Gürcistan ile 2011’de imzalanan anlaşmanın ardından sadece kimlikle ziyaret edilebilen ülkeye Türk gezginler yoğun ilgi gösteriyor. Her geçen yıl geçiş yapan sayısının artmasıyla birlikte birtakım sorunlar yaşanabiliyor.

Gürcistan veya Batum gezisi yapacaklar için dikkat edilmesi gereken kurallar bulunuyor. Seyahatin sorunsuz geçmesi ve tatil keyfini doyasıya yaşamak için uyarılara uygun davranmak gerekiyor.

Batum-Uyarilar

Gürcistan Seyahatinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Nüfus cüzdanı seyahat süresince taşınmalı
 • Eski, deforme olmuş kimlikler girişlerde kabul edilmiyor
 • Bebekler dahil tüm kimliklerde fotoğraf bulunması zorunlu tutuluyor
 • Araçla geçişlerde, araç başkasının adınaysa noter onaylı İngilizce veya Gürcüce vekaletname taşınmalı
 • Seyahatte 18 yaşından küçük çocukların aileleri ile olmaları gerekiyor. Aksi takdirde aile onaylı İngilizce veya Gürcüce vekaletname gerekiyor
 • Ülkeye girişlerde ilaç, et ve süt ürünleri kesinlikle kabul edilmiyor
 • Kimseden emanet paket alınmamalı
 • KKTC vatandaşları AB pasaportu taşıyorlarsa vize mevzuatına göre hareket etmek zorunda, Türk kimliği taşıyorlarsa sadece kimlikle giriş yapabiliyor
 • Gümrük mevzuatı gereği 30,000 Lari ve üzeri karşılığı olan para ya da altın bulunduran kişilerin beyanda bulunmaları gerekiyor
 • Gürcistan’da araç kullanacak sürücülerin emniyet kemerini takmaları, azami hız sınırına uymaları ve alkollü araç kullanmamaları gerekiyor. Şehir içi hız sınırının 40 km/s olduğunu unutmamalı
 • Yoğun tatil dönemleri ve resmi tatillerde yaşanacak yoğunluk nedeniyle Sarp Sınır Kapısı‘nda hem yaya hem de araç kuyrukları oluşuyor. Bu dönemlere dikkat etmekte yarar var.
 • Türkiye’nin de yer aldığı 94 ülkenin vatandaşları için 180 gün içinde 90 gün vizesiz kalış süresi sınırlaması kaldırılmış, böylece vatandaşlarımızın Gürcistan’da vizesiz olarak kalış süresi bir yıla çıkarılmıştır.

Gurcistan-Gezisi-Bilgi

otobüs turları

Yurtdışı çıkış harcı tutarı olan 15 TL’yi ödeyerek, nüfus cüzdanı ile giriş yapılabilen Gürcistan‘a gitmeyi düşünenler, kurallara uydukları takdirde bir sorunla karşılaşmıyor. Türk vatandaşlarının kimlikle seyahat edebildiği iki ülkeden biri olan (Diğeri KKTC) Gürcistan keyifli bir tatil için denemeye değer.

Batum Gezi Rehberi ve Batum Gezilecek Yerler yazılarımda çok daha detaylı bilgiler paylaştım. Batum Turu Yapmak İçin 6 Neden ve Batum’da Ne Yapılır şehri merakla araştırmak isteyenlere geniş bilgiler sunuyor. Gürcistan Gezisi Yapacaklar İçin Önemli Bilgiler yazısını herkesin mutlaka okumasını tavsiye ediyorum.

67 YORUMLAR

 1. Bir gün Batum da bulundum, aman aman bir yer değil, çokta kötü denilemez. Ayrıca insanları soğuk sıradan bir otelde kaldım gece 03 te bayan şarj bahanesiyle kapıyı çaldı. Bence normal bir durum değildi yani namusumu zor kurtardım 😊

  • Batum güzel şehirdir. Temiz, düzgün, güvenli ve mimarisi hoş. Her taraf yemyeşil, sokaklardaki ağaçlar bile çok yaşlı. Türkiye’de benze özelliklere sahip 1 tane bile şehrimiz yok. İçinde denize girebiliyorsun, bisiklet yolları ve koşu yolları kilometrelerce uzuyor. Her yerde geniş meydanlar ve parklar var. Sokaklar ve trafik nezih, ortalıkta üstüste arabalar yok, gürültü patırtı yok. Evet Batum görkemli Avrupa şehirleri gibi değil, beklemeyin de zaten, ama haksızlık da etmeyelim Türkiye’den giden birileri olarak. Tekrar ediyorum, bu sadelik, düzgünlük, temizlik, mimari, yeşilde 1 tane bile şehrimiz yok.

   İnsanları soğuk değil. Bu kelimeyi anlamam da zor. Batum’a gidenlerin büyük bir bölümü seks ve kumar için giderken ve gidenlerin kültürel ve sosyal seviyesi ortadayken Batumlulardan nasıl sıcaklık beklersiniz ki? Ülkemize gelen, turizmimizi ayakta tutan Araplara biz aynı sıcaklığı gösteriyor muyuz acaba? Arada dil sorunu var, sen turistsin onlar orada yaşayan halk. Gece odana gelecek kadar sıcaklarmış diyeceğim ama onlar da çoğunlukla Batumlu değil zaten. 🙂

   • Merhaba yazdıklarınızın yüzde yüzüne katılıyordum ki “…içerisinde denize girilebilen; bisiklet ve yürüyüş yollarının bulunduğu ikinci bir şehir Türkiye’de yok” ifadesine takıldım. Ordu’da bunların hepsi mevcut ve yaza daha da geniş kapsamlı bir şekilde tamamlanmış olacak. Ordu’da boylu boyunca bir sahil, şehir merkezinde halk plajları; bisiklet ve yürüyüş yolları kilometrelerce uzanıyor. Bunun dışında söylediklerinizin tamamına katılıyorum. Özellikle Arap turistlere olan davranışımızdan tutun; gürültü ve araç trafiğinden nefes alamadığımız hususunda yaptığınız tüm değerlendirmelerde haklısınız. Artık şikayet etmeden önce bizlerin aynaya bakma vakti geldi de geçiyor bile.

 2. Hiç doğru değil arkadaşlar. Ben Gürcüyüm ve biliyorum ki benim ülkemde öyle bir durum yok. Çoook ama çok saçmaları yazıyor. Evet biraz pahalı ama çok güzel tatil geçebilirsiniz veeee ayrıca ülkem çok ama çok güvenli. Gece saat 2 yada 3 bile olsa her yerde çıkabılırsınız. Sizi bekliyoruuuz.

 3. Tabii aslinda evinizden guzel yer yok oturun evinizde hic bir yere cikmayin siz buysaniz bunu yasayin baskasina mudahale etmeyin o zaman baskasi da size mudahale eder…istermisin…

 4. Gürcistan Tiflis gerçekten mükemmel bir yer gezdik çok ama çok eğlendik. Niyetimiz bir de araba almaktı, lakin çok problemliymiş. Gezerken internetten Tiflis yazdık, Tiflis muhtarı denilen sultan sofrasının sahibi ile tanıştık. Halis Bey çok samimi ve çok ilgili idi,bizleri doğru yönlendird. Muhakkak Tiflis’te ulaşın kendisine soracağınız her konuda yardımcı olacağına inanıyorum. Yemekleri de mükemmel ötesi idi ev yemekleri yapan bir işletmesi var.

  • Merhabalar , Türkiyeden kiraladığınız araçla Gürcistana giriş yapamazsınız . Sadece kiraladığınız acenteden noter tasdikli yurt dışı çıkış onayı gerekir fakat bunu da hiçbir acente güvenemediğinden vermez . Yani olasılık dışı diyebiliriz .

 5. Merhaba ben Gürcistan’a yerleşip orada yaşamayı düşünüyorum. Orda ev kiralama ortamı tanıtma vs. şeyler için yardımcı olabilicek arkadaşlar varsa sevinirim. Whatssap: 0544 312 07 81

  • Dostum minimum ev kiraları 250 dolar , maaşlar da 350 400 lari . Yani eğer sermayen yok da sadece işçi olmak istiyorsan . Başka ülke bul .

 6. Sayin arkadaslar Gece hayati luxs olan bu Sehirin guzeligine kanıp Peşinden suruklenmeyin dikkat edilecek bircok noktalari var hesaplar ve taksiler ayrıca b.. Sorusu olan arkadaslar: whatsapp ±995 568 70 33 91

 7. Gürcistan’a gitmek akıl işi değil biz dönüşte tünel denilen giriş Kapısında boğuluyorduk. Saygısız, küfürbaz, Ahlaksız Gürcüler polislerinin marifeti ile insanları ezip geçiyorlar.

  • Hanımefendi, 2016 Mayıs’ta emekli olup, Gürcistan’a yerleşmek istiyorum. Şimdilik Batum’da kalıp etrafı araştırmak için, tuvalet, banyo mutfağı olan bir odalı ev kiralama imkanı olur mu? Aylık ücreti yaklaşık ne kadar olur? Cevaplarsanız çok memnun olurum. İyi günler ve çalışmalar. Yaşar Güneysu (Ankara)

 8. Çocuğunuzu götürüyorsanız ya anne baba yanında olacak eğer anne veya baba birinden biri yoksa vekalet almadan gitmeyin.
  Bir de arabayla geçenler için sanırım araba kendi üzerinde olması gerekir.
  Ben tarihi binalara,parklara, sokak dansçılarinıve müzisyenlerini ve sayamadigim birçok guzelligi sevdim.En kısa zamanda yine gitmek isterim.

 9. Yazı için teşekkürler. Başımıza geldi 10aylık bebek nüfusunda dahi fotoğraf şartmış. Nüfus müdürlüğünden bebeklere dahi fotoğraflı nüfus alınabiliyormuş aksi taktirde Gürcü tarafı kurallarına uymuyormuş..

 10. Arkadaşlar ben Batum’da yaşıyorum. O katıldığınız günü birlik ucuz kandırıkçı turlar ile bir ülkeyi yargılayamazsınız. Adam 3-4 saat Batum’da dolanıp durmuş, Gürcistan’ı gezdim diyor. Mestia’ya, Tusheti’ye, Signagi’ye, Kakheti’ye, Bakuriani’ye gittin mi ? Yook.
  Yaylalara çıktın mı, Ureki’de denize girdin mi? Yoook.
  Beyin yok, fikir var.
  Boş, boş konuşmaya bayılıyorsunuz. Gürcistan’ı kötüleyenler önce turist olmayı öğrenin, kimlik ile yabancı bir ülkeye geçebildiniz diye gevşemeyin….
  Haçapuri diye size yedirilen şey yufkalı börek. Parayı basıp iyi restoranda haçapuri (peynirli pide) sipariş edin, parmaklarınızı yersiniz. Türk mahallesi diye bir yer yok, o bölge eski Batum diye adlandırılır. O sokağın ismi de Kutaisi sokağı.

   • 52 yaşındayım bu ülke tabi ki bizim ülkemiz. Bizler paramızı da kolay yollarda kazanan insanlar değiliz. Gezmek eğlenmek bizimd e hakkımız, biz bu ülkeye verdiğimiz kadar karşılığını alamadığımız bir durumda var. Sarp sınır kapısını geçtikten sonra hayatın ne kadar ucuz olduğunu biliyorum. İstediğiniz ucuzlukta oteller ve lokantalar bulabilirsiniz. Gürcistan sadece Batum’dan sınırlı değil, gezilecek çok ama çok muhteşem doğa harikası yerleri var. Araç kiralamak ve seyahat çok ucuz. Şuna emin olun ki Türkiye’de ne kadar ipsiz sapsız kişiler varsa orada, orada nekadar ipsiz sapsız varsa Aksaray’da. Oraya gitme amacınız ne ise karşılığını o şekilde bulursunuz ama gece ve gündüzü güvenilir bir yaşam tarzına sahip.

   • Tebrikler iyi insan güzel cevap vermişsin anavatanım Borçalı
    Türkiyede dogdum büyüdüm
    Hollandada yaşıyorum (25 yıl)
    Kalbimiz o topraklarda…..
    Bencede (yasemin w aksoy) gitme…..

  • Batum benim 2 defa gittiğim sevdiğim bir yerdir. Başka ülkeye para kazandırmayalım diyorsak sınırlrı kapatsak daha iyi. İtalyan’da biz de tarihin alası, denizin muhteşemi var diyi Türkiye’ye gelmese, Almanı şöyle dese, İngilizi böyle dese… Seyahat etmekteki amaç farklı bir kültürü anlamak ve ona yaklaşmaktır.

  • 1.turkiyenin en iyi tur firmalarından biriyle geçtik 2.3-4 saat kalmadık 3.gurcistan değil batum dedik 4.insanlari kaba sert 5.gumrukte arkadan iteleyn one geçmeye çalışan Gürcüler de çabasıydi ama onu saymadik not:ilk yurtdışı gezisi değil çok ülke gezdik kimlikle geçmek bize değil batumlulara faydasinadir

  • Adamların kendi ülkelerine girişini engelliyoruz, adamların sabrı tükenmiş, elbette onları savunmak için demiyorum. yetersiz personel nedeniyle bu.

   Rehberler bir şehrin algısı üzerinde çok etki yapabiliyor, olumlu ve olumsuz.

 11. 2 gün önce karadeniz turu yla gittik sınırdan geçerken polisler kaba saba Heeeey hooop diye bagoriyorlar en kötü mhallerinden birine Türk Mahallesi adını vermişler bunun dışında çok lüks oteller ve kumarhaneler var.kumar oynamak için gidilebilir

  • Gürcü gümrük sisteminde fotoğraflı işlem yapılıyor, eskiden fotoğraf çekiyorlardı, zaman kaybı olmasın diye şimdi o uygulamayı kaldırdılar. Kimlik kağıdındaki fotoğrafı tarayıp sisteme kayıt ediyorlar. O yüzden fotoğrafsız kimlik ile geçiş yapamazsınız.

  • Fotograf cektirip en yakın Hopa ilce nufus müdürlüğünden vs. fotolu nüfus cıkarabiliyormussunuz. Basımıza geldi 10aylık bebek nüfusta foto yok diye normal olarak sorun cıkarıyorlar.. biz gunubirlik geldik bugun pazar yarın eve donecegiz vs yardım isteyince bizim taraf polisleri almazlar demesine ragmen gecebilmistik ama bir daha kesinlikle gecirmeyiz gelmeyin fotosuz dediler..

 12. 4 gün once oradaydım bir turla ve hayal kırıklığı yaşadım… Bizden nefret ettiklerini söyleyen Gürcistanlılar, savaş dönemi binalarla 5 yıldızlı otellerin içiçeliği… Bizim rehber burada gezilecek bir şey yok meydan harici dedi 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here