Mis kokulu lavanta ve gül bahçeleri ile Göller Yöresi’nin en güzel şehirlerinden Isparta, Torosların muhteşem manzaralarını görebileceğiniz, Akdeniz’in huzur dolu atmosfere sahip bir şehri.

Elma ve meyve bahçeleriyle bezeli Eğirdir Gölü, ülkemizde son yıllarda giderek popülerleşen Davraz Kayak Merkezi, bakir yaylaları, vadileri ve doğal güzellikleriyle Isparta, henüz kitle turizmi ile tanışamamış bir kent.

ısparta nerede

Isparta hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Tarihte ilk yerleşimin Paleolitik Çağa uzandığı Isparta, tarih boyunca Pisidyalılar, Luviler ve Arzavalılar, Büyük İskender Persler, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlıların egemenliğine girdi.

Batı Torosların uzantısı olan ve yükseliği 3 bin metreyi bulan dağlarla çevrili olan Isparta coğrafyasında çok sayıda göl, gölet, dağ, yayla, kanyon, mağara, akarsu ve milli park bulunuyor. Bu özelliği ile Türkiye’nin en özel yerlerinden olan şehir doğa severler için tam anlamıyla bir cennet.

Göller Yöresi’nin en büyük şehirlerinden Isparta’nın nüfusu 443 bin, yüzölçümü ise 8.933 km². Isparta’nın trafik plaka kodu 32, telefon alan kodu ise 246.

Merkez ilçe ile birlikte 13 ilçesi bulunan Isparta’nın ilçeleri: Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Sütçüler, Şarkikaraağaç, Uluborlu, Yalvaç, Yenişarbademli.

Daha uygun bir Isparta tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Isparta nerede📍

Isparta, Türkiye’de Akdeniz Bölgesi’nin Antalya Bölümü’nde, Akdeniz Bölgesi ile Ege ve İç Anadolu bölgeleri arasında bir geçiş güzergahında yer alıyor. Isparta, batıda Burdur, kuzeyde Afyonkarahisar, doğuda Konya, güneyde ise Antalya ile komşu.

ⓘ Isparta gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Isparta’ya nasıl gidilir ✈️

Isparta’ya hava yoluyla ulaşım: Isparta Süleyman Demirel Havalimanı, kent merkezine 30 km uzaklıkta. İstanbul Havalimanı’ndan haftanın 7 günü Türk Hava Yolları’nın direkt seferlerinin yapıldığı Isparta Havalimanı’na yılın farklı dönemlerinde charter seferlerle yurt dışından da ulaşılabiliyor.

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’ndan Isparta şehir merkezine ulaşım: Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için ücretli servisler, taksi, araç kiralama ve transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

Uçakların havalimanına inmesinden 25 dakika sonra hareket eden ücretli servisler en hızlı ve en ekonomik seçenek. Ücretli servis hizmeti S.S. 52 Nolu Gülkent Otobüsçüler ve Serv. Mot. Taş. Koop. tarafından düzenleniyor. Isparta ve Burdur’a ulaşım sağlanıyor.

Makedonya
Flyista
ısparta nasıl gidilir
Kovada Milli Parkı, Isparta

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Isparta’ya kara yoluyla ulaşım: Akdeniz Bölgesi’nde Göller Yöresi’nde yer alan Isparta, Türkiye’nin kuzeyi ve güneyi arasında önemli bir kavşak noktası. İstanbul-Antalya yönünde ulaşım koridorunda yer alan şehir bu özelliği ile erişilebilir bir konumda.

Türkiye’nin birçok şehrinden direkt otobüs seferlerinin yapıldığı Isparta, Ankara’ya 423 km (5 saat 45 dk), İstanbul’a 573 km (6 saat 40 dk), İzmir’e 412 km (5 saat 45 dk), Antalya’ya 128 km (2 saat 10 dk) uzaklıkta.

Isparta’ya özel araçla ulaşım: Isparta’ya İstanbul’dan özel araçla ulaşım için Bursa, Bozüyük, Afyonkarahisar, Keçiborlu rotasını takip etmek; Ankara’dan ulaşım için ise Polatlı, Sivrihisar, Bolvadin güzergahını kullanmak gerekiyor.

Isparta gezilecek yerler 📌

Isparta hem kent merkezi hem de ilçeleriyle çok sayıda gezilecek görülecek yere sahip bir şehir. Türkiye Cumhuriyeti’nin dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in memleketi, mezarının ve müzesinin bulunduğu İslamköy, Davraz Kayak Merkezi, Eğirdir Gölü ve ilçe merkezi, lavanta bahçeleriyle meşhur olan Kuyucak Köyü mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Güneykent’teki gül bahçeleri ve gül müzesi, Kovada Gölü, Yazılı Kanyon Milli Parkı, Melikler Yaylası, Adada Antik Kenti, Gölcük Tabiat Parkı ve Kızıldağ Milli Parkı da listenizde olmalı.

Önceki blog yazısıTrabzon Nerede 📍 Trabzon’a Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıNemrut Nerede 📍 Nemrut’a Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın