Konu tatil olduğunda sohbet konusu olan ve hep dert yandığımız bir şey var: Yabancılar geliyor memleketimize, çok ucuz tatil yapıyor, biz yapamıyoruz! Biz kendi otellerimizde neden yabancılardan daha pahalıya kalıyoruz? Yabancı turistler nasıl oluyor da bizden daha ucuza uygun tatil yapıyor? Hemen herkesin sohbetlerine bu konu olmuştur değil mi?

Önceki gün sohbet ettiğim Semih arkadaşım, Japonya uçak bileti baktığını ve uygun bilet yakalarsa Ekim 2013 tarihinde gideceğini söyledi. “Nasıl bu kadar ileri bir tarihe plan yapabiliyorsun? Şimdiden o gün izin yapabileceğini kestirebiliyor musun?” diye sormuştum.

Mabul Adası, Borneo, Malezya
Mabul Adası, Borneo, Malezya

“Bayram olduğu için 9 gün tatil var” demesi bana göre her şeyi özetliyordu. Kendisi özel sektörde çalışıyor olmasına rağmen neredeyse 1 yıl sonrasına plan yapıyordu. Bununla da kalmamış, şimdiden 5-6 kadar yurt içi, bir o kadar da yurtdışı erken rezervasyon uçak biletleri işlemlerini halletmişti bile.

Kamboçya’nın Kep kasabasında sohbet ettiğim, emekli abim Tayfun ise, otel rezervasyonlarını ve uçak biletlerini yazın yaptığını, kışın da 6 ay kadar Uzak Doğu’da seyahat ettiğini söylemişti. Ne güzel değil mi? Planlarını değiştirdiği için Tayfun Abi Laos’a gitmemeye karar verdiğini söylemişti bana. Bunun için gözünü kırpmadan uçak biletini yakmaya razı olduğunu da ekledi; çünkü uçak bileti için sadece 20TL harcamıştı.

Biz aslında uzun vadeli plan yapmaya pek alışkın bir millet değiliz, biraz tez canlıyız, kendimize hedef koymada bazen iyi olsak da uzun vadeli plan yapmada ve bunu uygulamada iyi olmadığımızı hepimiz biliyoruz sanırım.

Garantili hareket etmeyi seviyoruz belki, belki de kendimizi güvende hissetmek yönümüz ağır basıyor. Bu yüzden olsa gerek ki çoğunlukla tatil veya seyahat planlarımızı son dakikaya bırakıyoruz. Erken rezervasyon yaptırmadığımız için de sona kalan dona kalır misali daha çok ödüyoruz. Elbette bizden 6 ay önce erken rezervasyonunu yapan Hans ve Helga bizden çok daha ucuza bizim memleketimizde tatil yapıyor.

Malta

Erken Rezervasyon Otelleri

Bildiğim kadarıyla Türkiye’de işletmeler için turistik sezon 6 ay olarak geçiyor. 6 ay dolu, 6 ay ise neredeyse boş olan oteller, işletme masraflarını dengelemek için erken rezervasyon stratejisini geliştirdiler. Sezonda doluluk oranlarını yükseltmek için geliştirilen bu strateji ile, tatilcileri cezp eden yenilikçi stratejiler alabiliyorlar.

Bu hem sektörü geliştiriyor, hem de rekabeti. Sonuçta bu da fiyat olarak halkın faydasına oluyor. Son dakikaya işini bırakanları ise 2 şey bekliyor; ya beğendikleri oteller zaten dolmuş oluyor, ya da kalan az yerler de bütçelerini aşan fiyatlarda satılmaya başlanıyor.

Her ne kadar lüks konseptli tatil köyleri ve 5 yıldızlı otel tatili artık bana pek hitap etmese de asıl değinmek istediğim konu erken rezervasyon ile tatile gitme oranlarımız. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (TUROB) işbirliği ile bu yıl 5’incisi gerçekleştirilen erken rezervasyon kampanyası 19 Aralık 2012 itibariyle başladı. Kampanyada erken rezervasyon otelleri ile “yabancıya ucuz, yerliye pahalı tatil” algısının da yıkılması hedefleniyor.

2012 rakamlarına baktığımızda ancak 2 milyon kişi erken rezervasyon ile tatile çıkmış. 2013 yılında ise %25’ik bir artış hedefleniyor. 75 milyon civarındaki bir ülke için bu rakamlar bana çok düşük geliyor. Çoğunlukla fiyatların yüksekliğini mazeret sayan bizler acaba haklı mıyız?

Türk insanı olarak da tatil zamanımız belli olmadığından erken rezervasyon yapamıyoruz anlayışı sadece bir mazeretten öte bir şey değil gibi geliyor bana. Bu konuda artık gerek devlet gerekse özel sektör oldukça gelişme kaydetti diye düşünüyorum. Tam zamanlı çalıştığım günlere dönüp baktığımda, eski çalıştığım şirket Temmuz aylarını tatil ilan ettiğini anımsıyorum.

Hemen herkes bu dönem tatile çıkardı, hatta şirket merkezi de kapatırlardı. Eminim birçok şirket yaz aylarında bu uygulamayı hayata geçiriyordur. Birçok devlet memuru, öğretmen ve kamu çalışanlarının aşağı yukarı tatil zamanlarının belli olduğunu sanıyorum.

Ülkemize biraz geç gelmiş ve bizler biraz geç farkına varmış olsak da şimdiden seyahat planlarımızı yapıp fırsatları kaçırmayalım. Yabancılar ülkemizi bizden daha iyi tanır oldular, onlardan geri kalmayalım.

Modern hayatın stresli iş ortamında kaçmak için fırsatları daha iyi değerlendirelim, daha çok gezelim, daha çok öğrenelim. Tatilin veya seyahatin vazgeçilmez olgularından olan erken rezervasyon fırsatlarından faydalanalım. Kolaylaştırılmış bu uygun tatil olanaklarını takip edelim. Daha çok seyahat edelim.

Kimler şimdiden seyahat veya tatil planları için erken rezervasyon yaptı? Rotanız neresi?

Önceki blog yazısıİlginç Kavanozlar: Plain of Jars, Laos
Sonraki blog yazısıAlaçatı Tatili Öncesi Bilinmesi Gerekenler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

31 YORUM

 1. Bavul.com, gezinomi, tatil.com gibi portalların indirim kodlarını indirimkodun.com sayfasında da bulabilirsiniz.

 2. Erken rezervasyon bence de mantıklı, uygun fiyatlar bulabiliyoruz. Biz bu senede oyle yapcaz, uygun fırsatlar var dediler erken rezervasyo sitelerine bakıp karar vericez yine.

 3. Ben pek böyle düşünmüyorum, seyahat planı yapmak çok bana göre bir şey değil. Ben o saniye canım nereye isterse oraya gitme taraftarıyım. Evet belki uçakla gider gibi rahat ve kısa olmuyor ama bence daha heyecanlı ve çekici bazen otostop bazen blablacar bazen 2. sınıf trenler… Bu gibi şeyler benim seyahatlerimi daha unutulmaz kılıyor!

 4. Bana göre de erken rezervasyonun fiyat konusunda pek etkisi yok gibi tek avantajı tatilimizi yapmadan taksitlerimizi bitirmiş olmak. 🙂 Aralık ayında 1. erken rezervasyon ile 2 kişi 2550 TL’ye rezervasyon yaptırdığım otel 3.dönemde hala aynı fiyat. Bana daha çok satış politikası gibi geldi.

 5. Birgün mutlaka ben de, ayaklarımı uzatıp eşsiz doğa manzaralarını parmaklarım eşliğinde fotoğraflayıp sizlere iletmek istiyorum. Neden olmasın? 😉

 6. Bu yazınıza geçen sene Bodrum’da 3 gece her şey dahil 2 kişi 300 TL ödeyen biri olarak tamamen katılıyorum Kemal Bey. 😀 Otelden çok memnun kalmıştım. Fiyat/performans oranı bana göre yüksekti. Eğer verilecek hizmetten emin olmadığınız bir otel varsa internette değişik kaynaklardan otelle ilgili iyi/kötü yorumları bakıp son kararı verip öyle rezervasyon yaptırabilirsiniz.

  Ayrıca bazı firmalar rezervasyon ücreti üstüne 10-20 lira gibi cüzi bir ücret alarak tatiliniz için iptal sigortası yapıyor. Risk almayı sevmeyenler bu yol ile sadece 20 lirayı gözden çıkararak tatilleri için erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirebilirler.

 7. Katılmadığım bazı noktalar var bu yazınızda Kemal bey. Uçak biletlerimi erken almaya gayret gösteriyorum ve oldukça avantajlı oluyor ancak turizm şirketlerinin erken rezervasyon fırsatlarına artık çok inanmıyorum. Aylar öncesinden plan yapıp aile bireyleriyle çıkacağımız tatilin zamanını ayarlamak gerçekten zor (Mazeret değil gerçekten zor).

  Öte yandan ne kadar erken rezervasyon yaptırırsak yaptıralım yine de yabancı turiste uygulanan fiyat politikası biz yerli turiste uygulanmıyor maalesef, buna defalarca şahit oldum. Tatillerimi genelde Antalya’da yaparım ve yabancı turistlerle sohbet edip, kaç gün için ne kadara kaldıklarını bir şekilde öğrenirim ve şok!

  Onlar 1 ay kazandıkları parayla prensesler, krallar gibi ağırlanırken bizler bir yıl biriktirdiğimiz hatırı sayılır rakamlarla tabir-i caizse ülkemizde 2.sınıf vatandaş muamelesi görüyoruz. Paranla rezil olmak deyimi sanırım biz yerli turistler için söylenmiş. Buna Turizm Bakanlığı’nın el atma vakti gelmedi mi sizce de Kemal bey?

  • Yaklaşık 5 yıldan fazladır Turizm Bakanlığı desteğiyle çok ciddi bir erken rezervasyon kampanyaları yürütülüyor. Erken rezervasyon kampanyaları ile önerilen fiyatlar gayet makul ve ulaşılabilir düzeyde. 300-500 Liralık otellerde 15-200 liraya kalabiliyorsunuz nerdeyse. Bunun için tek istenen erken rezervasyon kampanya diliminde yerinizi ayırmanız.

   Maalesef buna uymadığımızdan yüksek fiyatlarla tatile gitmeye devam edeceğiz. Bizde tatil kampanyası yılbaşından önceki dönemde start veriyor, ama satışlara baktığımızda, tatil öncesinin 1-2 ay öncesinden itibaren rezervasyon yapıyoruz. Bu durumda asıl büyük indirimleri kaçırmış oluyoruz.

   Yabancı büyük tur acenteleri bu otelleri değil birkaç ay, 1 yıl önceden satın alıyor, insanalr 1 yıl sonraki tatilleri için parayı şimdiden ödüyorlar. Onların tatile ödedikleri ile sizin ödediğinizin farklı olması normal değil mi? Bizler için belki zor 1 yıl öncesinden tatil planlamak ve hatta 6 ay öncesinden… ancak bu sitemin işleyebilmesi için en az 6-8 ay öncesinden rezervasyon şart. Buna göre hizmet sunan otelci de doluluk oranlarını görüp ona göre yatırıp yapabiliyor.

   Ağırlanma konusu eleştirinize katılmıyorum. otelin gmzünde bir yabancı veya bir yerli müşteri fark etmiyor. Hizmet aynıdır, siz belki öğlen ve akşam yemeklerinden faydalanmıyorsunuz, adamlar bunun parasını 1 yıl önce ödemiş. Bu en doğal hakları.

   Önerim, resmi tatil günlerini iyi takip edip, kesinleşmiş tatillerinizi erken planlayıp erken rezervasyon yaptırmanız. Sİz işverininizden bunu istemedikçe de onlar gelip size izin tarihlerinizi vermeyeceklerdir. Bunu erkenden konuşup, planlamanız gerekiyor. Bugün sigorta sektöründe deli gibi çalışmasına rağmen, yçneticilerini ikna edip 1 aylık tatile giden arkadaşlarım var.

   • Farklı açılardan bakıyoruz Kemal bey 🙂
    Şöyle ki; Yabancı turistin 1 yıl öncesinden rezervasyonunu yaptırması gayet normal zira uzun vadede otelde konaklayanların hepsi dedem,ninem yaşında 🙂 ee emekli olunca, ne zaman mefhumu oluyor ne de izin ayarlayabilme derdi.Orta yaşlı ve çocuklu aileler dediğim gibi 200-400 euroya 1 haftalık tatil yapıyorlar veya daha fazla. Biz o paraya mümkün değil 1 hafta 2 kişi kalamıyoruz sezonda.
    Ağırlanma konusuna gelince, hizmet kesinlikle aynı değil, ben bir isteğimi rica minnet yaptırırken onların her şey istemeden ayaklarına,güleryüzle geliyor ( daha çok pışpışlanmaktan ülkemize geliyorlar kanımca 🙂 ) Bir 5 yıldızlı otel yöneticisiyle hatta bu konu üzerine tartışmıştım,aldığım cevap aynen şu şekilde ” Biz yerli turist istemiyoruz” ! Pardon !!
    Çalışanlarına da bunu empoze ettiklerine adım gibi eminim.Öğle ve akşam yemeği hizmetinden bahsetmiyorum zaten ultra herşey dahil otelleri tercih ettiğimden sorun bu değil. Otellerde çalışan insanların yerli turiste” Neden geldiniz?” der gibi istemeyerek ve bir karış suratla hizmet ettiklerine defalarca şahit oldum. Bunu Antalya,Bodrum,Marmaris,Kıbrıs gibi tatil gözdesi yerlerdeki otellerde çok rahat gözlemleyebilirsiniz.
    Ayrıca yerli-yabancı turist ayırımının sadece ben değil, Türk halkı da farkında ve çok defa duymuşluğum da var.
    1 aylık tatile çıkan ve meslektaşım olan arkadaşınıza gıpta ettim.Ben yönetici olmam ve sorumluluklarımın da fazla olması sebebiyle maalesef ki benim veya benim gibi insanlar için 1 aylık tatil demek; döndüğümüzdede bizi bir yığın işin ve imzalanacak evrakın beklemesi,ertelenmiş müşteri görüşmeleri ve kaçırdığımız iş demek,sanırım aramızdaki fark bu.

    Bahsettiğim yerlerde bir gün tatil yaparsanız ve tezimi çürütebilirseniz yine tartışırız bu konuyu Kemal bey 🙂

    Sevgiler

 8. Pegasus’un ındırımlı ucak biletı ile erken rezervasyon yapabılıyoruz. Bız de ilk kez denedık. Yakın komsuları sectık ve Vıyana’da karar kırdık booking.com’dan da otel ayarladık. 7 gun kısı bası ucak dahıl otel ucretıyle 300 Avro tuttu. Bıze bır emeklı olarak uygun geldı. Ben de paylasmak istedım, selamlar.

 9. Çok ama çok uzun zamandır aklımda Kuzey Kıbrıs var.
  Erken rezervasyon seçeneklerine uygun uçaklı paketler de eklenmiş. Pasaport gerektirmeyen uygun bir yaz kaçamağı için Kıbrıs’ı düşünmek lazım.

 10. Bu sene, 7 günlük Baudrum tatili yapacağım ve bunu internet üzerinden online siteden aldım. Eskiden ne kendimize, ne online tatil şirketlerine ne de otellere güvenebiliyorduk.

  Online tatil siteleri görünmeyen ekstra ödemeler çıkarıyordu, ya da otele gidince her şeyin farklı olduğunu, web sayfalarındaki gibi olmadığını gördüğümüz çok oldu. Ben zaten kısıtlı olan izin günlerimde bu sorunları yaşamak istemediğimden uzun süredir organizasyonumu bireysel yapıyordum, daha çok da arkadaşların tavsiyesine uyuyordum.

  Şimdi bu 2 yıldır erken rezervasyon rüzgarına ben de kapıldım, bu yıl 2. defa yapıcam ve Temmuz ortası Bodrum’da olacağım. Bu fiyatları yazın bulmak mümkün değil. Velhasıl iyi bir şey bu iş.

  Yazınızı okuyunca da fikrimi belirtmeden geçemedim.

  • Turizm sektörümüz, otellerimiz ve hizmet kalitesi birçok ülkeyle kıyaslanamayacak kadar iyi. Bu erken rezervasyon projeleriyle uygun oteller satmaya başladılar. Yanına yaklaşılamayan oteller, artık tatile gitmek için uygun görünüyor.

   Teşekkürler yorumunuz ve katkınız için.

  • 1 yıl kadar önce ben de neredeyse biletimi alıp japonya’ya gidiyordum. Vietnam vizesi almakta sorun çıkmıştı. O sırada Japonya’da bir festival avrdı ve arkadaşım davet etmişti.

   Japonya hava durumu benim tarzımdaki gezi için elverişli olmadığından gitmemiştim. Japonya çok özgün bir kültüre sahip. Yeni Zelanda’da çok sayıda yeni Japon arkadaş edinmiştim. Çok ilginçler. Nezaket ve kibarlıkta ise şaşırtıcıydılar. Babaklım benim yolum ne zaman Japonya’ya düşecek.

 11. Erken rezervasyon ile güzel fiyatlar yakalayabiliyoruz. Haziran’da düğünüm var. Balayı planımız için erken rezervasyon otelleri indirimlerinden faydalanmak için bir çok turizm firması sayfalarında gezdik.

  5 gecelik bir balayı için ilk önce Bodrum otelleri aradık. Alternatif için de Fethiye ve Antalya otelleri karşılaştırmalarına da bakıyoruz. Fiyatların çoğu en az 6 gün veya daha uzun konaklama rezervasyonlarını kapsıyor. Bizim 1.500-3.000 arasında bütçemiz var. Şimdiden bu bütçe arasında o kadar çok otel bulduk ki hangisini seçeceğimizi şaşırıyoruz 🙂

  Erken rezervasyon fırsatından kesinlikle yararlanmanızı öneririm.

  • Ben olsam balayına Phuket’e giderdim 🙂 Ah bir de bu kadar uzak olmasa. Erken rezervasyon işinde aslında biraz da erken rezervasyon uçak bileti olarak odaklanmak lazım.

   Kaptık mı ucuz uçak biletini ona göre de oteli ayarlamak sonraki iş. Mesafeler uzadıkça havayolu taşımacılığının maliyeti artıyor. Mesafe yakında otele, uzaksa uçak biletine odaklanmak iyi fikir olabilir galiba.

 12. Gelir seviyesi iyi, tatili ve gezmeyi sevenler için erken rezervasyon çok mantıklı. Benim gibi yıl içinde birden fazla kez tatile çıkanlar için hele göz ardı edilmemesi gereken bir şey. Ben kış aylarında memlekette daha çok dağ otellerinde veya kayak turlarında geçirmeyi seviyorum. Yazın ise daha çok zamanım olduğundan yurtdışı tatilleri ve gezileri yapıyorum. Mavi yolculu veya kültür turları odaklı da olabiliyor, sırf birkaç günlüğüne kaçamak olsun diye de gidiyorum.

  Şimdiden elimde 3 yurtdışı, 4 de yurt içi tatil rezervasyonum var. Rahatlıkla söyleyebilirim ki yurtdışı erken rezervasyon işimi en az 3-6 ay öncesinden yapıyorum ve çok karlı çıkıyorum. Kendi işime sahip olmamdan dolayı planlıyorum. Şu ana kadar çok azında plana uyamama sorunu yaşadım. Bazen az bir fark ödeyip tarihleri değiştirdiğim oldu. olsun. Sonuçta uygun fiyatlı tatil fırsatını zaten yakalamış olduğumdan çok da umursamıyorum.

  Geçen yıl bu erken rezervasyon olayına balıklamasına daldım. Biraz da alışmak anlamak geliyor, diğer arkadaşın dediği gibi artık ucuz bulduğumuz tatile, otele veya uçak biletine göre destinasyon seçmek lazım. Ben artık eskisi gibi bir yeri görmeyi çok da kafaya takmıyorum. Uzaklaşmak iyi geliyr bana, çok yoğun çalışıyorum. İster Türkiye’de ister erken rezervasyon otelleri konusunda gözüm hep açık. Nerede indirim var hep takip ediyorum. Bence siz de öyle yapın. Tavsiye ederim.

  • Geçen yıl erken dönemde, kış alarında erken rezervasyon kampanyaları başlamıştı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı sitesinde aynen şöyle geçiyor: 2102 yılında bazı kuruluşlarla birlikte tatillerde ödeme kolaylığı, erken rezervasyon ve indirim avantajları sağlayacak olan “Erken Rezervasyon Kampanyasını” başlattı.

   Yaz sezonunda çıkacakları tatil erken rezervasyon yaptıranlar indirimli fiyatlardan yararlanıyor ve %50’lere varan indirimlerden faydalanabiliyor. 2013 yaz sezonu için ise Aralık ayından bu yana Turizm firmaları hazırlanıyor. Sektörü takip eden erken rezervasyon kampanyalarından haberdardır. Antalya, Alanya, Bodrum, İstanbul, Kemer, Çeşme destinasyonları için nereye baksam reklamlar karşıma çıkıyor. Çok sayıda gezi ve turizm sitesi takip ettiğimden görüyorum. Hani fiyatlara bakınca da heyecanlanmıyor değilim 🙂

   Tatil planı yapan bunun için yazı beklemesin bence.

 13. Selam;
  Elbette erken rezervasyonun çok uygun fiyatlarla seyahatler yapılacağını çoğumuz biliyoruz. Lakin bizim toplumumuzda olan şey görmediğiniz bilmediğiniz şeye hemen para vermek istemeyiz. Gideceğiz göreceğiz beğeneceğiz. Beğenmezsek başka otele vs geçeceğiz. Birinin beğendiği bizim beğenilerimizi karşılamayabilir.

  Diğer bir nedeni ise Turizm firmalarının yaptıklarıdır. Her sene duyarız rezervasyon alıp da otele gidince hala inşaat halinde olduğu için o sene sıkıntılı bir tatil yapanlar görürüz. Aynı odanın birden fazla kişilere satılması sonucu otel değişikliklerinin yapılması/yapılmaması, turizm firmalarına alışveriş yaptıktan sonra ulaşmanın nerde ise imkansız olması vs vs sırf bu tip sorunlar yaşatan firmalar yüzünden ülkemizde erken rezervasyona sıcak bakılmıyor…

  Ama her şeye rağmen erken rezervasyon doğru firmalar ile doğru seçimler yapıldığında güzel bir olaydır.

  Saygılarımla

  • Mert Bey, dediklerinizde kesinlikle haklısınız. Ancak görmediğimiz bilmediğimiz bir şeyi anlamak için gitmek ve görmek gerekiyor.

   Şimdi bu noktada hayatımızı kolaylaştıran çok sayıda web sitesi var. En İyi Android Uygulamaları konulu bir makale yazmıştım.

   Hostelworld, Agoda, TripAdvisor, Trivago gibi şirketlerin gerek iPhone ve Android uygulamalarında gerekse web sitelerinde otel değerlendirme bölümleri bulunuyor. Dünyada bu siteleri bu kadar popüler yapan da zaten fiyat karşılaştırmaları yapabilmeleri yanında müşteri değerlendirmelerine de yer vermeleri.

   Ben bir otel tercih edeceğim zaman bu sitelerden ve uygulamalardan çokça faydalanıyorum. İncelediğim uygun oteller konusunda deneyimli kişilerin değerlendirmeleri bana çok bilgiler veriyor. Çok önyargılı da olmadan bu bilgileri alıp değerlendiriyorum. Bu konuda Türkçe bilgiler veren çok sayıda web sitesi de yine bulunuyor.

   Kapıda alınan fiyatlar her zaman daha pahalı. Bu açıdan Turizm firmaları veya acenteleri aracı işi görüyor. Yine demin belirttiğim sitelerin online satış bölümleri de uygun. Telefon yerine maile yazışmalarıma her zaman cevap alabildim. Bu noktada dediğiniz gibi Turizm firmaları da daha iyi hizmet yapmaları konusunda kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Ucuz otel erken rezervasyon fırsatı deyip bolca reklam sonrasında satış yaptıktan sonra, olası müşteri problemlerine de hızlı çözümler getirmeliler.

   Bu noktada işte erken rezervasyon gibi projeler ile acenteler yeteri kadar satış yapabilirlerse uzun vadeli planlar yapma, ihtiyaca göre personel çalıştırma yoluna gideceklerdir. Zira rekabet pastası büyüyecek ve bundan pay almak isteyeceklerdir. Bu açıdan bunları sağlamak bizim elimizde.

   Sadece erken rezervasyonu otel olarak düşünmemek de gerekiyor, uçak bileti erken rezervasyonu ve yine erken rezervasyon turları da avantajlı fiyat veriyor. Seyahat etmenin maliyetli kalemleri olan uçak bileti ve konaklama uygun ve ucuz bir şekilde halledildiğinde geriye bize keyüfle eğlenmek kalıyor. Bu tür projeler dolaylı yoldan seyahat etme ve tatil konusunda bizi motive edecektir.

  • Uzun vadeli seyahat veya tatil planlayanlar için olası plan değişiklikleri için bir sigortacı olarak erken rezervasyon sigortası tavsiye ederim. Erken rezervasyon sigortası ile otele giriş süresinin 72 saat öncesine kadar mazeretsiz olarak rezervasyonu iptal edip, ödenen ücreti geri ödüyoruz.

   Şu an kadar kaba istatistikle erken rezervasyonla tatili satın alan müşterilerimizin %90’ı bu sigortayı yaptırdı. Bu tür kampanyadan tatil satın alıp da, daha sonra iptal eden tatilcilerin oranı %8 civarında. Erken rezervasyon sigortası sayesinde tatillerinizi rahatça planlayabilir ve çekinmeden rezervasyonlarınızı yaptırabilirsiniz.

  • Ben güvendiğim ve daha önce tatile gittiğim firmaları tercih ediyorum. Hayal kırıklığına uğramamak için rezervasyonu nereden yaptırdığınız önemli bence. Güvenilir markaları tercih etmenizi tavsiye ederim.

 14. Alman şirketinde uzun süre çalışınca Alman disiplinine sahip olduk. Bu haftasonu İzmir’e gidecem, geçen Nisan ayında Pegasus’un 39’luk kapmanyasından aldım. Aynı şekilde Mart’ta da bir haftasonu İzmir biletimiz var.

  Geçen Kasım ayında Pegasus Havayolları, Zürih destinasyonunu açtı. Elbette promosyonlu tarifeden bilet satmaya başladı ve şakk yapıştırdık hemen. Neticede sadece 1 gün izin alarak 3 kişiye 500 TL gidiş dönüş Zürih bileti bulmuşum.

  Temmuz’da THY’nin millerle Barselona uçak bileti var mesela, Ağustos’ta millerle Bodrum uçak bileti buldum, anında alıyorum.

  Burada 2 konu önemli; Birincisi nereye gitmek istediğim önemli değil. Özellikle Barselona diye bir saplantım yok. Nereye ucuz bilet veya nereye düşük miller ile uygun uçak bilet bulursam oraya gidiyorum. İkincisi de bileti aldıktan sonra ajandama bunu not ediyorum. Haftasonu seyahatlerimi, iş yerindeki önemli toplantıları, ailecek görüştüğümüz yakın arkadaşlarla buluşmaları bile ona göre programlıyorum.

  Deneyin siz de yapabilirsiniz.

  • Konu, seyahat etmek ve gurme olunca benim aklıma ilk gelen site: http://www.loplopculer.com/

   Semih bu konuda dediklerinde ne kadar da haklısın. Bu dediklerinin bazılarımızın ufkunu açacağına eminim. Bizim öncelikle belki seyahat alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz ve belki de değiştirmemiz gerekiyor.

   Dediğin gibi uygun tatil fırsatları ve erken rezervasyon indirimleri yakalanınca o şehirlere gidilmesi daha mantıklı geliyor bana da. Eğer seyyah değilseniz, bir rota izlemeniz gerekmiyor. Çoğunlukla çalışan kesimin limitli izin ve tatil süresi oluyor. Bunu verimli kullanmak için en önemli 2 şey: ucuz uçak bileti ve ucuz konaklama fırsatlarını yakalamak gerekiyor.

   Bunun için de erken rezervasyon alışkanlığı edinmemiz şart gibi görünüyor. Uçak şirketi ile turizm acenteleri veya tur şirketleri web sitelerinde ara sıra dolaşmak iyi fikir olabilir. İndirim fırsatlarını yakalamak için bu doğru bir hareket olur.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın