Kekova, Antalya’nın Demre ilçesi yakınlarında kıyıdan birkaç deniz mili açıkta yer alan bir ada. Ülkemizin Akdeniz kıyısındaki en büyük adası Kekova Adası, Teke yarımadası açığında kıyıya paralel olarak uzanan kayalık bir ada. Anadolu ana karasında yer alan Kaleköy ve Üçağız köylerinin tam karşısında duruyor.

Kekova‘ ismi günümüzde Demre ve Kaş arasında kalan Kaleköy, Üçağız, Kekova Adası’nın kapsayan körfez ve ana kara kıyıları coğrafyasını tanımlamak için kullanılıyor. Kekova kıyı şeridini eşsiz kılan en belirgin özellik, deniz seviyesinin antik çağdan bu yana sürekli yükselmesiyle arkeolojik kalıntıların su altında kalması.

kekova nerede

Kekova Bölgesi, Myra ile birlikte Likya tarihinin önemli yerleşim merkezlerinden birisiydi. Kekova Adası’nda, Kaleköy’ün tam karşısında yer alan, adanın kuzey kesiminde MS 2. yüzyılda depremlerle yok olmuş Dolkisthe Antik Kenti’nin batıkları görülebiliyor. Burası Kekova Batıkşehir olarak adlandırılıyor.

Kekova Adası ve çevresindeki kıyıları kapsayan 260 kilometre karelik bu özel bölge, ‘Kekova Özel Çevre Koruma Alanı’ ilan edilerek 1990’dan bu yana koruma altına alındı. Kekova Adası üzerinde herhangi bir yerleşim bulunmuyor. Bölgedeki tek yerleşim yerleri Kekova Adası’nın tam karşısında yer alan Kaleköy ve Üçağız köyleri.

Kaleköy (Simena), Kekova Adasının tam karşısında yer alıyor. Tipik Bizans kalesi, kale içindeki tapınak kalıntısı, kaya mezarları, kayalara oyulmuş Likya bölgesinin en küçük tiyatrosu ve çok sayıda Likya lahdi ile bölgenin simgesi haline gelmiş. Kaleköy’deki antik evlerin duvarları halen ayakta. Lahitlerin arasında yüzebiliyorsunuz.

Üçağız Köyü ise Kaleköy’ün ardında kıyıda yer alıyor. Antik adı Theimussa olan bu eski yerleşime ait kalıntılar köyün doğusunda bulunuyor. Roma döneminden kalma çok sayıda lahit var.

Malta

Kekova nerede 📍

Kekova Adası, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde yer alan Antalya‘nın Demre ilçesine bağlı. Ana karada yer alan kıyılar, Kekova Körfezi ve Kekova Adası’nın olduğu coğrafya Kekova olarak tanımlanıyor.

En yakın yerleşim yerleri Kaleköy ve Üçağız köyleri. Kaş ve Demre’den tekne turlarıyla Kekova’ya ulaşılıyor. Kekova, Antalya’ya 175 km, Demre’ye 33 km, Kaş’a 35 km ve Dalaman’a da 180 km uzaklıkta yer alıyor.

ⓘ Kekova, Akdeniz Mavi yolculuk turlarının da en güzel duraklarından birisi. Demre, Kaş veya Fethiye kalkışlı, Kekova ve civarını gezdiren mavi tur için Egemen’i arayın (☎️ 0532 5912445). Daha önce 2 defa mavi turla, bir defa da günübirlik turla Kaleköy’ü Egemen’in mavi turlarıyla ziyaret etmiştim. En güzel 3 gece tekne konaklamalı mavi tur.

Kekova’ya nasıl gidilir 🚘

Kekova Bölgesi, çok girintili çıkıntılı olduğundan çok sayıda enfes koya sahip. Ulaşım kısıtlı olduğundan Akdeniz’in en temiz denizi ve koyları Kekova’da yer alıyor. Kaş, Demre ve Fethiye’den kalkan mavi yolculuk tekne ve yatlarının en popüler durakları buradaki koylar.

Günübirlik tekne turları veya tekne konaklamalı mavi tur gezileriyle Kekova Bölgesindeki Aperlai, Akvaryum Koyu, Kocakarı Koyu, Kekova Batıkşehir, Buzağılık, Gökkaya Koyu, Salyangoz Koyu, Burç Koyu gibi enfes yerlere Kaleköy ve Üçağız köylerine uğranıyor.

Bölgedeki tek yerleşimlerin olduğu Kaleköy ve Üçağız olduğundan Kekova’ya gitmek için buralara gitmek gerekiyor. Kekova bölgesine Demre, Kaş ve Üçağız kalkan teknelerle de ulaşım sağlanıyor. Bölgeyi gezmek görmek için yapmanız gereken Kaş’a gidip Kekova tekne turu satın almak. Kekova’ya, Kaş Limanı’ndan yaklaşık 3-3.5 saatte teknelerle ulaşabilirsiniz.

Kaleköy’e Nasıl Gidilir ⛵️ Kaleköy sarp bir yamaca kurulu olduğundan kara yoluyla direkt ulaşım mümkün değil. Son yıllarda Kaleköy’ün arkasına kadar uzayan yolu araçla gelip, park yerinden 10 dakika yürüyerek Kaleköy’e gidilebiliyor. Kaş Limanından tekne kiralayarak Kaleköy’e ulaşım sağlanıyor. Demre’ye gidilip oradan tekne kiralamak da mümkün.

Üçağız’a Nasıl Gidilir 🚘 Üçağız Kaş’a 34 km. Araçla Üçağız Köyüne kadar rahatlıkla gelebiliyorsunuz. Üçağız’a kadar araç ile gelip Üçağız Limanından kalkan tekne turlarına katılabilirsiniz. Kekova’da yer alan Gökkaya, Karalos koylarına ve batık şehre Üçağız’dan kalkan tekne turlarıyla gidiliyor.

Antalya’dan Kekova’ya ulaşım

Havayolunu kullanarak gelmek isteyenler ise Antalya Havalimanı’nı veya Dalaman Havalimanını kullanabilirler. Eğer otobüsle gelmek isterseniz, Kekova’ya en yakın otogar Kaş’ta bulunuyor. Ancak Kaş otogarından Kekova’ya minibüs bulunmuyor, ancak taksi ile ulaşım mümkün.

kekova nasıl gidilir
Kaleköy’den Kekova Adası manzarası

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Antalya üzerinden Kekova’ya gelmeyi düşünürseniz, Kekova 175 km uzaklıkta bulunan Antalya Havalimanına, haftanın her günü İstanbul, İzmir ve Ankara’dan uçak seferleri düzenleniyor.

Havalimanından araç kiralayarak Kekova’ya gelmek isterseniz, Kemer-Kumluca yolundan bir yere sapmadan önce Demre’ye gelip, Demre’de Sanayi Sitesini geçtikten 2 km sonra da göreceğiniz Kekova levhasından sola dönüyorsunuz.

Sola dönüşünüzün ardından 15 km bir yere sapmadan deniz kenarına, yani Kekova’nın başlangıç noktası olan Üçağız Köyüne kadar devam ediyorsunuz.

Kaş’ın en popüler deniz sporlarından biri olan Deniz Kanosu kiralayıp, kano turuyla Kekova bölgesinde yer alan 5 ayrı antik yerleşimi görebilirsiniz.

Malta
Önceki blog yazısıTayland Gezi Rehberi
Sonraki blog yazısıUzun Beyaz Bulut Ülkesi: Yeni Zelanda Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın