Hollanda’nın en büyük ikinci şehri olan Rotterdam, modern tasarım binalarıyla dikkat çeken bir şehir. Rotterdam, en büyük ikinci şehir olmasının yanında çok yönlü karakteriyle de diğer bir çok Avrupa şehrinden farklı. Şehrin her bir yanında tasarım olarak bildiğimiz mimariden farklı modern görünümlü yapılar serpilmiş durumda. Bunlardan en ilginç olanlarından biri de Kübik Evler.

Kaldığım citizenM hotelinden çıkınca yolun karşı tarafında geçince büyük bir meydana ulaştım. Devasa mimarisi ve ilginç renkleriyle göze çarpan Markthall binasının tam karşısında, bir köprü üzerinde sıralanmış olan Kübik Evler (Kijk-Kubus), mimar Piet Blom tarafından tasarlanmış. Bu evlerin arkasındaki konsept ise, evlerin her birinin bir ağacı, tümünün ise bir ormanı temsil etmesi.

Kübik Evler, Rotterdam, Hollanda

Kübik Evler, Rotterdam, Hollanda

Rotterdam, Avrupa’nın en büyük liman şehirlerinden birisi. Modern bir sanat şehri karakterinin öne çıktığı şehir, aynı zamanda sofistike bir alışveriş şehri. Gece hayatı da aynı şekilde renkli ve canlı.

Rotterdam’ın gökdelenleri arasında yapılacak pek çok şey var. Alışveriş merkezlerine gidebilir, harika yemeklerin tadına varabilir, şehir merkezinde ve çevresinde yer alan pek çok müzeyi ve eğlence merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Türk Hava Yolları haftada 5 gün Rotterdam’a tarifeli seferler düzenliyor.

Önceki blog yazısıYoldaOlmak.com Hürriyet Online Sayfasında
Sonraki blog yazısıDeğişen Seyahat Alışkanlıkları
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

27 YORUM

 1. Kemal Bey harika gerçekten böyle bir evde olmak çok güzel. Gerçek olamayacak kadar benide götürün. )

  • Tasarım ilgi çekmesi için yeterli, Roterdam’a giden herkes burayı görmeye gidiyor. Turistik bir değer yaratmışlar.

  • Ben müze gibi parayla gezilen bir yeri gezdim. Mimari olarak ilginç ama sürekli olarak yaşamak için çok kullanılışlı değil anlamında söyledim. Örneğin o kişi hem içinde yaşıyor hem de turistlerin gezmesini sağlayarak para kazanıyordu. Konfor rahatlık anlamında dedim. Yoksa ilginç görülmeye değer.

 2. Gerçekten tasarımların görselliği çok dikkat çekici hiçbir mimari özelliğe benzemeyen bir yapı kullanmışlar.

 3. Super, ben de dun gezme firsati buldum Kubik evleri 🙂 Sali ve Cumartesi gunleri bolgede pazar kuruldugu icin Kubik evleri ziyaret etmek icin bu gunleri tercih etmem onerildi. Boylece cicek pazarini da gormus oldum. Kubik evlerden bir tanesi muze olarak ayrilmis ve 3 Euro ucret ile icerisi gezilebiliyor. Sevgiler…

 4. 10 Mayıs 1940’da Alman Nazi kuvvetleri, Hollanda topraklarına girmiş ve 1 günde ele geçirmeyi tahmin ettikleri yerde kuvvetli bir direnişle karşılaşmış. Tam da Rotterdam’a yakışır şekilde… Bu direniş karşısında başta Rotterdam olmak üzere birçok şehir bomba yağmuruna tutulmuş. İşte Rotterdam, bu bombalanma olayından sonra yeniden inşa edilmiş. Hem de ne inşa edilmek! Ortaya sıra dışı ve ilginç bir mimari çıkmış. Öyle ki belirli zamanlarda şehir, mimarlık bienallerine bile ev sahipliği yapıyor.

 5. Kemal Bey,
  Uzun zamandır Facebook’tan sizi takip ediyorum. Harika yerleri gezip harika bilgiler veriyorsunuz. Sayenizde yeni yerleri internet ortamında görüp öğreniyoruz. Gitmeye karar Verdiğim herhangi bir lokasyonda ilk sizin siteye girip bilgi almaya başlıyorum. Çünkü siz kesinlikle oranın keşfedilmesi gereken yerlerini ve onemli şeylerini yazmis oluyorsunuz. Teşekkürler.

 6. 2.Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından işgal edilen Rotterdam Alman Hava Kuvvetleri tarafından yoğun bombardıman sonucu neredeyse yok edilmiştir. Rotterdam 1950-1970 yılları arasında yeniden inşa edilmiştir. İsmini Rotte ırmağından alan şehir İstanbul’la kardeş şehirdir.

 7. Kemal Bey sizinle yollarda olmak büyük bir keyif. Ben bir sınıf öğretmeniyim ve arkadaşlarımızla yaptığımız gezilerde hem kendimizi geliştirdiğimizi hem de hayatın getirdiği yüklerden kısa süre de olsa uzaklaştığımızı hissediyorum.Benelüxs Paris, İspanya, İtalya gezilerimize bu yaz tatilinde İskandinavya gezisini ekleyeceğiz inşallah.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın