Macar Ulusal Müzesi (Magyar Nemzeti Múzeum), hem Budapeşte’nin en eski müzesi hem de şehrin en ilgi çekici yerlerinden biri. Arpad hanedanlığından komünizmin bitişine dek süregelen tarihi en ince detaylarıyla saklamayı başarmış. Müze Budapeşte’nin en büyük ve gösterişli binalarının birinin içinde bulunuyor.

Macar Ulusal Müzesi, Orta Çağ’dan günümüze, Macaristan’ın Transilvanya gibi modern sınırları içinde olmayan alanları da dahil olmak üzere Macar sanatına dair en nadide eserleri bünyesinde barındırıyor. Macaristan tarihi, sanatı ve arkeolojisi için önemi mirasları burada görebiliyorsunuz.

Macar Ulusal Müzesi

1957’de kurulan ve Macaristan tarihini merak edenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken müze, Macar resim ve heykel sanatına dair yüz binin üzerinde çalışmaya ev sahipliği yapıyor. Müzenin en değerli parçası ise, Beethoven ve Ferenc Liszt’in kullandığı piyano.

Macar Ulusal Müzesi

Macar Ulusam Müzesi (Hungarian National Museum), 19. yüzyılın en büyük Macar mimarı olarak görülen Mihaly Pollack tarafından tasarlanmış. Binanın yapımı 1837’den 1847’ye kadar sürmüş. Viyana’da eğitim gören Pollack, on kolonlu ve devasa bir tapınağa benzeyen tasarıma imza atmış.

Pencere alanı ise Raffaelo Monti’nin yaptığı heykellerle süslü. Roma İmparatorluğu’nda kinayeli simgelemenin yapıldığı Pannonia’yı, sanat ve bilimi temsil eden figürlerin ortasında görebilirsiniz.

Müzenin iç tasarımında ilk göze çarpan dev merdiven, Roma Pantheon tapınağından hemen sonra tasarlanmış ve aynı etkileyici duruşa sahip. Duvarlarda görebileceğiniz Mor Than ve Karoly Lotz tabloları da tasarıma zenginlik katan unsurlar.

1802’de Kont Ferenc Szechenyi’nin büyük bir koleksiyon bağışlamasıyla temeli atılan ve açılışı yapılan müze, günümüzde bir milyondan fazla esere ev sahipliği yapıyor. Macaristan’ın tüm çağlarda geçirdiği dönemleri anlatan ve resimleyen tarihi eserler, bilgi ve belgeler müzenin koleksiyonunu oluşturuyor.

Malta

İkinci katta bulunan ana koleksiyonlar ise, 19. Arpad hanedanlığından 20. komünizmin sonuna dek geçen tarihi süreci kapsıyor. En etkileyici eserlerin pek çoğu, ilk 8 odada bulunuyor. Görülmesi gereken en önemli eserlerden biri de Constantine IX Monomachus’un 11. yüzyılda yapılan krallık tacı.

monomachos crown budapest
Monomachus’un Krallık Tacı

Mutlaka görülmesi gereken diğer eserler arasında ise fil dişinden yapılmış eğer, kral Sigismund II’nin çocuk zırhı, Gotik ve Rönesans dönemlerine ait ahşap koro sıraları ve harika tasarıma sahip Türk silahları.

Macar Ulusal Müzesi tarihte ülkeye sanat, bilim ve edebiyat alanlarında büyük katkı sağlamış Macar büyüklerinin heykelleriyle süslenmiş bir bahçeye sahip. En etkileyici anıt ise Toldi üçlemesi ile tanınan yazar Japons Arany Anıtı.

Alajos Sytobl tarafından yaratılmış olan anıt hemen müzenin önünde bulunuyor. Arany’ı üçlemesindeki iki karakter olan Rozgonyi Piros sağında ve Miklos Toldi solunda olmak üzere bir kaidenin üzerinde tasvir ediliyor.

Hungarian National Museum

Macar Ulusal Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Buda Palace Building A-B-C-D, 1014 Budapest, Szent György tér 2
📲 www.mng.hu ☎️+36 1 327 77 00
🕘 Ziyaret saatleri: Salı-Pazar arası 10.00-06.00, Pazartesi kapalı.
💶 Macar Ulusal Müzesi bilet ücreti: Müze 2600HUF, Tüm Bina 4200 HUF, kalıcı sergiler 1800HUF. Fotoğraf çekmek için ise 800HUF (16TL) ödemeniz gerekiyor.
🚌 Ulaşım: M3 ve M4 Metro hattı ve Tramvayın Kálvin tér durağı, M2 Astoria durağı

Budapeşte gezilecek yerler arasında yer alan alışveriş ve yemek çarşısı Budapeşte Merkez Hali‘ne oldukça yakın, yürüyerek 500 metre. Macar Ulusal Müzesi yakınlarında görebileceğiniz yerler ise Yahudi cemaatinin ibadethanesi Dohány Sokağı Sinagogu, Budapeşte’nin kalbi Vörösmarty Meydanı ve St. Stephen Bazilikası listenizde olmalı. Konaklama için de Vaci Sokağı sonunda yer alan Estilo Fashion Hotel‘i tavsiye ederim.

Önceki blog yazısıBatthyany Meydanı: Lajos Batthyány, Budapeşte
Sonraki blog yazısıGiresun Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın