Asya‘da sokaklarda yemek yeme kültürün bir parçası. Şehirlerin hemen her köşesinde; plajda, sokaklar arasında, pazarlarda, hatta restoran önlerinde taşınabilir yemek tezgahlarını görebilirsiniz. Kamboçya’da da bu sokakta yemek yeme kültürü çok yaygın. Çoğunlukla et ve tavuk hazırlandığı tezgahlarda deniz ürünleri de yaygın olarak pişiriliyor.

Ne yazık ki benim gibi vejetaryen ağırlıklı menüleri sevenler için et dışında seçenekler bulmak çok zor.

Sabahları halk daha çok noodle çorbası içiyor. Bizdeki erişteye benziyor noodle, adına Çin eriştesi de deniyor. Pişmesi ve hazırlaması kolay. Çoğunlukla içerisine biraz sebze ve et de konulur. Zaman zaman tavuklusunu yesem de ben sebzeli olanını seviyorum. Karidesli veya diğer deniz ürünleri ile hazırlananı da var.

Bu tezgahların bazısında ilginç atıştırmalıklar da karşımıza çıkabiliyor. Bir yanda karafatma, örümcek, akrep varken hemen yanda mangalda ızgara edilmiş muzları görmek mümkün. Tayland’ın Krabi şehrinde bu ilginç atıştırmalıkların tadına bakmıştım. Objektif olarak diyebilirim ki fena değillerdi.

Tropikal meyvelerin bir çoğu 1$ fiyata satılıyor. Biri birinden lezzetli ananas, mangosten, dragon fruit, mango ve benim favorim karpuz ve muzları taze taze yemek Asya’da yapılacak en güzel aktivitelerden. Hele deniz kenarında şezlongda uzanıp tembellik yapıyorsanız soğuk bir hindistan ceviziyle serinlemek gibisi yok. Kamboçya’da tikalok adı verilen meyve suları yanında yine şeker kamışı suyu da alternatif olarak tüketilen içeceklerden.

Marketler Asya’da en zengin yiyecek bulabilecek yerlerden biri iken, Sihanoukville Phsar Leu Market beni yanılttı. Yemek bulmak, gezmek ve fotoğraf çekmek ümidiyle gitmiştim.Bazı güzel fotoğraflar çekebildiğim yer olsa da beklentilerimin çok gerisinde kalan bir yer oldu. Kızarmış muz tezgahı dışında hazır yiyecek satan bir tezgah bulamadım. Her taraf kokuyor ve oldukça kirli.

Bir yanda canlı tavuklar var, diğer yanda ise canlı canlı parcalanan ve mavi yengeçler. Sadece birkaç dolara poşet dolusu almak mümkün. Bense bizim hamur işleri gibi yağda kızrtılmış muzlarla karnımı doyurdum.

Pol Pot döneminde yaşadıkları acılardan olsa gerek insanların az gülümsediği bir ülkede, çocukların gülümsemelerini yakalamak güzeldi.

Day 623: Kamboçya:17, Sihanoukville. 16 Nisan 2012

6 YORUM 💬

  1. Spider’s legs, locusts, giant fried frogs on sticks, plucked baby songbirds artfully arranged on a platter – I can never forget the ‘food’ that I saw in Cambodia…….

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın