Macaristan‘ın başkenti Budapeşte‘de Vörösmarty Meydanı‘nda bulunan Gerbeaud Cafe, şehrin en eski pastanelerinden biri. Geleneksel pastaları ve kahveleri ile ünlü pastane 1858 yılından bu yana hizmet veriyor. Avrupa’nın en eski ve aralıksız süre ile açık olan işletmeleri arasında yer alan pastane meydanın kuzey tarafındaki Gerbeaud-Haz binasında bulunuyor.

Daha önce Pesti Magyar Kereskedelmi Bankası olarak açılan binada yer alan pastane, şehirde şekerleme dükkanları olan ailenin varisi Henrik Kugler bankanın giriş katını satın alarak çalışmaya başlamış. Çok kısa sürede kahve, likör, dondurma, bonbon ve diğer tatlıları ile üne kavuşan işletme, şehrin tarihi belleğinde önemli bir yere sahip.

Gerbeaud Cafe
Gerbeaud Cafe Binası

Gerbeaud Cafe, Budapeşte

Orta Avrupa‘nın en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Macaristan‘ın başkenti, köklü tarihi geçmişi ve sembol tarihi yapıları ile ziyaretçilerini zamanda yolculuğa davet eden bir destinasyon. Vörösmarty Meydanı’nda bulunan ve 1858 yılından bu yana hizmet veren Café Gerbeaud, Avrupa’nın en eski ve en büyük geleneksel kafeleri arasında bulunuyor.

Kurucusu Henrik Kugler tarafından József Nádor Meydanı’nda şekerleme dükkanı ve pastane olarak açılan mekan, günümüzdeki yerine 1870’te taşınmış. 1861’de Pesti Magyar Kereskedelmi Bankası olarak yapılan binanın giriş katına taşınan kafenin bulunduğu bina dönemin en ünlü mimarlarından Jozsef Hild’in eseri.

Hizmet verdiği ilk yıllarda kısa sürede üne kavuşan ve şehrin buluşma noktalarından birine dönüşen pastanenin müdavimleri arasında ünlü politikacı Ferenc Deák ve besteci Ferenc Liszt gibi isimler de bulunuyor. İsmi Budapeşte sınırlarını aşan mekan Cenevreli pastacı Emile Gerbeaud 1883’te satın alınmış. Habsburg Kraliyet Ailesi üyelerinin de müşterileri arasında bulunduğu pastane, Emil Gerbedaud’un 1919’da ölümünün ardından eşi tarafından işletilmeye başlamış.

1940 yılında onun da ölümünün ardından işi devralan damatları ise 1945’te ülkeyi terk etmek zorunda kalmış. Komünist dönemde ülkenin mülkiyetine geçen ve bulunduğu meydandan ismini alarak Vörösmarty Kafe’ye dönüşen pastane, II. Dünya Savaşı’ndan sonra da şehrin en prestijli mekanlarından biri olmayı sürdürmüş. 1981 yılında bulunduğu bina Mimar Gábor Gereben tarafından restore edilen pastane 1984’te Gerbeaud Ailesi tarafından satın alınarak eski ismine kavuşmuş.

Malta

Olağanüstü iç tasarımı 20. yüzyılın başlarındaki o şatafatlı zamanları andırıyor. Art Nouveau ve Rococo karışımı bir tarza sahip binada ziyaretçiler mermer masalarda ve çok şık bir ortamda oturuyor. 1997 yılında baştan aşağı yenilenen Gerbaud dükkanı aynı ilk dönemlerinde olduğu kadar zarif ve zengin bir atmosfere sahip.

Budapeşte Gerbeaud Cafe

Günümüzde Gerbaud Cafe, Budapeşte’deki en meşhur tatlıcı olarak biliniyor. Özellikle hamur işi tatlıları seven turistlerin çok sık gittikleri bir yer ve halen orijinal tarifler sadık kalınarak yapılıyor. Artık sadece bir kafe olmasının yanında hem bistro hem de restoran bölümüne de sahip ve birçok organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor.

Gerbeaud, bir tatlıcıyı gezici haline getirme fikrini de ilk defa ortaya atan kişi. Ayrıca sadece ve sadece çok üst kalitede ürünler üretmeyi bir kural haline getirerek müşterilerine her zaman üst kalitede ürünler satacağının garantisini verir. Gümüş tepside sunulan ürünler ve çok ustaca hazırlanmış kutularda müşterilerine servis edilirdi.

Gerbeaud Cafe nerede

Gerbeaud Cafe ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Budapest, Vörösmarty tér 7-8, 1051 Macaristan
☎️ +36 1 429 9000
🕘 Ziyaret saatleri: Gerbeaud Cafe, haftanın 7 günü 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet veriyor.
🚌 Ulaşım: Budapeşte’nin en hareketli noktalarından biri olan Peşte yakasının Vörösmarty Meydanı’nda yer alan pastaneye en yakın metro istasyonu meydanla aynı ismi taşıyan Vörösmarty ter.

Budapeşte’nin tarihi belleğinde önemli bir yere sahip olan Gerbeaud Cafe, leziz ve kaliteli tatlı çeşitleri, enfes kahveleri ile Budapeşte’de mutlaka uğranması gereken yerler arasında.

Önceki blog yazısıRudas Fürdő Kaplıcası, Budapeşte
Sonraki blog yazısıBudapeşte Gece Hayatı
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın