Dresden, Almanya’nın Saksonya eyaletinin merkezi olan bir şehir. Elbe Nehrinin kenarında kurulu şehre “Elbe’nin Floransa’sı” da sık sık deniyor. Çok sayıda sanat eseri koleksiyonları barındıran şehir adeta bir açık hava müzesi. Savaş sırasında büyük acılar yaşamış, bombardımanda 135 bin kişiyi yitirmiş. Bu rakam Japonya’ya atılan atom bombasının öldürdüğü insan sayısına yakın.

Şehirde nerdeyse taş taş üstünde kalmamış, ancak savaş sonrası restorasyonlar hızlıca yapılarak şehir dokusu korunmaya çalışılmış. 800 yıldan daha eski olan bu düklük ve kraliyet şehri, yüksek kültürel değerine hâlihazırda 17. yüzyılda ulaşmış ve turistik çekim gücünü bu güne dek muhafaza ediyor. Almanya’nın yeniden birleşmesi ardından Dresden şehri yoğun bir biçimde tadilat edilmiş.

Dresden
Dresden

Eski Meydan Altmarkt, Dresden

Dresden’in tarihi merkezi zarif bir şekilde Elbe Nehri’nin sol kıyısında yer alıyor. Meydan çevresini süsleyen Rönesans, Barok ve 19. yüzyıldan kalan binalar kentin karakterini belirliyor. Şehir merkezinde rekonstrüksiyonun en ünlü sembolü Dresden Frauenkirche tüm kente hâkim barok kubbesiyle göz alıcı.

Altmarkt Meydanı (Old Market Square) ve Prager Caddesi mağazalar, lokantalar, kahveler ve sanat merkezleriyle çevrili. Saksonya hazineleri ve mücevherlerinin sergilendiği Residenzschloss ve Saray Müzesi de gezilecek yerler arasındadır.

Hemen yanında bulunan ve hiç de çekici bir yer olmayan Kulturpalast’a (Kültür Sarayı) rağmen Altmarkt, 1970’lerden kalmış muhteşem yapılar, dev kare şekli ve onu çevreleyen sokaklar ile tam anlamıyla Dresden’in gerçek merkezi.

Altmarkt, Dresden
Altmarkt, Dresden

1950’lerin Stalinist döneminden etkilenmiş kolonlu yapıları şehir planlamacılarının amansız bir şekilde burayı otoparka dönüştürme çabalarından sağ olarak çıkmayı başarmış. Tekrar yapılan Rathaus (Belediye Binası) burada bulunuyor.

Dresdenliler arabanızı buraya park etmemeniz konusunda çokça yarıyorlar, çünkü sürekli bir inşaat halinde olduğundan dolayı döndüğünüzde arabanızı bulamayacağınızı söylüyorlar.

Şehrin yüksek okullarında ise sayıları 40.000 üzerinde olan öğrenci barınıyor. Bu üniversite şehri Doğu Almanya’nın ekonomi açısından en güçlü olan bölgesinin merkezini oluşturuyor. Türk Hava Yolları, İstanbul’dan Leipzig’e aktarmasız uçuyor. Dresden, Leipzig’in yaklaşık 100 km güneydoğusunda. Leipzig Havalimanından Dresden’e trenle kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Makedonya Tatil
Önceki blog yazısıBarok Mimari Başyapıtı: Frauenkirche, Dresden
Sonraki blog yazısıNowy Efendi Otel, İstanbul
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın