Almanya‘nın Saksonya eyaletine bağlı olan zarif şehri Leipzig, müzisyenlere, edebiyatçılara ve yazarlara ev sahipliği yapmış bir şehir. Leipzig müzik, edebiyat ve çağdaş resim sanatının merkezi haline gelmiş bir şehir.

Geçmişte ıhlamur ağaçlarıyla çevrili olduğu için Lipsk (ıhlamur ağaçlarının bulunduğu yer) olarak adlandırılan eski bir balıkçı köyü olan Leipzig, bugün müze ve galerilerle dolu modern bir kent. Tüm şehirde 50’den fazla müze bulunuyor.

Leipzig Müzeleri

Stadtgeschichtliches Museum
Stadtgeschichtliches Museum

1. Grassimuseum

Grassimuseum üç önemli müzeye birden ev sahipliği yapıyor. Museum für Angewandte Kunst, Museum für Völkerkunde ve Museum für Musikinstrumente yer alıyor.

Museum für Angewandte Kunst: Müzede Leipzig’in ve doğu Almanya’nın gurur kaynağı olan geleneksel el sanatarı olan porselen, kilim, ve modern ev tasarımlarıyla ilgili 2,000 yıllık dev bir arşive sahip. www.grassimuseum.de ; 5€, Salı-Pazar 10–6.


Museum für Völkerkunde: Tüm kıtalardan ve bir çok çağa ait sanat eserlerine sahip olan bu müzede özellikle Güneydoğu Asya’ya ait olan antik eserler oldukça ilgi çekiyor. Dünyanın tek Kurile Ainu tüy kostümü de kuzeydoğu Asya koleksiyonu bölümünde bulunuyor. www.grassimuseum.de ; 6€. Salı-Pazar 10–6.

Museum für Musikinstrumente: Çoğunlukla Rönesans devrine ait olan ve 1543 yılında İtalya’da yapılan dünyanın en eski klavsenine sahip olan bir müzik enstrümanları müzesi.

Ayrıca çibalo, flüt ve ud gibi çalgılar da bulunuyor. Enstrümanların seslerini de sergilerde duyabilmek mümkün. 5€, Salı–Pazar 10–6.

📍Şiirin, Sanatın ve Müziğin Şehri: Leipzig

Leipzig Museum
Stadtgeschichtliches Museum, Leipzig, Germany

2. Stadtgeschichtliches Museum

Altes Rathaus’un içinde bulunan Şehir Tarihi Müzesi Leipzig’in geçmişine ait dokmanlara sahip. Giriş Rathaus’un arkasında bulunuyor. Müze sergi alanını genişletmek için sürekli olarak çalışmalar yapıyorlar. stadtgeschichtliches-museum-leipzig.de. 6€ ; Salı-Pazar 10–6.

📍Leipzig Gezilecek Yerler

3. Museum der bildenden Künste

Sachsenplatz Meydanı’nın ortasında yeşil bir cam küpün içinde bulunan Museum der bildenden Künste (Güzel Sanatlar Müzesi), şehrin önde gelen sanat galerilerinden birisi. Şehrin sanat geçmişini yansıtan ve minimalizm örneklerini taşıyan Güzel Sanatlar Müzesi’nin içinde 2,700 den fazla tablo ve heykel bulunuyor.

Museum der bildenden Künste Leipzig
Museum der bildenden Künste Leipzig

Tüm bu eserler Alman orta çağ zamanından modern Neue Leipziger Schule zamanına kadar bir tarihi kapsıyor. Özellikle dikkat edilecek sanatçılar arasında Lucas Cranach the Elder ve Caspar David Friedrich bulunuyor. Müzenin en tepesinden başlayın ve aşağıya doğru devam edin. Max Klinger’in Beethoven’ı Zeus heykeli gibi tasvir ettiği eseri eseri kaçırmayın.

4. Zeitgeschichtliches Forum Leipzig

Bu muhteşem tarih müzesi Almanya’nın II. Dünya Savaşı sonrası bölünmesi ve tekrar birleşmesi ile ilgili olağanüstü bilgiler sunuyor.

📍Leipzig’e Nasıl Gidilir

5. Stasi Müzesi

Doğu Almanya’nın komünist çağına ışık tutan müzenin asıl adıMuseum in der Runden Ecke.Müze, bir zamanlar eski gizli polisin (Stasi) karargahıydı ve şimdi Doğu Almanya dönemine ait tüyler ürperten bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. runde-ecke-leipzig.de.

Bach Müzesi, Leipzig, Almanya
Bach Müzesi, Leipzig, Almanya

6. Bach Müzesi

Leipzig’in en ünlü müzisyeninin hayatına ve yaptığı işlere şahit olacağınız bir müze. Bestecinin hayatına ve kariyerine adanan müze evde sanatçının özel eşyaların yanı sıra interaktif sergiler de bulunuyor. Bach’ın müziğini anlamak ve daha yakından tanımak isteyenler için mükemmel bir fırsat olan Bach Museum.

📍

7. Zum Arabischen Coffe Baum

Hem bir kafe hem de bir müze olan tarihi Zum Arabischen Coffe Baum‘de (Arap Kahve Ağacı Müzesi), özellikle Saksonya başta olmak üzere Avrupa’da ki kahve kültürü ile ilgili bir çok harika bilgiye ulaşabilirsiniz. 1694’te açılan Zum Arabischen Coffe Baum, Avrupa’nın en eski kahve dükkânlarından biri konumunda.

Zum Arabischen Coffe Baum
Zum Arabischen Coffe Baum

Zamanında aralarında Gotthold Lessing, Schumann, Goethe ve Liszt gibi ünlülere de servis yapmış. Müze’de bir çok tablo, Arap kahve gemileri ve kafe oyunları bulunuyor.

Ayrıca kahve kavurmanın da temellerinin öğretildiği bu eğlenceli mekanda Viyana, Fransız ve Arap kafeleri şeklinde bölümler bulunuyor ancak Arap kısmında kahve servisi bulunmuyor, sadece sergi olarak kullanılıyor. Kekleri ve oturma yerleri Viyana tarafından çok daha iyi.

📍Leipzig Hakkında Bilgiler

8. Alman Kitap ve Yazı Müzesi

Almanya Ulusal Kütüphanesi’ne bağlı Deutsche Bücherei’da hizmet veren Alman Kitap ve Yazı Müzesi, 1884’ten bu yana hizmetini sürdürüyor. Bu tarihi kültür kurumu, kendi alanında dünyanın en eski müzesi olma özelliğini taşıyor. Başka dermeler yanında dünyanın en büyük filigranlı kâğıt koleksiyonuna sahip. Devamlı ve geçici sergiler aracılııyla zengin ve değerli koleksiyonlarının genşi bir ziyaretçi kitlesi tarafından izlenmesini sağlıyor.

Ayrıca Leipzig‘de çok sayıda sanat galerileri yer alıyor. Gallery for Contemporary Art, Spinnerei, German Photography Museum, The Rundling, Museum of the Printing Arts ve The White Lady bunların başında geliyor.

2 YORUM 💬

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın