Songkran Festivali (Su Festivali), Tayland, Kamboçya, Laos ve Myanmar’da kutlanan bir yeni yıl bayramıdır. Asya’nın bu en eğlenceli tatilinde tüm ülkenin resmen şalteri indirilir ve birkaç gün boyunca bu festival çılıgınlar gibi kutlanır.

13-15 Nisan tarihleri arasında kutlanılan geleneksel yılbaşı festivalinde insanlar ellerindeki su dolu kovalar veya su tabancalarıyla sokaklara dökülüp kim buldularsa ıslatırlar. Kimisi işi abartıp su dolu tankların olduğu kamyonetlerle şehri gezip önlerine kim çıkarsa arabadan hortumla veya kovalarla suyu başlarından aşağı döker. Kaos ve eğlence bir aradadır sanki.

Bu sadece yerlilerin bir eğlencesi değil tabi ki. Hem bu ülkelerde yaşayanlar hem de turist olarak orada bulunanlar için kaçırılmayacak bir eğlencedir. Tabi sudan ve ıslanmaktan nefret edenler için değil elbette.

Bilgisayarın başında oldukça uzun vakit geçirdiğim bir dönemde benim için güzel bir eğlence olduğunu söylenebilirim. Üzerimde cep telefonum ve elimde bu sahneleri kaçırmayacağım görüntüleri yakalayacağım kamera ile ancak biraz pasif ve köşeden izleyerek ve kendimi sağlama alarak katıldığım festivalde, kendimi ıslanmadan ve boyanmadan koruyamadım tabi. Dinleyen kim!

Elimdeki kamerayı ve cep telefonumu göstersem de teslim olmak zorunda kaldım.

Ellerindeki kovalarla kenarda bekleyen çocuklar burada en çok eğlenenlerdi. Bir avcının tuzağa yatması gibi, yoldan gerek araç, gerekse araçsız geçen kişileri bekliyor, sonra da aniden yola atlayıp kovayla suyu insanların yüzüne atıyorlardı. Gençler ise açmışlar. Amaç ıslatmak değil onlar için sanki. Yolunu kestikleri motosiklet sürücülerini yakalayıp, kimisi başından kimisi ayaklarından, eller üzerinde taşınıp içi buz dolu koca Coca-Cola tanklarına atılıyor, sonra da kapakları kapatılıp üzerinde oturuluyordu. Delilik gibi değil mi!

Kendinizi hemen her yerde gördüğünüz Coca-Cola dolaplarının içinde kapalı hayal edin, işte öyle bir eğlence.

Day 622: Kamboçya:16, Kampot. 15 Nisan 2012

7 YORUM 💬

  1. Kamboçya’daki Songkran Festivalini, Saklıkent jeep safari güzergahındaki tüm köylülere ve tur operatörlerine de anlatmak lazım. Elalem ne güzel birkaç günlük festivalle yapıyor bunu, biz napıyoruz sulandırıp duruyoruz bu işi 🙂 Hergün tüm köylüler seferber olup tura katılanları ıslatır mı?

    Bunlar nasl köylü, ya işiniz yok mu diye haykırmak geçiyor içimden hortumla püskürtülen buz gibi suyun şiddetiyle koltuğumdan düşerken 🙂 Bu arada işbirlikçi kaptanları ve çocukları unutmamak lazım, kaptan köy girişinde basıyo kornaya hazırolun geliyoruz diye. Çocuklar da rengarenk balonlara su doldurup poşetlere koymuş sıkı pazarlıklar sonucu 5 liraya 2 poşeti satıyor size satmasına da tam hareket ederken başlıyorlar kovayla su serpmeye, hadi buyur. Ver elini rengarenk balonlar; diğer cipteki yolcular mı, köylüler mi, hatta telaşla kovalara su doldurup su tabancalarını jeepte gözüne kestirdiği nişancılara veren hangi safta olduğunu kestiremediğimiz kaptana mı?

    Kemalciğim, sulandırdım biliyorum 🙂 (imkanım olsa rengarenk balonların fotoğrafını bile koyacaktım) Güzel paylaşımın için teşekkürler…

    • Songran Festivalinin uzun bir geçmişi var. Belki bir zaman sonra bizim köylüler de bu işi geliştirip eğlenceyi festivale çevirebilirler. Suyla oynamak ve hatta ıslanmak güzel de, hazırlıksız ve elinde kamera, telefon veya çanta varken hoş olmasa gerek.

    • Ben bu festivalde gözlemci olarak kalsam da ıslanmaktan kurtulamadım. Ben sahneleri görüntülemenin peşindeydim. Oysa sahnenin içerisinde aktif olsam daha eğlenceli geçerdi.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın