Likya uygarlığının izlerini taşıyan Kalkan, Antalya’nın batısında Kaş ilçesine bağlı bir turizm beldesi. Eski Rum evleri, küçük yat limanı, Likya kaya mezarları, tertemiz havası ve ışıldayan masmavi deniziyle ülkemizde doğallığını koruyan az sayıdaki yerden biri Kalkan.

Antalya ile Fethiye arasında Akdeniz sahil şeridinde yer alan Kalkan, mavi tur yolculuklarının da gözde rotalarından. Yaz-kış beldede yaşayan entelektüel, varlıklı nüfusuyla zengin bir kültür sanat yaşamına sahip olan belde, yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor.

kalkan nerede

Kalkan hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Tarihçi Heredot’un ‘Dünyada yıldızlara en yakın yer’ olarak adlandırdığı Kalkan, ilk çağlarda bölgede hüküm süren Likya medeniyetinin en önemli yerleşim yerlerinden biriydi. Likyalıların zengin tarihi geçmişini yansıtan çok sayıda antik kentle çevrelenen Kalkan’da zengin tarihi geçmişin yanı sıra el değmemiş koylar, yemyeşil tepeler ve masmavi bir deniz var.

Uzun yıllar ulaşım zorluğu nedeniyle insan etkisinden uzak kalan Kalkan, günümüze kadar koruduğu güzelliğini bu olumsuz duruma borçlu. Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı bir mahalle olan Kalkan’ın nüfusu 3 bin 500.

Kaş Gezilecek Yerler ve Kaş Gezi Rehberi blog yazılarımda Kalkan’ın bağlı olduğu Kaş ve çevresi hakkında geniş faydalı bilgiler paylaştım. Daha uygun bir Kalkan tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki blog yazılarım da size yol gösterebilir.

Kalkan nerede📍

Kalkan, Akdeniz Bölgesi’nin Antalya Bölümü’nde, Antalya’nın batısında yer alıyor. Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı bir mahalle olan Kalkan, Kaş’ın batısında, içerisine Kaputaş Plajı’nı da alan bölgede konumlanıyor.

Kalkan’a nasıl gidilir ✈️

Kalkan’a hava yoluyla ulaşım: Kalkan’a en yakın havalimanı Muğla’nın Dalaman ilçesinde bulunuyor. Dalaman Havalimanı, Kalkan’a 123 km uzaklıkta. Dalaman Havalimanı’na Türkiye ve dünyanın farklı kentlerinden direkt uçuşlarla ulaşım sağlanıyor.

Dalaman Havalimanından Kalkan’a ulaşım: Dalaman Havalimanı’ndan Kalkan’a herhangi bir toplu ulaşım aracının seferi yok. Havalimanından araç kiralayarak, taksi ya da özel transfer hizmetiyle Kalkan’a çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Dalaman-Kaş Shuttle servisi ile Kalkan’a ulaşım 80 TL tutuyor.

Dalaman Havalimanı’ndan Fethiye’ye seferleri bulunan HAVAŞ servisleri ya da MUTTAŞ araçlarıyla Fethiye Otogar’a gittikten sonra, Fethiye Otogar’dan her saat başı hareket eden Kaş dolmuşlarıyla Kalkan’a ulaşabilirsiniz.

kalkan nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Kalkan’a kara yoluyla ulaşım: Kaş’a 27 km uzaklıktaki Kalkan’a Kaş’tan düzenli dolmuş seferleri var. Kalkan, Antalya’ya 210 km, Muğla’ya 190 km, Fethiye’ye 80 km, İstanbul’a 840 km, Ankara’ya 660 km, İzmir’e ise 410 km mesafede.

Yaz döneminde birçok şehirlerarası otobüs firmasının Kalkan’a direkt otobüs seferleri bulunuyor. Özel araçla Kalkan’a ulaşmak isteyenlerin Fethiye-Kaş Karayolu’nu kullanmaları gerekiyor. Kalkan’a Antalya üzerinden ulaşım için Kemer-Kumluca-Finike-Demre-Kaş güzergahını kullanabilirsiniz.

Makedonya
Flyista

ⓘ Kalkan’da Nerede Kalınır 🏡 Kalkan’da Fidanka Otel‘de 2 gün kaldım. Türkiye’nin en güzel butik otellerinden biri. Kalkan’ın bağlı olduğu Kaş’ta her bütçeye uygun daha fazla seçenek var.

Akdeniz Bölgesi’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kalkan, hem merkezinde hem de çevresinde onlarca farklı rotaya sahip. Kaputaş ve Patara plajları, Kaş Antik Tiyatrosu, Saklıkent, Patara Antik Kenti Kalkan’a gelmişken mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Kalkan merkezde yer alan Bezirgan ve İslamlar köyleri, Xanthos, Sydima, Pinara ve batık şehir Kekova da Kalkan’da gezilecek yerler arasında.

Önceki blog yazısıPattaya Hakkında Tavsiyeler
Sonraki blog yazısıOslob Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın