uçak bileti

Kültürel ve sanat yaşamının hareketliliği, alışveriş, eğlence, yeme-içme gibi olanakların çeşitliliği ile Leipzig, Almanya’nın adı kültür ve sanatla sık sık anılan bir şehri. Eski Doğu Almanya’nın üç büyük şehrinden biri olan Leipzig, ilkbahardan itibaren Almanya’nın kültür başkentine dönüşüyor.

Leipzig şehri, Kuzey Alman Ovası’nın güney ucunda yer alıyor. Weisse Elster, Pleisse ile Parthe nehirlerinin kavşağında kurulmuş. Orta Saksonya eyaletine bağlı olan Leipzig, Aşağı Saksonya sınırında Halle şehri ile de komşu.

uçak bileti

Leipzig-Markt

Ortaçağdan bu yana bölgenin önemli ticaret merkezlerinden biri olan Leipzig, Dresden‘e 114 km, Berlin’e 190km, Prag‘a 260 km ve Münih’e 431 km uzaklıkta bulunuyor. Almanya’nın doğusundaki Leipzig görülmesi gereken şehirlerden biri.

Leipzig Almanya’nın en geniş tramvay ağlarından birine sahip. On beşten çok rotada işleyen bu hizmet dışında, üç yer altı metrosu ve 30 kadar da otobüs hattı şehrin her bir yanına kolay ulaşım sağlıyor.

Leipzig Nasil Gidilir
Leipzig, Saksonya, Almanya

Ayrıca haftalık Leipzig Card ile yada aile biletleri ile yolculuk etmek daha ekonomik ve kolay. Birkaç gün kalacaksanız bir tane edinmekte fayda var.

Günlük geçerli Leipzig Card 2015 fiyatı 10.90€; 3 günlük olanı 21.90€; 3 günlük geçerli 2 erişkin ve 14 yaş altı 3 çocuğa kadar geçerli kart ise 37,90€. İlk kullanıldığında validasyon yapılması ve imzalanması şart.

Leipzig Ulasim
Leipzig Card

Leipzig/Halle Airport-Leipzig ulaşım

Leipzig/Halle Havalimanı, Leipzig’in 18 km kuzey doğusunda yer alıyor. Havalimanı Doğu Almanya’da yer alan en büyük ikinci yoğun havalimanı. Havalimanı ile şehir merkezi arasında her 30 dakikada bir tren çalışıyor (4.20€) ve şehre ulaşmak ortalama 15 dakika sürüyor. Havalimanındaki tren istasyonundan yakındaki veya uzaktaki yerlere bağlantılar veriliyor.

Fahrkarten olarak adlandırılan bilet makinelerinden Leipzig Hbf seçeneğini tıklayarak nakit veya kredi kartlı ile biletinizi alın. Dil seçenekleri arasında Türkçe de var. Sorun olursa Deutsche Bahn info deske uğrayın. Aceleniz varsa direk trene gidip binin, kondüktöre açıklarsınız. Ama tren biletleri kontrol edildiğinde biletiniz yoksa daha pahalıya gideceğinizi bilin.

Biletinizi onaylatmayı da sakın ihmal etmeyin (validation). Bilet makinesinin yakınındaki cihazda biletinizi valide ettikten sonra bilet 2 saat boyunca geçerli.

Leipzig Hauptbahnhof

Havalimanından şehre taksi ile ulaşmak isteyenlerin Terminal B/Geliş tarafına geçmeleri gerekiyor. Leipzig şehir merkezine taksi ile ulaşım yaklaşık 20 dakika sürüyor.

Leipzig’s merkez tren istasyonunu çok sevdim. Avrupanın en büyük ve en güzel istasyonlarından. Yeme içme için de tercih edilebilecek yerlerden.

Bu şahane istasyondan Berlin, Dresden, Munich, Frankfurt ve Hamburg’a gidilebilir. Diğer Avrupa şehirlerinden Paris, Prag, Milan, Viyana ve Zürih’e de direk seferler var.

Leipzig İstasyonu
Leipzig’in ana tren istasyonu olan Hauptbahnhof

Deutsche Bahn tren şirketi Leipzig’den diğer bir çok şehre ulaşım sağlıyor. Halle (9€, 25 dakika), Magdeburg (20€, 75 dakika), Erfurt (28€, 60 dakika), Dessau (11€, 50 dakika), Potsdam (€47, 2 saat) ve Berlin (43€, 80 dakika).

Yüksek hızlı trenlerle de Leipzig’den diğer şehirlere ulaşmak mümkün; Frankfurt (72€, 3.5 saat), Münih (89€, 4.5 saat), Hamburg (93€, 3 saat), Dresden (20€, 90 dakika), Berlin (43€, 80 dakika). Prag’a (€50, 4.5 saat) Dresden’den ulaşım mümkün.

Göz at: Dresden’e Nasıl Gidilir

Leipzig nerede

Leipzig Nerede
Leipzig Nerede: Leipzig Almanya’nın doğusunda yer alıyor.

Eski çağlardan bu yana ülkenin bilim, kültür ve sanat merkezi şehirlerinden biri olan Leipzig görülmeye değer bir şehir. Türk Hava Yolları Leipzig şehrine İstanbul’dan hergün tarifeli seferler düzenliyor. Sadece 100 km uzaklıktaki Dresden ile birlikte Leipzig harika bir haftasonu destinasyonu olabilir.

4 YORUMLAR

  1. Bence her köşesi sanat ve kūltūr kokan bir şehir. Ben Dortmund çevresinde yaşamış olmama rağmen beğenmiştim.Ikinci vatanımı arada özlūyorum. 🙂

  2. Bence her köşesi sanat ve kūltūr kokan bir şehir. Ben Dortmund çevresinde yaşamış olmama rağmen beğenmiştim. Ikinci vatanımı arada özlūyorum. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here