Kültür turları ile Türkiye’nin ilgi gören yerlerinin tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmek bir çoğumuzun hayali. Türkiye’nin neredeyse %85’ini gezen ben için, daha önce defalarca gördüğüm bu topraklar her zaman ilgimi çekmeye devam ediyor.

Kültür turları rotasında olan, Güneydoğu Anadolu şehirlerinden Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Adıyaman ve Gaziantep hem tarihi, hem doğal hem de damak tadına düşkün seyahat severleri kendine çekecek bir çok cazibeye sahip.

malta

Kurban Bayram’ında (4-7 Ekim) GÜNEYDOĞU’DA KISA BİR KEŞİF adındaki Güneydoğu Anadolu turuna katılacağım. Bu turu diğerlerinden ayıran özelliği hem kültürel hem de bir gurme gezisi olması. Yani bir yandan şehirleri tarihi ve kültürel yönler ile keşfetme fırsatı verirken, diğer yandan da o şehrin zengin mutfağından seçkin lezzetleri tatmak için de bir fırsat sunuyor. Hem ruhunuzu besliyorsunuz, hem de bedeninizi. Damakta leziz tatlarla eve dönmenin keyfi beni şimdiden heyecanlandırıyor.

       

Sık sık bana gelen mesajlarda “Biz de sizinle gezmek, seyahatinize eşlik etmek istiyoruz” deniyordu. Kurban Bayramında, ülkenin bu hem mutfağıyla hem de kültürel yönüyle dikkat çeken şehirlerini benle gezmek ve seyahatime eşlik etmek isteyenler için bir fırsat. Bu kültür ve gurme turunda, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Adıyaman ve Gaziantep şehirlerini birlikte gezip; yörenin lezzetlerini yerinde birlikte tadacağız. 

Bu gezinin daha detaylı bilgilerini, gezilecek yerleri, rotayı, tur fiyatlarını, otel seçeneklerini görmek için gezgindamaklar.com sitesindeki sayfaya göz atın ve acele edin. Sınırlı sayıda (15 Kişi) özel grup olacağından erken rezervasyon (0216 3485390) yaptırmakta fayda var.

Kültür Turu

Güneydoğu Anadolu Turu

Detaylı programı, konaklamak ve ulaşım bilgilerini gezgindamaklar.com sitesinde bulabilirsiniz. 

1.Gün/Diyarbakır > Mardin (1 gece konaklama)

Diyarbakır’dan başlayan gezi, kahvaltı sonrası Ulu Cami, Şeyh Muattar Cami (Dört Ayaklı Minare), Surlar, Keçi Burcu, Emevi Köprüsü ziyaretleri ve devamında Hasankeyf ile devam edecek. Öğlen yemeği ise Midyat’ta olacak. Bölgenin en büyük manastırlarından Mor Gabriel (Deyrülumur) Manastırı ziyareti sonrası Midyat’ta taş işleme sanatının deha örneklerinden biri olan Konuk Evi ziyareti yapacağız. Yöreye özgü Telkâri ve Gümüş takıların sergilendiği Gümüşçüler Çarşısı’nda bir mola verildikten sonra yola çıkılıp Mardin’e gideceğiz.

Mardin’de Abbaraları, taş işçiliğinin ender örneklerinden Eski Postaneyi, Zinciriye Medresesi, Kırklar Kilisesi ve Artuklu eserlerinin en güzel örneklerinden olan Ulu Cami’yi gezeceğiz. Akşam yemeğinde, Mardin’in ünlü lezzetleri ile damaklarımızı şenlendirileceğiz.

2.Gün/ Mardin > Şanlıurfa (1 gece konaklama)

Mardin’deki Kasımiye Medresesi’ni ve Süryanilerin Vatikan’ı sayılan muhteşem yapıt Deyr-ül Zafaran Manastırı’nı ziyaret ettikten sonra Mardin’den ayrılıp, Peygamberler şehri Şanlıurfa’ya gideceğiz ve öğle yemeğinde Urfa Sofrasının örneklerini tanıyacağız. Yemek sonrası ise Balıklı Göl ve Halil-ül Rahman Camii gezisi devamında, Ayn-i Zeliha Gölü kenarında balıklara yem atacağız. Sonra Mevlid-i Halil Camii’ni ziyaret edeceğiz.

Gümrük Hanı’nda, asırlık ağaçların gölgesinde mırra kahvelerimizi içeceğiz. Dileyen bedestendeki kuyumcuları, kumaşçıları, eşarpçıları, baharatçıları, bakırcıları gezebilecek veya daracık sokaklarda ve otantik Kapalıçarşı’da alışveriş yapacak.

Akşam yemeğimizi otelimizde aldıktan sonra, Sıra Gecesi’nde çiğköfte, künefe, çerez gibi atıştırmalık şeylerle, yöresel müzik eşliğinde hep birlikte eğleneceğiz.

Kültür Turları

3.Gün/ Şanlıurfa > Harran > Nemrut > Adıyaman (1 gece konaklama)

UNESCO Dünya Mirası listesindeki Nemrut’a çıkacağımız bugün, önce Harran’ a hareket edeceğiz. İlk İslam Üniversitesinin bulunduğu 5.000 yıllık geçmişe sahip bir Astroloji Merkezi olan Harran’daki tarihi kalıntıları gezecek ve konik biçimindeki Harran Evleri’ni tanıyacağız. Dünya’nın bilinen ilk ve en büyük tapınağı Göbeklitepe’yi keşfedeceğiz.

Atatürk Barajı’nı gezisi devamında, Fırat nehrini aşıp Adıyaman Kâhta ilçesine geçip öğle yemeğimizi Baraj Gölü kıyısında alacağız. 2150 metre yükseklikteki Nemrut Dağı’na çıkmak için bizi bekleyen minibüslere atlayıp, zirvedeki Tümülüs Mezarı ve Tanrı heykellerini görecek ve Batı Terasında muhteşem manzara eşliğinde Güneşi batıracağız.

4.Gün/ Adıyaman > Gaziantep

Birecik Barajı sularının altında kalan, siyah gülleriyle de ünlenmiş Halfeti, bugünkü rotada yer alacak. Fırat Nehri’nde tekne gezisi yapacak ve Yuhanna incilini yazarak çoğaltıldığı Rumkale Kilisesi’ni, manastırları ve su altında kalan eski köyü göreceğiz.

Sonraki rota ise ülkenin en zengin mutfağına sahip Gaziantep olacak ve burada öğle yemeği ile midemizi şenlendireceğiz. Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Zeugma Kültür Merkezi, Bakır Müzesi, Medusa Cam Müzesi, Gaziantep Kalesi, Panorama Müzesi Bey Mahallesinde; Tarihi Gaziantep Evleri ve Sokakları, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Kır Kahvesi Bakırcılar Çarşısı ve Gümrük Hanı, Tütün Hanı gibi tarihi ve kültürel yerleri gezeceğiz. Ardından Koçak Baklava’da tadım ve alışveriş yapacağız. Sonra Zincirli bedesten ve Elmacı Pazarında alışveriş süresi verecek ardından Gaziantep Havalimanına doğru hareket edeceğiz.

Gurme Turları

Tur Süresi: 4 gün / 3 gece | Tur Tarihi: 4 – 7 Ekim 2014. Sıradışı menüler dâhil, Havayoluyla. Bu tura maksimum 20 kişi katılabilir.

Gezgindamaklar.com

Adres: Koşuyolu Caddesi No 142 Koşuyolu – Kadıköy – İstanbul
Rezervasyon Telefon: (0216) 348 53 90 Pbx | Faks: (0216) 348 70 21
E-posta: iletisim@gezgindamaklar.com

9 YORUM

  • “Detaylı programı, konaklamak ve ulaşım bilgilerini gezgindamaklar.com sitesinde bulabilirsiniz” diye yukarıda bilgi vermiştim. gezgindamaklar.com sitesine gidin lütfen.

 1. Sülüklü Han’ın olduğu yerler ve Keçi Burcu tarafında elinizde telefon taşımayın. Kolunuzda boynunuzda altın vs. değerli takı olmasın. Çantaları sağlama alın.

  Gerçi dün gittiğimizde halktan kimseler uyardı ama sizlerin karşısına uyaran çıkmayabilir. Kapkaççılar bulunuyormuş o civarlarda. Dikkat edin. İyi gezmeler.

 2. Diyarbakır’a gidip Hasanpaşa Hanı’nda kahvaltı yapmadan, Eğil Barajı’nda balık yemeden, tekne turu yapmadan mı ayrılacaksınız?

   • Hasanpaşa Hanı güzel bir yer. Mevsimine denk gelseydiniz Diyarbakır’da kahvaltıda karpuzunuz da olurdu. Efiyet olsun 🙂

   • Tamam o zaman 🙂 Bir tek Eğil kalmış gitmeyeceğiniz. Bayram kısa olduğu için ben de gidemiyorum. Belki o civarlarda karşılaşabiliriz bile sizlerle. Zira Hasanpaşa Hanı uğrak yerimdir özellikle. Cafe Zin benim. Güle güle gezin. 🙂

   • Bugün sizinle karşılaşıp tanışırız diye sabah gittik Mustafa’nın yerine.Hatta hiç tanımadığımız birine siz sanıp Kemal Bey? diye seslendik arkadaşla.Adamcağız şok oldu.Bir kahve ısmarlardık ama nadip değilmiş, hayırlısı olsun 🙂 iyi bayramlar …

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın