Hurgada veya Arapça okunuşuyla Al Ghardağa, Mısır‘ın Kızıldeniz Eyaletine bağlı bir şehir. Kızıldeniz kenarındaki ana turistik destinasyonlarından da biri aynı zamanda. Şehir yirminci yüzyılın başında kurulmuş, ancak 1980’li yıllara kadar basit bir balıkçı kasabası olarak var olagelmiş. Seksenler sonrası gerek Mısırlıların ve gerekse de yabancıların burayı keşfetmesi sonrasında ise bugün bir resort ve tatil merkezine dönüşmüş durumda.

Hurgada, 36 km’yi bulan kıyı şeridine sahip, kıyıların sonrasında ise çöl başlıyor. Zaten Mısır’ın %60’a yakını toprakları da çöl alanlarından oluşuyor. Ancak bu çöl alanlarına kondurulan resort ve tatil köyleriyle her yıl milyonlarca Sırp, Rus, Polonyalı, Çek ve Almanları ağırlıyor. El Gouna bölgesi tamamen sıfırdan yaratılmış bir tatil bölgesi mesela.

Hurghada Eski Liman (Hurghada Old Port)
Hurghada Eski Liman (Hurghada Old Port)

250,000 nüfusuyla Downtown (El Dahar), Sekalla ve El Memsha olmak üzere Hurgada 3 bölüme ayrılıyor. Hurghada Eski Liman (Hurghada Old Port) şehrin El Dahar denilen bölgesinde yer alıyor. Kızıldeniz’de dalış yapmaya gideceğim tekne buradan kalkıyordu ve bu vesileyle de burayı görme fırsatım oldu.

Benim bildiğim veya gördüğüm; genelde limanların veya bu gibi teknelerin olduğu yerde deniz kirli olurdu, ancak burada denizin rengi ve berraklığı insanın gözlerini kamaştıracak güzellikte. Kızıldeniz bambaşka bir deniz.DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın