Gürcistan ile 2011’de imzalanan anlaşmanın ardından sadece kimlikle ziyaret edilebilen ülkeye Türk gezginler yoğun ilgi gösteriyor. Her geçen yıl geçiş yapan sayısının artmasıyla birlikte birtakım sorunlar yaşanabiliyor.

Gürcistan veya Batum gezisi yapacaklar için dikkat edilmesi gereken kurallar bulunuyor. Seyahatin sorunsuz geçmesi ve tatil keyfini doyasıya yaşamak için uyarılara uygun davranmak gerekiyor.

Batum-Uyarilar

Gürcistan Seyahatinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Nüfus cüzdanı seyahat süresince taşınmalı
 • Eski, deforme olmuş kimlikler girişlerde kabul edilmiyor
 • Bebekler dahil tüm kimliklerde fotoğraf bulunması zorunlu tutuluyor (Bebek olup da fotoğrafsız kimliklerle girebilenler de var ama bilginize)
 • 10 yıldan eski nüfus cüzdanlarıyla giriş yapılamaz.
 • Yeni Kimliklerle giriş yapılabilir. Yeni kimlik çıkıncaya kadar verilen belgeyle giriş yapılamaz.
 • Araçla geçişlerde, araç başkasının adınaysa noter onaylı İngilizce veya Gürcüce vekaletname taşınmalı
 • Seyahatte 18 yaşından küçük çocukların aileleri ile olmaları gerekiyor. Aksi takdirde aile onaylı İngilizce veya Gürcüce vekaletname gerekiyor
 • Ülkeye girişlerde ilaç, et ve süt ürünleri kesinlikle kabul edilmiyor
 • Kimseden emanet paket alınmamalı
 • KKTC vatandaşları AB pasaportu taşıyorlarsa vize mevzuatına göre hareket etmek zorunda, Türk kimliği taşıyorlarsa sadece kimlikle giriş yapabiliyor
 • Gümrük mevzuatı gereği 30,000 Lari ve üzeri karşılığı olan para ya da altın bulunduran kişilerin beyanda bulunmaları gerekiyor
 • Gürcistan’da araç kullanacak sürücülerin emniyet kemerini takmaları, azami hız sınırına uymaları ve alkollü araç kullanmamaları gerekiyor. Şehir içi hız sınırının 40 km/s olduğunu unutmamalı
 • Yoğun tatil dönemleri ve resmi tatillerde yaşanacak yoğunluk nedeniyle Sarp Sınır Kapısı‘nda hem yaya hem de araç kuyrukları oluşuyor. Bu dönemlere dikkat etmekte yarar var.
 • Türkiye’nin de yer aldığı 94 ülkenin vatandaşları için 180 gün içinde 90 gün vizesiz kalış süresi sınırlaması kaldırılmış, böylece vatandaşlarımızın Gürcistan’da vizesiz olarak kalış süresi bir yıla çıkarılmıştır.

Gurcistan-Gezisi-Bilgi

Yurtdışı çıkış harcı tutarı olan 15 TL’yi ödeyerek, nüfus cüzdanı ile giriş yapılabilen Gürcistan‘a gitmeyi düşünenler, kurallara uydukları takdirde bir sorunla karşılaşmıyor. Türk vatandaşlarının kimlikle seyahat edebildiği iki ülkeden biri olan (Diğeri KKTC) Gürcistan keyifli bir tatil için denemeye değer.

Batum Gezi Rehberi ve Batum Gezilecek Yerler yazılarımda çok daha detaylı bilgiler paylaştım. Batum Turu Yapmak İçin 6 Neden ve Batum’da Ne Yapılır şehri merakla araştırmak isteyenlere geniş bilgiler sunuyor. Gürcistan Gezisi Yapacaklar İçin Önemli Bilgiler yazısını herkesin mutlaka okumasını tavsiye ediyorum.

132 YORUMLAR

 1. Merhaba ben Karadeniz turuna çıkıcam ve Batum’a da geçicez ama kimliğim 2009 da değişmiş ayrıca resim bölümünde açık bi resmim var şimdi kapandım değiştirmek için de vaktim yok sorun yaratırlarmı acaba

 2. Merhaba ben batuma gitmek istemiyorum kimlikle geçişte yeni kimlik olmak zorundamı yoksa eski tür kimlikle geçebilirmiyim

  • Batum’a gitmek istemiyorum yazmışsınız. Yukarıdaki yazıyı okumanız gerekiyor. Orada belirtildiği gibi yeni kimlikle de nüfus cüzdanınızla da Gürcistan’a gidebilirsiniz.

 3. Batum da ne yaparsaniz yapin clublara dikkat edin. Iceri girersiniz yaniniza bayanlar oturur. Ardindan 2 icki icerler . Kasaya gittiginizde turk parasi 3-4 bin hesap gelir. Tehditle 30 kisi ustunuze coker ve alirlar o parayi. Ve isin ilginci bu clublari türk ler isletiyor. Bizim vatandasimiz bize posta koyuyor. Mafyalasma var. Farkli bir ulkede oldugun icin biseyde yapamiyorsun. Kendi ulkende bisekilde yolunu bulursun. Polis yada birilerinden yardim isteyebilirsin. Orda isteyemiyorsun. Cok dikkatli olun. 5 yildizli oyellerde yani kurumsal takilan yerlerde eglence arayin. Cok masrafli olacagini dusunup kurumsal yerlerden kacarsaniz bi zikkim yapamadan 3-4 bin hesabi tehditle odeyip geri donersiniz. Sonuc olarak baska ulkelerin vatandaslari zararsiz. Kendi vatandasimiz heryerin icine sictigi icin kendi vatandasimdan utaniyorum

  • Merhaba annem Gürcü ve üstüne araba aldık ve 2 yıldır Türkiye’de kullanıyoruz cezaları hakkında bir bilginiz var mı?

 4. Merhaba 14 Nisanda bizde Batum’a gitmeyi düşünüyoruz ve kimliğimin kenarları biraz açılmış ve yıpranmış durumda. 10 yıldan eski değil fotoğraf var sorun olur mu?

 5. Merhaba kimlikle giriş yapildiktan sonra pasaportla 3. bir ülkeye gitmek rahat mi? Pasaportla girmeyeceğim.cikacam.

   • Bu şekilde olduğuna emin misiniz. Dış işlerinin sitesinde şöyle bir madde var: 3.İki ülke vatandaşlarının kimlik kartlarıyla seyahatleri, yalnızca Türkiye ile Gürcistan arasında mümkün olacak ve üçüncü ülkelere seyahatler için geçerli ulusal pasaportlarını kullanacaklardır.
    Bu maddeden kimlikle girsen bile pasaportunla istediğin 3. ülkeye gidebilirsin anlamı çıkmaz mı?

    • Siz Gürcistan’dan çıkmanız için Gürcü kontrol memuruna pasaportunuzu uzattığınızda öncelike Gürcistan’a giriş mührünüzüe bakacak. Bulduğunda yanına Gürcistan’dan çıkış kaşesini vuracak. Kimlikle girerseniz pasaportunuzda böyle bir kaşe olmayacağından giriş yapamadığınız ülkeden çıkış yapamazsınız anlamına geliyor (bana göre).

     • Bu pasaporta kaşe olayı benim de kafamı kurcaladı ama onun da çözümünü şöyle düşünmüştüm. Verdikleri geçici pasaportu pasaport memuruna ibraz ederek giriş mührünü başka belgede de olsa ispatlamış oluruz. Tabi sizin düşünceniz daha ağır basmıyor değil. Cevap verdiğiniz için teşekkürler.

     • Merhaba meselenin açıklığa kavuşması açısından Tiflis Büyükelçiliği’ne konu ile alakalı bugün mail attım .Aldığım cevap aşağıdadır:
      Kimliğinizle giriş yaparken tarafınıza verilen mühürlü giriş-çıkış kağıdınızı pasaport polisine ibraz ettiğiniz takdirde başka ülkelere yapacağınız seyahatlerinizde herhangi bir sorun yaşamayacağınız değelendirilmektedir.

 6. Merhaba. Ben 14 yaşımdayım, bu yaz 10 günlüğüne kuzenimle Batum’a gitmeyi düşünüyoruz. Kuzenim 20 yaşında. Annem babam şükürler olsun ki sağ. Anneme ve babama gerekli belgeleri imzaladıktan sonra rahatça geçebilir miyiz sınır kapısından?

 7. Arabayla Sarp sınır kapısından girip Türkgözü sınır kapısından tekrar Türkiye’ye girmek mümkün mü?

 8. Gürcistan’a gidesim vardı yorumları okuyunca vazgeçtim. Polis insanın cebine uyuşturucu koyarmış, kadınları yaramazmış yok Türk düşmanıymış en iyisi canım vatanımda kalmak Karadeniz turu atmak heralde.

  • Ben 3 defa gittim, dediğiniz şeyleri ne gördüm ne duydum. Gezmeye gidiyorsanız başınıza bir şeyl gelmez. Lüzumsuz yerlere takılan, keşfetmek değil de gece hayatım ve başka beklentilerini karşılamay gidenlerin yorumlarını dikkate almayın. Gürcistan güzeldir. Elbette Karadeniz’e ilkin gini, memleketi gezin.

  • Kesinlikle öyle bir durum yok. Türklerle kardeş gibiler. Gayet güven ve huzur içinde gezebilirsiniz. Zaten Batum’un çoğu Türk yada Türkçe biliyor. İki komşu il gibi düşün.

 9. Nüfus cüzdanımı 2016’da yenilettim fotoğrafım da 2016’da çekildiğim yeni bir fotoğraf. fakat yeni kimlikler çıktı ve şuan yeniletmeye vaktim yok 2016’da çıkarttığım kimliğimle girebilir miyim?

  • Ben yeni geldim Batum’dan… Soğuk damga önemli dikkat ettikleri hususlardan biri önemli yani ama şunu gördümki canım memleketim özgürlükler ülkesi Türkiyem. Batum’da yere çöp sigara izmariti, tükürmek vs yasak güzel bir uygulama ama gitmeye değer mi bence hayır bizim Antalya Batum’a bin basar valla reklamını yapıp ülkelerine gelir kazandırmaya çalışıyolar. Yoksda Batum’da birsey yok.

   • Buradan giderken paranızı Gürcistan larisi yapıp mı gittiniz yoksa gümrükte change ofisler var mı? Kara yolu ile gideceğim gümrükte bırakıyor otobüs çalışma vs olduğu için sorun yaşamamak adına soruyorum.

    • Paranızı şehir içinde çok daha iyi fiyata dönüştürebiliyorsunuz. Gümrüktekilerin kar oranı çok yüksek. Şehir merkezinde de bir kaç yere bakın yanyana olanlarda bile fark çıkıyor.

 10. Annemin 10 yildir degismemis kimligi bilgileer resim gayet net. Yeni çipli kimlige basvurduk. Bayramda Batum’dayiz. Yeni kimlik gelmezse sikinti yasar miyiz acaba?

  • Yeni kimliğe başvuran kişilerin eski kimlikleri Türkiye’den çıkışta geçersiz sayılıyor, kimlik gelmemiş olsa bile

  • Şu anda batumdayım.Arabam ile Azerbaycan üzerinden Türkiye’ye giderken Batum da polis çevirdi ve ehliyetimiz Ukrayna ehliyeti olduğundan ve üzerinde international yazmasına rağmen kabul etmedi polis ve 500 lari (200)usd ceza yazdı ve şimdi gidebilirsin dedi.Gürcistan gümrüğüne geldiğimiz de ise bu sefer gümrük polisi bu ehliyet sahte sesi ve tam 4 gündür burada esir kaldık.bugpn mahkemeye çıkacağız 1100 usd ceza ödeyip çıkacağız ve ne acıdır ki Türk konsolosluğuna ulaşamadık Tel açmıyorlar Ankara’yı aradık ama dönen olmadı anlayacağınız lanet bir ülke ve Türkleri asla ve asla sevmiyorlar Ermeni grubunun fazla olması da işin ayrı tarafı.Konsolosluk dahil kimse yardım etmedi etmiyor Allah’a emanet anlayacağınız lanet olsun

 11. Bir tane namaz kılan gürcü kardeş ile tanışmak isterdim. Niyetim var gitmeye fakat çekiniyorum da. Yol gösterecek ve bilgi verecek yani neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmiyoruz ondan dedim varsa böyle bir gürcü kardeş namazını kılan ve allah c.c.hünden korkan iltibata geçmek isterim allaha emanet olun

 12. Arkadaşlar ilaç vb her şeyi alıyorlar. Abarttılar gibi değil. Sadece kimlikleriniz yeni olsun. Bir de girişte TC ve Gürcü polisinin size vericegi kağıtları kaybetmeyin çıkışta sorun yaşamayın. Görülmeye değer bir yer Batum. Kurallara uymanizi ve hiç bir türlü Gürcü polisiyle dialoga girmemenizi tavsiye ederim.

 13. İyi günler 2 günlük bir iş icin Gurcistan’a gidecem. Kimligimdeki fotoğraf bayağı eski değiştirmem lazim. Yeni kimlik kartininda en azindan 3 hafta sonra elime ulaşacağını soyledi yetkililer. Gecici kimlik belgesiyle gidersem sorun yaşar mıyım acaba?

 14. Merhaba ben batuma gitmek istiyorum tatil için10 gün kalmayı düşünüyorum fiyatları nasıl yakın zamanda giden varmı otel olur bar olur eğlenmek için gidecem yani ne kadar götürmem gerekiyor

 15. Biz eşimle ayriyiz cocugumun velayeti bende babasının soyismini taşıyor yinede vekalet isterlermi yardımcı olursanız sevinirim

 16. Merhaba. Ağustos 20 gibi eşim ve 2 çocuğum ile Batum’a gitmeyi düşünüyorum. Yanlız yeni çipli kimlikler olmasına rağmen oğlum 7 kızım 12 yaşında olmasına rağmen kimlikte fotoğrafları yok. Bunda sıkıntı yaşar mıyım? Çunku yenı kımlıkler cocuklara da fotograf eklenmıyor?

 17. Merhaba. Hafta sonu Karadeniz ve Batum turuna katılacağım. Kimliğimi 2016’da yeniledim ama 3 ay önce kapandım. Kimlikteki fotoğrafım açık. Sorun olur mu sizce?

 18. Merhabalar ben 17 yaşındayım ve pazar günü karadeniz turuna ailemle çıkıyorum fakat kimliğimde fotoğraf yok ve yeni kimlik almam bu sürede imkansız. Acaba geçici kimlik ile sınır kapısından geçebiliyor muyum bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 19. iki hafta önce arabamla Batum, Gori, Tiflis seyahati gerçekleştirdim. Gürcistan’a girişten çıkışa kadar en ufak bir olumsuzluk yaşamadım. Burada yersiz yorumlar yapılmış. O yüzden yazma gereği duydum. Gezmeye değer bir ülke, özellikle Tiflis. Keşke zamanım olabilseydi de 3 gün daha kalabilseydim.

 20. Bir gün Batum da bulundum, aman aman bir yer değil, çokta kötü denilemez. Ayrıca insanları soğuk sıradan bir otelde kaldım gece 03 te bayan şarj bahanesiyle kapıyı çaldı. Bence normal bir durum değildi yani namusumu zor kurtardım 😊

  • Batum güzel şehirdir. Temiz, düzgün, güvenli ve mimarisi hoş. Her taraf yemyeşil, sokaklardaki ağaçlar bile çok yaşlı. Türkiye’de benze özelliklere sahip 1 tane bile şehrimiz yok. İçinde denize girebiliyorsun, bisiklet yolları ve koşu yolları kilometrelerce uzuyor. Her yerde geniş meydanlar ve parklar var. Sokaklar ve trafik nezih, ortalıkta üstüste arabalar yok, gürültü patırtı yok. Evet Batum görkemli Avrupa şehirleri gibi değil, beklemeyin de zaten, ama haksızlık da etmeyelim Türkiye’den giden birileri olarak. Tekrar ediyorum, bu sadelik, düzgünlük, temizlik, mimari, yeşilde 1 tane bile şehrimiz yok.

   İnsanları soğuk değil. Bu kelimeyi anlamam da zor. Batum’a gidenlerin büyük bir bölümü seks ve kumar için giderken ve gidenlerin kültürel ve sosyal seviyesi ortadayken Batumlulardan nasıl sıcaklık beklersiniz ki? Ülkemize gelen, turizmimizi ayakta tutan Araplara biz aynı sıcaklığı gösteriyor muyuz acaba? Arada dil sorunu var, sen turistsin onlar orada yaşayan halk. Gece odana gelecek kadar sıcaklarmış diyeceğim ama onlar da çoğunlukla Batumlu değil zaten. 🙂

   • Merhaba yazdıklarınızın yüzde yüzüne katılıyordum ki “…içerisinde denize girilebilen; bisiklet ve yürüyüş yollarının bulunduğu ikinci bir şehir Türkiye’de yok” ifadesine takıldım. Ordu’da bunların hepsi mevcut ve yaza daha da geniş kapsamlı bir şekilde tamamlanmış olacak. Ordu’da boylu boyunca bir sahil, şehir merkezinde halk plajları; bisiklet ve yürüyüş yolları kilometrelerce uzanıyor. Bunun dışında söylediklerinizin tamamına katılıyorum. Özellikle Arap turistlere olan davranışımızdan tutun; gürültü ve araç trafiğinden nefes alamadığımız hususunda yaptığınız tüm değerlendirmelerde haklısınız. Artık şikayet etmeden önce bizlerin aynaya bakma vakti geldi de geçiyor bile.

 21. Hiç doğru değil arkadaşlar. Ben Gürcüyüm ve biliyorum ki benim ülkemde öyle bir durum yok. Çoook ama çok saçmaları yazıyor. Evet biraz pahalı ama çok güzel tatil geçebilirsiniz veeee ayrıca ülkem çok ama çok güvenli. Gece saat 2 yada 3 bile olsa her yerde çıkabılırsınız. Sizi bekliyoruuuz.

 22. Tabii aslinda evinizden guzel yer yok oturun evinizde hic bir yere cikmayin siz buysaniz bunu yasayin baskasina mudahale etmeyin o zaman baskasi da size mudahale eder…istermisin…

 23. Gürcistan Tiflis gerçekten mükemmel bir yer gezdik çok ama çok eğlendik. Niyetimiz bir de araba almaktı, lakin çok problemliymiş. Gezerken internetten Tiflis yazdık, Tiflis muhtarı denilen sultan sofrasının sahibi ile tanıştık. Halis Bey çok samimi ve çok ilgili idi,bizleri doğru yönlendird. Muhakkak Tiflis’te ulaşın kendisine soracağınız her konuda yardımcı olacağına inanıyorum. Yemekleri de mükemmel ötesi idi ev yemekleri yapan bir işletmesi var.

  • Merhabalar , Türkiyeden kiraladığınız araçla Gürcistana giriş yapamazsınız . Sadece kiraladığınız acenteden noter tasdikli yurt dışı çıkış onayı gerekir fakat bunu da hiçbir acente güvenemediğinden vermez . Yani olasılık dışı diyebiliriz .

  • Araç başkasının adındaysa İngilizce ve Gürcüce Noter Tastikli belge İstiyorlar …. Yani Sıkıntılı ….

 24. Merhaba ben Gürcistan’a yerleşip orada yaşamayı düşünüyorum. Orda ev kiralama ortamı tanıtma vs. şeyler için yardımcı olabilicek arkadaşlar varsa sevinirim. Whatssap: 0544 312 07 81

  • Dostum minimum ev kiraları 250 dolar , maaşlar da 350 400 lari . Yani eğer sermayen yok da sadece işçi olmak istiyorsan . Başka ülke bul .

 25. Sayin arkadaslar Gece hayati luxs olan bu Sehirin guzeligine kanıp Peşinden suruklenmeyin dikkat edilecek bircok noktalari var hesaplar ve taksiler ayrıca b.. Sorusu olan arkadaslar: whatsapp ±995 568 70 33 91

  • Hanımefendi, 2016 Mayıs’ta emekli olup, Gürcistan’a yerleşmek istiyorum. Şimdilik Batum’da kalıp etrafı araştırmak için, tuvalet, banyo mutfağı olan bir odalı ev kiralama imkanı olur mu? Aylık ücreti yaklaşık ne kadar olur? Cevaplarsanız çok memnun olurum. İyi günler ve çalışmalar. Yaşar Güneysu (Ankara)

 26. Gürcistan’a gitmek akıl işi değil biz dönüşte tünel denilen giriş Kapısında boğuluyorduk. Saygısız, küfürbaz, Ahlaksız Gürcüler polislerinin marifeti ile insanları ezip geçiyorlar.

 27. Benim tur düzenleme yetkim yok. TURSAB üyesi olmak lazım, ama ilerde birlikte seyahat etmek için bir şeyler planlayacağım. 🙂

 28. Çocuğunuzu götürüyorsanız ya anne baba yanında olacak eğer anne veya baba birinden biri yoksa vekalet almadan gitmeyin.
  Bir de arabayla geçenler için sanırım araba kendi üzerinde olması gerekir.
  Ben tarihi binalara,parklara, sokak dansçılarinıve müzisyenlerini ve sayamadigim birçok guzelligi sevdim.En kısa zamanda yine gitmek isterim.

 29. Yazı için teşekkürler. Başımıza geldi 10aylık bebek nüfusunda dahi fotoğraf şartmış. Nüfus müdürlüğünden bebeklere dahi fotoğraflı nüfus alınabiliyormuş aksi taktirde Gürcü tarafı kurallarına uymuyormuş..

 30. Arkadaşlar ben Batum’da yaşıyorum. O katıldığınız günü birlik ucuz kandırıkçı turlar ile bir ülkeyi yargılayamazsınız. Adam 3-4 saat Batum’da dolanıp durmuş, Gürcistan’ı gezdim diyor. Mestia’ya, Tusheti’ye, Signagi’ye, Kakheti’ye, Bakuriani’ye gittin mi ? Yook.
  Yaylalara çıktın mı, Ureki’de denize girdin mi? Yoook.
  Beyin yok, fikir var.
  Boş, boş konuşmaya bayılıyorsunuz. Gürcistan’ı kötüleyenler önce turist olmayı öğrenin, kimlik ile yabancı bir ülkeye geçebildiniz diye gevşemeyin….
  Haçapuri diye size yedirilen şey yufkalı börek. Parayı basıp iyi restoranda haçapuri (peynirli pide) sipariş edin, parmaklarınızı yersiniz. Türk mahallesi diye bir yer yok, o bölge eski Batum diye adlandırılır. O sokağın ismi de Kutaisi sokağı.

  • Karadeniz’de yaylaların alası var! Gürcistan’a niye para kazandırayım Ülkem dururken eğer amacım Karadeniz turu yapmak ise?

   • 52 yaşındayım bu ülke tabi ki bizim ülkemiz. Bizler paramızı da kolay yollarda kazanan insanlar değiliz. Gezmek eğlenmek bizimd e hakkımız, biz bu ülkeye verdiğimiz kadar karşılığını alamadığımız bir durumda var. Sarp sınır kapısını geçtikten sonra hayatın ne kadar ucuz olduğunu biliyorum. İstediğiniz ucuzlukta oteller ve lokantalar bulabilirsiniz. Gürcistan sadece Batum’dan sınırlı değil, gezilecek çok ama çok muhteşem doğa harikası yerleri var. Araç kiralamak ve seyahat çok ucuz. Şuna emin olun ki Türkiye’de ne kadar ipsiz sapsız kişiler varsa orada, orada nekadar ipsiz sapsız varsa Aksaray’da. Oraya gitme amacınız ne ise karşılığını o şekilde bulursunuz ama gece ve gündüzü güvenilir bir yaşam tarzına sahip.

   • geçen sene batuma seyehat etmiştim girişten geçerken türk pasaport kontrolde izdiham vardı ıcerı gectıkten sonra gurcu pasaportunda rahatca gecıs saglayabılıyorsunuz duzenlı sıstemlerı vardır içeri girdikten sonra taksiciler yapışır evet ülkeye girdikten sonra 3-5 km sonra otele ulasmıstım lakin korkularım vardı gurcı polisten yana yok cebıne esrar hınt kenevırı koyar aılenden yuklu mıktarda para ıster kımısı ustunu aratma sakın ws ws sozler duydum burda ama gidip gördüğümde ise polislerinde sıcak kanlı oldugunu şakalastıgımızı turkce bılen kadınlarla sohbetimiz oldu gayette guler yuzluyduler sadece pasaporttakı memurlar bıraz suratsızdı o kadar turklerı sevıyorlar veya sevmıyorlar ama bana karsı sıcak kanlılardı

    Şehire gelecek olursak gittiğiniz hiç bir yeri bi yerle kıyas etmeyin ve şehir nasılsa tadını cıkarın 3 gun kalabılme sansım oldu orta hallı bı otele gecmıstım her tarafı sorun verıyordu ayrılıp shretona gectım mimari yapıları cok guzeldı ve yenı olarak gelısmekte olan bır sehırdı yenı olmasına ragmen gayette guzeldı hatta bundan 10 yıl sonra dubai katar ws gibi ülkelerden daha lüks ve sanatsal bı yer olacaını dusunuyorum bütün yapıları sanatsal ve gelecektekı halını cok merak edıyorum bu sene nasipte romanya varmış seneye belki yeniden gurcıstan olabılır tatıl ıcın
    ha bu arada alışverişinizi supermarketlerden yapın

    ama halen kafamda takılan polislerin ceplere uyusturucu madde koydugu ve tutuklattıgı bu defa basıma gelmemıs olabılır ama yapılmıyor anlamınada gelmez varsa bu konuda fıkrı olan bıldırırse sevınırım

  • Yasemin W Aksoy turizm kavramından ne anlıyorsunuz bilmiyorum ama siz zaten Batum’a gelmeyin, gümrük sıkışmasın, bizde rahat rahat seyahat edelim.

   • Tebrikler iyi insan güzel cevap vermişsin anavatanım Borçalı
    Türkiyede dogdum büyüdüm
    Hollandada yaşıyorum (25 yıl)
    Kalbimiz o topraklarda…..
    Bencede (yasemin w aksoy) gitme…..

  • Batum benim 2 defa gittiğim sevdiğim bir yerdir. Başka ülkeye para kazandırmayalım diyorsak sınırlrı kapatsak daha iyi. İtalyan’da biz de tarihin alası, denizin muhteşemi var diyi Türkiye’ye gelmese, Almanı şöyle dese, İngilizi böyle dese… Seyahat etmekteki amaç farklı bir kültürü anlamak ve ona yaklaşmaktır.

  • 1.turkiyenin en iyi tur firmalarından biriyle geçtik 2.3-4 saat kalmadık 3.gurcistan değil batum dedik 4.insanlari kaba sert 5.gumrukte arkadan iteleyn one geçmeye çalışan Gürcüler de çabasıydi ama onu saymadik not:ilk yurtdışı gezisi değil çok ülke gezdik kimlikle geçmek bize değil batumlulara faydasinadir

  • Adamların kendi ülkelerine girişini engelliyoruz, adamların sabrı tükenmiş, elbette onları savunmak için demiyorum. yetersiz personel nedeniyle bu.

   Rehberler bir şehrin algısı üzerinde çok etki yapabiliyor, olumlu ve olumsuz.

  • Kardeş biz arkadaslarla bayram sonu gelecez ve turla değil. Çok da parasal konuda iyi degiliz. Ne onerirsin pahali niyetli

 31. 2 gün önce karadeniz turu yla gittik sınırdan geçerken polisler kaba saba Heeeey hooop diye bagoriyorlar en kötü mhallerinden birine Türk Mahallesi adını vermişler bunun dışında çok lüks oteller ve kumarhaneler var.kumar oynamak için gidilebilir

  • Gürcü gümrük sisteminde fotoğraflı işlem yapılıyor, eskiden fotoğraf çekiyorlardı, zaman kaybı olmasın diye şimdi o uygulamayı kaldırdılar. Kimlik kağıdındaki fotoğrafı tarayıp sisteme kayıt ediyorlar. O yüzden fotoğrafsız kimlik ile geçiş yapamazsınız.

  • Fotograf cektirip en yakın Hopa ilce nufus müdürlüğünden vs. fotolu nüfus cıkarabiliyormussunuz. Basımıza geldi 10aylık bebek nüfusta foto yok diye normal olarak sorun cıkarıyorlar.. biz gunubirlik geldik bugun pazar yarın eve donecegiz vs yardım isteyince bizim taraf polisleri almazlar demesine ragmen gecebilmistik ama bir daha kesinlikle gecirmeyiz gelmeyin fotosuz dediler..

 32. Karadeniz turlarına Batum yerine Artvin yöresi koyulmalı bence. Zira Batum’da görülecek hiçbir şey yoktu. 🙁 Rize’yi de tek geciyoruz. 😉

 33. 4 gün once oradaydım bir turla ve hayal kırıklığı yaşadım… Bizden nefret ettiklerini söyleyen Gürcistanlılar, savaş dönemi binalarla 5 yıldızlı otellerin içiçeliği… Bizim rehber burada gezilecek bir şey yok meydan harici dedi 🙂

  • Batum’daki Botanik Parkı dünyanın en büyük ve en iyi parklarından birisi.

   Rehberlerin yarattığı yanlış algı yüzünden, kibir ve cahillik yüzünden Batum eleştiriliyor. Türkiye’de Batum ile kıyaslanabilecek bir şehir yok, belki Eskişehir. Batum hepsini sollar. Gürcüler bizeen nefret etmiyor, sadece kumar ve seks için ülkelerine elini kolunu sallayarak gelen adamlardan nefret ediyor. Gürcülerin Almanların Antalya’ya seks ve kumar için geldiğini düşünün ne düşünürsünüz.

  • Evet cebindeki 3 kurusla salya akitan erkeklerimize kiziyorum ama nihayetinde arz talep meselesi.calisan bayanlar jest me mimikten anlasildigi uzere kufur ediyorlardi bi yandan.patron bi ara onlarin sucu ne dedi.ofkeli esnafla konustugumda “sizin kadinlariniz da erkekleriniz de ayni dedi “bizi neden sevmediklerini israrla aciklamadi 🙂 bi mekanda oturup bi yandan pogacamizi bi yandan kufurumuzu yedik durduk 🙂 ilginc deneyimdi.. bi daha batum mu ; asla .

  • yasemin hanim sizin sınırlarınız Atatürk orman ciftligini kapsiyor anladigim kadariyla tabi ki burayi da en az 5kez ziyaret etme firsatim oldu ama kemal beyin de detayli bahsettiği gibi park ve karadenizin kucaklasmis hali içinde kac yasinda olduğunu bilmediğiniz agaclar ilkkez gordugum bitki türleri temiz hava ve orman icinde free wi-fi alanini saymiyorum bile .Ayrıca peynirleri ve saraplari nefis

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here