İtalya’nın Puglia bölgesi ülkenin beliki de turistik açıdan en az bilinen yerlerinden biri olsa da, sahip olduğu kültürel zenginlikleriyle oldukça ilgi çekici bir yer. Çizmenin topuğuna denk gelen coğrafi bölgede yer alan Puglia Bölgesinin en ilgi çeken yerlerinden birisi ise Itria Vadisi.

Bembeyaz evlerin oluşturduğu barok mimariye sahip şehirleri, küçük kasabaları, uzayıp giden üzüm bağları ve zeytin bahçeleriyle ünlü bu vadi, ülkedenin en güzel manzaraya sahip yerlerinden birisi olarak biliniyor.

Itria Vadisindeki Gezilecek Yerler

Ülkemizde adı pek bilinmese de Itria Vadisi (Valle d’Itria) kendine münhasır özelliklere sahip. Tarih boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan bölge, 800 km’ye kadar uzayan upuzun sahilleri, birbirinden güzel kasaba, köy ve şehirleriyle görülesi bir yer.

1. Martina Franca

Martina Franca, Itria Vadisi
Martina Franca, Itria Vadisi

Puglia Bölgesinde yer alan Tranto ilinin başkenti Martina Franca şehri, Barok mimarisini en iyi yansıtan yerlerden biri.10. yy’da saldırılardan korunmak için kaçan bir grup tarafından kurulan şehir, Itria Vadisinin kalbinde yer alıyor ve 1310 yılından bu yana bölgenin en önemli ticaret merkezi. Dönemin zengin ve soylu ailelerinin yaşadığı Martina Franca, sahip olduğu çok sayıda saray ve kilisesiyle tarihe açılan bir kapı gibi. Soluk taş duvarlı ve beyaz badanalı evleri, dolambaçlı sokaklarıyla pek keyif aldığım bir şehir oldu. Konaklama için Masseria Calongo veya Lo Smeraldo Hotel tercih edilebilir.2. Locorotondo

Locorotondo, Itria Valley
Locorotondo, Itria Valley

Bölgenin en ünlü yerlerinden biri olan komşusu Alberobello’nun çok yakınında bulunan Locorotondo, ülkenin en güzel kasabalarından birisi belkide. Beyaz duvarlı evleri, daracık sokakları ve panoramik vadi manzarasıyla oldukça hoş bir yer burası. Itria Vadisi’nin balkonu olarak tanımlanan kasabanın, sessiz ve sakin sokaklarında, bir akşam üstü gezme fırsatı buldum. Yeme ve içmeye, damak tadına düşkün gezginler için akılda tutulması gereken bir rota olan Locorotondo, beyaz şaraplarıyla da ünlü. Konaklama için Agriturismo Masseria Madonna dell’Arco tercih edilebilir.

3. Cisternino

Cisternino, Itria Valley
Cisternino, Itria Valley

Komşuları Alberobello ve Locorotondo’ya yaklaşık 12 km mesafede bulunan Cisternino, Puglia bölgesinde yer alan diğer şehirler gibi neredeyse hiç bozulmamış bir dokuya sahip. Yunan kökenli olarak kurulmuş kasaba, ancak MÖ 216’da Hannibal tarafından yakılsa da daha sonra yeniden inşa edilmiş. Beyaz badanalı evlerin sıralandığı uzayıp giden dar sokakları ve rengarenk saksı çiçeklerinin süslediği merdivenleri pek bir güzel. Burası 2014’de yılın cittaslow şehri seçilmiş. Cisternino’ya 3 km uzaklıkta olan Masseria Calongo hem iyi bir yemek hem de konaklama için tercih edilebilir.

4. Ostuni

Ostuni, Itria Valley
Ostuni, Itria Valley

Aynı zamanda “Beyaz Şehir” olarak da bilinen Ostuni, muhteşem gotik katedralleriyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Burası, görkemli savunma duvarları ve buranın içinde kalan ve kümeler halinde bulunan bembeyaz evleriyle oldukça farklı bir şehir görüntüsüne sahip. 17. yy’da ortaya çıkan veba ve salgın hastalıklardan korunmak amacıyla kullanılan kireç, kasabanın tamamını beyaz bir örtüyle kaplayarak, bugünkü görünümüne kavuşturmuş. Yunan Adaları’nı anımsatan sokaklarında kaybolmak için bile gidilir. Masseria Masseria Asciano konaklamak ve akşam yemeği için nefis.

5. Alberobello

Alberobello, Itria Valley
Alberobello, Itria Valley

Itria Vadisi’ndeki en ünlü kasabalardan olan Alberobello, sahip olduğu 1,400’den fazla turilli eviyle oldukça ünlü bir her. 1996’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde dahil edilen kasaba bölgenin en çok turist alan yerlerinin başında geliyor. Bu yüzden Puglia Bölgesinin en çok turist ziyareti alan şehirlerinden birisi burası. 14. yy’da inşa edilmiş, konik çatılı, harçsız örülmüş duvarları, beyaz ve gri renkleriyle trulli evleri buranın bu kadar ünlü olmasının başlıca sebebi. Diğer Puglia kasabalarına göre daha pahalı bir yer olduğunu hatırlatayım.

6. Ceglie Messapica

Ceglie Messapica, Itria Valley
Ceglie Messapica, Itria Valley

Puglia Bölgesi, Brindisi iline bağlı, 25,000 nüfuslu küçük kasaba Ceglie Messapica, Salento bölgesi içerisinde yer alıyor. Oldukça tarihi olan bu bölge trulli evleri, masera denilen çiftlik evleri, kiliseleri, şehri surları kalıntıları, taş duvarları, zeytinlikler ve üzüm bağları ile biliniyor. Roma döneminde nüfusu 40,000’leri bulan kasaba benim ziyaret ettiğim Ekim başında pek bir sessiz ve sakindi. Evlerin dışarıda yer alan merdivenlerinin hepsinde yer alan rengarenk çiçekli saksılar ve bitkiler dar sokakların nefis yapıyor. En güzeli kasabanın sokaklarında rastgele yürümek.

Itria Vadisi Nerede
Itria Vadisi Haritası

Itria Vadisi’ne yakın yerlerden Polignano a Mare, San Michele Salentino, San Vito dei Normanni, Carovigno gibi diğer köy ve küçük kasabalar da vakti olanların rotasında yer alabilecek yerler.

İtalya’nın çok sayıdaki turistik yerlerinden biri olan Puglia şehri, gezilecek çok sayıda yeriyle her geçen gün daha çok ilgi görüyor. Şehrin merkezinde bulunan Itria Vadisi, sahip olduğu muhteşem manzarası, tarihi ve kültürel mirasıyla meraklılarını cezbederek, tarihe açılan bir kapı sunuyor. Bu vadide görülecek çok sayıda yerin yanı sıra tadılacak da pek çok güzel ve değişik lezzet de bulunuyor.

4 YORUM

  1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

    145,2k Takipçiler
    Takip et
  2. Yaz planımıza aldık. Bari’de Lecce’ye kadar ve bu dediğin şehirlerin hepsini de 2 haftalık listeye aldık. Çok teşekkürler, ilham verdiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın