Foça, İzmir‘in en güzel sahil kasabalarından biri. Akdeniz Fokları, güzel koy ve kumsalları, güzel sesleriyle denizcilerin aklını başından alan Siren Kayalıkları ile bilinen Foça, antik çağda Anadolu’nun en büyük kentlerinden biriydi.

Ege’nin en güzel koylarından birinde kurulu Foça ilçe merkezi, günümüzde bölgenin en sevimli sahil yerleşimlerinden. Ne zaman gitsem huzur buluyorum. Hiçbir şey yapmasam da kordonda oturup denizi izlemek bile huzur verici.

foça nerede

Foça hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Türkiye’de tatil köyü anlayışının olmadığı, Antalya’ya ulaşımın bile çok zor olduğu 1967’lerde, Foça tatil köyü ile gidilen, bilinen bir yerdi. Türkiye’nin ilk tatil köylerinden Foça Fransız Tatil Köyü, Ege’de uluslararası turizmin üssüydü. Hoş ben şimdiki sakin ve dingin halini daha çok seviyorum.

İzmir banliyö sistemi İZBAN Foça’ya ulaşımı kolaylaştırdı. İzmir Büyükşehir Belediyesinin yaz aylarında Foça’ya direkt vapur seferleri de var. Bu yüzden artık eskisinden daha kalabalık olsa da dört mevsim gidilebilecek bir yer yine de. Eski Foça ile Yeni Foça arasında uzayan yol ülkemizin en güzel manzarasına sahip yerlerinden biri benim için.

Foça Gezilecek Yerler blog yazımda gezilip görülecek yerler ve Foça tarihi hakkında geniş bilgilr paylaştım. Daha uygun ve keyifli bir Foça tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarıma göz atın.

Foça nerede 📍

Adını foklardan alan Foça, İzmir’in kuzeybatısında yer alan bir sahil ilçesi. Ege Bölgesi’nde yer alan Foça, kuzey doğuda Aliağa, doğu ve güneyde Menemen, batı ve kuzeyde Ege deniziyle çevrili. Güney sınırını Gediz Irmağı’nın belirlediği Foça’da, Gediz, geniş menderesler çizerek ilçenin güney doğusunda denize dökülüyor.

ⓘ Foça gezinizde, sıklıkla kullandığım, uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Foçaya nasıl gidilir 📌

Foça’ya hava yoluyla ulaşım: Foça’ya en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes. Havalimanı ile Foça arasındaki mesafe 90 km. Havalimanından Foça’ya ulaşmak için İZBAN (banliyö tren), otobüs ve araç kiralama seçenekleri bulunuyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Foça’ya ulaşım: Adnan Menderes Havalimanı’ndan geçen İZBAN treni ile Foça’ya en yakın durak olan Hatundere İstasyonu’na gelip, istasyondan kalkan 744 numaralı Foça-Hatundere ESHOT otobüsü ile Foça’ya gidilebilir.

Otobüsler İZBAN treni ile koordineli çalışıyor. Havalimanından Foça’ya gidiş yaklaşık 2 saat sürüyor (5,20TL). Havalimanında İZBAN’da kullanacağınız İzmirim Kartından alın.

Adnan Menderes havalimanı araç kiralama diğer bir alternatif. Gaziemir, Karşıyaka, Menemen güzergahını kullanarak 1,5 saatlik bir yolculukla Foça merkeze ulaşırsınız.

Foça’ya kara yoluyla ulaşım: Şehirler arası otobüs kullanmak isterseniz Türkiye’nin hemen her yerinden İzmir’e şehirler arası otobüs seferleri bulunuyor. Yaz aylarında ise direkt Foça’ya hareket eden otobüs seferleri de olabilir. Online Foça otobüs bileti alırken Foça diye de aratın.

İzmir otogardan Foça’ya nasıl gidilir: İzmir Otogarından Foça dolmuşları var. Havalimanından ESHOT’un 204 numaralı Havalimanı-Bornova Metro otobüsüne binip oradan otogara geçip Foça dolmuşlarına binin. Alternatif olarak İZBAN Turan durağında inip yolun karşısından geçen Foça dolmuşlarına binebilirsiniz. Yolculuğun toplam süresi 2,5 saat, ücret ise 20-30₺ arasında.

Araçlar İzmir Otogarından 101 ve 102 nolu perondan hareket diyor. İzmir’den hareket saatleri 06:00’da başlıyor ve her yarım saat, 40 dakikada bir kalkıyor. Son İzmir-Foça seferi saati 21:30. Eski Foça’dan ise İzmir dolmuş seferleri sabah 06:30’da başlıyor. Son Foça-izmir seferi saat 23:00’te kalkıyor.

foça nasıl gidilir

İzmir’den Yeni Foça’ya nasıl gidilir: İzmir-Foça dolmuşları EÜ Kampüs, Bölge Metro (Özkanlar Bornova), Bayraklı, Turan (Havalimanı Aktarma), Naldöken, Soğukkuyu, Dedebaşı, Serinkuyu, Çiğli, Ulukent, Ulukent 2, Menemen, Ilıpınar, Gerenköy, Bağarası ve Foça rotasını takip ediyor. Dolmuşlar yaklaşık 1 saate Foça’ya varıyor.

Bornova’dan Foça’ya gidecekler EÜ Kampüs, Bölge Metro (Özkanlar Bornova) durağını; Karşıyaka’dan Foça’ya gittmek için Soğukkuyu, Dedebaşı, Serinkuyu durakalarında bekleyin.

Karşıyaka’dan Foça’ya otobüsle nasıl gidilir: Karşıyaka İskele – Menemen arasında sefer yapan 400 numaralı otobüs ile Menemen’e gidip oradan 744 (Foça-Menemen Hatundere Aktarma) ve 745 (Yeni Foça – Biçerova Aktarma) numaralı otobüs aktarması yapmanız gerekiyor. Otobüs oradan da Yeni Foça’ya geçiyor. ESHOT Menemen-Foça kalkış saatleri için tıklayın.

Foça’ya özel araçla ulaşım: İzmir’e 60 km mesafede bulunan Foça, Bergama’ya 87 km, Selçuk’a 140 km, Çeşme’ye 152 km, Ayvalık’a 133 km, Pamukkale’ye 303 km, Çanakkale’ye ise 317 km uzaklıkta.

Ankara ve İstanbul yönünden Foça’ya ulaşmak isteyenlerin önce İzmir’e ulaşması gerekiyor. İzmir-Çanakkale yolunun 39. km’sinden sola sapıp 26 km sonra Foça’ya ulaşabilirsiniz. İzmir şehir merkezinde Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli, Menemen’den sonra Buruncuk’u geçince ilk ışıklardan sola döndüğünüzde Foça yoluna çıkmış oluyorsunuz.

izmirden focaya nasıl gidilir

İstanbul’dan Foça’ya nasıl gidilir: İstanbul-Foça arası 500 km ve yaklaşık yolculuk 6 saat sürüyor. Özel aracınızla İstanbul, Gebze, Bursa, Karacabey, Mustafakemalpaşa, Susurluk, Balıkesir, Akhisar, Manisa, Menemen ve Foça rotasını takip edin. İzmir’e girmenize gerek yok. Manisa’dan Menemen’e geçin.

Aracınız yoksa ve İstanbul’dan Foça’ya gitmek isterseniz alternatif bir yol daha var. Deniz otobüsüyle Bandırma’ya geçip, oradan trenle Menemen’e gidebilirsiniz. Menemen’den Foça dolmuşları geçer. Yarım saat sonra Foça’dasınız.

Foça’ya vapurla ulaşım: İzmir Büyükşehir Belediyesinin yaz aylarında Foça’ya direkt vapur seferleri var. Hafta sonları karşılıklı düzenlenen seferler sabah saat 08.00’de ve 18.00’de Karşıyaka-Konak-Foça güzergahı ile yapılıyor. Foça’dan kalkış ise 10.05 ve 20.05’te. Foça-Karşıyaka seferlerinin ücretleri tam 12TL, öğrenci 8TL.

Foça gezilecek yerler 📌

İzmir’in deniz kokan sahil kasabası Foça’da gezilecek görülecek çok sayıda alternatif bulunuyor. Foça ilçe merkezindeki sahil şeridi günün her saati cıvıl cıvıl. Balıkçı barınağının çevresinde çok sayıda balık lokantası, restoran ve kafe var.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Foça surları, İncir Adası, Foça ilçe girişindeki yel değirmenleri, Eski Foça Halk Plajı ve Foça Reha Midilli Caddesindeki eski Rum evleri görülmeye değer. Vaktiniz varsa Kozbeyli ve Bağarası köylerini ziyaret edin. Yeni Foça’ya da uğramayı unutmayın.

1 YORUM 💬

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın