Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden Fransa, dünya tarihini değiştiren olayların yaşandığı tarihi olaylara sahne olan, Avrupa’nın kaderini değiştiren bir ülke. Fransız Devrimi ile Avrupa’daki sınırların yeniden çizilmesine neden olan Fransa, aynı zamanda dünyanın en çok yabancı turist ağırlayan turizm destinasyonlarından.

‘Aşıklar Şehri’, ‘Işıklar Şehri’ gibi isimlerle anılan başkent Paris olmak üzere Fransa’nın her biri kendi alanında marka kentleri her yıl milyonlarca turist ağırlıyor. Gastronomi, moda, kültür, sanat ve tarih gibi alanlarda öncü olan Fransa Avrupa’nın en popüler rotalarından.

fransa nerede

Fransa hakkında kısa bilgiler 🇫🇷

Resmi adı Fransız Cumhuriyeti (Fransızca: République française) olan İspanya bir Batı Avrupa ülkesi. Başkenti Paris. Fransa, toplamda 26 yönetimsel bölgeye ayrılmış durumda. Bunlardan 22’si metropolitan Fransa olarak anılan Avrupa’da Fransa topraklarında bulunan bölgeleri ifade ediyor.

Malta

22 bölgeden ana kara dışındaki tek yer Korsika Adası. Kalan 4 bölge ise Fransa’nın denizaşırı topraklarında yer alıyor. Fransa’nın resmi dili Fransızca. Ülkede İngilizce ve İspanyolca bilinirliği yüksek olmasına rağmen Fransızca dışındaki diller yaygın olarak konuşulmuyor.

Fransa para birimi Euro. Türkiye’den 1 saat geri. İspanya nüfusu 67.5 milyon. Hıristiyanlık, Fransa’da baskın olan din ve nüfusun %53’ü Katolik.

Fransa’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vize almakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız vize istemeyen Vizesiz Avrupa Ülkeleri tavsiyelerimi inceleyin. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Daha uygun bir Fransa tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Fransa nerede📍

Avrupa kıtasında yer alan Fransa, Avrupa’nın batısında konumlanıyor. Fransa’nın kuzeyde Belçika, güneyde Andorra ve İspanya, doğuda İsviçre, Almanya ve Lüksemburg, güneydoğuda Monako ve İtalya ile sınırı var.

Fransa’ya nasıl gidilir ✈️

Fransa’ya Türkiye’den en hızlı ve en kolay ulaşım yöntemi havayolu. Avrupa’da en yoğun hava trafiğine sahip kentlerden biri olan Fransa’nın başkenti Paris’te 3 uluslararası havalimanı bulunuyor. Paris’in havalimanları, Paris-Charles de Gaulle, Paris-Orly ve Beauvais-Tille.

Paris Charles de Gaulle Havalimanı: Paris’in en büyük uluslararası havalimanı Paris-Charles de Gaulle’e İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları ve Atlasglobal’in haftanın 7 günü direkt uçak seferleri bulunuyor. İstanbul-Paris uçuş süresi 3 saat 45 dakika.

Paris Charles de Gaulle Uluslararası Havalimanından şehir merkezine ulaşım: Paris’in 27 km kuzeyinde bulunan Charles de Gaulle Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için havalimanının içerisinde Terminal 1’in alt katında tren istasyonu bulunuyor. Buradan, her 7-8 dakikada bir Paris şehir merkezi yönüne hareket eden trenlerle yaklaşık 35 dakikada merkezde olabilirsiniz.

Havalimanından taksiye binerek ortalama 55 Euro karşılığında Paris’e 40 dakikada gidebilir ya da Roissy Bus shuttle servisi ile 10 Euro karşılığında, ortalama 1 saatte Opéra İstasyonu’na ulaşabilirsiniz. Dilerseniz, RER B tren hattıyla 10 Euro karşılığında, yarım saatte Gare du Nord veya Châtelet – Les Halles İstasyonuna gitmek mümkün.

Havalimanı terminalleri arası yolculuk için CDGVAL isimli ücretsiz tren kullanılıyor. Toplamda beş duraktan oluşan hat, yaklaşık sekiz dakikada tamamlanıyor. Aktarmalı yolcuların pasaport polisini geçmeden, aprondan 15 dakikada bir hareket eden servislerle de terminal değiştirmesi de mümkün.

Paris Orly Havalimanı: Paris’in en yoğun ikinci havalimanı olan Orly’ye İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus Hava Yolları’nın haftanın 7 günü direkt uçak seferi var. İstanbul-Paris uçuş süresi 3 saat 45 dakika.

Paris Orly Havalimanından şehir merkezine ulaşım: Şehrin ikinci havalimanı olan ve Paris’in 16 km güneyinde yer alan Aeroport d’Orly Havalimanı’ndan da tren yoluyla merkeze ulaşım mümkün. Taksi ile şehir merkezine ortalama 30 Euro karşılığında ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Orlybus ile 7,5 Euro karşılığında Denfert-Rochereau İstasyonu’na yarım saatte ulaşabilirsiniz.

Beauvais Havalimanı: Paris’in üçüncü havalimanı Beauvais Havalimanı’na Türkiye’den direkt uçuş yok. Düşük maliyetli hava yolu şirketlerinin kullandığı bu havalimanına İstanbul’dan Kişinev ya da Viyana aktarmalı olarak gitmek mümkün.

Beauvais Havalimanından şehir merkezine ulaşım: Beauvais Havalimanı’ndan Paris şehir merkezine tren ya da metro hattı yok. Toplu ulaşım açısından tek seçenek otobüsler. Havalimanı otobüslerini kullanarak 80 dakikada merkeze ulaşabilirsiniz.

fransa nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Fransa’ya trenle ulaşım: Avrupa’nın birçok kentinden Fransa’nın başkenti Paris’e trenle ulaşım sağlanıyor. Şehirde merkez olarak kabul edilen ana tren garı bulunmuyor. Şehrin çevresine dağıtılmış 6 tren istasyonu metro ağıyla birbirine bağlanmış durumda.

Kuzey yönüne giden trenler Gare du Nord’den kalkıyor. Belçika, Hollanda, Köln ve İngiltere trenlerinin varış ve kalkış noktası bu istasyon. Merkez ve güneybatı Fransa’ya giden trenlerin kalktığı Gare d’Austerlitz İspanya ve Portekiz bağlantısını sağlıyor.

Doğu yönüne giden trenlerin kalktığı Gare de l’Est’ten Lüksemburg, Frankfurt, Basel ve Zürih bağlantısı sağlanıyor. Güney ve batı yönüne giden trenlerin kullandığı Gare de Lyon, Cenevre, Lozan, İtalya, Marsilya ve Lyon trenlerinin varış ve kalkış noktası.

Normandiya yönüne giden trenler Gare St Lazare’den, güneybatı Fransa ve İspanya yönüne giden trenler ise Gare Montparnasse’den hareket ediyor.

Fransa‘nın başkenti Paris, Fransa tarihi için olduğu kadar dünya tarihi için de önemli bir kent. Ülkeyi ziyaret eden yabancı turistlerin önemli bir bölümü başkent Paris’e uğruyor.

Başkent Paris dışında Fransa’nın güney kıyılarındaki Montpellier, Nice, Cannes gibi şehirler Akdeniz esintisi taşıyor. Yaz aylarında deniz, kum, güneş tatilinin yapıldığı bu kentler Akdeniz Rivierası olarak da adlandırılıyor. Gastronomi başkenti Lyon, kendine özgün mimarisi ile Annecy ve Colmar’ın yanı sıra Strazburg, Nancy gibi şehirler de görülmeye değer.

Önceki blog yazısıAvrupa’nın En Güzel Doğal Güzelliklerinden Biri: Plitvice Gölleri, Hırvatistan
Sonraki blog yazısıEtkileyici Göl: Ohrid Gölü, Makedonya
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın