Orta Almanya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Leipzig, Avrupa’nın kültürel gelişimine katkı sunan önemli bir merkez. Slavların 7. yüzyılda Elster, Pleisse ve Parthe nehirlerinin buluştuğu bölgedeki ıhlamur korusunun yanına kurduğu, ismi ‘ıhlamur ağaçlarının olduğu yer’ anlamına gelen Lipsk Köyü, zamanla Leipzig’e dönüştü.

Saksonya eyaletinin kuzey batısında, fuar, üniversite, kitap, kültür ve sanatla anılan şehir, müzik ve barış devriminin de kahramanı olarak anılıyor. Köklü tarihi geçmişe sahip Leipzig hakkında bilinmeyen ve dünyayı etkileyen birçok ilk bulunuyor.

Leipzig hakkında bilgiler
Leipzig Markt’te yer alan Rathaus

Leipzig Hakkında Bilgiler

1. İlk ders kitabı basımı

Basım yayın ve matbaa alanında Avrupa’nın öncü şehri olan Leipzig, 500 yılı aşkın süredir bu alanda teknolojik gelişmelerin yaşandığı bir yer. Yarım milyonu aşan nüfusuyla eski Doğu Almanya’nın en büyük ikinci şehri Leipzig’de Dünyanın ilk ders kitabı 1507’de basıldı.

2. İlk günlük gazete

Modern anlamda dünyada yayınlanan ilk günlük gazetesi 1650 yılının Temmuz ve Eylül ayları arasında Leipzig’de basıldı. Üzerinde tarih yerine sıra numarası bulunan Einkommende Zeitungen gezetesinin ilk sayısının 1 Temmuz gününe ait olduğu düşünülüyor. Gazetelerden 68 tanesi İsveç’te Uppsala Üniversitesi’nde saklanıyor.

3. Bölümler halinde yayınlanan ilk ansiklopedi

Konusunda uzman isimlerin katkılarıyla 1731-1750 arasında çıkarılan 64 ciltlik Universal-Lexicon, Johann Zelder yönetiminde hazırlandı. Geliri iyi olmayan bir kitap satıcı olan Zelder, kendisine ek gelir sağlamak üzere ansiklopedi işine girdi.

4. İlk kitap dizisi

Dünyada bilinen ilk kitap dizisi, ‘İngiliz Yazarları Dizisi’ adıyla, 1841’de Leipzig’de Christian Bernhard Tauchnitz tarafından yayınlandı. Dizinin ilk kitabı ise Edward Bulwer-Lytton‘un Pelham adlı kitabıydı. Kitaplar İngiliz ve Amerikalı turistlere satılmak amacıyla İngilizce yayınlanmıştı.

Malta

5. İlk çift başlı oyun kartları

Leipzig Savaşı’nın anısına 1813’te basılan ve dünyadaki ilk çift başlı oyun kartı serisi olarak bilinen kartlar, beklenen ilgiyi görmedi. Oyun kartlarındaki papazlar müttefiklerin krallarını, valeler orduları yöneten mareşalleri, damlar kralların eşlerini temsil ediyordu.

6. İlk ruh bilim laboratuvarı

Leipzig Üniversitesi’nde 1879’da Alman Bilimadamı Wunt tarafından kurulan, dünyanın ilk ruh bilim laboratuvarı alanında önemli çalışmalara imza attı. Ruh bilim alanındaki gelişmeler 1889’da Fransa’da ikinci laboratuvarın açılmasını sağladı.

7. İlk seyahat çeki

Banka teminat mektubu niteliğinde kullanılan ilk seyahat çeki, Robert Herries tarafından bulundu. Ancak tüm alışveriş ve hizmetlerde kullanılabilen modern anlamdaki seyahat çeki 1891’de, Leipzig’deki Hotel Hauffe’de William Fargo tarafından imzalandı.

8. Halk kullanımına açılan ilk televizyonlu telefon

Alman Posta Bakanı Freiherr von Eltz Rübenach tarafından Leipzig Ticaret Fuarı’nın açılış günü olan 1 Mart 1936’da halkın hizmetine sokulan ilk televizyonlu telefonun, yalnızca ari ırktan olanların kullanılmasına izin verildi. Bu telefon kulübelerinin karşılıkları Berlin ve Nürnberg’teydi.

9. Esnafın kurduğu ilk orkestra

Dünyada esnafların bir araya gelerek oluşturduğu ilk orkestra 1743’te Leipzig Gewandhaus adıyla kuruldu. Klasik müzik dinleyicileri için bir cennete dönüşen şehir, dünyaca ünlü müzisyen, besteci Johann Sebastian Bach‘ın da memleketi.

10. Almanya’yı birleştiren ilk adımlar

Doğu ve Batı olmak üzere iki parçaya ayrılan Almanya’nın birleşmesine giden süreçte, barış sinyalleri ilk olarak Leipzig’te atıldı. 1982 ile 1989 arasında her pazartesi günü toplanan insanlar St. Nicholas Kilisesi‘nde dua etti, siyasi baskılara karşı demokrasi ve barış talebinde bulundu.

Arap Kahve Ağacı ismiyle Almanya’da açılan ilk kahvehane, dünyanın ilk tıp dergisi yayını, Almanya’da lisans düzeyindeki ilk kütüphanecilik eğitimi, Almanya’daki ilk kitap koruma merkezi Leipzig’in diğer ilklerden yalnızca birkaçı.

Avrupa ve dünyayı etkileyen birçok gelişmeye öncülük eden Leipzig, ilginç özellikleriyle görülesi bir destinasyon. Berlin’den Leipzig’e trenle bir saatte geliniyor. Dresden’den ulaşım ise biraz daha uzun sürüyor. Ama Leipzig’e uğramak harcanan zamana değer, kendisi başlıbaşına birkaç gün ayrılması bir destinasyon.

Önceki blog yazısıOtobüsle Avrupa Turunda Göreceğiniz En Güzel Şehirler
Sonraki blog yazısıKaş Nerede 📍 Kaş’a Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

 1. Prof. Dr. Hamdi Suat Aknar (1873-1936);
  Türkiye’de çağdaş anlamda tıp eğitiminin ve patoloji eğitiminin kurucusu olup, 1899-1904 döneminde Gülhane adına Almanya’da Patoloji eğitimi görmüştür.
  Prof. Dr. Hamdi Suat Aknar Patoloji Doktora Tezini Leipzig Üniversitesi’nde Prof. Dr. Felix Jacob Marshand (1846-1928)’ın yanında yapmıştır (1904).
  DOKTORA TEZİ (Felix Jacob Marchand (1846-1928) ile, Leipzig Üniversitesi);
  Prof. Dr. Hamdi Suat Aknar; “İnsan vebasında lenfadenopatilerin ve retiküloendotelial hücreler ile bunların ilk olarak fagositik özelliklerini tanımladı.” “Ztschr F Hyg u infektkrankh” adlı Alman
  Tıp Dergisi’nde “Die Histologischen veraende-rungen beider post des menschen” adı ile yayınlandı (1904).
  • İlk kez 1904’de, Prof. Dr. Hamdi Suat Aknar’ın tanımladığı bu fagositik hücreler 1914’de Aschoff tarafından “retiküloendotelial” hücreler olarak tanımlandı.
  Hamdi Suat Aknar Türkiye’de çağdaş Patoloji’nin kurucus olup, Leipzig Üniversitesi de bu nedenle ülkemizin tıp tarihine geçmiştir.

  Saygılarımla.
  Prof. Dr. M. Şerefettin Canda

  Kaynak
  Canda MŞ. Current importance of Prof. Dr. Hamdi Suat Aknar and his studies with respect to Turkish Medical Science History in 70 th year anniversary of his death. Tr J of Ecopathol 2006;12(1):1-10 (Turkish).

  Canda MŞ. Current importance of Prof. Dr. Hamdi Suat Aknar and his studies with respect to Turkish Medical Science History in 70th year anniversary of his death. 2nd Turkish Ecopathology Congress 29th June-2nd July 2006, Elazığ (POSTER Bildiri).

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın