UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Gunung Mulu National Park, Borneo Adasının kalbinde, dünya üzerinde en zengin biyoçeşitliliğe ve ilginç mağaralara sahip bir yer. Binlerce yıldır Mulu Dağı eteklerinden denize doğru süzülen su akışı, kaya içinde kendisine yol yaratmış. Kalkerden oluşan dağın kayalarını eriterek, gezegen yüzeyinin altında yeryüzeyine paralel derin boğazlar, karmaşık ağlar ile birbirine bağlı geniş, inanılmaz mağaralar ile dolu bambaşka bir dünya yaratmış.

Mulu insanlarının diyarına, Mulu Dağına ve Ulusal Parkı’na gidiyorum ve 4 gece 5 gün Borneo’nun kalbinde yağmur ormanlarında olacağım. Borneo, Sarawak Gunung Mulu Milli Parkı, dünyanın en görkemli ve en büyük yer altı mağarası, aynı zamanda dünyadaki en geniş yer altı odası ve yine dünyanın en geniş mağaralar arası geçidine sahip ve izinlerimde bir sorun olmazsa hepsini görme fırsatına erişeceğim.

Bunun için yarın sabah (24 Eylül), Maswings Havayolları ile şu an bulunduğum şehir Miri’den Mulu’ya uçacağım. Gezi sonrası görüşmek üzere dostlar.

Miri, Borneo. 23 Eylül 2011

Önceki blog yazısıSingapur’dan Borneo’ya
Sonraki blog yazısıBrunei Sultanlığı’na Gidememek
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

  1. Rotan, yolculuğun ve anlatımların harika. Günlüğünü takip etmek de öyle. Yolun açık, şansın bol olsun…

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın