Kaş, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, dört mevsim pırıl pırıl güneşi, denizi, orman ve yaylaları ve mehtabı ile bütün doğal güzellikleri sinesinde barındıran bir Akdeniz kasabası. Sokakların iki yanında yükselen ahşap balkonlu evleri begonviller süslüyor. Yeşil ve mavinin buluştuğu koyları, adaları, yarımadaları, doğal limanları ile Kaş tam bir cennet.

Daha birkaç yıl öncesine kadar sakin bir Akdeniz kasabasıyken şimdilerde herkesin yaşamak istediği bir yer olup çıkıverdi. Bodrum, Alaçatı ve Çeşme’den sonra adını en çok duymaya başladığım yerlerden biri oldu. Beni Instagram’dan takip için: @yoldaolmak

Kaş

Kaş doğuda Antalya Körfezi, Batıda Fethiye Körfezi arasında kalan, bugün Teke Yarımadası olarak adlandırılan bölgede kurulu. İlçe Batı’da Eşen Çayı ile ayrılmış olduğu Muğla’nın Fethiye ilçesine, doğuda Finike’ye kuzeyde ise Elmalı ilçelerine komşu.

Kaş, Xanthos’un batı ovalarından başlayan ve Fethiye’nin güneyine kadar uzayan, aşılması güç Mendüs ve Dodurga Dağlarının eteğinde kurulmuş. Kalkan, Kaş ve Demre’ye kadar uzanan dağlar sahil boyunca birdenbire yükselir ve geçit vermez.

Kıyıya paralel uzanan dağlara karşı uzanan neredeyse 90 km’yi bulan sahil şeridiyle Dalmaçya kıyı tipine benzeyen bir coğrafyaya sahip. Hemen karşısında Akdeniz’de Yunanistan’ın şirin adası Meis duruyor.

Üç aylık kış döneminin yağmurlu geçen iki ayı saymazsak nerdeyse mart ayından kasım sonuna kadar burada denize girilebiliyor. Ocak ve şubat aylarında dahi sıcaklık eksilere düşmez. Miss gibi havası var.

Yaz dönemi dışında nüfusu 4 bini ancak bulan Kaş, sakin, dingin ve huzuru. Beldenin en önemli geçim kaynağı turizm. Büyük şehirlerden kaçıp bir Akdeniz kasabasında yaşamak isteyenler Kaş’a yerleşmeye devam ediyor.

kaş hakkında yorumlar

Kaş Gezi Rehberi

Bölgedeki ana yerleşim olan Phellos, çevresindeki dağlık bölgeye hâkim bir tepe üzerinde, tarihi MÖ 700 yıllarına kadar uzanan bir antik kent. Antiphellos, yani günümüzdeki Kaş ise, Yunancada ‘kayalık yer’ anlamına gelen Phellos’un limanı işlevini gören yer.

Antiphellos adı ise ‘kayalık yer karşısı’ anlamına geliyor. Antiphellos, kıyılarından çıkarılan kalitesi süngeri ve yüksek dağlarında kesilen ve gemi yapımında kullanılan sedir ağaçları bu limandan ihraç edilirdi.

En eski Anadolu medeniyetlerinden Likya Medeniyeti içinde gördüğümüz Kaş’ın hikayesi MÖ 3000 yıllarına kadar uzanıyor. Bir ara Hititlilere bağlı olarak yaşamış, daha sonra özgürlüklerine kavuşmuşlar.

Çeşitli tarihlerde Perslerin, Helenlerin, Mısırlıların, Rodosluların ve Romalıların işgaline uğramış. Karyalılar ve Pontuslular bazı Likya şehirlerini almışlarsa da buralarda fazla tutunamamışlar.

Anadolu’nun güneybatı köşesi, Bizans hâkimiyetindeyken sık sık Arap ordularının akınına uğramış. Antik Likya’nın kalbi konumundaki Kaş, Selçuklu Türklerinin eline geçtikten sonra buraya Türkmen toplulukları getirtilip yerleştirilmiş.

Makedonya
Flyista

MS 141 ve 240 yıllarında Likya’nın geçirdiği korkunç fırtına ve arkasından gelen deprem, sahil şeridini bir anda sulara gömmüş. İhtişam ve lüks içerisinde yaşayan zengin kentlerde yaşayan binlerce kişi bir anda denizin derinliklerine gömülmüş.

Kaş Gezilecek Yerler 📌

kaş gezilecek yerler haritasi

Antalya sahil yolundan fevkalade güzellikler içerisinden geçen bir yoldan Kaş’a gidiliyor. Her dönemecinde Akdeniz’i bir bulup bir kaybederek ilerlediğiniz nefis bir yol ile Kaş’a vardığınızda, usta bir ressamın elinden çıkmış bir tablo ile karşılaşıyorsunuz.

Önünüzde insanı büyüleyen güzellikleriyle Çukurbağ Yarımadası, Limanağzı Koyu, İnceburun ve Uluburun Yarımadaları ve tam karşıda Meis Adası sizi karşılıyor. Yemyeşil yarımadalar, irili ufaklı adalar ve nefis koylar.

İlçeye inen yol şehrin kalbindeki Merkez Camii’ne kadar iniyor. Buradan başlayan küçük liman boyunca balıkçı ve tur tekneleri, yatlar sıralanıyor. Kış aylarında kimsesiz sokaklarıyla sakin, yazın ise cıvıl cıvıl bir Akdeniz Kasabası.

Limanın önünde ise şehrin nabzının attığı Cumhuriyet Meydanı yer alıyor. Atatürk’ün doğumunun 100. yıldönümünde, Ankara Gazeteciler Cemiyetince İstanbul’da yaptırılıp Kaş’a getirilen Atatürk Anıtı Kaş Meydan’ın da yer alıyor. Zamanında anıtın kaidesine yerleştirilen bir telefon 4 farklı dilde Atatürk hakkında bilgi veriyordu.

Kaş, antik kentler açısından oldukça zengin bir bölgede yer alıyor. Kaş merkezdeki lahitler ve Antiphellos Antik Kentinin yanı sıra yakınlarda yer alan Xanthos, Letoon, Tlos, Phellos, Aperlai, Kyaneai ve Noel Baba efsanesiyle ünlü Myra Antik Kenti ziyaret edilebilecek tarihi yerleşim yerlerinden bazıları.

Kaş’ta Nerede Kalınır 🏡 Kaş, çok yıldızlı, her şey dahil otellerdense kendine has irili ufaklı butik otelleriyle ön plana çıkıyor. Her bütçeye uygun seçenekler var. FLY INN, Neva Boutique Hotel, Sole Suites ve Carruba Boutique Hotel oldukça şahane seçenekler. VPN yükleyerek bookingden rezervasyon yapabilirsiniz. Kaş’ta iyi otelde kalmak istiyorum diyorsanız Luff Suites nefis. Ayrıca Chateau Kas Peninsula, Club Hotel Barbarossa bakabileceğiniz lükse segmentte oteller.

Apart isteyen için Kasinn Apart Turuncu ve Duygu Apart ilginizi çekebilir. Ayrıca Kaptan Ergun’un Büyük Çakıl plajına yakın nefis villası var, onu da kiralayabilirsiniz. (☎️ 05427312358). Kaş’ta yaşayan Klaus Haas‘ın Yeniköy‘de birkaç odalı şirin köy evi var (☎️ 05357638545). Klaus’un yine çok şahane mavi tur teknesi de var.

1. Kaş Uzunçarşı

Kaş Uzun Çarşı

Kaş Meydan’dan sağa sola uzayan şirin sokaklar var. Bunlardan en güzeli olan Kaş Uzunçarşı, bugün dükkân olarak işetilen, begonvillerle sarmalanmış cumbalı eski evleri ve kedileriyle insanı kendisine aşık ettirecek kadar güzel. Uzunçarşıya sağlı sollu bağlanan sokaklarda eski evler, bahçeli restoranlar, az odalı butik oteller sıralanıyor.

2. Aslanlı Lahit

kaş aslanlı lahit

Uzunçarşı sokağının bitiminde görülmesi gereken önemli bir lahit var. Kaş’ın simgesi olan MÖ 4. yüzyıla tarihlenen Aslanlı Lahit, bir çınar ağacının gölgesinde yatıyor. Likya lahitleri çatı görevindeki kapağı ve üstündeki küçük pencere delikleriyle minyatür evlere benziyor.

Anıtın kapağının iki yanında korku salacak şekilde ağzı açık dört aslan kafası yer aldığından bu lahit Aslanlı Lahit olarak adlandırılmış. Bekçilik görevini üslenen aslan başları kapağa tutamak görevi yapıyor. Lahdin ardından hemen sağa dönünce Kaş’ın en nezih restoranlarının sıralandığı küçük sokaklara çıkılıyor.

3. Küçük Çakıl

Kaş Küçük Çakıl

Küçük Çakıl bölgesi, plajlar ve otelleri ile Kaş’ı ziyaret eden tatilcilerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri. Meis Adası manzarası sunan, kayalıklar üzerine kondurulmuş tesisler, şezlong ve yeme içme hizmeti sunuyor. Kayalıklardan inip denize giriliyor. Deniz oldukça berrak ve temiz. Kayalıkların hemen dibinde ise çok küçük, az çakıllı bir plajı var.

Kaş’ta su sıcaklığı ocak – nisan arasında 20 derecenin üzerinde Küçük Çakıl’da kaynak suları denize karıştığından burasının suyu biraz daha serin ama güzel. Küçük Çakıl’dan yürüyerek 15 dakika devam ettiğinizde ise Büyük Çakıl Plajı’na ulaşıyorsunuz. Bu yol boyunca sıralanan otellerin de iskeleler üzerine kurulmuş çok hoş mekânları var.

4. Büyük Çakıl

kaş plaj

Kaş’ta yer alan Büyük Çakıl, ilçede en sevdiğim plajlarından biri. Dolmuşla veya yürüyerek gidilen plaj merkezden 1,5 km uzaklıkta doğu yönünde. Araçla da gidilebilir. Çok sayıda restoran ve kafeye sahip. Yaklaşık 50 metre uzunluğundaki küçük bir koy burası. Yeraltı tatlı su kaynaklarından dolayı suyu serin ama oldukça güzel ve temiz.

Deniz ayakkabınız olursa iyi olur. Birkaç adım ilerlediğinizde derinleşiyor. Rüzgarlı günlerde dalga oluşabiliyor. Çakıllı ve taşlı bir kumsala sahip. Otopark ve şezlonglar ücretsiz. Koydaki mekânlar yerel halk tarafından işletiliyor. Club beklentiniz olmasın. Güzel yanı da bu zaten.

5. Kaş Tiyatrosu

kaş tarihi yerler

Kaş ilçe merkezinden 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Antiphellos Antik Kenti, nefis manzarasıyla Kaş’ın etkileyici atmosfere sahip tarihi bölgesi. Helenistik Dönemde önem kazanan kentin kuruluş tarihi bilinmiyor.

26 oturma sırasına sahip tiyatronun sahne binası yok. Zaman zaman şenlik ve festivallerde bu tiyatro kullanılıyor. Yakındaki Antiphellos Nekropolü çevresinde antik mezar kalıntıları yer alıyor. Bir kısmı yerleşim alanının altında kalmış.

6. Çukurbağ Yarımadası

Kaş Çukurbağ Yarımadası
Solda İnceboğaz’dan itibaren Çukurbağ Yarımadası
kaş inceboğaz
Kaş İnceboğaz
kaş hidayet koyu
Kaş Hidayet Koyu

Kaş’ın Meis Adası’na en yakın konumdaki yeri olan Çukurbağ Yarımadası, Kaş Antik Tiyatrodan başlayıp 3 km kadar uzuyor. Zeytin, keçiboynuzu, kekik ve makiliklerle kaplı olan yarımadanın koparcasına inceldiği noktada İnceboğaz olarak adlandırılıyor. Boğazın her iki kıyısında plaj yer alıyor. İnceboğaz Plajı, kalabalıktan uzak huzurlu zaman geçirmek isteyen tatilciler tarafından tercih ediliyor.

Çukurbağ Yarımadası’nın açık denize bakan bölümünde yer alan Hidayet Koyu, Kaş’ın en ünlü koylarından. Zengin su altı yaşamıyla dalış sporuyla ilgilenenlerin akın ettiği koyda her seviyeden kişiye dalış eğitimi veriliyor. Yarımadanın sahilleri Türkiye’nin en temiz denizine sahip yerlerden biri. Çukurbağ Yarımadası üzerinde çok iyi ve kaliteli oteller var.7. Limanağzı

kaş plajları

Kaş’ta denize girilebilecek en güzel plajlardan biri olan Limanağzı Plajı, aynı isimli koy içerisinde yer alıyor. Karadan arabayla ulaşımı yok. Likya Yolu patikası üzerinden yürüyerek ya da dolmuş teknelerle ulaşılabilen koy, sessiz, sakin ve huzurlu atmosferiyle Kaş’ın doğası korunmuş bölgelerinden. Üç ayrı koyda plajlara sahip Limanağzı’nı Kaş gezilecek yerler listenize ekleyin muhakkak.

Kaş’ta yapılacak en güzel şey tekne turuna çıkmak. Kaptan Ergun bu işin Kaş’taki profesyoneli. boattripturkey.com sitesinden tekne turlarını inceleyin. Gerekirse telefonla kendisine ulaşın (☎️0 542 7312358). Önceden rezervasyon yapın 👍

8. Kaputaş Plajı

kaş hakkında bilgiler

Kaş’ın 20 km batısında yer alan Kaputaş Plajı, Türkiye’nin en ünlü plajlarından biri. Deniz suyunun can alıcı rengi ve nefes kesen konumundan dolayı plaj, Akdeniz çanağındaki en iyi plajlar arasında gösteriliyor.

Türkiye’nin yurt dışı tanıtım çalışmalarında görselleri kullanılan plajın denizi bol dalgalı ve deniz tabanında farklı derinliklerde çukurlar var. Kaş plajları blog yazımda çok detaylı Kaş’ın en güzel koylarını ve denize girilecek yerlerini yazdım.

9. Kalkan

kaş kalkan rehberi

Kalkan, Akdeniz’in en havalı yerlerinden birine dönüşen geçmişin küçük balıkçı köyü. Emin adımlarla bağlı olduğu Kaş’a en sıkı rakip yine bu coğrafyada. Önünde enfes bir koy var, hemen onun ardında uzayan sokakları, duvarlarında begonvillerin döküldüğü evler ve mekânlar sıralanıyor. Rumlardan kaldığı söylenen evlerin bir çoğu butik otel şimdi, fiyatlar pek de ucuz sayılmaz, ama ‘seçkin’ bir tatili için bu rakamlar çok sayılmaz.

İngiliz seyahat yazarı Freya Stark, 1956’da yayınlanan ‘Likya Kıyıları’ adlı kitabında Kalkan ve Likya coğrafyasından övgüyle bahsedince bu yöreye hızla bir akın oldu. Zengin yatçılar ve Akdeniz ruhunu burada tam anlamıyla hisseden müdavimleri gelip bir bir bu küçük kasabanın sırlarına ev yapıp yerleşmeye başladı. Şimdilerde villa tatili arayışındakileri bir numaralı destinasyonu olup çıkıverdi. İngilizler ağzının tadını biliyor doğrusu.

Kaş’tan geliyorsanız çarşısını, sokaklarını, yat limanını gezin, hatta limanın karşısındaki mendireğin ucuna kadar yürüyüp bu şirin kasabaya bir de denizden bakın, manzara nefis. Turkuaza çalan masmavi kıyıları çok fotojenik. Plajı da enfes, suyu pırıl pırıl. Dağdan gelen kaynak suyu karışıyor Akdenizin ılık suyuna. Yüzmesi keyifli, halk plajını belediye işlettiğinden fiyatlar makul.

10. Patara Antik Kenti

Kaş Patara

Kaş’ın 43 km batısında yer alan Patara, Likya’nın en önemli ve en eski kentlerinden olup Tanrı Apollon’un doğduğu yer ve Apollon kehanet (bilicilik) merkezi olarak biliniyor. Likya Birliğinin ayrıcalıklı 3 oy hakkına sahip 6 büyük kentinden biri burası. Ören yerine girişte görkemli ve çok iyi korunmuş Roma zafer takı var. Patara Nekropolü ve mezar yapıları antik kentin önemini yansıtacak ölçüde çeşitli ve zengin.

Patara Plajı, Türkiye’nin en uzun sahil şeridine sahip kumsalları arasında. Patara Antik Kentinin yanı başındaki sahil, geçmişte Türk filmlerinin çöl sahnelerinin çekiminde mekân olarak kullanılıyordu. Arkeolojik ve tarihsel değerlerinin yanında kumsallarında Akdeniz kaplumbağaları Caretta-Carettaların çok uzun zamandır yumurtalarını bırakıp yavruladıkları ender sahillerden biri olması ile de ayrı bir öneme sahip.

11. Xanthos Antik Kenti

Kaş Xanthos

Likya Bölgesi olarak bilinen Teke Yarımadasının güneybatısındaki Eşen ovasındaki Xanthos, Letoon ve Patara antik kentleri Kaş gezilecek listesinde yer alıyor. Kaş merkeze 47 km uzaklıktaki antik kente Fethiye yolu üzerinden 1 saatte gidiliyor. Xanthos, Likya’nın önemli başkenti, Letoon dinsel merkezi, Patara da en büyük ve önemli limanıydı.

Xanthos Antik Kenti, Likya’ya başkentik yapmış 5 bin yıllık tarihe sahip, Anadolu’nun en eski kentlerinden biri. Tarihiler kentin defalarca yerle bir olup küllerinden yeniden doğduğunu yazıyor. MÖ 546’da kenti kuşatan Pers komutanı Harpagos’a kahramanca karşı koyan Xanthoslular direnmelerine rağmen çaresiz duruma düştüklerinde, kadın ve çocuklarını, hazinelerini kaleye doldurup ateşe vererek insansız ve harap bir şehri Harpagos’a bırakırlar.

Bu toplu intihardan o sırada şehirde bulunmayan 80 aile kurtulur. Kurtulanlar şehirlerini yeni gelen göçmenlerle yeniden kurarlar. Xanthos ve Letoon 1988’de UNESCO Dünya Mirası Listesine alındı.

12. Letoon Antik Kenti

Letoon Antik Kenti

Letoon, Likya halkının federe dini merkezi ve dinlenme kutsal alanı olarak kullanılmış bir antik kent yerleşimi. Kentin merkezinde yan yana 3 tapınak bulunuyor. Bunlardan en batıdaki Artemis ve Apollo’nun annesi Leto’ya adanmış.

Ortadaki tapınak, Apollon’un ikiz kız kardeşi, vahşi doğa, avcılık ve ay tanrıçası Artemis’e, doğudaki ise Leto’nun çocuklarından ışık tanrısı erkek kardeş Apollon’a adanmış.

13. Kekova

Kaş Rehberi
Kaleköy’de yer alan Simena Antik Kenti’nden karşıdaki Kekova Adası.

Kekova, Teimiusa (Üçağız) ve Simena (Kale) köylerinin karşısında uzanan, Akdeniz’in en büyük adalarından biri. İnce uzun bir ada olan Kekova’nın kıyıları, yalnızca Antalya’nın değil hemen hemen tüm Akdeniz kıyılarının en temiz denizine sahip. Koruma altına alınmış uzunluğu 7 mil olan, ince ve uzun ada ve çevresinde 8 antik kent ve bir adet de plaj bulunuyor.

Adanın adı Kekova olsa da Kekova Adası, Simena Kaleköy, Uçağız’ı içerisine alan tüm kıyılar ve koylar Kekova olarak isimlendiriliyor. Her biri diğerinden güzel. Günübirlik ziyaret edilebilir ama her biri başlıbaşına kalmayı hakkedecek kadar çekici.

Kekova Adası, üzerinde herhangi bir yerleşim yok. Mavi tur tekne turlarının ve yatların uğrak noktalarından. Her yıl fırsat buldukça Kekova’yı kapsayan konaklamalı mavi turlara katılıyorum. Günübirlik turlar Demre ve Kaş’tan kalkıyor, ama mümkünse tekne konaklamalı mavi yolculuk turu yapın. İnanılmaz bakir ve kristal berraklığında suya sahip koylar var. Seyrine dahi doyum olmuyor.

ⓘ Kekova, Akdeniz Mavi yolculuk turlarının da en güzel duraklarından birisi. Demre, Kaş veya Fethiye kalkışlı, Kekova ve civarını gezdiren mavi tur için Egemen’i arayın (☎️0532 5912445). Daha önce 2 defa mavi turla, bir defa da günübirlik turla Kaleköy’ü ziyaret etmiştim. En güzeli 3 gece tekne konaklamalı mavi turlar ⛵️

Simena, kaynaklarda adından ilk kez MÖ 4. yüzyılda bahsedilen antik bir şehir. Kekova Adasının tam da karşısında yer alıyor, Simena Kaleköy olarak adlandırılıyor. Anadolu anakarası üzerinde ama tam bir ada havası var. Uzun yıllar ulaşım sadece deniz yolunda yapılıyordu. Şimdilerde karayolu Kale’nin arka tarafına kadar geliyor.

Demre ve Kaş’tan hem günübirlik hem de mavi turlar burada muhakkak duruyor. Hem karşıdan köyün manzarası hem de köyün zirvesinde yer alan Simena Antik Kentinden Kekova’nın manzarası inanılmaz güzel. Kalenin kuzeyinde yer alan kaya mezarlarında Likya dilinde yazıtlar, lahitler, mendirek ve yapı kalıntıları ile İmparator Vespasian’a ithaf edilmiş olan hamam, kaleden rahatlıkla izlenebiliyor.

Kale içinde kayaya oyulmuş küçük tiyatro ise bölgenin en ilginç kalıntısı. Kalenin kuzeyinde ise oldukça geniş bir alana yayılmış olan mezarlık alanı bulunuyor. Kaleköy’ün taş sokakları ve sokaklarda kurulan halk tezgahları da pek bir çekici.

Hiç konaklama fırsatım olmadı ama içimde ya ilkbaharda kalabalıklar bastırmadan ya da sonbaharda kalabalıklar çekilince gidip sonsuz görüne o maviyi izleme hissi var, konakalamalı tabi. Yolunuz düşerse keçi sütünden yapılan ev yapımı dondurmasını tatmayı aklınızda bulundurun.

Üçağız, denizden bakınca Kaleköy’ün sadece birkaç kilometre solunda kalan, antik adı Teimiusa olan küçücük bir balıkçı köyü. Teimiussa’nın tarihi MÖ. 4. yüzyıl öncesine işaret ediyor. Üçağız’dan Kaleköy’e uzayan kayılar ve açıklar Likya lahitleri, kayalıklar ise antik ev kalıntıları ile dolu.

Geçmişin bu Likya liman kenti Üçağız’a da Demre, Kaş veya Finike yönünden hareket eden teknelerle ulaşılabiliyor. Aracınız varsa karadan da ziyaret edebilirsiniz. Doğal SİT alanı olarak koruma altına alınan Kekova bölgesi aynı zamanda Türkiye’nin en iyi dalış rotaları arasında gösteriliyor.

14. Demre ve Myra Antik Kenti

Demre Plajı
Demre Plajı
myra tiyatrosu
Myra Antik Kenti Tiyatrosu, Demre

Likya uygarlığının önemli şehirlerinden biri olan Demre, bilinen tarihiyle MÖ 3. yüzyıla dek uzanan, Bizans döneminde Myra ismiyle önemli bir idari ve dini merkez olan bölge. Kaş’a 40 kilometre uzaklıkta yer alan Demre’de, Myra’nın arkasında yükselen kayalara oyularak yapılan mezarlar kabartma ve yazılarla süslenmiş.

Ancak buradaki en önemli yapı toprak seviyesinin yedi metre altında bulunan St. Nicholaus Kilisesi. Myra’da 4. yüzyılda piskopos olarak görev yapan ve Noel Baba olarak da bilinen Nicholaus her yıl Aralık ayının altısında burada etkinliklerle anılıyor. St. Nicholaus’ın ölümünden sonra bu kilisede yattığı ve daha sonra kemiklerinin İtalyan denizciler tarafından Bari’ye götürüldüğüne inanılıyor.

Kaş’tan Demre’ye direkt araçla gidiş 45 dakika sürüyor. Tekne turuna çıkacak zamanınız yoksa, arabayla gezeceğim derseniz; Kaş’tan çıkıp önce Üçağız, oradan Kaleköy, sonrasında ise Demre’deki Myra Antik Kenti ve Noel baba Kilisesini ziyaret edecek şekilde bir rota belirleyebilirsiniz.Toplam 2 saatinizi yolda geçer ama şahane yerler gezmiş olursunuz.

Demre çarşısı pek çekici değil ama plajları, Çayağzı, mavi tur rotaları enfes. Myra Antik Kanti zaten şahane. Sahilde yakın ise Andreika Antik Kenti var, Myra’nın limanıydı burası antik dönemde. Yine bu antik kente yer alan Likya Uygarlıklar Müzesi şahane bir müze. Demre’yi başka bir dönem 3 günlük bir tatil rotanıza alabilirsiniz belki.

15. Kaş Köyleri

kaş köyleri
Yeniköy, Kaş

Yeniköy, İslamlar, Sarıbelen, Gökçeören, Sütleğen ve Bezirgan köyleri Kaş’ın en güzel köyleri. Hemen her köyün veya yaylanın yanında antik bir kent, veya köylülerin deyimiyle ‘asarlık’ bulunuyor. Bunlar kimi zaman lahit, kimi zaman kaya mezarı kimi zamansa yapı kalıntısı olabiliyor.

Köylerde yer alan üçgen alınlıklı ahşap kulübeler, yüzyılların geleneği tahıl ambarları olarak kullanılıyor. Likya geleneği üçgen mezarların ve lahitlerin geleneğe etkisi olsa gerek. Hiç çivi kullanılmadan tahtaların birbirini geçirilmesiyle yapılıyor. Gökçeören ve Bezirgan köylerinin girişinde bu ambarlar görülebiliyor.

16. Gömbe Yaylası

kaş gömbe yaylası
kaş aktiviteleri
Kıbrıs Deresi Kanyonu

Baharla birlikte tatilciler Kaş’ın masmavi sahillerine akarken, yöre sakinleri yüksekteki köylere ve yaylalara çıkıyor. Kaş sahiline yakın her köyün yükseklerde eş isimli bir yayla köyü ya da küçük, yeşil bir yaylası var. Bazı yaylaların yolu dahi yok.

Kaş’ın 70 km kuzeyinde bulunan Gömbe Yaylası, yazın kavurucu sıcaklarından uzaklaşmak isteyenler için hayat kurtaran bir yer. Üçağız’dan Kınık’a kadar Kaş sınırları içerisindeki tüm sahil köylerinin yaylaları Gömbe etrafında toplanıyor. Beydağları’nın bir kolu olan Akdağlar’ın 3 bin metreyi bulan doruklarının altındaki yeşil alanlar yaylacıların yurdu. Yaylaların civarında çok sayıda göl yer alıyor.

Gömbe Yaylası, serin havasının yanı sıra Yeşilgöl ve Uçarşu şelaleleriyle bölge coğrafyasının güzelliğini yansıtıyor. Yeşilgöl, civar göller içerisinde en ünlüsü. Ağustos ayında bile birkaç kulaç sonrası parmakları hissizleştirecek kadar soğuk.

Gömbe Yaylası’ndan 8 km’lik bir toprak yolla ulaşılan Uçarsu Şelalesi, Aygır Gölü’nden doğan suların 60 metre yükseklikten dökülmesiyle oluşuyor. Şelalenin çevresinde zengin bitki örtüsü olmaması nedeniyle bu doğa harikasını çok uzaktan bile fark etmek mümkün.

Baranda ve Bulanık gölleri birer mesire yeri ve yayla şenliklerinin de mekânı. Her yıl temmuz ortasında yayla çevresinde yaşayan Yörüklerin kurduğu yerel pazarda süt ürünleri ve el işleri satılıyor.

Batı Toroslar’da, Akdağlar’dan eriyen kar suları, uzun bir yolculuk sonucu tabiatı ince ince işleyerek Akdeniz’e varıyor. Önce Kartal Gölü ve Akçay Baraj Gölüne dönüşen sular, ardından Kıbrıs Deresi adını alarak derin bir kanyona girip Kasaba Ovasını aşıp Dirgenler Boğazından denize ulaşıyor.

Bu yolculuğun en çekici bölümü doğa harikası Kıbrıs Kanyonu, Sadece teknik imkanlarla geçilebilen Kıbrıs Kanyonu, vahşi doğasıyla maceraperest insanları kendine çekiyor. Kaş merkeze 50 km uzaklıktaki kanyonda yürüyüş, bisiklet, cip safari ve kanyon geçişi turları düzenleniyor. Kasaba-Kemerköy-Kuruova asfalt yolu ve Sütleğen Akörü orman yolundan geçerseniz kanyonun panoramik görüntüsünü izleyebilirisiniz.

17. Saklıkent Kanyonu

kaş saklıkent kanyonu

Kaş’a 65 km uzaklıkta yer alan ve Antalya-Muğla sınırında bulunan Saklıkent Kanyonu, aynı ismi taşıyan milli park bölgesinde. Buz gibi sularının etrafındaki kilometrelerce uzunluktaki yürüyüş rotası ve rafting parkuru ile kanyon mutlaka ziyaret edilmesi gereken doğal bir güzellik. Tırmanma, yüzme ve yürüyüş aktiviteleri içeren birkaç gün süren kamp aktivitelerine katılabilirsiniz.

18. Meis Adası

meis adası
kaş meis adası

Kaş’ın karşı kıyısında, Türkiye kıyılarından 2,1 km uzaklıkta yer alan Meis Adası, Yunanistan’ın en doğuda yer alan toprak parçası olarak kabul ediliyor. Bugün Kaş merkezde yaşayan yaşlıların büyük bir bölümü Meis’te doğmuş, büyümüş ve mübadele sırasında Kaş’a yerleştirilmiş kişiler.

Adanın merkezindeki tek yerleşim yeri olan ve Kaş’a bakan Kastellorizo’da yaklaşık 300 kişi yaşıyor. Sahilde şirin kubbeli bir cami ve küçük bir kilise yer alıyor. Sahili de Kaş’a benziyor. Meis Adası ile Kaş arasında yaz aylarında feribot seferleri yapılıyor. Yunan Adaları Kapı Vizesi ile günübirlik gidip gelebilirsiniz.

Kaş yeme içme

Bir sahil beldesi olan Kaş’ta yeme-içme kültürü ağırlıklı olarak deniz ürünleri üzerine çeşitleniyor. Kaş merkezde onlarca balık restoranı ve küçük aile işletmesi ilçeyi ziyaret edenleri ağırlıyor. Deniz ürünleri servisinden önce getirilen meze çeşitleri dillere destan.

Kalamar, karides, ahtapot gibi deniz ürünlerinin yanı sıra bölgede avlanan leziz balık çeşitleri denemeye değer. Deniz ürünleri ile arası iyi olmayanlar için geleneksel Türk mutfağından örnekler sunan restoranlar da mevcut.

ⓘ Kaş çarşıdaki Sempati Restaurant nefis menüsüyle akşam yemeği için en iyi adres. Aile işletmesi olan Dudu Mutfak da gün içi kaçırmamanız gereken bir adres. Kahvaltı için de nefis bir seçim olur. Yine Ağullu köyündeki Doğal Anne Eli Kaş, kendi atölyelerinde ürettikleri ürünleri sunan enfes bir kahvaltı mekanı.

Kaş alışveriş

Kaş’ta yöresel ürünler bulabileceğiniz köylü pazarı cuma günleri otogarın arkasında kuruluyor. Mevsime göre ot çeşitleri, yaylalardan getirilen süt ve süt ürünlerinin satıldığı pazarda yerel üreticiler kendi ürettikleri sebze ve meyveleri pazara getiriyor. Meis Adası’ndan gelen birçok kişi de pazardan alışveriş yapıyor.

Kaş ilçe merkezinde yer alan Uzun Çarşı, Kaş’ın kalbinin attığı yer. Otogar’dan sahile kadar uzanan bu cadde boyunca yan yana sıralanan market, kafe, restoran ve butikler günlük ihtiyaçları ve hediyelik eşyaları alabileceğiniz çeşitli ürüne sahip.

Kaş’a nasıl gidilir

Kaş’a en yakın havalimanı Muğla Dalaman’da. Kaş merkeze 152 km uzaklıkta bulunan havalimanından ilçeye özel araçla ulaşım 2 saat 15 dakika sürüyor. Toplu ulaşım sistemi yok. Özel firmalar transfer için 80 TL ücret alıyor.

Dalaman Havalimanı’ndan Fethiye otogara HAVAŞ ve MUTTAŞ araçlarıyla ulaştıktan sonra Fethiye’den Batı Antalya ve Fethiye Seyahat otobüsleri ile toplamda 2 araçla gelmek de seçenekler arasında. Bu yolculuk arada hiç bekleme olmaksızın 3,5 saat sürüyor.

Antalya Havalimanı ise Kaş’a 205 km uzaklıkta. Havalimanından Antalya Otogar’a geçip, Otogar’dan Batı Antalya otobüsleri ile 3,5 saat gibi bir sürede ulaşılabiliyor. Antalya-Kaş güzergahının sahil yolundan olması nedeniyle yol boyunca Kemer, Olimpos, Adrasan, Finike, Demre gibi yerleri görebiliyorsunuz. Kaş’a Nasıl Gidilir blog yazımda daha detaylı bilgiler paylaşmıştım, göz atın isterseniz.

Önceki blog yazısıAndriake Antik Kenti
Sonraki blog yazısıLikya Uygarlığının Lider Şehri: Myra Antik Kenti
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

  1. Kaş’ı çok seviyorum her yaz gitmek için fırsat yaratırım. Kaş’a gelmişken Kalkan’ı görmeden dönmek olmaz. Daha çok yabancı turistlerin ziyaret ettiği Kalkan Türkiye’de yeterince tanınmıyor. Beyaz badanalı evleri, begonvilli canlı sokakları ile Akdemiz’in en şirin tatil beldelerinden biri bana göre.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın