Antalya‘nın batısında, Akdeniz’e 52 km’lik kıyı şeridiyle Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kemer, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kiriş, Tekirova, Çamyuva, Arslanbucak, Kuzdere, Beycik, Göynük, Beldibi, Çıralı gibi önemli turistik bölgelere ev sahipliği yapıyor.

Akdeniz’in doyum olmaz mavisiyle yemyeşil çam ormanlarının buluştuğu Kemer, Toros Dağları’nın heybeti, beş yıldızlı otelleri, kilometrelerce uzunluktaki kumsalları, el değmemiş koyları ve antik kentleriyle görülmeye değer.

kemer nerede

Kemer hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

Kemer’in tarihi geçmişi MÖ 690 yılına, Phaselis Antik Kenti’ne dayanıyor. Günümüzde Kemer ilçesinin kurulduğu bölgede, 1900’lü yılların başında Eski Köy adıyla bilinen, dağlardan gelen sel sularının oluşturduğu göl ve bataklık alanlar bulunuyordu.

Eski Köy halkının dağlardan gelen sel sularından korunmak için dağ eteğine inşa ettiği 23 km’lik taş duvar nedeniyle Eski Köy’ün ismi Kemer olarak anılmaya başladı. 1960’lı yıllara kadar karadan ulaşım olmaması nedeniyle yalnızca deniz yoluyla ulaşılabilen ilçe bakir güzelliklerini korumayı başardı.

1980’li yıllardan itibaren turizm hamlesiyle hızla büyüyen ve gelişen Kemer 1991’de ilçeye dönüştürüldü. Antalya’nın ilçesi olan Kemer’in nüfusu 43 bin, yüzölçümü ise 412 km².

Antalya Gezilecek Yerler, Antalya Tatil Yerleri ve Antalya’nın Tarihi Yerleri blog yazılarımda Antalya’da gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Kemer tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki blog yazılarım size yol gösterebilir.

Malta

Kemer nerede📍

Kumluca, Türkiye’de Akdeniz Bölgesi’nin Batı Akdeniz Bölümü’nde yer alıyor. İlçe, Antalya’nın 43 km batısında, Batı Toros Dağları’nın eteklerinde konumlanıyor. Kemer’in batısında Kumluca, güneyinde Akdeniz, doğusunda Konyaaltı, kuzeyinde ise Elmalı bulunuyor.

ⓘ Kemer gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Kemer’e nasıl gidilir ✈️

Kemer’e hava yoluyla ulaşım: Kemer’e en yakın havalimanı Antalya’da. Antalya Havalimanı Kemer ilçe merkezine 57 km uzaklıkta. Antalya Havalimanı’nda Türkiye’nin ve dünyanın birçok kentinden farklı hava yolu şirketlerinin direkt uçak seferleri bulunuyor.

Antalya Havalimanı’ndan Kemer’e ulaşım: Antalya Havalimanı’ndan Kemer’e direkt toplu ulaşım imkanı yok. Araç kiralama ve özel transfer hizmeti ile Kemer’e havalimanından direkt ulaşabilirsiniz.

Antalya Havalimanı’ndan tramvay, HAVAŞ servisi ya da belediye otobüsü ile Antalya Otogarı’na ulaştıktan sonra otogardan her 30 dakikada bir hareket eden Kemer dolmuşlarıyla Kemer’e gidebilirsiniz. Antalya Otogar’dan Kemer’e ulaşım 45 dakika sürüyor.

antalya kemer nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Kemer’e kara yoluyla ulaşım: Kemer, Antalya şehir merkezine 43 km uzaklıkta. Yılın her döneminde Türkiye’nin birçok şehrinden Kemer’e şehirlerarası otobüs firmalarının direkt seferleri var. Antalya Otogarı’ndan da her yarım saatte bir Kemer’e dolmuş seferi yapılıyor.

Kemer’e özel araçla ulaşım: İstanbul’a 765 km, Ankara’ya 585 km, Muğla’ya 360 km, İzmir’e ise 500 km uzaklıktaki Kemer’e Antalya merkez üzerinden ulaşılıyor. D400 Karayolu, Antalya ile Kemer’i birbirine bağlıyor. Muğla, İstanbul, Ankara ve İzmir yönünden Kemer’e ulaşım için Korkuteli ve Antalya güzergahının takip edilmesi gerekiyor.

Kemer gezilecek yerler 📌

Akdeniz Bölgesi’nin en önemli turizm merkezlerinden Kemer, hem ilçe merkezinde hem de çevresinde çok sayıda gezilecek görülecek yere sahip. Kemer, Olimpos’a 35 km, Phaselis Örenyeri ve Müzesi’ne 12 km, Kumluca yakınlarında yer alan Adrasan’a 50 km, Yanartaş’a 35 km, Beldibi Mağarası’na 19 km ve Üçoluk Yaylası’na da 37 km mesafede yer alıyor.

Kemer çevresinde görülecek yerler arasında sonsuz ateş olarak anılan, doğal bir ateş kaynağına sahip olan Yanartaş, Çıralı, Göynük Kanyonu, Ulupınar, Selçuklu Av Köşkü ve Idyros Antik Kenti bulunuyor.

Önceki blog yazısıDidim Nerede 📍 Didim’e Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıKöyceğiz Nerede 📍 Köyceğiz’e Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın