Çok sayıda antik kentin bulunduğu Antalya, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla Türkiye‘nin en özel bölgeleri arasında yer alıyor. Antalya ve çevresinde bulunan ören yerleri ve antik kentlerde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan eserlerin önemli bir bölümü Antalya Müzesi’nde sergileniyor.

Ülkemizin en eski müzelerinden biri olan ve 1922’de ziyarete açılan Antalya Müzesi, dünyanın en zengin Roma Dönemi heykel müzeleri arasında gösteriliyor. Antalya Müzesi’nin isminin dünya kamuoyunda sıklıkla anılmasında katkısı bulunan Herakles Lahdi, müzenin en önemli eserlerinden.

herakles lahdi hakkında bilgi

Herakles Lahdi, Antalya Müzesi

Perge Antik Kenti‘nden 1960’lı yıllarda kaçırılan, İsviçre gümrüğünde ele geçirildikten sonra uzun süren diplomatik girişimlerin ardından 2017’de Türkiye’ye iade edilen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi’nin en popüler parçalarından birine dönüştü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın çabaları sonunda ülkemize iade edilen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi’nde Perge dönemine ait lahitlerin bulunduğu Lahitler Salonu’nda özel bir köşede müze ziyaretçilerini selamlıyor.

MÖ 2. yüzyıla tarihlenen Roma Dönemi eseri Herakles Lahdi, 235 cm boyunda, 112 cm genişliğinde ve 3 ton ağırlığa sahip. Arkeoloji literatüründe ‘Torre Nove’ olarak isimlendirilen lahit, ‘Küçük Asya Lahit’ grubunun üyesi. Heraklas Lahdi’nin üzerinde Herakles’in 12 işi tasvir ediliyor.

herakles lahdi bilgi

Herakles’in 12 işi

 1. Nemea Aslanı’nı yenmek.
 2. Lerna gölündeki Hydra’yı öldürmek.
 3. Artemis’in kutsal hayvanlarından Kyreneia Geyiğini yakalamak.
 4. Erymanthian dağında yaşayan büyük yaban domuzunu diri yakalamak.
 5. Augias’ın ahırlarını bir günde temizlemek.
 6. Stymphalos’da yaşayan ve o bölgedeki insanların rahatını kaçıran Stymphalian Kuşlarını Athena’ın yardıyla kovmak.
 7. Girit’e gidip Poseidon’un Minos’a verdiği azgın Girit Boğası’nı getirmek.
 8. Trakya kralı Diomedes’e ait olan dört vahşi kısrağı yakalamak.
 9. Amazonlar kraliçesi Hippolyta’dan büyülü kemerini almak.
 10. Okeanos’un bir adasında bulunan 3 gövdeli dev Geryoneus’un sığırlarını çalmak.
 11. Hesperidler’in altın elmalarını getirmek.
 12. Hades’in ölüler ülkesini koruyan Kerberos adlı köpeği yeryüzüne çıkarmak.

Yorgun Herakles Heykeli

herakles lahdi
herakles antalya müzesi

Tıpkı Herakles Lahdi gibi Anadolu’dan yurt dışına kaçırıldıktan sonra yeri tespit edilen, diplomatik girişimlerin ardından ait olduğu topraklara iade edilen Yorgun Herakles Heykeli de Antalya Müzesi’nde sergileniyor.

Antalya Gezilecek Yerler listesindeki Perge Antik Kenti’nden kaçırılan Yorgun Herakles (Herkül) Heykeli’nin üst parçasının 1981’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Boston Müzesi’nde sergilendiği belirlendi. Heykelin mülkiyetini elinde bulunduran New Yorklu koleksiyonerler Türkiye’nin heykelin iadesi talebine olumlu yaklaşmadı.

Uzun uğraşlar sonucu 2006’da yeniden başlayan heykel diplomasisi 2011’de mutlu sonla bitti. Yorgun Herakles Heykeli’nin üst parçası, Antalya’daki alt parçasıyla birleştirildikten sonra Antalya Müzesi’ndeki yerini aldı.

Önceki blog yazısıİspanya’nın Ruhu ve Kalbi: Madrid
Sonraki blog yazısıCehennem Kıyıları: İskelet Sahili, Namibya
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

 1. Antalya müzesini çok seviyorum. Çok zengin bir koleksiyonu var. Müzede yer olmadığı için sadece bir kısmı sergileniyor. Çocuklar için olan bölüm de çok eğlenceli.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın