Kızıldeniz kıyısındaki kenti Hurgada, Mısır’ın dünyaca ünlü gözde turistik destinasyonlarından birisi. Kahire’nin 450 kilometre güneyinde yer alan Hurgada şehri, Mısır’ın Kızıldeniz Eyaletine bağlı 260.000 nüfuslu bir kent. Hurgada‘nın 36 km’yi bulan kıyı şeridi var. Deniz, güneş ve kum tatili için dünyanın her bir tarafında turist ziyareti alıyor.

Yirminci yüzyılın başlarında küçük bir balıkçı köyü olan şehir, seksenlerden bu yana, Mısır Hükümeti tarafından teşvik edilerek, Mısırlı ve yabancı yatırımcıların desteğiyle büyüyerek, Şarm el Şeyh’e alternatif bir destinasyon olarak turizme kazandırılmış. Açılan tatil köyleri ve oteller ile birlikte tam bir tatil destinasyonuna dönüşmüş.

Şehrin kültürel dokusuna merak edenler; şehrin her yanından görülebilen Hurghada Al Mina Camii ile20. yüzyılın başlarında inşa edilmişKıpti Katedrali Saint Shenouda, Hurgada’da görülmesi gereken yerlerden listesine eklenebilir. Hurghada Al Mina Camii, El Dahar’da, balıkçı pazarının hemen yanında yer alıyor.

Hurghada Al Mina Mosque
Hurghada Al Mina Mosque
Kıpti Katedrali Saint Shenouda, Hurghada
Kıpti Katedrali Saint Shenouda, Hurghada

Hurgada, Kızıldeniz’in tertemiz mavi sularına nazır bir şehir. Deniz, güneş ve kum tatilinin keyfinin doya doya yaşanabileceği bir yer olmasının yanı sıra, Mısır’ın antik döneminin en önemli miraslarından Karnak ve Krallar Vadisi’ne yakınlığı, dalış sporu için sunduğu zengin seçenekler; çöl ve bedevi hayatını yakından izlemek için alternatif safarileri ile de göz dolduruyor.Türk Hava Yolları, yılda 12 milyon turistin uğrak yeri Mısır’da; Kahire, İskenderiye ve Şarm El Şeyh‘ten sonra Hurgada’ya da uçuşlar başlattı. İstanbul’dan direkt uçuşla, haftanın 4 günü Hurgada’ya gitmek mümkün.

Arap Baharı sebebiyle, Mısır, turist sayısında önemli ölçüde kayıp yaşasa da, Hurgada ve çevresinde tatil keyfi şimdilik güvenli ve eğlenceli.

2 YORUM

  1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

    145,2k Takipçiler
    Takip et
  2. Hatasonu Hurghada’ya gideceğiz inşallah. Geçen yıl sharm el sheikhe gidip çok memnun kalınca bu yıl da böyle bir plan yaptık.
    Benim size öncelikle sormak istediğim şey hurghadada dalış veya safari turlarında sharm el sheikh gibi pazarlık yapma şansımız var mı? mesela biz geçen yıl iki lişi dalış turunu 100dolardan 65 dolara indirmiştik. tur organizasyonları için önerebileceğiniz, broşürünü aldığınız şirketler var mı? varsa numara veya e-mail adreslerini paylaşabilir misiniz?

    • Dalış için de pazarlık yapabilirsiniz elbet, ama fazla indirim yapabileceklerini sanmıyorum. Eğer birkaç kişiysenin ve dalış sayısı fazlaysa indirim yapmaları muhtemel.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın