Macaristan‘ın başkenti Budapeşte hareketli şehir merkezi, şirin parkları, görkemli Tuna Nehri, tarihi kiliseleri ve sağlık merkezi termal banyolarıyla olduğu kadar sürprizlerle dolu bir şehir.

Dünyanın en heyecan verici şehirlerinden biri olan Budapeşte, Orta Avrupa‘da en çok ziyaretçi ağırlayan kentler arasında. Şehir, keşfedilecek birçok saklı nokta ve ziyaret edilmesi gereken gözde mekanlarla dolu. Bu şehirde sıkılmanıza imkan yok.

Kiskiralylany Budapest

Küçük Prenses Heykeli, Budapeşte

Budapeşte’yi ziyaret eden birçok kişinin gözden kaçırdığı Küçük Prenses Heykeli (Kiskiralylany), şehrin tarihi ve kültürel dokusunun en önemli parçalarından biri. 1989’da Laszlo Marton tarafından yapılan bronz heykel, trabzanda oturan küçük bir kız çocuğunu tasvir ediyor.

Buda ve Peşte’yi birbirine bağlayan, Tuna Nehri üzerinde inşa edilen ilk köprü unvanını taşıyan Zincir Köprü‘nün yakınındaki tramvay durağında yer alan heykel, sevimli bir kız çocuğunu canlandırıyor.

Heykel, ilk bakışta bir erkek çocuğunu anımsatsa da heykelin yaratıcısı Laszlo Marton, kendi kızını tasvir etmiş. Babasının kıyafetini giyip, başındaki tacıyla prenses taklidi yapan 5 yaşındaki Eve, Budapeşte’nin en ünlü heykellerinden biri. Heykelin bire bir aynısı Tokyo’da da sergileniyor.

küçük prens budapeşte

Heykeli görmeye gelen ziyaretçiler trabzanlara oturarak heykelle birlikte fotoğraf çekiliyor. Bölgede bulunan diğer ilginç heykeller arasında köpeğiyle oynayan bir kızı canlandıran ‘Kız ve Köpeği’ ile Shakespeare heykeli bulunuyor.

Malta

Budapeşte’de ziyaret edilebilecek diğer önemli yerler arasında ise Margaret Adası (Margitsziget), Aziz Stephen Bazilikası, Güzel Sanatlar Müzesi, Hotel Gellért ve Termal Banyolar, Kahramanlar Meydanı (Hősök Tere), Millenyum Anıtı (Millenniumi Emlékmű), Merkez Sinangogu (Dohány Zsinagóga) ve Macaristan Parlamento Binası (Országház) yer alıyor.

Önceki blog yazısıTermessos Antik Kenti, Antalya
Sonraki blog yazısıİki Okyanus Akvaryumu: Two Oceans Aquarium, Cape Town
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın