Almanya’nın havacılık endüstrisinde oldukça önemli bir yere sahip olan şehri Friedrichshafen, 1811 yılına uzanan geçmişiyle nispeten genç bir yerleşim yeri olarak kabul ediliyor. Adını kurucusu olan Württemberg Kralı I. Friedrichshafen’dan alan kent, Konstanz Gölü’nün kuzey kıyısında yer alıyor.

Almanya, İsviçre ve Avusturya arasında, Alp Dağları’nın eteklerinde bulunan Friedrichshafen, Baden Württemberg eyaletinin 14 merkezinden biri. Şehir, görkemli Alp Dağları ve Konstanz Gölü’nün manzarasının da etkisiyle Almanya’nın en önemli turizm merkezlerinden birine dönüşmüş.

Friedrichshafen, Almanya
Aussichtsturm Moleturm Kulesi’nden Friedrichshafen, Almanya

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yeniden kurulan kent, tarihsel dokusu, mimari yapıları ve doğal güzelliklerinin uyumu ile etkileyici bir güzellikte. Göl kıyısında gerçekleştirilecek kısa bir yürüyüş ya da biraz yükseklerden şehrin manzarasına göz atmak Friedrichshafen’da yapılacak ilk şeyler arasında. Şehirdeki en güzel fotoğrafları çektiğim yer de yine bu kule oldu.

Çelik yapısı, 22 metre yüksekliği ile Gözetleme Kulesi, Konstanz Gölü’nün harika görüntüsü, Alp Dağları ve birbiri ardına sıralanan tepelerine hakim konumu ile şehrin liman bölgesinde.

Schlosskirche

Konstanz Gölü’nün kıyısında bulunan Schlosskirche, 2 kuleli bir kilise. Muhteşem göl manzarasına sahip olan, barok mimarisini yansıtan kilise bir dönem kale olarak da kullanılmış.

Almanya-Friedrichshafen
Konstanz Gölü, ve Friedrichshafen

Zeplinin anavatanı

Güney Almanya’daki zeplinin anavatanı olan bu şehirde, kuş gibi özgür hissettirecek bir uçuş deneyimi yaşamak mümkün. 30 dakikalık zeplin turu ile Bodensee (Konstanz) Gölü’nün üzerinde turlamak ve Friedrichshafen şehrine kuşbakışı bakmak oldukça keyifli olmalı.

Bu tecrübenin fiyatının çok da ucuz olmadığını hatırlatmakta yarar var. Ben deneme fırsatı bulamadım, ama Zeplin Hangar’a kadar girip yakından inceleme fırsatı buldum.

Zeplin-Friedrichshafen
Zeplin Hangar, Friedrichshafen

Birinci Dünya Savaşı’ndan önce zeplin yapımı ve 1920 ve 1930’lu yıllarda ise Dornier deniz uçakları hakkında çok sayıda bilgiye sahip olan Friedrichshafen şehri, Dornier su uçaklarının test edildiği bir merkez konumundaydı. İkinci Dünya Savaşı’nda fabrikalar üzerine yapılan saldırılarla şehir adeta haritadan silindi.

Dornier Müzesi‘nde, savaş döneminden uzay çağı teknolojilerine kadar çok sayıda havacılık ekipmanı görmek mümkün.

Dornier Müzesi, Friedrichshafen
Dornier Müzesi, Friedrichshafen

Eski günlerine sadık kalınarak yeniden kurulan şehirde yol güzergahları ve binaların konumu aynen korunuyor. Birçok binanın üzerinde geçmişte nasıl bir görünümde olduğunu yansıtan tabelalar bulunuyor. Uçak, helikopter ve roket üretimi yapan uluslararası firmaların da dönüşüyle beraber Friedrichshafen, eski hareketli günlerine kısmen de olsa döndü.

Konstanz Gölü’nün kıyısında bulunan Schlosskirche, 2 kuleli bir kilise. Barok mimarisini yansıtan kilise bir dönem kale olarak da kullanılmış ve muhteşem göl manzarasına da sahip.

Schlosskirche
Schlosskirche

Şehri ziyaret eden birçok insan yeme-içme ve zaman geçirmek için göl kıyısını tercih ediyor. Tekne turlarının düzenlendiği gölde yılın farklı dönemlerinde kültürel aktiviteler gerçekleştiriliyor. Meşhur Zeplin Müzesi de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Şehirde alışveriş için yerel pazarlardan süpermarketlere kadar çok sayıda alternatif var. İndirimleri takip edenlerin kaçırmaması gereken ve her cuma Adenauerplatz’da kurulan pazar görsel bir şölen yaşatıyor. Bu yerde her cumartesi sadece yiyecek ve içeceklerin olduğu standlar kuruluyor. Avrupa’nın farklı yerlerinde olduğu gibi Aralık ayı boyunca görülebilecek Noel Pazarı da görmeye değer.

Friedrichshafen-Sehri
Konstanz’a bakan sahil kesimi, Friedrichshafen-Sehri

AVM ve outlet mağazaların yer aldığı büyük çaplı merkezler ise şehir dışında. En çok ziyaret edilen AVM’lerden olan Central Mall’da yüzü aşkın dükkandan alışveriş yapmak mümkün.

Friedrichshafen Gezi Rehberi

Türk Hava Yolları İstanbul’dan Friedrichshafen şehrine tarifeli seferler düzenliyor. Ben THY ile Salzburg‘a uçup, Hallstatt, Innsbruck, Vaduz (Liechtenstein), Friedrichshafen, Meersburg, Konstanz rotasını takip edip Friedrichshafen şehrinden döndüm. 5 günlük bu rota ile bu bölgeyi keyifle ziyaret etmek mümkün.

Friedrichshafen Havalimanı, şehir merkezinin 3,5 km kuzey doğusunda bulunuyor. Gölün kıyısına denk gelen bir konumu olan havalimanından şehre ulaşmak çok kolay. 8 numaralı otobüs hattına binerek havalimanı-şehir merkezi ulaşımı sağlanıyor. Yaklaşık 20 dakika süren bu yolculuğun bedeli ise 2€.

Azerbaycan

Ayrıca havalimanından sezona göre İsviçre ve Avusturya’nın farklı bölgelerine araç bulmak da mümkün. Havalimanı terminalinde bulunan taksileri kullanarak gidilecek yerin uzaklığına göre 10-20€ ödeyerek şehre ulaşılıyor.

Friedrichshafen, Germany
Friedrichshafen, Germany

Frankfurt başta olmak üzere Almanya’nın birçok şehrinden ve İsviçre’nin Zürih kentinden Friedricshafen’a tren ve otobüsle de gelmek mümkün.

Friedrichshafen civarında gezilecek çok sayıda yer var; Lindau, Insel Mainau (The Flower Island), göldeki en büyük ada Reichenau, benim en beğendiklerim arasında. Ayrıca Konstanz ve Ravensburg şehirleri de yakın. Unteruhldingen’de yer alan The German Stilthouse Museum görmeye değer, ancak ben görme fırsatı bulamadım. Konstanz gölünde tekne turu da tavsiyemdir.

Nisan’dan Eylül ayına kadar olan dönemde ılıman iklimin etkisiyle gezmeye müsait bir havası olan Friedricshafen’da bahar aylarında açan çiçekler görülmeye değer. Yaz aylarında tatilcilerin artan ilgisiyle hareketlenen sokaklar, yazlık tatil beldelerini hatırlatıyor. Bazı otel ve restoranlar kış boyunca azalan ziyaretçi sayısı nedeniyle kapanıyor.

Malta
Friedrichshafen'da gezilecek yakın yerler
Friedrichshafen’da gezilecek yakın kasaba Meersburg

Seehotel Friedrichshafen‘da kaldım. Şehrin nerdeyse kalbinde yer alıyor. Şehir zaten küçük ve bir çok yere buradan kolayca ulaşabiliyorsunuz. Otel konfor ve fiyat dengesi olarak da beklentileri karşılıyordu. hemen bitişiğinde turizm ofisi yer alıyor. Buradan aktiviteler konusunda bilgi almak ve ücretsiz harita bulmak mümkün. Otelin hemen karşısında ATM bulunuyor. Burada sahile ve şehir kulesine ulaşmak kolay. Sahilde çok sayıda cafe ve restoran bulunuyor.

Almanya’nın güneyinde doğayla iç içe bir konumda olan Friedrichshafen, yeni yerler keşfetmeyi sevenler için ideal bir seyahat rotası. Alp Dağları’nın serinliği, Konstanz Gölü’nün manzarası ve bozulmamış doğasıyla şehir, insanı etkiliyor.

Önceki blog yazısıAnatelein Boutique Cave Hotel, Kapadokya
Sonraki blog yazısıKapadokya’nın Zirvesi: Uçhisar
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 YORUM

    • Çok teşekkür ederim. Gerçekten çok yardımcı oldunuz. Tek tek gitmeye çalışıcam. Tekrar teşekkürler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın