uçak bileti

Hurgada veya Arapça okunuşuyla Al Ghardağa, Mısır‘ın Kızıldeniz Eyaletine bağlı bir şehir. Kızıldeniz kenarındaki ana turistik destinasyonlarından da biri aynı zamanda. Şehir yirminci yüzyılın başında kurulmuş, ancak 1980’li yıllara kadar basit bir balıkçı kasabası olarak var olagelmiş. Seksenler sonrası gerek Mısırlıların ve gerekse de yabancıların burayı keşfetmesi sonrasında ise bugün bir resort ve tatil merkezine dönüşmüş durumda.

Hurgada, 36 km’yi bulan kıyı şeridine sahip, kıyıların sonrasında ise çöl başlıyor. Zaten Mısır’ın %60’a yakını toprakları da çöl alanlarından oluşuyor. Ancak bu çöl alanlarına kondurulan resort ve tatil köyleriyle her yıl milyonlarca Sırp, Rus, Polonyalı, Çek ve Almanları ağırlıyor. El Gouna bölgesi tamamen sıfırdan yaratılmış bir tatil bölgesi mesela.

uçak bileti
Hurghada Eski Liman (Hurghada Old Port)
Hurghada Eski Liman (Hurghada Old Port)

250,000 nüfusuyla Downtown (El Dahar), Sekalla ve El Memsha olmak üzere Hurgada 3 bölüme ayrılıyor. Hurghada Eski Liman (Hurghada Old Port) şehrin El Dahar denilen bölgesinde yer alıyor. Kızıldeniz’de dalış yapmaya gideceğim tekne buradan kalkıyordu ve bu vesileyle de burayı görme fırsatım oldu.

Benim bildiğim veya gördüğüm; genelde limanların veya bu gibi teknelerin olduğu yerde deniz kirli olurdu, ancak burada denizin rengi ve berraklığı insanın gözlerini kamaştıracak güzellikte. Kızıldeniz bambaşka bir deniz.

Önceki makaleCameron Highlands Gezi Rehberi
Sonraki makaleHurgada’da Dalış, Mısır
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here