Kızıldeniz kıyısındaki kenti Hurgada, Mısır’ın dünyaca ünlü gözde turistik rotalarından birisi. Kahire’nin 450 km güneyinde yer alan Hurgada, Mısır’ın Kızıldeniz Eyaletine bağlı 260.000 nüfuslu bir kent. Kumsalları ve sunduğu eşsiz Kızıldeniz güzelliği Hurgada’yı, belki de Mısır’ın en çok rağbet gören tatil adreslerinden biri yapıyor.

Yirminci yüzyılın başlarında küçük bir balıkçı köyü olan şehir, seksenlerden bu yana, Mısır Hükümeti tarafından teşvik edilerek, Mısırlı ve yabancı yatırımcıların desteğiyle büyüyerek, Şarm el Şeyh’e alternatif bir destinasyon olarak turizme kazandırılmış. Açılan tatil köyleri ve oteller ile birlikte tam bir tatil cennetine dönüşmüş.

Hurgada şehri 3 bölüme ayrılmış; şehrin geleneksel yanını yansıtan, eski şehir bölgesi El Dahar (Downtown); yeni ve daha modern bir turizm merkezi Sakkala ve tamamen otel, alışveriş merkezleri ve mağazalardan oluşan Sahl Hasheesh bölgesi. El Dahar’da yer alan 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş bir Kıpti Katedrali Saint Shenouda ve şehrin her yanından görülebilen Hurghada Al Mina Camii görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Hurghada, Kızıldeniz, Mısır
Hurghada, Kızıldeniz, Mısır
Hurghada Balık Pazarı
Hurghada Balık Pazarı

Hurghada Balık Pazarı, Hurghada Camii’nin hemen yanında yer alıyor. Günün her saati açık olan bu yere sabahları gitmek en iyisi. Kızıldeniz’den çıkarılmış taptaze balıklardan birini seçip, hemen orada temizletip pişirtmek mümkün. Fiyatlar ise oldukça ucuz. Bildiğimiz balık pazarları gibi, buranın da kokusu insanı rahatsız edebilir. Ama bir süre geçtikten sonra alışıyorsunuz. Deniz ürünleri sevenlerin kaçırmaması gereken bir yer.Türk Hava Yolları, yılda 12 milyon turistin uğrak yeri Mısır’da; Kahire, İskenderiye ve Şarm El Şeyh‘ten sonra Hurgada’ya da uçuşlar başlattı. İstanbul’dan direkt uçuşla, haftanın 4 günü Hurgada’ya gitmek mümkün.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın