Laos, Tayland’a veya Vietnam’a alışmış olan gezginler için hoş bir geçiş ülkesi denebilir. Bu küçük Güneydoğu Asya ülkesi, kalker dağlarından yoğun ormanlara ve muhteşem şelalelere kadar çarpıcı bir manzaraya sahip. Oldukça ağır bir şekilde 1 ay gezebildiğim ülke el değmemiş doğası ve yazlaşmamış kültürüyle kendine münhasır bir ülke.

Maceracı gezginler ya da zor yolculuğu dert etmeyenler için muhteşem bir yer. Laos’tagezilecek yerlere ulaşmak zor olabilir, ancak hepsi de etnik kökenleri ile bilinen gelişmekte olan bir ülkeyi keşfetme macerasının en güzel parçası. Laos’u gezmek için konfor alanının biraz dışına çıkmak gerekiyor.

Laos Gezilecek Yerler

1. Luang Prabang

Laos’un en popüler şehri Luang Prabang, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan çok hoş bir şehir. Sokakları ekmek ve kahve kokan bu şehir, Güney Asya ülkelerine ziyaret planlayanların listesinde hemen her zaman da ilk sıralarda yer alıyor.

Laos Krallığı’na başkentlik yapmış tarihi şehir, Mekong ve Nam Khan nehirlerinin birleştiği yerde kuurulmuş. Fransız kolonial mimarisine sahip 2 katlı binaların arasında, sade mimarisi olmasına rağmen etkileyici iç dekorasyona ve süslemelere sahip tapınakları bir arada görebilmek mümkün.

Bir zamanlar Fransız sömürgesi olan Luang Prabang, yüzyıllar boyunca ülkenin kültürel, ruhani ve politik merkezi olmuş. Kent, yetmişe yakın tapınak ve bu tapınaklarda yaşayan 2000’den fazla Budist rahiplerine ev sahipliği yapıyor. Tapınakların verdiği mistik hava, şehrin her köşesinde hissediliyor. Sabahın erken saatlerinde Budist keşişler şehre yürüyerek kendilerine sunulan yemekleri kabul ediyorlar.

Siyen Kong Tapınağı, her tarafı birbirinden etkileyici çizimler, kabartmalar ve heykellerle dolu kaçırılmaması gereken bir yer. Göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahip.

Luan Prabang’a gelenlerin görmesi gereken yerlerden biri de Phou Si Tepesi. Tüm şehri ve çevreyi panoramik görebilmek imkânına sahip bu tepeye uzanıp giden merdivenleri aşmak gerekiyor. Zirvede Kral Anourathurath tarafından 1804 yılında yaptırılmış Pıra Tat Çomsi tapınağı bulunuyor. Gün batımına yakın çıkılacak Puşhi tepesi, şanslıysanız gözlerinizin önüne göresel bi şölen sunabilir.

Luang Prabang’ın 30 km güneyinde yer alan Kuang Si Şelalesi gerçek bir doğa harikası. Luang Prabang gece pazarı, hem yeme içme hem alışveriş için şahane bir yer. Burada her türlü hediyelik eşya, kıyafet ve takı bulmak mümkün. Luang Prabang sokaklarında, şehirde yaşam geceleri de devam ediyor, her yer hareketli ve cıvıl cıvıl.

📍UNESCO Dünya Mirası Kent: Luang Prabang
📍Luang Prabang Aktiviteleri
📍Bisikletle Luang Prabang Turu

2. Vientiane

laos görülecek yerler
Patuxay, Vientiane

Vientiane, Tayland’a komşu Mekong Nehri üzerinde kurulmuş ve yavaş yavaş Güneydoğu Asya’nın en silik başkenti görüntüsünü geride bırakıyor. Bir dönem Fransız sömürgesinin başkentiydi ve bu nedenle ziyaretçiler Fransızca sokak işaretleri de dahil olmak üzere Fransız etkisinin izlerini görebilirler.

Vientiane’de yaşayan en eski Budist tapınak olan Wat Sisaket, belki de anlatacak en çok hikayeye sahip olan yer. Tapınak, çeşitli boyut ve zamanlardan 6.840 Buda figürü ile dolu bir iç kutsal alana sahip

Vientiane’nin en kutsal tapınağı Pha That Luang, yaldızlı stupasıyla ülkenin ulusal sembolü. Bu şehrin en popüler turistik mekanı olan “Sandal ağacı şehri” olarak da bilinen Stupa Pha That Luang‘ın geçmişi 1586’ya dayanıyor. Stupa 49 metre yükseklikte ve içerisinde Buda’nın kişisel eşyaları olduğu söyleniyor. Pha That Luang görmeye geldiğiniz zaman, iki komşu tapınak olan Wat That Luang Neua ve Wat That Luang Tai‘yı da görebilirsiniz.

Kımer Hindu tapınağı kalıntıları üzerine inşa edilen Wat Si Muang de bir başka popüler yer. Patuxai ise Fransızlara karşı bağımsızlık mücadelesini anmak adına 1960’lı yıllarda yapılmış bir anıt ve çok ironik bir şekilde Fransız Arc de Triomphe’a benziyor.

Buda Parkı (Xieng Khuan) çevresindeki heykeller, parkın daha az Budist tapınağı ve daha çok bir manastır gibi hissettiriyor. Cooperative Orthotic and Protez Enterprise (COPE) , Vietnam Savaşı sırasında Amerikan askerleri tarafından bırakılan ve halen patlamamış olan bombaların tehlikesine ve trajedisini öne çıkartıyor.

Vientiane’deki Mekong Nehri kıyısı, günbatımı için gidilebilecek en muhteşem yerlerden biri. Mekong Nehrinin yanında yer alan 14 hektarlık yeşil alan, koşucular, kano severler ve tai-chi gruplarına ev sahipliği yapıyor. Eğer ipek almak istiyorsanız başkent Viantiane bunun için oldukça uygun.

3. Vang Vieng

laosta görülecek yerler

Vang Vieng, Vientiane’ye arabayla dört saat mesafede olan bir turistik şehir. Uzayıp giden pirinç tarlaları ve kalker kayalıklarla çevrelenmiş, sakince akan Nam Song Nehrinin başında kurulu. Başlangıçta 14. yüzyılda Mouang Song olarak bilinen Laos günümüzdeki ismini Fransız sömürgesine girdikten sonra aldı.

Azerbaycan

Vang Vieng deyince akla, adına “tubing” denilen ve bildiğiniz kamyon şambreli üzerinde oturup, elinizde içkiniz saatlerce sakin sakin akan Song Nehrinde süzülerek, nehri çevreleyen yerel hayatı yakından izleme aktivitesi geliyor. Nam Song Nehri’nde bulunduğu için, kayak ve tüp de dahil olmak üzere pek çok turistik etkinlik nehrin hemen her köşesinde yapılabilir.

Vang Vieng, rahat atmosferin yanı sıra tepelerde yürüyüş ve mağaraları keşfetmekten hoşlanan sırt çantalı gezginler arasında da oldukça popüler. Hmong da dahil olmak üzere bir çok etnik köyleri civarda bulabilirsiniz.

📍Vang Vieng Yapılacak Şeyler

4. Phonsavan

laos gezilecek yerler blog
Plain of Jars, Phonsavan

Xieng Khouang eyaletinin başkenti olan Phonsavan, 1970’lerin sonlarında, II.Indochina Savaşında yok olan eski tarihi başkent Muang Khoun‘un yerine kurulmuş. Yıl boyunca serin olan iklimiyle güzel ve serin bir havaya sahip. Luang Prabang’dan 10 saat süren bir otobüs yolculuğuyla Phonsavan’a ulaşmıştım.

Malta

“Cennet tepeleri” anlamına gelen Phonsavan, ABD’nin Eski Batı havasını Laos karakteristikleriyle yaşamak için iyi güzel bir yer. Sığır yetiştiriciliği şehrin ana gelir kaynaklarından biri olduğu için, yerli kabilelerden Hmongların yani “kovboylar” ın menekşe ve kahverengi kovboy şapkalarını giymesi çok sık görülen bir olay.

Phonsavan tatil geçirmek için gidilebilecek güzel bir kasaba değil, ancak kırsal alana dağılmış ahşap evlerden oluşan köyler, etrafta otlayan inekler ve çam ormanları ile güzel bir doğaya sahip. Phonsavan şehrindeki Plain of Jars, benim buraya gelmem sebep olan şeydi. Taştan yapılmış küplerin bazılarının büyüklüğü 3.25 metreyi bulan yüzlerce dev kavanoz plato çevresine yayılmış. Birkaç kilometre kare alana dağılmış devasa kavanozların ne sebeple yapıldığı hala gizemini koruyor.

Phonsavan’ın ana caddesinde şöyle bir dolaştığınızda, dekorasyonlarında savaş malzemelerinin kullanıldığı ilginç kafeler görebiliyorsunuz. Kafelerin duvarlarına serpiştirilmiş bombalar, mayınlar, girişte kapı önlerinde insan boyunu geçen füzler ve savaş fotoğrafları ile dolu. Nong Khiaw’dan güneyinden Phonsavan’a kadar olan bölge bir zamanlar Vietnamlı gerillaların sığınağıydı. Buradan geçirilen silahlar güneye ulaştırılıp Amerika’yla yürütülen savaşta kullanılıyordu.

Phonsavan’ın 30 km güneydoğusuna kurulu ve II.Indochina Savaşında yok edilen eski başkent Muang Khoun görülmesi gereken yerlerden. Şehir, yılbaşında boğa dövüşlerine ev sahipliği yapıyor.

5. Si Phan Don

Si Phan Don
Don Khong

Si Phan Don, 4.000 ada anlamına geliyor. Güney Laos’taki Mekong Nehri’nin doğal bir bölümüne karşı tüm ihtişamıyla yer alan çok güzel bir adalar grubu.

Şelalelerin aşağısındaki Mekong’da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Irrawaddy Yunuslarına sahip. Turistlere hitap eden üç ana ada ise Don Det, Don Khon ve Done Kong’dur. Kalınabilecek evlerin çoğu, basit, aile tarafından işletilen bungalovlardan oluşuyor. Bisikletler ve kayaklar da burada kiralanabilir.

6. Wat Phu

laosta nereler gezilir

Wat Phu, Champasak eyaletindeki Phu Kao beldesinin eteklerinde yer alan yıkılmış bir Khmer tapınağı. Buradaki Hindu tapınakları 11-13. yüzyıllara dayanıyor. Bir zamanlar Kamboçya’daki Angkor merkezli Khmer imparatorluğunun bir parçasıydı.

Wat Phu, Angkor‘daki anıtsal alanlarla karşılaştırıldığında daha küçük ancak görebileceğiniz esrarengiz timsah taşı ve alanın büyük bölümünü kaplayan uzun ağaçlar Wat Phu’ya mistik bir hava katıyor.

7. Luang Namtha

laos gezilecek yerler Luang Nam Tha
Namkhon Village

Luang Namtha, kuzeybatı Laos’taki en büyük şehir. Burası, sırt çantalı gezginler için çok popüler bir hedef çünkü çoğu Çin’den Laos’a yürüyüş yapan gezginler burada duruyor.

Etnik tepe kabilelerini ziyaret etmek ve tepelere yürüyüşe başlamak için iyi bir yerdir. Bir dağ bisikleti veya motosiklet kiralamak yakınlardaki köylere ve şelalelere gitmek için en iyi yol. Bir günlük gezintiden sonra ziyaretçiler bitkisel sauna ile günü sonlandırabiliyorlar. Gece pazarları, çok çeşitli yerel yemekleri ucuza deneyimleme imkanı sunuyor.

📍Kuzey Laos: Luang Nam Tha
📍Geçmişe Yolculuk: Houaixim Köyü
📍Houaixim Köyü
📍Luang Nam Tha NP Trekking: Namkhon Village
📍Namkhon Kabilesi Köyü
📍Luang Nam Tha’ya Dönüş

8. Tham Kong Lo

laos gezisi

Kong Lo Cave olarak da bilinen Tham Kong Lo, Phu Hin Bun Ulusal Parkı’ndaki bir kireçtaşı mağara. Phu Hin Bun Nehri üzerinde bulunan mağara, Güneydoğu Asya’nın jeolojik harikası olarak tanımlanıyor.

Karst mağarası 6,5 km’den uzun ve 91 metre yüksekliğinde. Yerlilerin kutsal olduğuna inandıkları zümrüt renkli bir havuza sahip ve Hintli bir tanrı olan Indra’nın cilt rengini yansıtıyor.

9. Nong Khiaw

Nong Khiaw olarak da adlandırılan Nong Kiau, birçok yürüyüş, dağ tırmanışı ve bisiklet olanakları sebebiyle Luang Prabang Eyaletindeki en popüler bir turizm merkezlerinden biri. Burada görülecek en güzel yerlerden biri de Nam Ou Nehri üzerindeki Çin yapımı köprü. Köprü Nong Kiau’nun iki bölümünü birbirine bağlıyor ve nehir ile dağların müthiş manzaralarını görmek için iyi bir yer.

Nong Kiau sade bir kasaba olmasından dolayı ziyaretçilerin gerçekten lüks konaklama yerler beklememesi gerekiyor. Mağara keşfi sevenler kasabadan yaklaşık bir mil uzaklıkta bulunan Pha Tok Mağaralarına gidebilirler.

10. Bokeo Doğal Koruma Alanı

laos güzel yerleri

Bokeo Doğal Koruma Alanı, daha önce nesli tükenmiş olduğu düşünülen ama 1997’de yeniden keşfedilen, muhteşem siyah tüylü şebek nüfusunu korumak için kuruldu. Eko turizm koruma projesi olan Gibbon Experience’da kalmadan bu ziyareti bitirmeyin.

Misafiriler ağaç evlerinde kalıyor ve şebekleri aramaya orman içinde kurulan zipline parkurlarıyla başlıyorsunuz. Şebekler dışında fil, ayı, kaplan ve yabani manda görme şansınız yüksek. 500 ila 1500 metre yükseklik arasında değişen dağlarda kuş gözlemciliği de yapabilirsiniz.

Önceki blog yazısıSantorini Adası Nerede 📍 Santorini’ye Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıSırbistan Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın