileyen herkes araştırabilir. 2018 yılı Malta’ya gitmek için olabilecek en iyi yıl gibi görünüyor.

 3. Fotoğraflar aklımı başımdan aldı resmen. O suların rengi ne kadar şahane öyle. İnsanın saatlerce içinde kalası geliyor.

 4. Malta bekle bizi, 3 hafta sonra her yerini karis karis gezecegim walla. Bizim koyun yuz olcumu bile Malta’dan buyuk herhalde.

 5. Mart ayi sonuna dogru esimle berabr 5 gunluk bir gezi dusunuyoruz Malta’ya ama kalmak icin karar veremedik St Julians var bir de Buggubi var veya siz nereyi tavsiye edersiniz? Bir de yemek yiyecegimiz guzel ve nezih bir balikci veya otantik restoran var mi tavsiye edeceginiz? Simdiden tesekurler

 6. Malta, Akdeniz iklimine sahip olmasının verdiği avantajları sonuna kadar sağlıyor. Pek bilinmiyor ama gidenlerin çokça tavsiye ettiği bir ülke. Megalitik yapıları, mağaraları ve yapılarıyla tarih severlen insanları gayet de memnun edecek düzeyde.

 7. Malta yabancı dil eğitimi içinse güzel. Ama gezmek için üs olarak kullanmak icin ideal…mutlaka Tunus ucakla ve deniz otobusleriyle italya Katanya (catania) yapılmalı.

 8. 2 sene once, ilk gidisim de Valetta’da 1 ay kaldim. Kasim ayi olmasina ragmen, bir yaz havasi vardi. Ne yazik ki gecen sene yine ayni tarihler de gittigim halde, yagmur dan gozumu acamadim… 1 hafta zor gecdi. Yine de Slima, Gozo, Comino, Rabat, 3 Cities , Marsaxlokk en sevdigim yerler arasinda…

 9. Mdina harika bir şehir ama gecesi harika ötesi. Comino’da Blue Lagoon, Gozo’da Azzure Window, Malta’da ise Blue Grotto görülmeli…. Denizin bu renk olduğu başka yer var mı bilmiyorum…

 10. 1980 yapımı Robin Williams’ın başrolünü oynadığı Popeye (Temel Reis) filminin seti hala duruyor. İster yalnız başınıza, ister çocuklarınızla zaman geçirmek içşn Anchor Bay’de bulunan Popeye Village harika bir tercih… Masal gibi

 11. Ucuz oteller ve hosteller var; konfor beklememek gerekiyor; maltada arkadaşlık kurmak çok kolay; asla yalnız kalmazsın; 2 ay kaldım, dönmek istemedim

 12. Gitmek için güzel nedenler 🙂 bunları yapmak kaç gün alır? Ayrıca ucuz Çaplı kalınacak hostel var mı ?

 13. Valetta!! Müthiş bir şehir…ayrıca minibüslerle bütüüüüün adayı gezmek mümkün…(külüstür olsalar da…:) ) ve de çok güzel gezi turları yapılabilir….biz o zaman arkadaşla kendi başımıza haritayı aldık gezdik…
  yalnızca beni rahatsız eden: doğaya saygı duymamaları…Mdina da çok müthiş…ve de ayrı ayrı plajlar….gerçekten güzel bir ada

 14. 2 gun yeter cok ısteyenlere. Hıc sevmemıstım, corak bır ada. Tutrstik pahalı bir yer. 10 yıl once restoran namına bısey yoktu.

 15. Malta uzun süre bulundum biraz Pahalı bir ülke İngiliz sterlininden daha Pahalı kura sahipler sigara aşırı Pahalı içenler için stok yapıp gitmelerini öneririm trafik Sağdan insanları sıcak kanlıdır gezilecek çok güzel yerleri var yat limanında yemek yemek için çok güzel restarauntlar var ayrıca oraya kadar gitmişken vapurla Sicilya çok Yakın orasıda gezilebilir.

 16. Malta’da ulasim kolay degil, minik ada ama Istanbul vari trafik var…Trafik sağdan araba kiralamak zor yani.Antik Medina çok güzel görülmesi gereken yerlerden..
  St. Julians Barracuda restaurant tavsiye ederim..

 17. Nasıl güzel oldu bu 🙂 24 Ağustos ~7 Eylül Malta’da olacağım, sonrası mutlaka deneyimlerimi paylaşırım, ama bu paylaşımınız için çok teşekkür ederim…

 18. Malta’ya 3 gun gibi kisa bir sure icinde geldiyseniz, iki katli hop on-hop off otobusleri ile 1 gunde adanin kuzeyini, 1 gun de adanin guneyini gezerek adanın bir çoğunu görürsünüz, ben öyle yaptım. 

 19. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Mdina, yeraltı kalıntısı olan Hal Saflieni, arkeolojik bölge olan Tarxien Tapınakları görülmeli bence. Ayrıca Megalitik Tapınak Mnajdra, Mnajdra’ya 500 metre uzaklıkta olan Ġgantija da listeye eklenmeli.

 20. Malta, dil eğitimi almak isteyen herkesin ilk araştırdığı yerlerden birisi, iyi de bir tercih ama orada yaşamış biri olarak söyleyebilirim ki Malta’nın ucuz olması sadece diğer İngilizce dil kursu veren ülkelerin dil okulu piyasalarına göre ucuz. Fakat Malta özellikle yaz aylarında yaşamın ciddi anlamda pahalılaşabileği bir yer. Bunu gidecekelrin aklında turması iyi olur.

  • HOCAM DİL OKULU KONUSUNDA BİLGİ VEREBİLİRRMİSİNİZ
   YAKIN ZMANDA GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUMDA
   FİYATLAR KALACAK YER KALİTE TAVSİYE VS

 21. Merhabalar web sitenizle yeni tanıştım harika buldum. Paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Türkiye’ye yeni geldim ve 6 ay Malta’da yaşadım gitmeden önce ögrenmek istediğiniz merak ettikleriniz varsa yardımcı olmak isterim. İyi eğlenceler.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın