Fotoğraf Gezgini TV programı çekimleri için Laos’tayız. Tayland-Loas sınır geçişi kasabası olan Chiang Khong üzerinden dün Laos’a geçmiştik. Mekong Nehri üzerinden sınır geçişi yaptıktan sonra, tekneye binip yine Mekong Nehri üzerinden, 6 saatlik keyifli bir yolculuk ile küçük bir köy olan Pakbeng köyüne vardık ve burada 1 gece konakladık.

Kahvaltıdan sonra 9:30’da tekne hareket etti. Ve o güzel manzarayla yine karşı karşıyaydık. Fotoğraf makinem hazır bir şekilde yanımdayken Jonathan Neale’nin Vietnam Savaşı üzerine yazdığı kitabı okumaya devam ettim. Sizlere buraları daha iyi anlayabilmeniz için ara sıra bu kitaptan alıntılar yapacağım.

Mekong-River-Transport
Mekong Nehri kenarında bir Budist tapınak

Biraz da Laos hakkında bilgi verelim. Laos, Türkiye’nin üçte biri büyüklüğünde denize kıyısı olmayan, 7 milyon nüfusuyla Vietnam, Kamboçya, Çin, Myanmar ve Tayland arasında sıkışmış bir ülke. 1975 yılında Vietnam Savaşı’nın bitmesiyle monarşi devrilmiş ve komünist rejimin hüküm sürdüğü bir ülkeye dönüşmüş. 1990 yılına kadar dış dünyayla bağlantısı çok azken o günden sonra yavaş yavaş dış dünyaya ve turizme kapılarını açmış.

Asya’nın en fakir ülkelerinden bir olan Laos’un topraklarının büyük çoğunluğu dağlar ve ormanlarla kaplı. Mekong Nehri ülkenin en önemli ulaşım yolu. Laos’da Vietnam ve Kamboçya gibi uzun yıllar Fransız sömürgesinde kalmış. Fransızlar bölgede etkilerini yitirdikten sonra komünizm tehlikesine karşı Amerika devreye giriyor ve Vietnam Savaşı başlıyor.

1961 yılında Kenedy döneminde Amerika Laos içinde 10.000 ile 30.000 askerden oluşan gizli bir ordu kuruyor. Laos’taki Hmong azınlığından oluşturulan bu ordu önce Laos içindeki komünist harekete karşı sonra da Vietnam’a karşı kullanılır. 1962 Cenevre Barış Antlaşmasına göre bu ordunun dağıtılması gerekirken CIA orduyu desteklemeye devam eder.

Ordunun varlığı ABD kongresinden bile gizlendiği için gerekli finansman Laos’ta üretilen uyuşturucuyla sağlanmaya başlanır. Yani işin özü CIA dünyanın öbür ucunda oluşturduğu gizli orduyu uyuşturucu ticaretiyle ayakta tutar. ABD’nin Vietnam’dan çekilmesiyle ordu dağıtılır.

Mekong-River-Floating-Village
Mekong Nehri üzerinde bir shop

Vietnam Savaşı sırasında, Amerikan hükümeti yıllarca Laos’u bombalar. Yüzbinlerce masum insan yok yere ölür. Hala Laos’a atılan patlalamış bombalar yüzünden her sene yüzlerce sivil Laoslu ölüyor veya sakat kalıyor. 1970’lerde bu patlamamış bombalar yüzünden her sene 600 civarında insan hayatını kaybederken, bu sayı geçtiğimiz yıllarda 100 kişi civarına inmiş.

Laos ve halkı bu anlamsız savaşın izlerini yok etmeye çalışıyor. Yaşadıklarına inat o kadar güler yüzlü o kadar hoşgörülüler ki, Laos’a ve bu bölgenin insanlarına aşık olmamak elde değil.

Mekong-Nehri-Loas-Gezi
Nehir kenarında tekneyi bekleyen 2 yolcu kadın

Huzur dolu bir yolculuktan sonra saat 4 gibi Luang Prabang’a varıyoruz ve otelimize yerleşiyoruz. Ben her yeni geldiğim şehirde önce otel resepsiyonunda çalışanlarla ve taksi şoförleriyle sohbet eder, bilgi alırım. Resepsiyon görevlisi Tui yaşı genç olmasına rağmen dokuz sene boyunca Budist tapınaklarda yaşamış ve rahip olmuş. Bu bizim için bulunmaz bir fırsattı. Üstelik ertesi gün izinli ve bize rehberlik yapmayı kabul etti.

Ertesi günü planlamış olmanın rahatlığıyla bu güzel şehirde akşam yemeğimizi yiyor, ardından sokaklarda dolaşıyor ve otelimize dönüyoruz.

Niko Guido

Day 6: 23 Kasım 2014, Pakbeng-Luang Prabang, Laos

Önceki blog yazısıFotoğraf Gezgini: Tayland’dan Laos’a Geçiş
Sonraki blog yazısı2000 Yıllık Gizemli Gelenek: Asılı Tabutlar
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın