Azerbaycan
Azerbaycan

Sihanoukville, Kamboçya’nın güneyinde okyanus kıyısında, Bahai Yarımadası’nda yer alan oldukça turistik ve küçük bir şehridir. Tropik adaları, altın kumlu plajları, ucuz konaklama seçenekleri, çok ekonomik deniz ürünleri restoranları ile Kamboçyalıların da en favori tatil beldesi.

Başkent Phnom Penh’e otobüsle 4 saat, Tayland sınırına ise 6 saat uzaklıktaki bu kasabaya ben Koh Kong kasabasından geçtim. Sürpriz bir şekilde Kamboçya’ya girer girmez bulduğum oteldeki oldukça hızlı internet ve 6$’lık lüks odamda tamamen kampa girmiştim. Sadece yemek için dışarı çıkıyor, kalan tüm zamanımı blogumu yenileme ve hostinge taşıma çalışmalarına harcıyordum. 5 gün süren oteli güzel ama kendisi sevimsiz Koh Kong’dan ayrılmaya karar verdim.

Öğlen Koh Kong’dan Sihanoukville’ye gidecek otobüs için bilet aldım (14$, 27TL). 5-6 saatlik yol olmasına rağmen gezim boyunca ödediğim en pahalı biletlerden biri oldu. İşin ilginç yanı, Koh Kong gibi az turistin olduğu yerlerde, yerli halka uygulanan fiyatın 2 katına biletler satılıyordu. Diğer bir dengesizlik aslında yine yeme içme fiyatlarındaydı. 6$ lüks konaklarken, iyi bir yemek yiyeyim dediğinizde ödeyeceğiniz fiyat 10$’ı buluyordu. Garip bir oran…

Kurutulmak için bırakılmış etler-Yol üstü mola yeri

Asya’da yolda olmak beklemek demekti. Söylenen otobüs saatinden 1 saat sonra otobüs geldi. Benden daha uzun süredir bekleyen Fransız bir çift sıkılıp, Sihanoukville otobüsünden önce gelen Phnom Penh otobüsüne atlayıp gitti. Benim otobüs geldiğinde diğer bir hayal kırklığı oldu. Hani bu fiyatı verdiğiniz otobüsün konforlu veya en azından temiz ve klimalı olmasını beklersiniz, ama nerde… Sırtçantalı gezmek insanı oldukça iyimser ve esnek yapıyor. Bunları şikâyet etekten çok bilgi olsun diye yazıyorum. Yoksa çok da umurumda değildi.

Mola yerinde, bir Kamboçyalı çocuk, aynı otobüste

5-6 saat olması beklenen yolu 8 saatte ancak gidebilen otobüsüm nihayet gecenin bir yarısında beni Sihanoukville’ye ulaştırdı. Otogarda hemen etrafıma üşüşen motosiklet ve tuktuk şoförlerini başta hiç umursamadım, böyle davranınca daha bir pazarlığa açık oluyorlar. Otogar şehir merkezine uzak olduğundan bir tansport ayarlamak şart. Sempatik bir Kamboçyalı motosiklet taksi sürücüsü ile 1,5$’a merkeze gitmeye ve bir otel bulmak için anlaştık.

GST Guest House’a yerleştim (6$, 11TL), aynı fiyatta Koh Kong’da lüks otel odasında kalırken, şimdi oldukça basit ve konforsuz küçük bir odadaydım. 5 gündür çok yorulmuş ve otel odamdan çıkmamıştım. Kaldığım misafir evinde aynı zamanda birçok aktivite için biletler satılıyordu. Buraya gelmeden ismini duyduğum Bamboo Adası’na giden bir tekne turu için biletimi aldım (15$, 27TL). Mavi tura çıkmayı, denizde olmayı özlemiştim.

Kamboçya’da sık görülebilecek bir manzara. Motosiklette Kaç domuz var sizce?

Day 612: Kamboçya:06, Sihanoukville. 5 Nisan 2012

⇦ Önceki blog yazısıGuest Dergi: Çılgın Full Moon Partisi: Phangan Adası
Sonraki blog yazısı ⇨Bambu Adası: Koh Russei

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın