Langkawi Adaları, Andaman denizinin Melaka boğazıyla buluştuğu, Malezya’nın enfes güzelliklerinin keşfedileceği cennet yerlerin başında geliyor. Malezya Yarım Adası’nın kuzeybatı ucunda, anakaranın 30km açığında yer alan adalar, Malezya’nın Kedah eyaletine bağlı.

Langkawi Adası ise adalar topluluğunu oluşturan en büyük ada. Deniz seviyesine göre Langkawi Adalarını oluşturan ada veya adacıkların sayısı 99 ile 104 arasında değişiyor. Bu adalardan sadece Pulau Langkawi ve Pulau Tuba’da yerleşim var. Pulau, Malay dilinde ada anlamına geliyor.

Pantai-Cenang-Langkawi-Adaları

Malezya Turizm Bakanlığı’nın adayı bir turizm destinasyonu olarak tanıtmaya başladığı 1999’dan bu yana, Malezya’nın 1 numaralı ve dünyanın da sayılı top klas tatil destinasyonları arasında yerini almış. 1987’den bu yana Duty Free Zone, yani vergisiz alış-veriş imkanı getirilen ada aynı zamanda tam bir alışveriş cenneti.

Uluslararası havaalanı, mükemmel karayolları, modern marinaları, enfes plajları ve olağanüstü doğası ile Langkawi, dünyanın en iyi tatil merkezleri arasında yer alıyor. Tatilin ayrılmaz üçlüsü deniz-kum-güneş yanında, olağanüstü plajları, şahane doğası, her bütçeye uygun otelleri, çok sayıda eğlence ve aktivite fırsatı sunması ile de öne çıkıyor. Bozulmamış beyaz kumlu plajları ve dingin denizi, sıcak ve yıl boyunca davetkar iklimi, onlarca cennet parçası adalarıyla her türlü tatil keyfi beklentisini karşılıyor.

Ada, kültürel zenginliği yanında, aynı zamanda arkeolojik, ekolojik ve bilimsel değeriyle de önemi. Langkawi, 2010 yılında UNESCO Jeolojik Parklar (UNESCO Geopark) listesine girmiş. Engebeli karstik kireçtaşı oluşumlarının yayıldığı Kilim Karst Geoforest Park ve 400 milyon yaşındaki Machinchang Dağı, adanın önemli jeolojik rezervlerini oluşturuyor.

99 Hollywood yapımı, başrollerini Jodie Foster ve Yun-Fat Chow’in oynadıkları, 1860 yılında Tayland Kralı Mongkut ile İngiliz bir öğretmenin dramı, Anna and the King (Genç Kız Ve Kral) filmine de ev sahipliği yapmış. Krallarının hayatının filme alınmasına hoş bakmayan Taylandlılar nedeniyle film, Tayland yerine Langkawi’de çekilmiş.

Langkawi-Eagle-Square-Kartal-Meydanı

Malezya Langkawi Adası’nın başkenti olan Kuah, adanın güneydoğu köşesinde yer alıyor ve adaya feribot ile gelenlerin de varış noktası. Kuah, bu ünlü adaya tatile gelenlerin, göz alıcı plajları veya büyüleyici doğal güzellikleri ne yazık ki bulamayacakları bir yer. Asıl güzellikler adanın diğer bölgelerine serpilmiş. Kuah gümrüksüz alışveriş için iyi bir tercih, ancak tatilcilerin kalmayı isteyecekleri bir yer değil.

Feribotla adaya gelenleri, Eagle Square‘de (Kartal Meydanı) yükselen 12 metre yüksekliğinde bir kartal heykeli karşılıyor. Langkawi, Bahasa Malezya dilinde kızıl kartal anlamına geliyor.

Tayland vizemin son günleri yaklaşırken Myanmar’a gitmeye karar vermiştim. Bangkok Myanmar Elçiliği Buddha Günü nedeniyle kapalı olunca, Myanmar’a gitmekten vazgeçtim. Yüzümü güneye çevirdim. Tayland Bangkok’tan gece treni ile 22 saatlik bir yolculuk ile Hat Yai’ye vardım.

Hat Yai’de inince nereye gideceğime emin değildim, hiç plan yapmamıştım; zaten bir süredir plansız seyahat ediyordum. Önümde gidilebilecek Kuala Lumpur, Cameron Highlands ve Singapur duruyordu; diğer taraftan Perhentian Adası, Taman Negara Ulusal parkı vardı.

 Langkawi-Adaları-Adası-Malezya

Trende yaşlı Amerikalı turist ve sevgilisi genç bir Thai kız ile selamlaşmıştım. Otobüs terminalinde onlarla tekrar karşılaşınca nereye gittiklerini sorduğumda verdikleri cevap benim yeni rotam olmuştu: Langkawi Adası. 3 saatlik otobüs (80Baht) yolculuğu ile Hat Yai’den Satun’a geçtim, oradan da Kuah, Langkawi’ye. Satun-Langkawi arası feribot (310 Baht, 19TL) ile 1 saat sürüyor.

Feribotta tanıştığım bir Japon kızla birlikte taksi tutup (18 Ringit, 15TL) Pantai Cenang bölgesine geçtim. Sırt çantalıların kaldığı ucuz bir hostel olan Gecko Guest House’a yerleştim. Hostel pek de tavsiye edeceğim bir yer değildi, ama olağanüstü bir plaj olan Cenang Beach’e de yakın sayılırdı.

Pantai Cenang, adanın ekonomik fiyatlı konaklama fırsatlarının çok olduğu yerlerinden birisi. Turistlerden çok gezginlerin tarafından tercih ediliyor. 2 kilometre uzunluğundaki Cenang plajı ise şahane. Yeri göğü turuncudan kızıla boyayan olağanüstü günbatımı, tek başına burayı seçmek için yeterli bir tercih.

Day 648: Malezya:1 Langkawi, 12 Mayıs 2012

Önceki blog yazısıTayland Turu Gezi Rotam – IV
Sonraki blog yazısıPregnant Lady Lake (Hamile Kız Gölü), Langkawi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

5 YORUM

    • Bu çevre çok güzel. Adalar arasında tekne turu mükemmel. Tavsiye ederim. Balayı tatili için ideal bir yer.

  1. Langkawi Adası şu ana kadar gezdiğim tatil yerleri arasında en hoşuma giden yer oldu.

    Şubat ayında tatil için gittim. Singapur’dan Skyscanner’den bulduğum Jet Star uçağı ile geömiştim, tavsiye ederim.

    Langkawi Adaları tatil için ideal. Hem gelişmiş, hem de doğal güzelliklerini korumayi başarmışlar. Çok lüks resortları da var. Aklımdan burada bir restaurant açıp yaşamak geçmedi değil hani 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın