Fransa denildiğinde çoğumuzun aklına ilk gelen yer Paris. Batı Avrupa’da bulunan Fransa, dünyada romantizmin başkenti olarak da bilinen Paris’ten ibaret değil. Güneyde Akdeniz’den, kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi’ne, doğuda Ren Nehri’nden, batıda Atlas Okyanusu’na kadar yayılan geniş bir coğrafyada kurulu Fransa’da çok sayıda görülecek yer bulunuyor.

Ülkenin aldığı ziyaretçi sayısı 65 milyonluk nüfusundan daha fazla. Her yıl 82 milyonu aşkın yabancı turist, Fransız mutfağını tadıp, dünyaca ünlü şarapları içmeye, romantik şatoları ziyaret edip, eşsiz manzaralar vaat eden Fransız şehirlerini görmeye gidiyor. Köklü kültürel mirası, siyasi tarihi ve etkileyici mimarisiyle adından sıklıkla söz ettiren Fransa, seyahat etmeyi seven herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği özellikte. Ülkenin dört bir yanına serpilmiş irili ufaklı şehirler bu konuda oldukça iddialı.

fransa gezilecek yerler

Fransa, Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü verilerine göre dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesi. Tarihî yapıları, dünyanın eşsiz koleksiyonlarını barındıran müzeleri, kültür-sanat etkinlikleri ve sanat merkezleri, modanın ve parfümün merkezindeki konumu, kumsalları, kayak merkezleri ile çekici bir coğrafya.

Her bölge birbirinden çok farklı gözüküyor ve çok farklı hissettiriyor. Hepsinin kendine has bir mimari tarzı ve karakteristiği var. Özellikle yemekleri ve dilleri bunu en iyi yansıtan özellikler. Fransız olmak bu ülkede bir gurur kaynağı. Her bölge kendi adetlerini çok sıkı bir şekilde koruyor. 14. Louis’den De Gaulle’e kadar birçok hükümet her şeyi merkezileştirmek istemişse de çok güçlü bir inatçılıkla karşılaşmış ve sonunda yenik düşmüş.

Şirin köyleri, inanç turizmi, dillere destan şarap ve mutfak kültürü, zarafeti ve ağırlığı ile rüyaları süslüyor. Dünya üzerinde yaşayan herkese hitap eden özellikleriyle apayrı bir yere sahip olan Fransa, Avrupa deyince ilk akla gelen ülke demek yanlış olmaz.

Fransa Gezilecek Yerler 📌

Fransa’nın kültürel zenginliğini keşfetmek için koca bir ömürden çok daha fazlası gerekiyor. Gidilip görülmesi yerler kuzeybatıda bulunan Brittany’nin muhteşem sahillerinden başlıyor, Pirenes’in kanyonlarına, Korsika’nın koylarına, Dordogne’nin yemyeşil vadilerine ve Loire’in olağanüstü ovalarına ve Alp dağlarının buzlu tepelerine kadar uzanıyor.

Malta

Tatil için Fransa’yı tercih ettiğinizde beklentiniz ne olursa olsun karşılanıcağından emin olabilirsiniz. Muhteşem bir şehir, bir bölge, nehir, sıra dağlar, kusursuz lezzetler, katedraller ve şatolar… Bunlar bir ya da iki tane değil, gerçekten sayılamayacak kadar fazla sayıda.

Outdoor aktivitelerinden, yürüyüş, kano, bisiklet, kayak, yelkenli seçeneklerinin yanında eğer daha şehir hayatına yönelik beklentiler varsa da clublar, dükkânlar, moda, filmler, müzik gösterileri ve daha yüzlerce seçenek muhteşem şehirlerde sizleri bekliyor.

1. Paris

Fransa gezilecek yerler paris

Dünya üstünde çoğu insanın rüyalarını süsleyen bir kent Paris. Yılda 45 milyon ziyaretçiyle, dünyanın en popüler turistik mekanı olması boşuna değil. Adeta Fransa’ya büyük gelen bir dünya metropolü. Öyle ki güzelliği ve zarafeti bir yana, dünyaca ünlü sanat koleksiyonlarını barındıran Louvre ve Orsay müzeleri, Sen Nehrinin muhteşem manzarası, kültürel yaşamı ve hareketliliği, moda ve lüksün dünya başkenti olan Paris, Işığın ve Aşkın Şehri!

Önemli tarihi olaylara sahne olan meydanları, kafeleri, mutfak kültürü ve sanatçılara ilham veren sokaklarıyla her tür insanı bir mıknatıs gibi kendine çeken Paris, herkesi evine bir şekilde mutlu yollamayı gayet iyi biliyor.

Fransız Devriminin yüzüncü yıl kutlamaları anısına inşa edile Eyfel Kulesi ve dünyanın en fazla sayıda eser barındıran Louvre Müzesi görmeniz gereken önemli yerler. Gotik mimarinin önemli eserlerinden Notre Dame Katedrali, Seine Nehrindeki Cite Adası üzerinde bulunuyor. Zafer Takı‘ndan Concorde Meydanı’na kadar uzayan, dünyanın en ünlü bulvarlarından Şanzelize de Paris gezilecek yerler arasında.

Avrupa’nın masalsı şehri Paris’te Seine Nehri kenarında yürüyüş yapın, romantik Lüksemburg Bahçesi‘nde dolaşın. Açıldığı 1992’de bu yana her yıl yaklaşık 15 milyon ziyaretçiyi ağırlayan, Fransa turları gözdesi Paris Disneyland’da eğlenin. Daha detaylı bilgiler için Paris Gezi Rehberi yazıma göz atın.

2. Fransız Rivierası Cote d’Azure

Fransa rotalari
Fransa’nın ünlü tatil yerlerinden Saint-Tropez

Fransız Rivierası, Fransa’nın Akdeniz kıyısının bir bölümüne verilen isim. Zengin ve ünlü simaların sık sık ziyaret ettiği ve oldukça pahalı bir yer. Buna rağmen turistlerin ilgisi hiç de eksik değil, zira burada yıl boyunca akın akın gelen turistleri görmek mümkün. Saint-Tropez, Antibes, Cannes, Nice, Monaco ve Menton gibi tanınmış beldeleriyle Fransız Rivierası Cassis’den İtalya sınırındaki Menton’a kadar uzanıyor.

Basında yer alış şekliyle yüksek sosyetenin tatil tercihi imgesi zihinlere kazınmış da olsa bölgedeki çeşitlilik hayli geniş. En meşhur yeri St. Tropez, Monaco ve her yıl düzenlenen Cannes Film Festivali olsa da daha az bilinen çok güzel yerleri de var. Eze, Saint Paul de Vence ve Grasse’nin parfümleri ilk akla gelenler arasında. Mevsim ise tüm yıl boyunca çok ılıman ve seyahat için oldukça elverişli.

3. Avignon

Avignon, Fransa’nın yine Côte d’Azur bölgesi içinde kalan ve Rhône Nehri’nin kıyısında kurulmuş şirin bir yer. Orta Çağ’dan kalan şehir duvarı, Palais des Papes (Papalık Sarayı) ve UNESCO Dünya Miraslarından sayılan Pont St. Bénézet Köprüsü ile ünlü olan Avignon, aynı zamanda 1947’den beri her yıl Temmuz ayında düzenlenen Avignon’da Avignon Festivali kutlanıyor. Papaların Şehri olarak bilinen Avignon’da festival zamanı tiyatro, dans ve şarkı gösterileri için açık havada sokak eğlenceleri düzenleniyor.

4. Lyon

fransada gezilecek yerler

Sinop’un kardeş şehri Lyon, Fransa’nın Rhone-Alpes bölgesinde yer alıyor. Rhone yönetiminin merkezi ve başkenti olan şehir, Marsilya ile Paris arasında kalıyor. Eski Lyon olarak adlandırılan Traboules, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunuyor. Lyon, 3 üniversitesiyle öğrencileri, meşhur mutfağıyla gurmeleri bir araya getiriyor.

İki kısımdan oluşan şehirde; klasik mimari ‘Vieux Lyon’ adı verilen tarihi bölge, canlı kültürel hayat için ise yeni şehir bölümü keşfedilebilir. 19. yüzyılın ikinci yarısında şehre hâkim bir konumda inşa edilen Notre Dame de Fourviére Bazilikası kentin simgelerinden. Presqu’ile sokaklarında şehir hayatını koklayıp, şık bir yemek yiyebilir, daha sonra Croix-Rousse’un saklı geçitlerinde bohem hayatı tadabilirsiniz.

Şehir turunuz yorucu geçerse; Fransa’nın en büyük şehir parklarından Brotteaux’daki Tete d’Or parkı’da Saône Nehri boyunca yürüyün. Şehir yakınlarındaki Beaujolais bölgesi üzüm bağları ve bağbozumu turlarıyla görülmeye değer. ‘Alplerin Venediği’ olarak bilinen Annecy Köyü‘ne de gidin. Sadece THY Liyon’a direk uçuyor.

5. Nice

Nice, Fransızların en popüler ve en elit tatil bölgesi. Akdeniz sahilinde, Marsilya ile Cenova arasında kalan, diğer yandan ülkenin en büyük beşinci büyük kenti olan Nice, eski şehir merkezi olan Vieux Nice’teki restoran, kafe, mağazalarını bile gezseniz inanılmaz keyif veren zarif bir kent.

Kilometrelerce olan sahilleri bir yana, Eski Müzik Enstrümanları Müzesi, Massena Meydanı, Kale Tepesi, St. Nicholas Rus Ortodoks Katedrali, Cours Saleya Pazarı, üney Fransa’nın modern sanat merkezi olarak nam salan MAMAC ve Musee Matisse ile Musee Chagall gibi gezilip görülecek pek çok yere sahip.

Malta

6. Bordeaux

fransada gezilecek noktalar

Bordeaux, dünyaca ünlü şaraplara adını veren şehir. Güneybatı Fransa’da, Akitanya bölgesinin Gironde bölümünde yer alıyor. Tarihi bir liman kenti olan Bordeaux, Garonne Nehri üzerinde kurulu. Görkemli mimarisi, tarihi yapıları, canlı şehir hayatı ve yön verici kültür-sanat ortamıyla öne çıkıyor.

Şehrin merkezinde üç yüz elliden fazla tarihi yapı ve anıt bulunuyor. Görkemli “Quinconces” meydanı romantik bir yürüyüş için mükemmel. Place de la Bourse, Grand Theatre de Bordeaux, Bordeaux Katedrali ve Aquitaine Müzesi bu listenin başında yer alıyor. Bordeaux şehrine yapılan ziyareti, çevredeki üzüm bağları, tabloyu andıran kırsalı ve şatolarıyla ünlü Dordogne bölgesine yapılacak bir geziyle tamamlamak mümkün.

7. Provence

Provence, Fransa’nın güneydoğusunda Akdeniz kıyısında yer alan ünlü Fransız Rivierası bölgesi içerisinde kalıyor. Aix-En-Provence gibi sakinliği, üzüm bağları, lavanta bahçeleriyle bilinen yerleşim yerleriyle meşhur. Aşık olunacak güzellikteki Provence, şarabın, doğanın ve tarihle dolu bir açıkhava müzesi özelliğinde.

La Roque d’Anthéron Kasabası’ndaki Silvacane Manastırı, Gorges de Régalon, Chateau de Floran, Temmuz – Ağustos aylarında çiçek açan Luberon lavanta tarlaları ve Cours Mirebeau ve etrafındaki şirin sokaklar Provence’da başlıca gezilecek yerler arasında.

8. Mont Saint-Michel

fransanin gezilecek noktalari

Mont Saint-Michel, Avrupa’nın en güçlü gelgit akıntıları arasında yükselen taşlık bir ada. Gerçek olamayacak kadar güzel bir yer burası. Burası Fransa’nın kuzeybatı kıyılarında, Fransa’nın kuzey batı kıyılarındaki Aşağı Normandiya’nın Manche ilinde yer alıyor. Gelgit adaları arasında en çok bilinen bölge olan Saint-Michel, Orta Çağ mimarisi, birbiri üzerine yapılmış binaları ve en tepede adanın tacı gibi duran Saint-Michel Manastırı ile oldukça ilgi çekici bir destinasyon.

Engin çamur düzlüklerinin ve güçlü gel git dalgalarının ortasında yükselen bu kayalık, sular yükseldiğinde bir ada görüntüsü verirken, sular çekildiğinde çölün ortasında bir vaha gibi görünüyor. Çevre uzunluğu 900 metreyi bulan Mont Saint-Michel, 88 m yüksekliğe ulaşıyor.

Bu tepeliğin zirvesinde Başmelek Mikael’e adanmış bir katedral yer alıyor. Görenleri hayran bırakacak güzellikteki manastır, kendilerini kiliseye adayan keşişler tarafından milattan sonra 708’de Avranches piskoposunun başmelek Mikail tarafından ziyaret edilmesinin ardından yapılmış. 708 yılından beri ayakta duran bu yapı baş döndürücü. Fransa’da görülecek en önemli noktalardan biri.

9. Loire Vadisi

loire vadisi fransa

Loire Vadisi, Fransa’nın bir başka turistik destinasyonu olarak ülkenin tam göbeğinde nefes kesici manzaralar, heybetli şatolar, olağanüstü güzellikte üzüm bağları ve tarihi kasabalara sahip bir bölge. Fransa’nın bahçeleri olarak anılan Loire Vadisi, Loire Irmağının orta bölümünde, 280 km uzunluğa ulaşan bir coğrafi bölge.

Loire Nehri boyunca Fransa’nın en güzel kasaba ve şatoları arasında kıvrılarak uzanıyor. Tarihi yapıları, görkemli şatoları ve gastronomisiyle Fransa’nın gezilebilecek en güzel bölgelerinden biri. Fransızca adıyla Val de Loire, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Orta Çağdan itibaren, Fransız ve Fransız Anjou Hanedanının soyundan gelen İngiliz krallarının tercih ettikleri bir yerleşim yeri olmuş.

Bölgede Orleans ve Tours gibi iki büyük şehirden ayrı, Blois, Amboise, Angers, Chinon gibi küçük şehir ve kasabalar bulunuyor. Loire Şatoları ve Normandiya’yı kapsayan Fransa turları da ülkemizde düzenleniyor. Vadide şarap tadımı ve şarap turları yapan birçok şarap imalathanesi var.

Loire Vadisinde görkemi ve estetiğiyle baş döndüren şatoların başında Chenonceau Şatosu geliyor. İhtişamlı şatolarıyla tanınan bölgedeki diğer şatolar Chambord, Villandry, Amboise, Rivau, Chinon en çok ziyaret edilenler arasında. Ünlü çizgi film kahramanı Tenten’in Chenverny Şatosu da gezilecek yerler listenizde olsun. Loire Vadisi başkent Paris’e yaklaşık 200 km mesafede yer alıyor.

10. Marsilya

fransa gezilecek yerleri

Marsilya, Fransa’nın Güneydoğu’sunda bulunan bir liman şehri. 2013’te Avrupa Kültür Başkenti seçilen Marsilya, Fransa’da Akdeniz kimliğini en çok hissedeceğiniz şehir. Fransa’nın en büyük ikinci şehrinde, Antik Roma kalıntıları ve Orta Çağ mimarisini göz dolduruyor.

İzmir Foça‘dan MÖ 600’de yola çıkan İyonyalılar, Marsilya kıyılarında yerleşerek koloni oluşturmuşlar. Marsilya Limanındaki pirinç plakada, “Bu şehir, MÖ 600’de Anadolu’dan gelen Phokaialılar tarafından kurulmuştur” yazıyor.

Sizi kalelerin karşıladığı tarihi eski limanda bir tur atıp, deniz kenarında dizilmiş kafelerde soluklanıp, çevredeki küçük dükkanlarda evdeki sevdiklerinize hatıralar götürebilirsiniz. Fransa’nın en güzel parklarından biri olan Borely Parkı’nda yürüyüşe çıkın.

Marsilya’nın güneyinde, sıra sıra fiyortlardan oluşan Calanques adı verilen kayalıklar bölgesinin güzelliklerini keşfedin. Modern mimariye meraklıysanız Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi MuCEM’i ve ünlü mimar Le Corbusier’in tasarladığı Unité d’Habitation’ı keşfedin. Şehrin her tarafından görülebilen Notre Dame de la Garde Kilisesi’nin ziyaret edin. Ayrıca If Adası Şatosu da şehirde görülmesi gereken yerlerden.

İstanbul-Marsilya uçak bileti için Pegasus ve Türk Hava Yolları kampanyalarını takip edin. ‘Ucuz uçak bileti nasıl bulunur‘ ve ‘Kampanyalı uçak bileti nasıl alınır‘ yazılarıma göz atın. Fransa için Schengen vizesi almanız gerekiyor.

11. Strazburg

fransa gorulecek yerler

Avrupa kıtasının barış sembolü Strazburg, ülkenin kuzey doğusunda yer alan Alsas bölgesinin başkenti. Şehir, 1988’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesinde. Fransa gezilecek yerler arasında yer alan şehir, Fransa’nın Almanya sınırında yer alması nedeniyle çok kültürlü bir yapıya sahip. Avrupa Parlamentosu’na ev sahipliği yaptığından Avrupa’nın Başkenti unvanını taşıyor.

Şehrin tarihi merkezi olan Grande Ile’de Fransız ve Alman mimarisinin en iyi örneklerini görmek mümkün. 300 yaşında ve hala çalışmakta olan astrolojik saati, girift oymalı dış cephesiyle görkemli gotik katedral bile tek başına Strazburg’u Fransa’nın görülmesi gereken yerlerinden biri yapmaya yetiyor.

La Petite France semtini, Alsace bölgesinin gastronomisini keşfedin ve burada Avrupa Köprüsü’nden geçerek Almanya‘ya gidin. Pegasus ve Türk Hava Yolları Strazburg’a direkt uçuyor.

12. Arles

fransa gezilecek yerler arles

Fransa’da görülecek yerlerden biri olan Arles, Güney Fransa’da yer alıyor. Dar sokakları ve küçük meydanları, Orta Çağ havasını hissettirmeye yetiyor. Burası Ressam Vincent Van Gogh’un 1888 yılında taşınarak bir süre yaşadığı, usturayla kulağını kestiği yer aynı zamanda. Bu yüzden adı sıklıkla usta ressamla anılıyor.

Şehrin en çok ilgi çeken bölgesi ise, içerisinde bir amfitiyatrosu da bulunan Roma dönemi mimari kalıntıları. Bu dev arena artık boğa güreşleri, festivaller ve özel etkinlikler için kullanılıyor. Bir diğer önemli Gallo-Roman binaları ise Klasik Tiyatro, Cryptoprticus, Dikilitaş ve St. Trophime Kilisesi. Şehir ziyaretinizde Saint Trophime Kilisesi de görülmeye değer. Liyon veya Marsilya en yakın şehirler.

13. Biarritz

Biarritz Fransa

Biarritz, İspanya’nın birkaç kilometre ötesinde, Fransa’nın Bask kesiminin kalbinde yer alan sessiz, ancak bir o kadar da zarif bir deniz kenarı dinlenme yeri. Biscay Körfezi’nde yer alan ve muhteşem bir sahili bulunan Biarritz’in ayrıca sörf yapmak isteyenler için de çok uygun bir yer.

Okyanusun devasa dalgaları ve bol rüzgar bu şehri bir sörf merkezine haline getiriyor. Özellikle yaz aylarında gidip, muhteşem plajlarında denizin ve güneşin tadını çıkarmak tavsiye ediliyor.

En meşhur plajı Grand Plage, yaz aylarında oldukça kalabalık olsa da Prince de Galles Bulvarında sörf yapanların gittiği bir plajı daha var. Biarritz’in bir diğer göze çarpan yapısı ise körfezdeki ‘Rock of Virgin‘ adındaki doğal taş oluşumu. Rock of Virgin, anakaraya Gustave Eiffel tarafından yapılan bir demir köprü ile bağlanıyor.

14. Besançon

Besançon, Fransa’nın doğusunda yer alan Franche-Comté bölgesinin başkenti. Saat teknolojisine uzun bir süre ev sahipliği yapmasının en güzel örneğini ise Saint-Louis Katedrali’nde bulunan astronomik saatten anlamak mümkün. Geçmişi iki bin yıl öncesine uzanan kent, Victor Hugo’nun da doğduğu yer

İsviçre sınırının yakınlarında, Doubs Irmağının kıvrıldığı yere kurulan şehir, 1504’ten bu yana ziyarete açık olan ve toplam on dört kilometre uzunluğa sahip Grotte d’Oselle isimli bir yeraltı mağarasına sahip. Bir üniversite kenti olmasının yanında pek çok müzesi de bulunan Besançon, Fransız kültürünün izini süreceğiniz farklı bir bölge.

Önceki blog yazısıDubrovnik Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıEstonya Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

20 YORUM

  1. Merhaba, Fransa’ya bilet aldım Tek Başıma Gezeceğim. Ancak nereye nasıl giderim hiç bilmiyorum. Bana Yardımcı olur musunuz?
    Nereye nasıl giderim ne yapmak lazım yolumu nasıl bulurum. Otobüs biletini nasıl alırım gibi.

    Teşekkürler

  2. Marsilya ve Cote d Azur bölgesini gezdim ben. Tek kelimeyle harika 🙂 Aix en Provence’i unutmuşsunuz ama 🙂

  3. Fransa’da sadece Paris’i gördüm, 3 gün gezdim ama doyamadan ayrıldım. Bu kadar güzel yerleri gezmek için en az bir ay orada kalmak lazım. Teşekkürler…

  4. Strasbourg disinda Colmar da cok guzeldir, yine Alsace bolgesinde o da. Tavsiye ederim. Özellikle yilbasi marketleri bir nefis 🙂

    • Kesinlikle klişe, ama sadece giden ve bilen için. Ama ilk defa Fransa’ya gidecekler için değerli bir içerik. Böylesi yazıyı hiç okumamış ve henüz Fransa’ya ayak basmamış olanları da göz önüne alın.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın