Füveszkert Botanik Bahçesi (The ELTE Botanical Gardens), Macaristan‘ın başkenti Budapeşte’nin en eski botanik bahçesi. Budapeşte gezilecek yerler arasında yer alan, Macaristan’ın en eski botanik bahçesi unvanını taşıyan bahçe, 3 hektarlık alanda bonzailerden orkidelere ve palmiyelere kadar çok geniş bir çeşitliliğe sahip. Şehrin koşturması ve turistik mekanların kalabalığından bir an için kurtulup nefes almak için harika bir yer.

Avrupa’nın bitki türleri açısından sayılı botanik bahçelerinden biri olan Füveszkert Botanik Bahçesi, ilk kez 1771’de dönemin kardinali Peter Pazmany’nin girişimiyle Trnava Üniversitesinde açılmış. 1847’ye kadar birkaç kez mekan değiştiren botanik bahçesi, 1847’den beri günümüzdeki yeri olan Festetics Ailesinin arazinde ziyaretçilerini ağırlıyor.

fuveszkert botanik bahcesi

Füvészkert Botanik Bahçesi, Budapeşte 🌿

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, sahip olduğu zengin kültürel ve tarihi yapıların yanı sıra Avrupa’nın en yeşil başkentlerinden biri. Şehrin dört bir yanında insanların soluk alıp, vakit geçirebileceği geniş yeşil alanlar, park ve bahçeler var. Şehrin en önemli yeşil alanlarından biri olan Füveszkert Botanik Bahçesi, kente gelen doğa meraklılarının uğrak noktalarından 🌺

3 hektarlık geniş bir alanda kurulu olan botanik bahçesinde 7 binden fazla bitki türü sergileniyor. Avrupa’nın en eski botanik bahçelerinden biri olan ve Macaristan’ın en eski botanik bahçesi, 1711’de Kardinal Peter Pazmany’nin çabalarıyla Trnava Üniversitesinde kurulmuş. Birkaç kez farklı yerlere taşınan botanik bahçesi 1847 yılından bu yana Festetics Ailesi’nin sahip olduğu arazide bulunuyor. Bahçe, şehrin gürültüsü ve turistik mekanların kalabalığından bir an için kurtulup nefes almak için harika bir yer.

Botanik bahçesinin içerisinde bulunan en meşhur bina 19. yüzyılda palmiye ağaçlarından yapılmış ve etrafı palmiye ile Ekvator bölgesinden gelmiş diğer bitkilerler sarılmış olan Palmahaz binası. Binanın yanı başında ise tropikal iklimden gelen kaktüs, orkide, bromlit gibi bitkilerin sergilendiği özel bir bölüm bulunuyor.

Sekizgen biçiminde yapılmış olan Victoria House ise havuz ve göletleriyle dev Amazon su zambaklarına ev sahipliği yapıyor. Yine en ilginç bitkilerden biri olan dev etobur bitkiler de gölün etrafında sıralanıyor. Botanik bahçesinin kuzeyinde yer alan dikdörtgen havuzda zambaklar ve havuzun etrafını çeviren Asya bahçeleri var. Bahçelerde Japon kiraz ağaçları, bambular ve harika bir bonsai ağacı koleksiyonu bulunuyor.

Malta
fuveszkert budapeste
The ELTE Botanical Gardens

Füveszkert’de bulunan diğer dikkat çekici yerler arasında şifalı bitkiler ve baharat bahçeleri bulunuyor. Palmiye evinin hemen yanındaki girişte bitkilerin çeşitlerine göre sıralamasını ve bahçenin hangi bölümünde olduklarını görebiliyorsunuz. Botanik bahçesinin tam ortasında bulunan, bilimsel amaçlar için kullanılan yeşil alanda tam 800 farklı ağaç türü yer alıyor.

Füvészkert Botanik Bahçesi nerede

Füvészkert Botanik Bahçesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Budapest, Illés u. 25, 1083 Macaristan
📲 http://www.fuveszkert.org/ ☎️ +36 1 210 1074
🕘 Ziyaret saatleri: Füvészkert Botanik Bahçesi ziyaret saatleri haftanın 7 günü 09.00-17.00.
💶 Füvészkert Botanik Bahçesi giriş ücreti: Füvészkert Botanik Bahçesi giriş ücreti yetişkinler 1,200HUF, öğrenciler 600HUF. Aile bileti ise (2 yetişkin+14 yaşın altında 2 çocuk) 3,500HUF.
🚌 Ulaşım: Füvészkert Botanik Bahçesi’ne 3 nolu metro hattının Semmelweis Klinikák ya da Nagyvárad tér istasyonları, 9 numaralı otobüs ya da 83 numaralı tramvayla Kálvária tér durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de şehrin kalabalığı ve koşuşturmasından uzaklaşmak, yemyeşil bir doğada huzurla vakit geçirmek, aynı zamanda Avrupa’nın en eski botanik bahçelerinden birinin eşsiz atmosferine tanık olmak için Füvészkert Botanik Bahçesi, Budapeşte gezilecek yerler listenizde olmalı.

Önceki blog yazısıBudapeşte Gece Hayatı
Sonraki blog yazısıBudapeşte Kaplıcaları Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın